Bu proje sayfası yarı korumaya alınmıştır. Uygulanan süresiz korumayla, süregelen yüksek vandalizm riskine karşı önlem alınması amaçlanmıştır.

Vikipedi:Seçkin içerik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Vikipedi'deki seçkin içerik

Seçkin içerik yıldızı

Seçkin içerik Vikipedi'nin en başarılı çalışmalarını örnekler. Bunlar, Vikipedi'nin başarısının arkasında yatan ortaklaşa çabaların sonucu olan madde, resim ve diğer katkılardır. Tüm seçkin içerik çeşitleri detaylı bir inceleme sürecinden geçirilir ve yüksek standartları karşıladığından ve nihai amaçlarımıza örnek teşkil ettiğinden emin olunur. Sayfaların sağ üst köşelerine koyulan küçük altın bir yıldız (Cscr-featured1.png), içeriğin seçkin olduğunun işaretidir.

Bu sayfa Vikipedi'de seçkin içeriğin tamamına bağlantılar içerir ve her türden bir örnek sergiler. Sergilenen sayfalar, seçilmiş seçkin materyallerden rastgele seçilerek sergilenir. Aşağıda farklı seçkin içerik örneklerini görüntülemek için tıklayın.

Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin madde: 53. Hafta 2009

Édouard Manet - Le Déjeuner sur l'herbe.jpg
Kırda Öğle Yemeği ya da Kırda Piknik, Fransız ressam Édouard Manet'nin 1862 - 1863 yılları arasında tamamladığı tablosudur. Özgün Fransızca adı Le Déjeuner sur l'herbe olan bu yapıt, şu anda Paris'teki Orsay Müzesi'nde sergilenmektedir.

Tabloda, çıplak bir kadın iki giyinik erkekle kırda piknik yaparken betimlenmiştir. Arka planda başka bir kadın ise suyun içinde yıkanmaktadır. Manet, Kırda Öğle Yemeği ile 1863'teki Paris Salonu'na başvurdu. Salonun jürisi bu çalışmayla birlikte 3.000 eseri daha reddedince imparator III. Napolyon'un emriyle bir Reddedilenler Salonu açıldı ve tablo orada sergilendi.

O döneme kadar Diego Velázquez ve Francisco Goya gibi İspanyol ressamlardan etkilenen Manet'nin bu tablosu, İtalyan Rönesans ustalarına göndermeler içeriyordu. Ressam, eserin konusunda Tiziano Vecellio'nun Fiesta Campestre'sinden, kompozisyonunda ise Raffaello Santi'nin tasarladığı, Marcantonio Raimondi'nin oyduğu Paris'in Yargısı isimli gravürden esinlendi. İçerdiği tarihsel göndermelere rağmen modern tarzda çizilmiş olan resmi, çağdaş giyinişli iki erkekle çimenlerin üzerinde oturmuş çıplak bir kadın betimlemesi olarak algılayan halk ve eleştirmenler eseri müstehcen buldular. Kırda Öğle Yemeği, hem konusu hem de tarzıyla sergilendiği günlerde skandal yarattı.

Édouard Manet'nin favori modeli Victorine Meurent, ileride ressamın kayınbiraderi olacak heykeltraş Ferdinand Leenhoff ve ressamın erkek kardeşleri Gustave ve Eugène Manet'nin poz verdikleri tablo; geniş fırça darbeleri, farklı ışık gölge kullanımı, renk seçimi, çıplak modelin izleyicinin gözlerinin içine doğrudan bakması ve bir hikâye anlatmaması nedeniyle modern resmin başlangıcı kabul edilmektedir. (Devamı...)

Seçkin portal

Portal:İslamİslam
İslam

Seçkin resim: 2009-10-13

Kumaş tüccarı
Şimdiki Özbekistan'ın en büyük ikinci kenti olan Semerkand'da, tahminen 1905-1915 yıllarında fotoğraflanan bir kumaş tüccarı. Dükkânda satışa sunulmuş birçok farklı kumaş ve birkaç halı rahatlıkla görülebilirken, dükkânın tepesinde asılı duran, çerçevelenmiş bir Kur'an sayfasıdır.

Sergei Mikhailovich Prokudin-Gorskii koleksiyonundan

Seçkin Liste: Natalia Oreiro diskografisi

Tu Veneno albümünün CD baskısı.
Natalia Oreiro diskografisi, Natalia Oreiro'nun müzikal açıdan piyasaya sunmuş olduğu çalışmaları içermektedir. Oreiro, Uruguay doğumlu olmasına rağmen kariyerini Arjantin'de gerçekleştiren müzisyen ve oyuncudur. İlk yıllarda geleneksel latin ritimleri ile bezenmiş şarkılar söylerken, zamanla latin pop, pop, rock, R&B türlerindeki şarkılar söylemeye başladı. 1998 yılında yayınladığı ve kendi adını taşıyan ilk albümünü CNN.Com tarafından 2000 yılındaki en iyi 100 albüm içinde yer aldı ayrıca Arjantin'de çift platin plak, Yunanistan, İsrail ve Slovenya'da altın plak kazandı. 9 Ocak 2000 yılında şarkıcı, Tu Veneno adındaki ikinci stüdyo albümü yayınladı. Tu Veneno ile de Arjantin'de 2000 yılında ilk, 2002 yılında ikinci altın plak ödülünü kazandı. Tu Veneno albümü ile şarkıcı, 2001 Latin Grammy ve MTV Latin Amerika ödüllerinde "en iyi pop sanatçısı" dalında aday gösterildi. Üçüncü stüdyo albümü Turmalina ise 2002 yılında piyasaya sunuldu.

Stüdyo albümleri

Yıl Albüm Tarih Tür Satış Not
1998   Natalia Oreiro 
  • İlk stüdyo albüm
  • Firma: BMG
  • Format: CD, kaset
 Latin pop   2.000.000
  • 2 x Altın
  • 10 x Platin
2000  Tu Veneno  Pop, rock  3.650.000
  • 20 x Platin
2002  Turmalina   Rock, pop, R&B   2.000.000
  • 10 x Platin

Yeni seçkin sayfalar

Maddeler Resimler Listeler Portaller

Seçkin içerik prosedürleri ve kısayolları

Maddeler Resimler Listeler Portaller
Seçkin: 180 / T 1.790 / T 138 / T 7 / T
Kıstaslar: SM? / T SR? / T SL? / T SP? / T
Adaylar: SMA / T SRA / T SLA / T SPA / T
İhraç: SMİ / T SRİ / T SLİ / T SPİ / T
Eski: ESM ESR ESL ESP

Kategori:Vikipedi seçkin içerik

Önbelleği boşalt!