Anasayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi
Haftanın seçkin maddesi
HMS Donegal engaging Jupiter at San Domingo.png
Charles Domery ya da ilerleyen dönemde bilinen adıyla Charles Domerz (y. 1778 - 1800'den sonra), Prusya ve Fransız ordularında görev yapan ve olağanüstü derecede büyük iştahı ile tanınan Polonyalı askerdir. Birinci Koalisyon Savaşı sırasında Fransa'ya karşı Prusya Ordusu'nda hizmet verdiği sırada, Prusyalıların erzaklarının yetersiz olmasından ötürü yiyecek karşılığında Fransız Ordusu'na geçti. Genel olarak sağlıklı olmasına rağmen, Fransız hizmetinde geçirdiği süre boyunca ciddi bir şekilde aç kaldı ve mevcut olan tüm yiyecekleri yedi. Paris yakınlarında konuşlandırıldığı dönemde, bir yılda 174 kedi yediği kaydedilen Domery, sebzeleri tercih etmese de başka bir yiyecek bulamadığı durumlarda her gün 1,8 ila 2,3 kg arasında çimen yerdi. Fransız gemisi Hoche'deki hizmeti sırasında, bir mürettebat üyesinin top atışı nedeniyle kopan bacağını yemeye çalışırken mürettebatın diğer üyeleri kopan bacağı ondan alıp denize atmıştı.

Şubat 1799'da Hoche, Britanya kuvvetleri tarafından ele geçirildi ve Domery de dâhil olmak üzere mürettebat Liverpool'da alıkonuldu. Buradaki esareti esnasında kendisine olağan erzaklarının on katı verilmesine rağmen hapishane kedisi ile en az 20 farenin yanı sıra hapishane mumlarını yedi. Bir deneyde, kusmadan, dışkılama ya da idrar yapmadan bir gün boyunca 7,3 kg çiğ inek memesi, çiğ dana eti ve donyağı mumları yemiş ve dört şişe porter birası içmişti.

Domery hakkında bilinen hemen hemen her şey, büyük ölçüde Dr. Thomas Cochrane tarafından sağlanan bilgilere dayanarak, Dr. J. Johson'ın Medical and Physical Journal'da yayımlanan 1799 tarihli bir raporundan gelmektedir. (Devamı...)

Günün maddeleri
Kozahan -silk bazaar-Main gate - panoramio.jpg
Koza Han 15. yüzyıl sonlarında II. Bayezid tarafından İstanbul'daki eserlerine vakıf olarak Bursa'da yaptırılmış handır. Ulu Cami ile Orhan Camii arasında bulunan yapının mimarı, Abdül ula bin Pulat Şah'tır. Geçmişte Yeni Han, Han-ı Cedid, Han-ı Cedid-i Evvel (Pirinç Han'ın yapılmasından sonra), Han-ı Cedid-i Amire, Yeni Kervansaray, Beylik Han, Beylik Kervansaray, Simkeş Han, Sırmakeş Han gibi birçok adla anılmış; ipek kozası ticareti bu handa yapıldığından zamanla Koza Han adıyla anılır olmuştur. Koza ticareti için Bursa'ya gelen ipek tüccarları konaklama hizmeti veren handa altlı üstlü iki oda tutmuşlar; üstteki odayı ticari işlerini görmek ve konaklamak, alttaki odayı da ticaret mallarını depolamak için kullanmışlardır. Avlu ortasında, bazı Selçuklu kervansaraylarında oluğu gibi ayrı bir mescit bulunur. Mescidin altında havuzlu bir şadırvan vardır. Hayvan ahırı olarak inşa edilen ikinci avlu bölümü "İç Koza Han" olarak adlandırılır. (Devamı...)

German Workers party.png
Alman İşçi Partisi I. Dünya Savaşı'ndan sonra Weimar Cumhuriyeti'nde kurulan ilk siyasi partilerden biridir. 5 Ocak 1919'da kurulmuş olan ve ömrü kısa süren Alman İşçi Partisi sadece bir yıl etkin kalmıştır. Ekim 1918'de "Thule Cemiyeti" tarafından, cemiyetin iki üyesi olan gazeteci Karl Harrer ve çilingir Anton Drexler'e bu siyasi topluluğun etkisini işçiler arasında artırmak için özel siyasi dernek oluşturmaları söylenir. Bunun üzerine Drexler, Alman İşçi Partisi'ni kurar. 12 Eylül 1919'da parti toplantısında yer alan Adolf Hitler de partinin sloganlarını beğenir. Ardından Hitler ile tanışan Ernst Röhm, Hitler'e Alman İşçi Partisi'ne dâhil olması ve parti yönetimini kendi eline alması konusunda görüş bildirir. Hitler ilk defa 16 Ekim 1919'da 111 kişiden oluşan izleyici karşısında görülür. Öncelikle Hitler, "Büyük Almanya" hakkındaki kendi görüşlerini bildirir, sonra ise Almanya'nın mağlubiyetinden Marksistleri, sosyalistleri ve Yahudileri sorumlu tutar. Hitler, Alman İşçi Partisi'nin toplantılarında Versay Antlaşması'nın Almanya'ya kaybettirdiği toprakların geri alınması gerektiğini ve antlaşmanın barbarlık olduğunu bildirmiştir. (Devamı...)
Günün seçkin resmi
The Kid (film, 1921)
Charlie Chaplin'in yönettiği ilk uzun metrajlı film olan 1921 yapımı The Kid (Yumurcak) için hazırlanan tanıtım fotoğrafı. Senaryosu da Chaplin'e ait olan filmde aktöre çocuk oyuncu Jackie Coogan eşlik etti.

Üreten : Bilinmiyor

Tarihte bugün

Olaylar

Barack Hussein Obama

Doğumlar

Ölümler

Daha fazlası...