Vikipedi:Deneme tahtası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Bu sayfa serbest denemeler için ayrılmıştır.
Bu sayfada yaptığınız değişiklikleri aynen başka bir Vikipedi sayfasında da yapabilirsiniz.

Yukarıdan değiştir'e tıklayarak bir şeyler karalamaya başlayabilirsiniz. Yazdıktan sonra "Sayfayı kaydet" tuşuna basmayı unutmayınız.


İsterseniz burada değişiklik yaparken başka bir pencerede viki yazma diline bir göz atabilirsiniz.
Yardım sayfalarından yararlanabilirsiniz.


Not: Bu sayfa deneme tahtası olduğu için çok karmaşık hâle gelmesin diye belirli aralıklarla silinmektedir. Bir daha geldiğinizde yazınızı göremezseniz şaşırmayınız.

PROF. DR. OSMAN METİN ÖZTÜRK


Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, 1978 yılında, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi (SBF)’nden mezun olmuştur. 1988’de “doktor”, 1995’de “doçent” ve 2001 yılında da “profesör” unvan ve derecelerini almıştır.

SBF’de Milli Savunma Bakanlığı adına öğrenimini tamamladığı için mezuniyetinden hemen sonra, Öğretmen Teğmen olarak Kara Harp Okulu’nda öğretim üyesi olarak göreve başlamış ve 1978-1984 yılları arasında burada görev yapmıştır. Daha sonra, Genelkurmay Başkanlığı Anlaşmalar Dairesi’nde, 1984-1995 yılları arasında, Uluslararası Hukuk İşleri Müşavir Yardımcısı olarak çalışmıştır. 1995 yılında, Öğretmen Kıdemli Binbaşı rütbesinde iken, 25 hizmet yılını tamamlayarak, kendi isteği ile Türk Silahlı Kuvvetleri’nden emekliye ayrılmıştır. Müteakiben, 1995-1997 yılları arasında Kırıkkale Üniversitesi’nde ve 1997-2007 yılları arasında da ve Gazi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. 2007 yılı Mayıs ayında Giresun Üniversitesi’nin “Kurucu”/ilk Rektörü olarak atanmış ve 2010 yılı Haziran ayına kadar bu görevde bulunmuştur. Bu tarihte (Haziran 2010’da), yeniden emekli olmuştur. Emekli olduktan sonra, aynı yıl, bir e-merkez olarak, Asya Çalışmaları Merkezi (ASCMER-www.ascmer.org)’ni kurmuştur. Halen ASCMER’in Başkanlığını yürütmektedir. Kasım 2012’de de, Ankara’da bir özel üniversite olan, Ufuk Üniversitesi’ne katılmıştır. Halen Ufuk Üniversitesi’nin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde kadrolu öğretim üyesi olarak çalışmaya devam etmektedir.

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk; 1999-2000 yılları arasında, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM)’nde Rusya-Ukrayna Masasının yöneticiliğini yapmış; 2002 yılında, POLSAR isimli, “Politik-Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni, bir platform olarak kurmuş ve faaliyetlerine son verdiği 2007 yılı Mayıs ayına kadar bu merkezin/platformun başkanlığını yürütmüştür. Rektör olduğu yıllarda Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) üyeliğinde bulunmuş; Ufuk Üniversitesi’nde de Uluslararası Politika Araştırma Kulübü (UPAK)’nü kurmuştur.

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk’ün çalışma ve uzmanlık alanı, uluslararası ilişkiler/politika ve stratejik analizdir. İlgi, çalışma ve uzmanlık konuları; Asya, Orta Doğu, Asya’nın jeopolitiği, savunma ve güvenlik stratejileri, dış politikada kriz yönetimi, uluslararası terörizm, Türk-Amerikan askeri ilişkileri ve ordu-politika ilişkileridir. Halen Ufuk Üniversitesi’nde “Uluslararası Güncel Sorunlar-I”, “Uluslararası Güncel Sorunlar-II”, “Dış Politikada Kriz Yönetimi” ve “Uluslararası İlişkiler ve Terörizm” derslerini vermektedir.

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk’ün müstakilen yazılmış veya ortaklaşa editörlük olarak yayınlanmış toplam 14 kitabı ile, makale olarak yayınlanmış ve akademik tebliğ olarak sunulmuş/yayınlanmış 800’ün üzerinde çalışması vardır. Çok sayıda, yüksek lisans ve doktora tez çalışmasına danışmanlık yapmıştır.

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, 1956 yılında Elazığ’da doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Elazığ’da tamamlamıştır. Evlidir. Eşi, hukukçudur, emekli yargıçtır. İki oğlu, iki gelini ve, İpek ve Selin adlarını taşıyan iki torunu vardır.

25 Şubat 2015 Ankara/Türkiye.