Bu proje sayfası yarı korumaya alınmıştır. Uygulanan süresiz korumayla, süregelen yüksek vandalizm riskine karşı önlem alınması amaçlanmıştır.

Vikipedi:Seçkin içerik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Vikipedi'deki seçkin içerik

Seçkin içerik yıldızı

Seçkin içerik Vikipedi'nin en başarılı çalışmalarını örnekler. Bunlar, Vikipedi'nin başarısının arkasında yatan ortaklaşa çabaların sonucu olan madde, resim ve diğer katkılardır. Tüm seçkin içerik çeşitleri detaylı bir inceleme sürecinden geçirilir ve yüksek standartları karşıladığından ve nihai amaçlarımıza örnek teşkil ettiğinden emin olunur. Sayfaların sağ üst köşelerine koyulan küçük altın bir yıldız (Cscr-featured1.png), içeriğin seçkin olduğunun işaretidir.

Bu sayfa Vikipedi'de seçkin içeriğin tamamına bağlantılar içerir ve her türden bir örnek sergiler. Sergilenen sayfalar, seçilmiş seçkin materyallerden rastgele seçilerek sergilenir. Aşağıda farklı seçkin içerik örneklerini görüntülemek için tıklayın.

Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin madde: 45. Hafta 2009

Madonna by David Shankbone.jpg
Madonna, (d. 16 Ağustos 1958, Bay City, Michigan), ABD'li şarkıcı, müzisyen, dansçı, aktris, film yapımcısı, yazar ve moda ikonudur. Sanatçı, çoğu çevrede "Pop Müziğin Kraliçesi" olarak bilinmektedir. Yüksek tempolu sahne performansları ile ünlü olan sanatçı, çalışmalarında erotik, politik ve dini temaları kullanmasıyla da tanınır.

Madonna, 2000 yılında, 130 milyonluk albüm satışı ile "tüm zamanların en başarılı solo kadın sanatçısı" sıfatıyla Guinness Rekorlar Kitabı'na girmiştir. Sanatçının plak şirketi Warner Bros, 2005 yılında, Madonna'nın albüm satışlarının 200 milyonu, tekli satışlarının ise 120 milyonu geçtiğini resmi verilerle beyan etti. Aynı yıl içerisinde sanatçının albüm satış rakamı en resmi kurum olan IFPI tarafından da doğrulandı. IFPI 2005 Raporu'na göre; 1982 ile 2005 yılları arasında 275 milyondan fazla yasal kayıt satışlarıyla tüm zamanların en çok satanlar sıralamasında Michael Jackson, Beatles ve Elvis Presley'in ardından dördüncü olarak yer alan Madonna, "Tüm zamanların en çok satan kadın sanatçısı" unvanına sahiptir. Bunlara ek olarak, Eylül 2007'de, Guinness Rekorları Madonna'yı "Tüm zamanların en başarılı kadın müzisyeni" olarak teyit etti. (Devamı...)

Seçkin portal

Portal:İslamİslam
İslam

Seçkin resim: 2009-08-25

gül
Floribunda grubundan, Singin' In The Rain ("Yağmurda Şarkı Söylemek") kültivarına mensup bir gül. Genellikle kayısı renginde olan güller yoğun biçimde kokuludurlar ve ilkbahar sonu, yaz başı civarında açmaya başlar.

Üreten: Noumenon

Seçkin Liste: Lost (4. sezon)

Lost dizisinin 4. sezon posteri.

Amerikan televizyon dizisi Lost'un dördüncü sezonu, ABD'de ABC kanalında ve Kanada'da CTV sistemde yayınlandı. Dizi, 31 Ocak 2008 tarihinde gösterime girdi ve 29 Mayıs 2008 tarihinde sezon finaliyle sona erdi. Bu sezon, sezonun başlangıcından doksan gün öncesinde uçakları düşmüş ve Güney Pasifik'te uzak bir adada mahsur kalmış kırktan fazla kişiden oluşan grubun hikâyeleriyle devam eder. Lost'un yönetici yapımcısı ve yazarları Damon Lindelof ve Carlton Cuse'a göre dördüncü sezonun iki ana teması vardır: "karakterlerin şilepteki kişilerle olan ilişkisi" ve "adadan kimin ayrıldığı ve geri dönmek için ihtiyaç duydukları gerçek". Lost, üçüncü sezonun eleştirileriyle başladı; fakat dördüncü sezon, flashforwardları, temposu ve yeni karakterleriyle övgü aldı.

Aşağıdaki tabloda "Sıra no." sütunu, bölümün tüm dizi içindeki sırasını, "Bölüm no." sütunu ise bölümün ilgili sezon içindeki sırasını göstermektedir. "Amerikalı izleyici sayısı (milyon)" sütunu, bölümü izleyen veya kaydedip yayınından sonraki yedi gün içinde izleyen Amerikalıların sayısının kaç milyon olduğunu göstermektedir. Sezon prömiyerinden önce "Lost: Past, Present & Future" adında bir kolaj bölüm yayınlandı.

Sıra no. Bölüm no. Bölüm adı Yönetmen Senarist(ler) Merkezî karakter(ler) Amerikan izleyici sayısı (milyon) Orijinal yayın tarihi
73 1 "The Beginning of the End" Jack Bender Damon Lindelof & Carlton Cuse Hurley 17.766 January 31, 2008
Penny'nin gemiyi göndermediğini öğrendikleri üzerine, 815 kurtulanları Jack ve Locke yönetiminde iki gruba ayrılır. Bu arada, Hurley ve Claire, Charlie'nin ölüm haberiyle mücadele ederler. Flashforward lerde, Hurley ortaya "Oceanic Altılısı" (Jack ve Kate'in de bulunduğu adadan kurtulan altı kişi) olarak çıktı. 
74 2 "Confirmed Dead" Stephen Williams Drew Goddard & Brian K. Vaughan Faraday, Charlotte,
Miles, Frank & Naomi
16.963 7 Şubat 2008
Şilepten kalan ve pilot Frank tarafından uçurulan bir helikopter ile becaya bir bilim ekibi gelir. Şilepte yer alan ekipteki kişilerin arka plan hikâyeleri bir flashback ile gösterilir. Bölümün son flashbacki, Abaddon ile bilim takımı ve pilot hakkında konuşmak için karşılaşan Naomi üzerinedir. Ekipte yer alan Daniel, bir fizikçi; Miles, bir medyum ve Charlotte, bir antropologtur. 
75 3 "The Economist" Jack Bender Edward Kitsis & Adam Horowitz Sayid 15.647 14 Şubat 2008
Locke'un grubu barakalara yerleşir. Sayid, helikoptere binip şilepe gitmek için Frank ile bir antlaşma yapar. Sayid ile Desmond helikoptere binerek şilepe gitmek üzere adadan ayrılırlar.Flashforwardlarda, Oceanic Altılı'sından Sayid'in Ben için suikastçı olarak çalıştığı gösterilir. 
76 4 "Eggtown" Stephen Williams Elizabeth Sarnoff & Greggory Nations Kate 15.438 21 Şubat 2008
Kate, Locke'un grubundan sürgün edilmesine neden olan bir bilgiyi Miles'tan öğrenmeye çalışır. Flashforwardlarda, Kate, Claire'in oğlu Baron'ı büyütmektedir ve geçmişte işlediği suçlardan dolayı mahkemeye çıkar. 

Yeni seçkin sayfalar

Maddeler Resimler Listeler Portaller

Seçkin içerik prosedürleri ve kısayolları

Maddeler Resimler Listeler Portaller
Seçkin: 176 / T 1.780 / T 136 / T 7 / T
Kıstaslar: SM? / T SR? / T SL? / T SP? / T
Adaylar: SMA / T SRA / T SLA / T SPA / T
İhraç: SMİ / T SRİ / T SLİ / T SPİ / T
Eski: ESM ESR ESL ESP

Kategori:Vikipedi seçkin içerik

Önbelleği boşalt!