Anasayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Herkesin katkıda bulunabildiği Özgür Ansiklopedi
Türkçe madde sayısı: 305.906

20 Şubat 2018, Salı

Haftanın seçkin maddesi
COEN Brothers (cannesPH).jpg
Barton Fink, Ethan ve Joel Coen kardeşlerin yazdığı, yönettiği ve yapımcılığını üstlendiği 1991 ABD yapımı film. Konusu 1941 yılında geçen filmin başrollerinde, Hollywood'daki bir film stüdyosu için senaryo yazmak üzere işe alınan New Yorklu oyun yazarını canlandıran John Turturro ile yazarın kalmakta olduğu harap durumdaki Hotel Earle'de yan komşusu olan sigorta satıcısını canlandıran John Goodman yer alır. Coen kardeşler filmin senaryosunu, diğer bir filmleri Miller's Crossing'in yazımında yaşadıkları bir çıkmaz sırasında, üç haftalık bir dönemde yazdı. Miller's Crossing'in tamamlanmasından kısa bir süre sonra Barton Fink'in çekimlerine başlandı. Filmin ilk gösterimi Mayıs 1991'de Cannes Film Festivali kapsamında yapıldı. Film, Altın Palmiye'nin yanı sıra En İyi Yönetmen ve En İyi Erkek Oyuncu (Turturro) ödüllerini de kazandı. Dünya genelinde eleştirmenlerden olumlu yorumlar almasına ve Akademi Ödülleri'nde üç dalda aday gösterilmesine rağmen film, 9 milyon dolarlık tahminî bütçesinin ancak üçte ikisi olan 6 milyon dolar civarında hasılat elde etti. Filmdeki iki baskın tema, yazarlık süreci ve eğlence prodüksiyonları kültürüdür. Filmde Hollywood dünyası ile Broadway dünyası arasındaki zıtlıklar gösterilir. (Devamı...)
Günün maddeleri
Supreme People's Court of P.R.China's badge.svg
Çin yargı sistemi, Çin'deki yargı düzenini ifade etmektedir. Adalet işleri, merkezî ve yerel yönetim esaslarına uygun bir şekilde teşkilatlanmıştır. Çin anayasasına göre, kaza ve kontrol yetkileri iki ayrı, ama bir arada çalışan ve sırası ile Yüksek Halk Mahkemesi'ne ve Yüksek Halk Savcılığı'na kadar uzanan iki hiyerarşide toplanmıştır. Bunların her ikisi de son olarak Ulusal Halk Kongresi'ne karşı sorumludurlar. Ayrıca hükûmetin yürütme organı olarak, devlet konseyinde de, kanunların ve kamu düzeninin korunması yönünden geniş yetkileri vardır. Konseye bağlı İçişleri Bakanlığı, köy kademesine kadar medeni hukukla ilgili işlerden ve Halk Güvenliği Bakanlığı da Halkın Silahlı Polisi teşkilatının görevlerinin yürütülmesinden sorumludur. Çin anayasası, bütün yurttaşların; ırkı, cinsi, mesleği, sosyal kökü, dinî inancı ve Çin'de oturma süresine bakılmaksızın kanunlar önünde eşit olduklarını hükme bağlar. Ayrıca bir halk mahkemesinin veya halk savcılığının kararı olmaksızın, hiçbir yurttaşın tutuklanamayacağını da belirtir. Her yurttaşın bir mahkeme önünde açık olarak yargılanmayı isteme hakkı bulunmaktadır. Diğer taraftan, yurttaşların mecburiyetleri ile ilgili maddeler de yer alır. Bu maddelere göre yurttaşlar; kamu düzenini ve devlet mallarını korumak, çalışma disiplinine birinci derecede önem vermek, sosyal törenlere saygılı olmak gibi kurallara bağlı olmak zorundadırlar. (Devamı...)

Harbiye Muhsin Ertuğrul Stage.JPG
Darülbedayi, 27 Ekim 1914 tarihinde İstanbul Belediyesi bünyesinde konservatuvar olarak açıldıktan sonra okul hüviyetinden çıkıp bir tiyatro topluluğuna dönüşen sanat kurumudur. Osmanlı İmparatorluğu'nda kurulan ilk konservatuvardır. 1934 yılında İstanbul Şehir Tiyatroları adını alan kurum, Türkiye'de Batılı anlamda tiyatronun gelişmesinde önemli bir değişimi sağlamıştır. Türk tiyatrosunun en uzun ömürlü tiyatro topluluğu olarak günümüzde faaliyetlerini İstanbul'da on sahnede sürdürmektedir. (Devamı...)
Günün seçkin resmi
Türk Yıldızları
Türk Hava Kuvvetleri'nin akrotimi olan Türk Yıldızları'na ait Akrotim Filo Komutanı Hava Pilot Kurmay Binbaşı Yılmaz Gül'ün kumandasındaki Canadair NF-5A uçağı. Fotoğraf, Macaristan'da, 2010 Kecskemét Hava Gösterisi'nin ilk gününde, uçak iniş yaparken çekilmiştir.

Üreten: Airwolf

Tarihte bugün

Olaylar

Bolşoy Tiyatrosu

Doğumlar

Ölümler

Daha fazlası...