Bu proje sayfası yarı korumaya alınmıştır. Uygulanan süresiz korumayla, süregelen yüksek vandalizm riskine karşı önlem alınması amaçlanmıştır.

Vikipedi:Seçkin içerik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Vikipedi'deki seçkin içerik

Seçkin içerik yıldızı

Seçkin içerik Vikipedi'nin en başarılı çalışmalarını örnekler. Bunlar, Vikipedi'nin başarısının arkasında yatan ortaklaşa çabaların sonucu olan madde, resim ve diğer katkılardır. Tüm seçkin içerik çeşitleri detaylı bir inceleme sürecinden geçirilir ve yüksek standartları karşıladığından ve nihai amaçlarımıza örnek teşkil ettiğinden emin olunur. Sayfaların sağ üst köşelerine koyulan küçük altın bir yıldız (Cscr-featured1.png), içeriğin seçkin olduğunun işaretidir.

Bu sayfa Vikipedi'de seçkin içeriğin tamamına bağlantılar içerir ve her türden bir örnek sergiler. Sergilenen sayfalar, seçilmiş seçkin materyallerden rastgele seçilerek sergilenir. Aşağıda farklı seçkin içerik örneklerini görüntülemek için tıklayın.

Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin madde: 47. Hafta 2009

Sait Faik Abasıyanık, d. 18 Kasım 1906 ya da 22 Kasım 1906 ya da 23 Kasım 1906, Adapazarı – ö. 11 Mayıs 1954, İstanbul) Türk öykü ve roman yazarı, şair. Türk hikâyeciliğinin önde gelen yazarlarından sayılan Abasıyanık, çağdaş hikâyeciliğe yaptığı katkılarla Türk edebiyatında bir dönüm noktası sayılır.

Modern Türk hikâyeciliğinin öncülerinden olan Sait Faik, getirdiği yeniliklerle "kökü kendisinde olan" bir yazar olarak kabul edilir. Klasik öykü tekniğini yıkarak doğayı ve insanları basit, samimi, hem iyi hem kötü taraflarıyla oldukları gibi fakat şiirsel ve usta bir dille anlattı. Bunu yaparken diğer çoğu Cumhuriyet sonrası sanatçısı gibi Batı'daki gelişmelere bağlı kalmadı, hiçbir edebî anlayışın etkisinde hareket etmedi ve belli bir tarzın takipçisi olmadı.

Toplumun problemlerine değil bireyin toplum içindeki sorunlarına yönelen yazar, öykülerinde çoğunlukla kendisinden yola çıkıp bireyler hakkında yazarak insan gerçeğini anlamaya çalıştı. Çoğunlukla şehirli alt sınıfın hayatını yazan Abasıyanık, balıkçı, işsiz, kıraathane sahibi gibi karakterleri anlattı. İnsanların yaşama biçimlerini, isteklerini, tasalarını, korkularını ve sevinçlerini irdeleyerek, toplum meselelerinden çok "insanı ele alan sanatçılar" sınıfında yer aldı. (Devamı...)

Seçkin portal

Portal:YahudilikYahudilik
Yahudilik

Seçkin resim: 2009-09-11

Vietnam Savaşı
Vietnamlı bir çocuk mülteci

Üreten:BenHur

Seçkin Liste: Lost (5. sezon)

Amerikan televizyon dizisi Lost'un beşinci sezonu ABD'de ABC kanalında ve Kanada'da A adlı TV sistemde yayınlandı. Dizi, Ocak 2009 tarihinde gösterime girdi ve 13 Mayıs 2009 tarihinde iki saatlik sezon finaliyle sona erdi.Dizinin bu sezonunda, Oceanic Hava Yolları'nın 815 sayılı uçuşunda meydana gelen kazadan kurtulan kazazedelerin düştükleri adada başlarına gelen kurgusal hikâyelerin anlatılmasına devam edildi.

Aşağıdaki tabloda "Sıra no." sütunu, bölümün tüm dizi içindeki sırasını, "Bölüm no." sütunu ise bölümün ilgili sezon içindeki sırasını göstermektedir. "Amerikalı izleyici sayısı (milyon)" sütunu, bölümü canlı izleyen veya kaydedip yayınından sonraki yedi gün içinde izleyen Amerikalıların sayısının kaç milyon olduğunu göstermektedir. "Lost: Destiny Calls", dizinin önceki dört sezonunu özetleyen, prömiyerden önce yayınlanmış kolaj bölümdür. "Lost: The Story of the Oceanic 6" adındaki ikinci bir hatırlatma klibi 22 Nisan 2009'da, "Lost: A Journey in Time" adındaki bir üçüncüsü ise kapanış bölümünden önce yayınlanmıştır.

Sıra no. Bölüm no. Bölüm adı Yönetmen Senarist(ler) Merkezî karakter(ler) Amerikan izleyici sayısı (milyon) Orijinal yayın tarihi
87 1 "Because You Left" Stephen Williams Damon Lindelof & Carlton Cuse 21 Ocak 2009
Ada hareket ettikten sonra, kalan kazazedeler düzensiz aralıklarla zaman içinde yer değiştirmeye başlarlar. Jack ve Ben Oceanic Six'i yeniden bir araya getirme görevine atılırlar. Hurley ve Sayid saklandıkları evde basılırlar. Kate ve Aaron, iki avukat annelik testine tabi tutulmaları için emri çıkarınca evlerini terk ederler.
88 2 "The Lie" Jack Bender Edward Kitsis & Adam Horowitz 21 Ocak 2009
Hurley ve Sayid polisten kaçmaktadırlar. Hurley annesine Oceanic Six'in yalan söylediğini itiraf eder. Ada kazazedeleri silahlı adamların saldırısına uğrar. Ben Oceanix Six'i bir araya getirmek ve adaya döndürmek için yalnızca yetmiş saati olduğunu öğrenir.
89 3 "Jughead" Rod Holcomb Elizabeth Sarnoff & Paul Zbyszewski 28 Şubat, 2009
Desmond, Daniel Faraday'ın annesini aramaya koyulur ve Charles Widmore'dan onun Los Angeles'ta olduğunu öğrenir. Ada kazazedeleri 1954'e atlarlar. Aynı tarihte Locke, Alpert'i kendisinin gelecekten geldiğine ve Faraday'ın bir hidrojen bombasını patlatmakla görevlendirildiğine ikna etmeye çalışmakta, ancak başaramamaktadır.

Yeni seçkin sayfalar

Maddeler Resimler Listeler Portaller

Seçkin içerik prosedürleri ve kısayolları

Maddeler Resimler Listeler Portaller
Seçkin: 183 / T 1.796 / T 140 / T 7 / T
Kıstaslar: SM? / T SR? / T SL? / T SP? / T
Adaylar: SMA / T SRA / T SLA / T SPA / T
İhraç: SMİ / T SRİ / T SLİ / T SPİ / T
Eski: ESM ESR ESL ESP

Kategori:Vikipedi seçkin içerik

Önbelleği boşalt!