Mercimek çorbası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Mercimek çorbası
Alternatif isim shurbat al-adas, tlokheh , shorbay neesik, Linsensuppe
Türü Çorba
Servis türü Başlangıç
Ana malzemeler Mercimek (yeşil, kahverengi, kırmızı, sarı veya siyah)

Mercimek çorbası, ana malzemesi mercimek olan bir çorbadır; vejetaryen olabilir veya et içerebilir ve kabuklu veya kabuksuz kahverengi, kırmızı, sarı, yeşil veya siyah mercimek kullanabilir. Kabuğu ayıklanmış sarı ve kırmızı mercimekler pişerken parçalanarak koyu bir çorba olur. Avrupa, Latin Amerika ve Orta Doğu'da temel bir besindir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mercimek, Yunanistan'daki Franchthi Mağarası'nın Paleolitik ve Mezolitik katmanlarında (9.500 ila 13.000 yıl önce), Suriye'deki Mureybet ve Tell Abu Hureyra'da Mezolitik'in sonunda ve Eriha'da MÖ 8000'e tarihlendirilen bölgelerde ortaya çıkarıldı. MÖ 2400'e tarihlenen Teb Nekropolü'ndeki kraliyet mezarlarında mercimek kalıntıları bulundu.[1] Aristofanes mercimek çorbasına "yemeklerin en lezzetlisi" demiştir.[2] MS 1. yüzyılda derlenen Roma yemek kitabı Apicius, kestaneli mercimek çorbası tarifi içerir.[3]

İncil'de mercimek çorbasından söz edilir: Yaratılış 25:30-34'de Esav, kardeşi Yakup tarafından pişirilen bir kap kırmızı mercimek çorbası için ilk oğulluk hakkından vazgeçmeye razı olur. Yahudi geleneğinde yas zamanlarında mercimek çorbası servis edilir; mercimek yuvarlaklığı bir tam yaşam döngüsünü temsil eder.[4]

Çeşitler[değiştir | kaynağı değiştir]

Mercimek çorbasında kullanılan birkaç çeşit mercimek

Mercimek çorbası havuç, patates, kereviz, maydanoz, domates, balkabağı, olgun muz ve soğan gibi sebzeleri içerebilir. Yaygın tatlandırıcılar sarımsak, defne yaprağı, kimyon, zeytinyağı ve sirkedir. Bazen kruton, doğranmış ot, tereyağı, zeytinyağı, krema veya yoğurt ile süslenir. Hint mercimek çorbası, çeşitli aromatik baharatlar içerir. Irak ve Levant mutfağında çorba, zerdeçal ve kimyonla tatlandırılır ve üzerine sha'iriyya (شعيرية) adı verilen kızarmış, ince vermicelli eriştesi eklenir ve sıkmak için bir limonla servis edilir. Orta Doğu'da limon suyunun eklenmesi keskin bir tat verir ve yemeğin ağırlığını azaltır.[5] Mısır'da ve Orta Doğu'da çorba servis edilmeden önce genellikle püre haline getirilir ve geleneksel olarak kışın tüketilir.[6][7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ O'Hara, Julie (7 Ocak 2009). "Lentils: A Legume For The Ages". NPR (İngilizce). 29 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2022. 
  2. ^ "Did You Know: Food History - A Short History of Lentils". www.cliffordawright.com. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2018. 
  3. ^ Hodgson, Moira (30 Kasım 1997). "FOOD; Hail the Humble Lentil: To Enrich Soup or Meat and Fish". The New York Times (İngilizce). ISSN 0362-4331. 29 Mart 2022 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2022. 
  4. ^ Rabbi N. Daniel Korobkin (26 Kasım 2008). "Lentil Soup". Jewish Journal. 11 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2018. 
  5. ^ "Vegetarians in Paradise/Lentil History, Lentil Nutrition, Lentil Recipe". www.vegparadise.com. 17 Ocak 2001 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Aralık 2018. 
  6. ^ "Cook in the Moment: Egyptian Red Lentil Soup". 4 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2013. 
  7. ^ Salem, Dahlia. "Egyptian Lentil Soup". 11 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2013. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Wikimedia Commons'ta Mercimek çorbası ile ilgili çoklu ortam kategorisi bulunur.