Bu proje sayfası yarı korumaya alınmıştır. Uygulanan süresiz korumayla, süregelen yüksek vandalizm riskine karşı önlem alınması amaçlanmıştır.

Vikipedi:Seçkin içerik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Vikipedi'deki seçkin içerik

Seçkin içerik yıldızı

Seçkin içerik Vikipedi'nin en başarılı çalışmalarını örnekler. Bunlar, Vikipedi'nin başarısının arkasında yatan ortaklaşa çabaların sonucu olan madde, resim ve diğer katkılardır. Tüm seçkin içerik çeşitleri detaylı bir inceleme sürecinden geçirilir ve yüksek standartları karşıladığından ve nihai amaçlarımıza örnek teşkil ettiğinden emin olunur. Sayfaların sağ üst köşelerine koyulan küçük altın bir yıldız (Cscr-featured1.png), içeriğin seçkin olduğunun işaretidir.

Bu sayfa Vikipedi'de seçkin içeriğin tamamına bağlantılar içerir ve her türden bir örnek sergiler. Sergilenen sayfalar, seçilmiş seçkin materyallerden rastgele seçilerek sergilenir. Aşağıda farklı seçkin içerik örneklerini görüntülemek için tıklayın.

Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin madde: 50. Hafta 2008

Rubik's cube variations.jpg
Rubik Küpü, Türkiye'de piyasaya sunulduğu adıyla Sabır Küpü, Zeka Küpü ya da özgün adıyla Rubik Küpü (Rubik's Cube), 1974 yılında Macar heykeltıraş ve mimar Ernõ Rubik tarafından icat edilen mekanik bir bulmacadır. Bu plastik küp başlıca dört şekilde piyasaya sürülmüştür: 2×2×2'lik Pocket Cube (Cep Küpü), 3×3×3'lük standart küp, 4×4×4'lük Rubik's Revenge (Rubik'in Öcü), 5×5×5'lik Professor's Cube (Profesör Küpü). 6×6×6 ve 7×7×7'lik küpler hâlihazırda üretilmektedir.

"Sabır Küpü" diye bilinen 3×3×3'lük modelin her yüzünde 9 kare olmak üzere alanı toplam 54 kare, hacmi de 26 birim küptür (ortadaki görünmeyen küpü saymazsak). Yüzeyindeki kareler genel olarak altı farklı renk ile etiketlendirilmiştir. Bulmaca çözüldüğünde küpün her yüzü tek renkten oluşur. 3×3×3'lük özgün modelin yirmi beşinci yıldönümü, 2005 yılında, beyaz yüzün ortasında bulunan etiketin, "Rubik's Cube 1980-2005" yazılı logoyu taşıyan parlak bir etiketle değiştirildiği özel serinin satışa çıkarılmasıyla kutlandı.

Yaratıcısı tarafından ilk olarak "Sihirli Küp" adı verilen bulmacaya 1980 yılında "Rubik's Cube" adı verildi ve aynı yılın Mayıs ayında tüm dünyaya dağıtıma başlandı. 300 milyon adetle dünya üzerinde en çok satılan oyuncak olduğu söylenir. (Devamı...)

Seçkin portal

Portal:TarihTarih
Tarih

Seçkin resim: 2008-11-13

Kelebek
Uzun kuyruklu mavi kelebek (Lampides boeticus)

Üreten: Laitche

Seçkin Liste: Coldplay diskografisi

Coldplay Barcelona'da, 2005.

Coldplay diskografisi, İngiliz alternatif rock grubu Coldplay'in piyasaya sürmüş olduğu müzikal çalışmalarını içermektedir. Grup, günümüze kadar dört stüdyo albümü, on dokuz tekli, beş EP, birer konser albümü ve toplama albüm piyasaya sürdü. Grup, günümüze kadar tüm dünyada toplam 30 milyon albüm sattı.

Yıl Albüm Liste durumları Derecelendirme
Birleşik Krallık
UK
Avustralya
AVS
Avusturya
AVT
Kanada
KAN
Danimarka
DAN
Almanya
ALM
Finlandiya
FIN
Fransa
FRA
İrlanda
IRL
İtalya
ITA
Hollanda
HOL
Yeni Zelanda
YZL
Norveç
NOR
Portekiz
POR
İsviçre
ISV
İsveç
ISE
Amerika Birleşik Devletleri
ABD
2000 Parachutes 1 2 41 19 29 54 29 31 14 11 29 4 1 38 20 51
BPI: 7× Platin
RIAA: 2× Platin
2002 A Rush of Blood to the Head 1 1 10 1 1 1 4 4 2 1 3 2 1 8 1 5 5
BPI: 8× Platin
RIAA: 4× Platin

Yeni seçkin sayfalar

Maddeler Resimler Listeler Portaller

Seçkin içerik prosedürleri ve kısayolları

Maddeler Resimler Listeler Portaller
Seçkin: 180 / T 1.790 / T 138 / T 7 / T
Kıstaslar: SM? / T SR? / T SL? / T SP? / T
Adaylar: SMA / T SRA / T SLA / T SPA / T
İhraç: SMİ / T SRİ / T SLİ / T SPİ / T
Eski: ESM ESR ESL ESP

Kategori:Vikipedi seçkin içerik

Önbelleği boşalt!