Anasayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi'ye hoş geldiniz!

Herkesin katkıda bulunabildiği özgür ansiklopedi

Katsudō Shashin (Japonca活動写真; "Hareketli Resimler"), bilinen en eski Japon animasyon çalışmasına ait bir film şerididir. Yaratıcısı bilinmemekle birlikte 1907 ile 1912 yılları arasında, Meiji Dönemi'nde yapıldığını gösteren kanıtlar bulunmaktadır. Dolayısıyla yapımının, Batılı animasyon filmlerinin Japonya'daki ilk gösterimlerinden önceki bir tarihte olabileceği düşünülür. Film, 2005 yılında Kyoto'da bulunan bir film ve projektör koleksiyonunda keşfedilmiştir. Üç saniyelik film şeridinde; "活動 写真" karakterlerini yazmasının ardından şapkasını çıkarıp boyun eğerek selam veren bir çocuk tasvir edilir. Çerçeveler, büyülü fener slaytlarının yapımında kullanılan bir cihaz ile kırmızı ve siyah renklerde şablon olarak hazırlanmış ve filmin aralıksız oynatılabilmesi için film şeridi bir döngü hâlinde tutturulmuştur. Selüloit şeridin elli karesi üzerine bir dizi çizgi film görüntüsünden oluşan Katsudō Shashin, saniyede on altı kare olmak üzere üç saniye sürer. (Devamı...)
"With You", Mariah Carey'nin on beşinci stüdyo albümü Caution'da (2018) yer alan şarkıdır. Epic Records, 4 Ekim 2018'de parçayı albümün ilk single'ı olarak yayımladı. Şarkı; Carey, Charles Hinshaw, Dijon McFarlane ve Greg Lawary tarafından yazılırken yapımcılıklarını Carey ve DJ Mustard üstlendi. Şarkı, kapağıyla birlikte 2 Ekim tarihinde duyuruldu. Billboard'dan Gil Kaufman'ın parçayı tanımlamak için yaptığı yoruma göre "parmak şıklatma sesleri ve iç ısıtan piyano tınıları ile kadife gibi olan balad parçadaki sözler, güven duygusunu arayan bir kadını ve onun partnerinin vadettiği sevgiyi merkezine almaktadır". "With You", eleştirmenlerden olumlu eleştiriler aldı. Macaristan listelerinde ilk 10'a girdi ve ABD Adult Contemporary listesinde yedi numaraya ulaştı. Sarah McColgan'ın yönettiği klibi 10 Ekim 2018'de yayımlandı. Billboard'dan Marina Pedrosa'ya göre klip siyah-beyaz görselleriyle Carey'nin samimiyet duygusu oluşturmasını sağlarken Los Angeles'ın farklı noktalarında poz verişi şatafatlı hayatını vurgulamaktadır. (Devamı...)

28 MayısAzerbaycan'da Cumhuriyet Bayramı (1918)

Bangkok
Bangkok
Tayland'ın başkenti Bangkok şehrinin Banyan Tree otelinden panoramik gece görünümü. Önünde Lumphini Parkı, parkın ilerisinde Bangkok'un en lüks caddelerinden Lang Suan Caddesi görülmektedir. (Khet Pathum Wan, Bangkok)

Üreten: Benh

4 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
2 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
1 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
500 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
250 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri: