Bu proje sayfası yarı korumaya alınmıştır. Uygulanan süresiz korumayla, süregelen yüksek vandalizm riskine karşı önlem alınması amaçlanmıştır.

Vikipedi:Seçkin içerik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara


Vikipedi'deki seçkin içerik

Seçkin içerik yıldızı

Seçkin içerik Vikipedi'nin en başarılı çalışmalarını örnekler. Bunlar, Vikipedi'nin başarısının arkasında yatan ortaklaşa çabaların sonucu olan madde, resim ve diğer katkılardır. Tüm seçkin içerik çeşitleri detaylı bir inceleme sürecinden geçirilir ve yüksek standartları karşıladığından ve nihai amaçlarımıza örnek teşkil ettiğinden emin olunur. Sayfaların sağ üst köşelerine koyulan küçük altın bir yıldız (Cscr-featured1.png), içeriğin seçkin olduğunun işaretidir.

Bu sayfa Vikipedi'de seçkin içeriğin tamamına bağlantılar içerir ve her türden bir örnek sergiler. Sergilenen sayfalar, seçilmiş seçkin materyallerden rastgele seçilerek sergilenir. Aşağıda farklı seçkin içerik örneklerini görüntülemek için tıklayın.

Kısayol:

Seçkin içerik:

Seçkin madde: 42. Hafta 2009

Margaret Thatcher.png
Margaret Thatcher, (d. 13 Ekim 1925 Grantham, Lincolnshire, İngiltere), Demir Leydi lakabıyla da tanınan İngiliz siyasetçi, eski başbakan. Yakın tarihte İngiltere'yi en çok etkileyen kişilerden oldu. Hem büyük destek gördü, hem de ciddi bir muhalefetle karşılaştı.

Margaret Hilda Roberts, Doğu İngiltere'deki Grantham kasabasında doğdu. Babası Alfred Roberts manavdı, aynı zamanda yerel siyasette aktifti ve Metodist kiliselerinde vaaz veriyordu. Margaret da inançlı bir Metodist Hıristiyan oldu. Eğitim hayatı başarılı geçti. Oxford Üniversitesi'ne bağlı Somerville Koleji'nde kimya okudu. 1946'da Oxford Üniversitesi Muhafazakârlar Derneği Başkanı seçildi. Mezun olduktan sonra kimya sektöründe çalıştı. Dondurmanın erimeden saklanmasını sağlayan teknolojiyi geliştiren ekibin üyesiydi.

1950 ve 1951 seçimlerine Muhafazakâr Parti'nin en genç adayı olarak katıldı, İşçi Partisi'ne karşı bu partinin kalelerinden Dartford'da mücadele etti. Siyasi çalışmaları sırasında tanıştığı Sir Denis Thatcher ile 1951'de evlendi. Zengin bir işadamı olan Denis Thatcher, eşinin çalışmalarını mali olarak destekledi. 1953 yılında ikiz çocukları oldu, aynı yıl Thatcher vergi hukuku uzmanı olarak baroya girdi.

Thatcher, Muhafazakâr Parti'nin kalelerinden birinde aday olmak için çaba gösterdi. Birkaç kez reddedilmesinin ardından, 1959 seçimlerinde Finchley'den aday oldu ve Avam Kamarası'na seçildi. Parlamentodaki ilk konuşmasında sıradışı olarak yerel meclislerin toplantılarını halka açık yapması için çağrıda bulundu, bu teklif daha sonra kanunlaştı. 1961'de Partisine karşı çıkarak sopanın bir ceza aracı olarak kullanılmasının kaldırılması için oy verdi. Erkek eşcinselliğinin suç olmaktan çıkarılmasını savunan az sayıdaki Muhafazakâr Parti milletvekilinden biriydi. Kürtaja izin verilmesi yönünde oy kullandı. (Devamı...)

Seçkin portal

Portal:TürkiyeTürkiye
Türkiye

Seçkin resim: 2009-08-11

B'nai B'rith
Dünyadaki en eski Yahudi hizmet organizasyonu olan B'nai B'rith'e ait bir üyelik sertifikası, 1876.

Üreten: Louis Kurz

Seçkin Liste: Lost (4. sezon)

Lost dizisinin 4. sezon posteri.

