Bu proje sayfası yarı korumaya alınmıştır. Uygulanan süresiz korumayla, süregelen yüksek vandalizm riskine karşı önlem alınması amaçlanmıştır.

Vikipedi:Seçkin içerik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Vikipedi'deki seçkin içerik

Seçkin içerik yıldızı

Seçkin içerik Vikipedi'nin en başarılı çalışmalarını örnekler. Bunlar, Vikipedi'nin başarısının arkasında yatan ortaklaşa çabaların sonucu olan madde, resim ve diğer katkılardır. Tüm seçkin içerik çeşitleri detaylı bir inceleme sürecinden geçirilir ve yüksek standartları karşıladığından ve nihai amaçlarımıza örnek teşkil ettiğinden emin olunur. Sayfaların sağ üst köşelerine koyulan küçük altın bir yıldız (Cscr-featured1.png), içeriğin seçkin olduğunun işaretidir.

Bu sayfa Vikipedi'de seçkin içeriğin tamamına bağlantılar içerir ve her türden bir örnek sergiler. Sergilenen sayfalar, seçilmiş seçkin materyallerden rastgele seçilerek sergilenir. Aşağıda farklı seçkin içerik örneklerini görüntülemek için tıklayın.

Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin madde: 53. Hafta 2008

Black hole lensing web.gif
Kara delik, astrofizikte, çekim alanı her türlü maddi oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi büyük bir kozmik cisimdir. Kara delik, uzayda belirli nicelikteki maddenin bir noktaya toplanması ile meydana gelen bir nesnedir de denilebilir. Bu tür nesneler ışık yaymadıklarından kara olarak nitelenirler. Kara delikler 2 boyutludur yani hacmi yoktur. Karadeliklerin içinde zamanın ise yavaş aktığı ya da akmadığı tahmin edilmektedir. Kara delikler genel görelilik kuramıyla tanımlanmışlardır. Doğrudan gözlemlenememekle birlikte, çeşitli dalga boylarını kullanan dolaylı gözlem teknikleri sayesinde keşfedilmişlerdir. Bu teknikler aynı zamanda çevrelerinde sürüklenen oluşumların da incelenme olanağını sağlamıştır. Örneğin bir kara deliğin çekim alanına kapılmış maddenin kara delikçe yutulmadan önce müthiş bir ısı derecesine ulaştığı ve bu yüzden önemli miktarda x ışınları yaydığı saptanmıştır. Böylece bir kara delik kendisi ışık yaymasa da, çevresinde bu tür bir icraat yarattığı için varlığı saptanabilmektedir. Günümüzde, kara deliklerin varlığı, ilgili (astrofizikçiler ve kuramsal fizikçilerden oluşan) bilimsel topluluğun hemen hemen tüm bireyleri tarafından onaylanarak kesinlik kazanmış durumdadır. (Devamı...)


Seçkin portal

Portal:KıbrısKıbrıs
Kıbrıs

Seçkin resim: 2008-11-30

Narenciye dilimleri
Bolca C vitamini içeren narenciye dilimleri

Üreten:Scott Bauer

Seçkin Liste: Coldplay diskografisi

Coldplay Barcelona'da, 2005.

Coldplay diskografisi, İngiliz alternatif rock grubu Coldplay'in piyasaya sürmüş olduğu müzikal çalışmalarını içermektedir. Grup, günümüze kadar dört stüdyo albümü, on dokuz tekli, beş EP, birer konser albümü ve toplama albüm piyasaya sürdü. Grup, günümüze kadar tüm dünyada toplam 30 milyon albüm sattı.

Yıl Albüm Liste durumları Derecelendirme
Birleşik Krallık
UK
Avustralya
AVS
Avusturya
AVT
Kanada
KAN
Danimarka
DAN
Almanya
ALM
Finlandiya
FIN
Fransa
FRA
İrlanda
IRL
İtalya
ITA
Hollanda
HOL
Yeni Zelanda
YZL
Norveç
NOR
Portekiz
POR
İsviçre
ISV
İsveç
ISE
Amerika Birleşik Devletleri
ABD
2000 Parachutes 1 2 41 19 29 54 29 31 14 11 29 4 1 38 20 51
BPI: 7× Platin
RIAA: 2× Platin
2002 A Rush of Blood to the Head 1 1 10 1 1 1 4 4 2 1 3 2 1 8 1 5 5
BPI: 8× Platin
RIAA: 4× Platin

Yeni seçkin sayfalar

Maddeler Resimler Listeler Portaller

Seçkin içerik prosedürleri ve kısayolları

Maddeler Resimler Listeler Portaller
Seçkin: 181 / T 1.795 / T 139 / T 7 / T
Kıstaslar: SM? / T SR? / T SL? / T SP? / T
Adaylar: SMA / T SRA / T SLA / T SPA / T
İhraç: SMİ / T SRİ / T SLİ / T SPİ / T
Eski: ESM ESR ESL ESP

Kategori:Vikipedi seçkin içerik

Önbelleği boşalt!