Anasayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi'ye hoş geldiniz!

Herkesin katkıda bulunabildiği özgür ansiklopedi

Pakistan'ın Abbottabad şehrindeki bir komplekste kaldığı tespit edilen el-Kaide lideri Usame bin Ladin'in ölümü, 2 Mayıs 2011 günü yerel saatle 1.00'den sonra, Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafından gizli olarak yürütülen ve Amerika Birleşik Devletleri Deniz Özel Harp Geliştirme Grubuna (DEVGRU) bağlı SEAL özel güçleri ile 160. Özel Harekât Havacılık Alayı (Hava İndirme) birimleri tarafından düzenlenen Neptün Mızrağı kod adını taşıyan harekât kapsamında gerçekleşti. Afganistan'dan kalkan iki hayalet helikopterin taşıdığı 23 harekâtçının gerçekleştirdiği baskında Usame bin Ladin'in oğlu Halid bin Ladin, bin Ladin'in kuryesi Ebu Ahmed el-Kuveyti, el-Kuveyti'nin erkek kardeşi Ebrar ve Ebrar'ın karısı Büşra da öldürüldü. Görevlerini tamamladıktan sonra helikopterlerle bölgeyi terk eden harekâtçıların, yanlarına aldıkları bin Ladin'in cesedini 24 saat içerisinde Umman Denizi'ne bıraktıkları açıklandı. (Devamı...)
2 Eylül 1958'de, Soğuk Savaş döneminde, Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri'ne ait bir Lockheed C-130 Hercules, Ermenistan SSC-Türkiye sınırı boyunca gerçekleştirilen bir keşif uçuşu sırasında Erivan'ın 50 kilometre kuzeybatısında, Sovyetler Birliği hava sahasında Sovyet Hava Kuvvetleri'ne ait MiG-17 avcı uçakları tarafından düşürüldü. Sovyetler Birliği tarafından uçakta bulunan 17 kişiden 6'sının öldüğü açıklandı ve ölenlerin naaşları Amerika Birleşik Devletleri'ne iade edildi, ancak diğer 11 kişinin varlığı reddedildi. Bu, bir Lockheed C-130 Hercules'in karıştığı ilk ölümlü olaydır. Düşürülen uçak Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri'ne ait dört turboprop motorlu bir Lockheed C-130A-II-LM idi. (Devamı...)

27 EylülDünya Turizm Günü

Ay
Ay
Dünya'dan görüldüğü şekliyle Ay'ın ilk dördünden dolunaya doğru büyümekte olan şişkin evresi. Ay'ı gözlemlemek için en iyi zaman, dolunay değil, yaklaşık yarım ay zamanıdır. Yandan gelen ışık, özellikle ayın karanlık ve aydınlık yüzleri arasındaki sınır boyunca, yüzey ayrıntılarının çok daha iyi algılanmasını sağlar. Koyu renkli olan düzlükler ay denizleri olarak adlandırılır, bunlar eski volkanik patlamalardan arta kalan bazaltik düzlüklerdir, demir içeren yüzeyleri nedeniyle renkleri dağlardan daha koyudur. Ay denizlerinin çoğu Ay'ın Dünya'ya bakan yüzündedir. Ay'ın açık renkli dağlık kısımları ise aya çarpmış olan göktaşları ve kuyruklu yıldızların yarattığı kraterlerden meydana gelmiştir, hiçbiri tektonik etkinlikler sonucu oluşmamıştır.

Üreten: Luc Viatour

4 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
2 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
1 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
500 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
250 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri: