Anasayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi'ye hoş geldiniz!

Herkesin katkıda bulunabildiği özgür ansiklopedi

Türkçe Vikipedi'deki madde sayısı: 433.331

Thierry Henry MLS All Star 2013.jpg
Thierry Henry, (d. 17 Ağustos 1977), Antiller asıllı Fransız teknik direktör ve eski futbolcudur. Gençlik yıllarında yerel takımında oynadığı ve büyük umut vadeden bir futbolcu olduğunu gösterdiği Paris'in varoş semtlerinden olan Les Ulis, Essonne'da doğdu ve yetişti. AS Monaco tarafından yetenekleri fark edilen Henry ile hemen sözleşme imzalandı ve Henry profesyonel anlamda sahalara ilk olarak 1994'te adım attı. Sergilediği güzel grafik onu İtalya şampiyonu Juventus'a transfer olmadan önce Fransa millî futbol takımına kadar yükseltti. Arsenal'a £10,5 milyon bedelle transfer olmadan önce kanatta sergilediği performansla düş kırıklığı yaratan bir sezon geçirdi. Arsenal'da iken adını dünya çapında bir üne kavuşturdu. İlk başlarda Premier League'de güçlük çekmesine karşın Henry hemen hemen her sezon Arsenal'ın en golcü oyuncusu olmayı başardı. Danışmanı ve koçu Arsène Wenger'in uzun süreli yönlendirmeleri sonucunda Henry çok üretken bir futbolcu hâline geldi ve Arsenal'ın boy gösterdiği tüm turnuvalarda ve Premier Lig'de toplam 226 golle en önemli golcüsü oldu. Fransız golcü diğer takım arkadaşlarıyla iki Premier League şampiyonluğu ve üç de FA Kupası kazandı. İki kez FIFA Dünyada Yılın Futbolcusu ödülüne aday olarak gösterilen Henry iki kez İngiltere'de Yılın Futbolcusu ödülü ve üç kez de Futbol Yazarları Derneği Yılın Futbolcusu ödülünü kazanma başarısını gösterdi. (Devamı...)
Candan Erçetin fyk (cropped).jpg
Melek, Türk şarkıcı Candan Erçetin'in beşinci stüdyo albümüdür. 17 Haziran 2004'te Pasaj Müzik etiketiyle yayımlandı ve Erçetin'in bu şirketten çıkan ilk çalışması oldu. Melek için hazırlıklar, şarkıcının dördüncü stüdyo albümü Neden'in Mayıs 2002'deki çıkışından hemen sonra başladı. Pop müzik tarzındaki çalışmada en çok adı geçen söz yazarı ve besteci, altı şarkıyı tek başına yazan Erçetin'dir. Albümün yapımcılığını ise Rıza Erekli üstlenmiştir.

Melek, daha önceden Zeki Müren'in seslendirdiği Türk sanat müziği parçalarından ikisini de barındırır. Toplam 14 şarkıdan oluşan albümdeki sekizinci şarkı "Şehir"de müzisyen Ceza düet şarkıcısı olarak yer alır. Albümün çıkış şarkısı "Melek", aynı zamanda ilk klip olarak gösterime girdi. İkinci klip ise "Meğer"e çekildi. İki klibi de, albümün sanat yönetmenliğini de üstlenen Bozkurt Bayer yönetti. (Devamı...)

Biology-icon.png

Herkesi "Vikipedi:Her Vikipedi'de olması gereken maddeler/Genişletilmiş/Biyoloji ve sağlık bilimleri konulu iş birliği projesine davet ediyoruz!

24 Ekim:

Salvador Allende.jpg

4 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
2 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
1 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
500 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
250 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
Şeritli engerek
Şeritli engerek (Vipera xanthina), engerekgiller (Viperidae) familyasından sırt bölgesi genel olarak kül renginde ya da grimsi kahverengi bir engerek türü.

Üreten: Benny Trapp