Anasayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi
Haftanın seçkin maddesi
The Simpsons star.jpg
Bart Simpson, animasyon dizisi Simpsonlar'ın kurgusal ana karakteri ve diziye adını veren ailenin üyesidir. Aktris Nancy Cartwright tarafından seslendirilen Bart, televizyonda ilk defa 19 Nisan 1987'de The Tracey Ullman Show'da yayınlanan Simpsonlar kısalarından "Good Night"ta göründü. Bart, çizgi film çizeri Matt Groening tarafından, James L. Brooks'un ofisinin bekleme salonunda beklerken tasarlandı ve yaratıldı. Groening, Life in Hell'e dayanan bir dizi yapması için çağrılsa da bunun yerine, yeni bir grup karakter yaratmaya karar verdi. Karakterlerin geri kalanı adlarını Groening'in aile üyelerinden alsa da, Bart'ın adı brat (yaramaz çocuk) sözcüğünün anagramıdır. The Tracey Ullman Show'da üç yıl yer aldıktan sonra Simpson ailesi, 17 Aralık 1989'da Fox kanalında kendi dizisine kavuştu. On yaşındaki Bart, Homer ile Marge'ın çocuklarının en büyüğü ve tek oğlu, Lisa ile Maggie'nin ise ağabeyidir. Bart'ın en baskın kişilik özellikleri yaramazlığı, asiliği ve otoriteye karşı saygısızlığıdır. Bart, video oyunları, Simpsonlar: Sinema Filmi, The Simpsons Ride, reklamlar ve çizgi romanların da aralarında bulunduğu Simpsonlar'la ilgili diğer ürünlerde de yer aldı ve diziden esinlenilerek oluşturan çeşitli ticari ürünlerde de kendisine yer buldu. (Devamı...)
Günün maddeleri
Red Sea topographic map-de.svg
Kızıldeniz (Arapça (1): ‏البحر الأحمر‎ El-Bahr el-ahmar; Arapça (2): ‏الخليج العربي‎ El-Halic el-Arabi; İbranice: ‏'ים סוף ‎Yam Suf; Tigrinya ቀይሕ ባሕሪ QeyH baHri), Afrika ile Asya (Arap Yarımadası) arasında yer alan, Hint Okyanusu'na bağlı bir denizdir. Kızıldeniz adı, Yunanca Ερυθρά Θάλασσα ("Erythra thalassa") ve Latince "Mare Rubrum" un çevirisinden almıştır. Kızıldeniz, yerel halk tarafından şap denilen mercan kayalıklarından dolayı "Şap Denizi" olarak da bilinmektedir. Uzunluğu yaklaşık 2000 km olup, bazı kaynaklarda 1900 km ya da 2350 km diye geçmektedir. Kuzeyde Mısır'daki Süveyş Kanalı ile doğal olmayan yoldan Akdeniz'e bağlanmıştır; güneyde ise Arap Yarımadası ucunda Babü'l Mendep (Bab el Mendeb) boğazı ile Hint Okyanusu'na bağlanır. Kızıldeniz kuzeyde Sina Yarımadası ile ikiye ayrılır; kuzeydoğuya doğru Akabe Körfezi, kuzeybatıda ise Süveyş Körfezi vardır.İslam dinine göre Musa Kızıldeniz'i asâsıyla yararak İsrailoğullarını Mısır'dan çıkarmış, Firavun ve ordusu İsrailoğullarının peşinden gelirken Kızıldeniz'de boğulmuşlardır.

Bir görüşe göre, Kızıldeniz'in adının, mevsimlik olarak çoğalma patlaması yaşayan Trichodesmium erythraeum adlı alg türlerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ayrıca çevresindeki kıyılarda yer alan mineral bakımından zengin kızıl renkli dağlardan doğmuş olabileceği tahmin edilmektedir. Denizaltı yaşamına ve üremeye elverişli sıcaklıkta olduğundan çok sayıda deniz canlısı barındırmaktadır. Bunun sebebi ise zemindeki büyük sırtta oluşan yarık bölümün yeraltından gelen magma ile dolmasıdır. Bu lavlar çok fazla 1. üretici konumunda bulunan bitkisel planktonlar için besin kaynağı oluşturmaktadır. Tuzluluk binde 44 ile oldukça yüksektir. (Devamı...)


Adam Wilhelm Moltke.jpg
Adam Wilhelm Moltke (d. 25 Ağustos 1785 - ö. 15 Şubat 1864), 1848'den 1852'ye kadar Danimarka Başbakanıydı. 1848'de taslaklanan Danimarka anayasal monarşisinde ilk Danimarka Başbakanı ve 5 Haziran 1849'da Danimarka'nın VII. Frederik tarafından Danimarka Anayasası olarak imzalandı.

25 Ağustos 1785'te Funen adasında, Einsiedelsborg'da doğdu. İnsancıl ve ataerkil bir ata olarak biliniyordu; ancak olağanüstü bir siyasi figür değildi.n 1845 yılından itibaren Mali İşler Bakanı olarak görev yapıyordu. Son mutlak devletin yıkılmasından sonra da görevden alınmıştı. Birkaç gün sonra, yeni ulusal hükümeti hem sosyal konumu hem de ılımlı görüşleri için en uygun lider olarak kurmaya ikna etti. 22 Mart 1848'de yaratılan kabineye Mart Kabinesi adı verildi. 16 Kasım 1848'de yerini Kasım Kabinesi, yerine 13 Temmuz 1851'de Temmuz Kabinesi koydu. 18 Ekim 1851'de yine Ekim Kabinesince değiştirildi. Aslında bir Muhafazakâr Liberal olan kabine, genel liberal çekilme ve dış baskılar yüzünden kademeli olarak giderek muhafazakâr hale geldi. 27 Ocak 1852'de, Christian Albrecht Bluhme, Moltke'nin yerine yeni Başbakan olarak göreve geldi. (Devamı...)

Günün seçkin resmi
Philadelphia
Pennsylvania Eyaleti'nin en büyük şehri Philadelphia'nın panoramik manzarası, Schuylkill Nehri'nin sol sahilinde Comcast Center, sağ sahilinde ise Cira Centre ve 30th Street İstasyonu görünmekte.
Tarihte bugün

Olaylar

Gemilerin Karadan Haliç'e İndirilmesi

Doğumlar

Ölümler

Daha fazlası...