Amerikan televizyon dizisi Lost'un dördüncü sezonu, ABD'de ABC kanalında ve Kanada'da CTV sistemde yayınlandı. Dizi, 31 Ocak 2008 tarihinde gösterime girdi ve 29 Mayıs 2008 tarihinde sezon finaliyle sona erdi. Bu sezon, sezonun başlangıcından doksan gün öncesinde uçakları düşmüş ve Güney Pasifik'te uzak bir adada mahsur kalmış kırktan fazla kişiden oluşan grubun hikâyeleriyle devam eder. Lost'un yönetici yapımcısı ve yazarları Damon Lindelof ve Carlton Cuse'a göre dördüncü sezonun iki ana teması vardır: "karakterlerin şilepteki kişilerle olan ilişkisi" ve "adadan kimin ayrıldığı ve geri dönmek için ihtiyaç duydukları gerçek". Lost, üçüncü sezonun eleştirileriyle başladı; fakat dördüncü sezon, flashforwardları, temposu ve yeni karakterleriyle övgü aldı.

Aşağıdaki tabloda "Sıra no." sütunu, bölümün tüm dizi içindeki sırasını, "Bölüm no." sütunu ise bölümün ilgili sezon içindeki sırasını göstermektedir. "Amerikalı izleyici sayısı (milyon)" sütunu, bölümü izleyen veya kaydedip yayınından sonraki yedi gün içinde izleyen Amerikalıların sayısının kaç milyon olduğunu göstermektedir. Sezon prömiyerinden önce "Lost: Past, Present & Future" adında bir kolaj bölüm yayınlandı.

Sıra no. Bölüm no. Bölüm adı Yönetmen Senarist(ler) Merkezî karakter(ler) Amerikan izleyici sayısı (milyon) Orijinal yayın tarihi
73 1 "The Beginning of the End" Jack Bender Damon Lindelof & Carlton Cuse Hurley 17.766 January 31, 2008
Penny'nin gemiyi göndermediğini öğrendikleri üzerine, 815 kurtulanları Jack ve Locke yönetiminde iki gruba ayrılır. Bu arada, Hurley ve Claire, Charlie'nin ölüm haberiyle mücadele ederler. Flashforward lerde, Hurley ortaya "Oceanic Altılısı" (Jack ve Kate'in de bulunduğu adadan kurtulan altı kişi) olarak çıktı. 
74 2 "Confirmed Dead" Stephen Williams Drew Goddard & Brian K. Vaughan Faraday, Charlotte,
Miles, Frank & Naomi
16.963 7 Şubat 2008
Şilepten kalan ve pilot Frank tarafından uçurulan bir helikopter ile becaya bir bilim ekibi gelir. Şilepte yer alan ekipteki kişilerin arka plan hikâyeleri bir flashback ile gösterilir. Bölümün son flashbacki, Abaddon ile bilim takımı ve pilot hakkında konuşmak için karşılaşan Naomi üzerinedir. Ekipte yer alan Daniel, bir fizikçi; Miles, bir medyum ve Charlotte, bir antropologtur. 
75 3 "The Economist" Jack Bender Edward Kitsis & Adam Horowitz Sayid 15.647 14 Şubat 2008
Locke'un grubu barakalara yerleşir. Sayid, helikoptere binip şilepe gitmek için Frank ile bir antlaşma yapar. Sayid ile Desmond helikoptere binerek şilepe gitmek üzere adadan ayrılırlar.Flashforwardlarda, Oceanic Altılı'sından Sayid'in Ben için suikastçı olarak çalıştığı gösterilir. 
76 4 "Eggtown" Stephen Williams Elizabeth Sarnoff & Greggory Nations Kate 15.438 21 Şubat 2008
Kate, Locke'un grubundan sürgün edilmesine neden olan bir bilgiyi Miles'tan öğrenmeye çalışır. Flashforwardlarda, Kate, Claire'in oğlu Baron'ı büyütmektedir ve geçmişte işlediği suçlardan dolayı mahkemeye çıkar. 

Yeni seçkin sayfalar

Maddeler Resimler Listeler Portaller

Seçkin içerik prosedürleri ve kısayolları

Maddeler Resimler Listeler Portaller
Seçkin: 180 / T 1.784 / T 139 / T 7 / T
Kıstaslar: SM? / T SR? / T SL? / T SP? / T
Adaylar: SMA / T SRA / T SLA / T SPA / T
İhraç: SMİ / T SRİ / T SLİ / T SPİ / T
Eski: ESM ESR ESL ESP

Kategori:Vikipedi seçkin içerik

Önbelleği boşalt!