Nohut ekmeği

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Nohut ekmeği
Ülke(ler)Türkiye
Türüekmek

Nohut Ekmeği ya da Nohutlu Ekmek çok eski dönemlerden beri Orta Asya'da yapılan ve Türk göçleri ile Anadolu ve Rumeliye yayılmış bir ekmek.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihte yapılan ilk mayalı ekmek türü olan[kaynak belirtilmeli] nohut ekmeği uzun süre bayatlamaması nedeniyle göçebeler tarafından tüketilen bir ekmek halini almıştır. Yapımı çok zahmetli olan[kaynak belirtilmeli] bu ekmek Anadolu ve Rumeli'de de yapılmaktadır.Osmanlı mutfağında bulunan ekmeklerdendir. Padişah için hazırlanırdı.[1]

Yapılışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Un, Su, Nohut Mayası, Tuz ile yapılan Nohut Ekmeği ilk olarak bir cam kavanoz içerisine bir miktar nohut ve sıcak su eklenerek 30 derecelik bir sıcaklıkta nohutun mayalanması beklenir. Nohutların mayalanması sonrasında su ve un'dan yapılmış olan cıvık harcın içine ilave edilir ve bir süre ılık ortamda kabarması beklenir. Daha sonra içerisine un eklenerek hamur haline getirilir ve bir tepsi içerisine konularak fırına verilir.

Yörelere Göre Çeşitleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Elazığ Nohut Ekmeği[değiştir | kaynağı değiştir]

Elazığ’da sadece Ramazan ayına özel olarak üretilen ve her yıl sokaklarda tezgahlarda satılan nohut ekmeğidir.[2]

Ödemiş Nohut Ekmeği[değiştir | kaynağı değiştir]

İzmir Ödemiş Nohut Ekmeği 20.04.2021 tarihinde Türk Patent ve Marka Kurumuna tescillenmesi ve coğrafi işaret alması için başvuru yapılmıştır.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Osmanlı'da Ekmek - Prof.Dr. Mustafa TAYAR". www.mustafatayar.com. 16 Nisan 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2021. 
  2. ^ "Nohut Ekmeği nasıl yapılır?". www.haberturk.com. 7 Mayıs 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Nisan 2021. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 25 Şubat 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Şubat 2022.