Anasayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi
Haftanın seçkin maddesi
Boss-icon.png
George Koval, (25 Aralık 1913, Sioux City - 31 Ocak 2006, Moskova), Sovyet atom bombası projesi için Sovyetler Birliği adına istihbarat görevlisi olarak görev yapan Amerika Birleşik Devletleri vatandaşı casus, bilim insanı, kandidat. Sovyet kaynaklarına göre Koval'ın Sovyet İstihbarat İdaresi (GRU) ajanı olarak Manhattan Projesi'ne sızıp bilgi aktarması, Sovyetler Birliği'nin nükleer silah geliştirmesi için gereken süreyi büyük ölçüde azalttı. Koval, Rusya'dan göçmüş Yahudi bir ailenin çocuğu olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin Iowa eyaletine bağlı Sioux City'de doğdu. Yetişkinliğe eriştikten bir süre sonra ailesiyle birlikte Sovyetler Birliği'ne giderek Birobican'a yerleşti. Bu dönemde GRU'ya girerek burada eğitim gördü ve "Delmar" kod adıyla göreve başladı. 1940 yılında Amerika Birleşik Devletleri'ne döndü ve 1943 başlarında Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetlerine sızdı. Koval, Amerika Birleşik Devletleri'nin atom araştırma laboratuvarlarında çalıştı ve ülkenin atom silahlarında kullandığı polonyum, plütonyum ve uranyum elementlerinin üretim süreçleri ve hacimleri hakkında Sovyetler Birliği'ne bilgi aktardı. II. Dünya Savaşı sonrasında silahlı kuvvetlerden atıldı. 1948'de ülkeden, dönmemek üzere ayrıldı. Koval'ın casusluk faaliyetlerinin açığa çıkması ise 2002 yılında gerçekleşti. 2006'daki ölümünün ardından, 2007'de, Rusya devlet başkanı Vladimir Putin tarafından kendisine "özel görevlerde sergilediği cesareti ve kahramanlığı" gerekçe gösterilerek Rusya Federasyonu Kahramanı nişanı verildi. (Devamı...)
Günün maddeleri
Vito Genovese NYWTS.jpg
Vito Genovese, (d. 27 Kasım 1897, Risigliano, Tufino, Napoli ili, İtalya - ö. 14 Şubat 1969, Springfield Hapishanesi, Missouri, Amerika Birleşik Devletleri) Amerikan mafyasının liderlerinden biriydi. Genovese, 1913'te New York'a göç etti. Mafya kariyerine de kendisi gibi Napolili olan Joe Masseria'ya hizmet ederek başladı. Hapishaneye ilk girişi 1917 yılında silah taşıdığı için oldu, 60 gün hapiste kaldı. Lucky Luciano, Meyer Lansky, Bugsy Siegel ve Frank Costello gibi isimlerle kadın, alkol ve uyuşturucu satıcılığında çalıştı. Zamanla Luciano'ya yaklaşan Genovese, Amerikan ve İtalyan mafyası arasında gelişen Castellammarese Savaşı'nda önemli rol oynadı. 1931 yılının Nisan ayında Luciano tarafından düzenlenen Joe Masseria suikastinde eski patronuna ateş eden dört kişiden biriydi. Bu yılın sonuna doğru, Luciano ayrıca Masseria'nın rakibi Salvatore Maranzano'ya suikast düzenledi ve İtalyan mafyasının lideri oldu. 1929 yılında Vito Genovese'nin ilk eşi genç yaşında vefat etti. Bundan üç yıl sonra Anna Petillo isimli mutsuz bir evlilik yaşayan ama boşanamayan evli bir kadına âşık oldu. Genovese 16 Mart 1932'de Anna'nın eşini New York'ta yüksek bir binanın tepesinden aşağı atarak öldürdü ve 12 gün sonra Anna Petillo ile evlendi. Nancy ve Phillip isminde iki çocuğu oldu. Oğlu Phillip mafya işlerine hiç girmedi. Anna daha sonra oldukça popüler bir dava ile eşinden boşandı ve Genovese'nin hem bir mafya babası olduğunu hem de kendisini dövdüğünü söyledi. Boşanmasının ardından Anna aylık 300 dolarlık bir nafaka aldı, ama aynı dönemde Genovese tek bir işten haftada 30.000 dolar kazanıyordu. (Devamı...)
USA Marfa Lights Viewing Platform TX.jpg
Marfa ışıkları, ya da Marfa hayalet ışıkları, Amerika Birlesik Devletleri'nin Teksas eyaletindeki Marfa şehrinin doğusunda gözlemlenen gizemli parıltılar. Görenlerin hayalet, UFO veya ılgım olarak tanımlamasıyla ün kazanmıştır. Işıkların gözlemlenmesi hakkındaki ilk açıklama Temmuz 1957'de Coronet Magazine'de yapıldı. Açıklama gizemli ışıkların tarihinin 19. yüzyıla dayandığını iddia ederek ışıkları genellikle yerin üzerinde dalgalanan bazen de gökyüzüne yükselen basketbol topu büyüklüğündeki parıltılar olarak tanımladı. Renkleri genellikle beyaz, sarı, turuncu veya kırmızı bazen de yeşil veya mavi olarak bildirildi. Parıltıların omuz hizasında durduğu, düşük hızda yatay olarak hareket ettiği ve bazen de herhangi bir yöne doğru hızla hareket ettiği söylendi. Rapora göre sıklıkla grup halinde görülüyor, bazen grubun dağılıp tekrar birleştiği söyleniyordu. (Devamı...)
Günün seçkin resmi
Çin-Sovyet Dostluk, İttifak ve Karşılıklı Yardımlaşma Antlaşması
14 Şubat 1950 tarihinde imzalanan ve 11 Nisan 1950 tarihinde yürürlüğe giren Çin-Sovyet Dostluk, İttifak ve Karşılıklı Yardımlaşma Antlaşması'nı kutlamak için 1 Aralık 1950 tarihinde Çin posta idaresi tarafından basılmış 400 yuanlık posta pulu, Josef Stalin ve Mao Zedong tokalaşıyor.

Üreten: Çin Halk Cumhuriyeti posta idaresi

Tarihte bugün

Olaylar

Johann Wolfgang von Goethe

Doğumlar

Ölümler

Daha fazlası...