Un helvası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Un helvası.

Un helvası, ana maddeleri un, su, tereyağı ve şeker olan, bayramlarda, kandillerde ve perşembe gecelerinde özellikle yapılan ünlü bir Türk tatlısıdır.

Neden Yapılır?[değiştir | kaynağı değiştir]

Kimi zaman sevinçleri anlatmak ve komşular, sevdiklerimiz ile paylaşmak adına kimi zamanda vefatlarda yapılır. Türk mutfağında damak tatlandıran bir lezzet oluşundan önce sosyolojik bir olgudur, kökeni paylaşmak, yardımlaşmak, anmaktır aslında. Maddi olarak oldukça ucuz elde edilir ama Türk toplumundaki yeri manevi bakımdan güçlü ve kaybolmayacak bir değerdir. Osmanlı mutfağında yaygın kullanılan helva kimi zaman Çam fıstığı ile damakları tatlandırır. Su veya süt ile yapıldığı gibi ana maddesi olan tereyağını değiştirerek sadece sıvı yağ ile yapılarak daha yumuşak kıvamlı olarak da uygulanabilir. [1]

Hazırlanışı ve servisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Kısık ateşte hazır bulunan şekerli suya, önceden kavrulmuş un-yağ karışımı yavaşça dökülür. Hemen ardından karıştırılmaya başlanır. Karıştırma işlemi, karışımın miktarına göre yarım saat ile bir saat boyunca sürebilir. Bu esnada karışıma süt eklenir. Karıştırma işlemi, karışımın sertleşip siyah bir renk almasıyla sona erer. Daha önceden yağda kavrulmuş fıstık, helvaya ilave edilir. Un helvası karıştırılırken, tahta kaşık kullanılmaya dikkat edilmelidir. Çünkü tahta kaşık, kullanılan tencereyi çizmez.

Karıştırma işleminin ardından ocaktan alınan helva, 20 dakika boyunca oda sıcaklığında soğumaya bırakılır. Un helvası sıcak yenmez, oda sıcaklığına ulaşmış veya buzdolabında soğutulmuş helva idealdir. Soğuyan helva tabaklara konularak servis edilir. Servis sırasında hazmı kolaylaştırması için soğuk şerbet de ikram edilir.

Un helvası (6).JPG
  1. ^ [1]