Bu proje sayfası yarı korumaya alınmıştır. Uygulanan süresiz korumayla, süregelen yüksek vandalizm riskine karşı önlem alınması amaçlanmıştır.

Vikipedi:Seçkin içerik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Vikipedi'deki seçkin içerik

Seçkin içerik yıldızı

Seçkin içerik Vikipedi'nin en başarılı çalışmalarını örnekler. Bunlar, Vikipedi'nin başarısının arkasında yatan ortaklaşa çabaların sonucu olan madde, resim ve diğer katkılardır. Tüm seçkin içerik çeşitleri detaylı bir inceleme sürecinden geçirilir ve yüksek standartları karşıladığından ve nihai amaçlarımıza örnek teşkil ettiğinden emin olunur. Sayfaların sağ üst köşelerine koyulan küçük altın bir yıldız (Cscr-featured1.png), içeriğin seçkin olduğunun işaretidir.

Bu sayfa Vikipedi'de seçkin içeriğin tamamına bağlantılar içerir ve her türden bir örnek sergiler. Sergilenen sayfalar, seçilmiş seçkin materyallerden rastgele seçilerek sergilenir. Aşağıda farklı seçkin içerik örneklerini görüntülemek için tıklayın.

Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin madde: 9. Hafta 2010

Monkey-typing.jpg
Sonsuz maymun teoremi, bir daktilonun tuşlarına gelişigüzel dokunan bir maymunun belirli bir metni (örneğin William Shakespeare'in tüm yapıtları) sonsuz zaman dilimi içinde yazabileceğini ortaya koyan matematik teoremidir. Burada "neredeyse kesin", matematiksel bir terim olarak öne çıkmaktadır. Teoremde geçen "maymun" sözcüğü ise, gerçek bir maymun yerine sonsuz harften oluşan bir rastgele dizi üreten aygıt anlamına gelmektedir. Teorem, sonsuzluk kavramına ilişkin akıl yürütmelerin konu olduğu tehlikeyi ortaya koymaktadır. Bir maymunun Shakespeare'in Hamlet adlı yapıtı gibi çalışmaları tümüyle aynı biçimde yazabilme olasılığı o denli küçüktür ki, bu durumun evrenin yaşı ölçeğinde gerçekleşme şansı önemsizdir; ancak, kesinlikle sıfır değildir. Teoremin çok ya da sonsuz sayıda yazıcı içeren uyarlamaları olduğu gibi, hedef metnin büyüklüğü de bütün bir kütüphane ile tek bir cümle arasında değişebilmektedir. Teoremin kökleri Aristoteles'in Oluş ve Bozuluş Üzerine ve Cicero'nun De natura deorum adlı yapıtlarıyla Blaise Pascal ve Jonathan Swift'in düşüncelerine dayanmaktadır. (Devamı...)

Seçkin portal

Portal:YahudilikYahudilik
Yahudilik

Seçkin resim: 2009-12-09

Ak kuyruklu trogon
Ak kuyruklu trogon (Trogon viridis)

Üreten: Mdf

Seçkin Liste: No Doubt diskografisi

No Doubt, 2002 Rock Steady turu sırasında Sacramento, California da konserde.

Amerikan üçüncü dalga ska grubu No Doubt diskografisi, beş stüdyo albümü, iki toplama albüm, on dokuz single çalışması, üç uzun müzik videosu ve iki kutu setten oluşmaktadır.

No Doubt, 1986 yılında Anaheim, Kaliforniya'da kuruldu. Bir dizi değişiklikten sonra, kendi adını taşıyan ilk albümünü 1992'de yayınladı fakat grunge hareketinin popüler oluşundan dolayı ska-pop soundlu albüm başarısız oldu. Kendi yayınladıkları The Beacon Street Collection'ın ardından Tragic Kingdom, 1995'te piyasaya çıktı ve ska punk dalgasının yayılmasıyla ve albümün üçüncü single çalışması olan "Don't Speak" şarkısının uluslararası başarı elde etmesiyle en çok satan albümlerden biri oldu.

No Doubt, Return of Saturn albümünü yaklaşık beş yıl sonra yayınladı ve albüm, Birleşik Devletler'de kısa sürede platin sertifika aldı, fakat Tragic Kingdom'ın başarısını elde edemedi. Grup, birçok yapımcı ve başka artistlerle iş birliği yaparak bir yıldan az sürede grubun New Wave ve ragga müzikli pop soundlarının yer aldığı Rock Steady albümünü çıkardı. Albüm, grup için bir geri dönüş oldu, iyi satış yaptı ve grup, kariyerinin en yüksek single liste pozisyonlarını, bu albümle elde etti. Rock Steady albümünden sonra, grup birkaç toplama albüm yayınladı ve ara verdi. Şarkıcı Gwen Stefani, iki solo albüm yayınladı ve gitarist Tom Dumont'ın yan projesi Invincible Overlord, Ted Matson ile yapılan bir iş birliği, The Living Album çalışmasını ve No Doubt'ın "Bathwater" remiksini, web sitesinde yayınladı.

Stüdyo albümleri

Yıl Albüm En yüksek liste sıralaması Satış Sertifikalar
ABD AVS> AVT KAN FIN FRA ALM MAC HOL NOR NZ ISE ISV UK
1992 No Doubt 30.000
1995 The Beacon Street Collection
  • Yayın tarihi: 3 Mart 1995
  • Şirket Beacon Street Records
100.000
Tragic Kingdom
  • Yayın tarihi: 10 Ekim 1995
  • Şirket Trauma/Interscope
1 3 2 1 1 14 2 6 2 1 1 3 3 3 16.000.000 ABD: Elmas
KAN: Elmas
UK: Platin
2000 Return of Saturn
  • Yayın tarihi: 11 Nisan 2000
  • Şirket Interscope
2 11 18 4 5 21 5 24 35 14 7 8 31 1.400.000 ABD: Platin

KAN: Platin

2001 Rock Steady
  • Yayın tarihi: 11 Aralık 2001
  • Şirket Interscope
9 15 12 34 79 13 30 8 66 17 52 33 43 3.000.000 ABD: 3× Platin

KAN: Platin

Yeni seçkin sayfalar

Maddeler Resimler Listeler Portaller

Seçkin içerik prosedürleri ve kısayolları

Maddeler Resimler Listeler Portaller
Seçkin: 180 / T 1.791 / T 139 / T 7 / T
Kıstaslar: SM? / T SR? / T SL? / T SP? / T
Adaylar: SMA / T SRA / T SLA / T SPA / T
İhraç: SMİ / T SRİ / T SLİ / T SPİ / T
Eski: ESM ESR ESL ESP

Kategori:Vikipedi seçkin içerik

Önbelleği boşalt!