Anasayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi'ye hoş geldiniz!

Herkesin katkıda bulunabildiği özgür ansiklopedi

Türkçe Vikipedi'deki madde sayısı: 399.045

Yeni Jami Nicosia.png
Yeni Cami, Lefkoşa'nın kuzey kesiminde yer alan bir camidir. İçinde bulunduğu Yenicami Mahallesi'ne adını verir. Mevcut cami 1898-1899 yılında tamamlanmış olup, yanında bulunan ve günümüze kalıntıları ulaşan eski cami ise kiliseden çevrilmişti.

Günümüzde caminin yer aldığı alandaki ilk ibadethane, 14. yüzyılda inşa edilen ve Gotik mimari özelliklerini taşıyan bir kiliseydi. Bu kilisenin 1350'li veya 1360'lı yıllarda inşa edildiği, Eleusa'ya (Merhametli Meryem Ana) adanmış olduğu yönünde bulgular vardır. Şehrin 1570 yılında Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine geçmesiyle camiye çevrilen bu kilise, "Cami-i Cedid" veya "Yeni Cami" olarak anılmaya başlandı. 1740-41 yılına dek ayakta kalan bu yapı, bu tarihte geriye minaresi ve güneybatı köşesi kalacak şekilde yıkılarak Menteşzade Hacı İsmail Ağa tarafından 20 metre uzağına yeni bir cami inşa edildi. (Devamı...)

Football Pallo valmiina-cropped.jpg
2000 CECAFA Kupası, Güney ve Orta Afrika takımlarının katılımıyla organize edilen CECAFA Kupası'nın 24. turnuvasıdır. Karşılaşmalar 18 Kasım-2 Aralık 2000 tarihleri arasında oynandı. 2000 turnuvası, Tanzanya tarafından protesto edilen bir karar ile Uganda'da organize edildi. Tanzanya, dünya futbolunun yönetim organı olan FIFA tarafından uluslararası futboldan da yasaklandı. Turnuvada toplam dokuz takım yarıştı. Ancak Uganda, A ve B olmak üzere iki takımla katıldığı için, turnuvada sadece sekiz farklı ülke yarıştı. Uganda (A) A grubunda ve Uganda (B) ise B grubundaydı. Her iki takım da grubunu lider tamamladı. Uganda A yarı finalde Ruanda'yı ve Uganda B ise Etiyopya'yı saf dışı bırakarak finalde birbirlerinin rakibi oldular. Uganda A final maçında 2-0'lık skorla galip gelerek kupayı kazandı. Etiyopya, 0-0 eşitlikle biten maçta Ruanda'yı penaltılarla 4-2 yenerek turnuvayı üçüncü tamamladı. (Devamı...)
Gas Chromatography Laboratory.jpg

Herkesi "Şablon:Royal Society of Chemistry maddelerini oluşturma" konulu iş birliği projesine davet ediyoruz!

19 Nisan:

Salyut 1 and Soyuz drawing.png

4 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
2 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
1 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
500 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
250 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
Avustralya Parlamento Binası
Avustralya Parlamentosu'nun toplandığı bina olan Avustralya Parlamento Binası'nın panoramik görünümü. Avustralya'nın başkenti Canberra'da yer alan bina 9 Mayıs 1988 tarihinde II. Elizabeth tarafından resmen açıldı.

Üreten: Jjron