Anasayfa

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Vikipedi'ye hoş geldiniz!

Herkesin katkıda bulunabildiği özgür ansiklopedi

Türkçe Vikipedi'deki madde sayısı: 465.145

Küçük Mecmua s1, Ziya Gökalp.jpg
Küçük Mecmua, Ziya Gökalp tarafından 1922-1923 yıllarında yayımlanan haftalık fikir, edebiyat ve siyaset dergisidir. Diyarbekir'de neşredilen derginin toplam otuz üç sayısı çıktı. İlk sayısı 5 Haziran 1922'de, son sayısı 18 Mart 1923'te yayımlandı. Küçük boyda ve iki sütun üzerine toplam on altı sayfadan oluşan dergi, "Haftada bir çıkar, ilmî, edebi, siyâsî, iktisâdî mecmuadır." sloganını kullandı. İmtiyaz sahibi ve sorumlu müdürü Gökalp'tir. Pek az nüshası günümüze kadar gelen derginin Türkçeye çevirisi Şahin Filiz tarafından yapıldı, yaklaşık altı yüz sayfayı buldu ve üç cilt şeklinde yayımlandı. Malta sürgününden döndükten sonra Diyarbekir'e geçen Gökalp, Mefkûre adında bir dergi çıkarmayı tasarladı fakat daha sonra derginin adını Küçük Mecmua olarak değiştirdi. Dergide Gökalp'in sosyoloji, felsefe, Türk medeniyeti tarihi, lisan, folklor ve günün meseleleri üzerine yazdığı çok sayıda makalesi ve derlediği masallar ile çeşitli manzumeleri yayımlandı. (Devamı...)
Britney Spears.jpg
Greatest Hits: My Prerogative, şarkıcı Britney Spears'ın en iyi video kliplerinin yer aldığı bir DVD derlemesidir. 9 Kasım 2004'te Jive Records tarafından yayımlandı ve aynı adlı albüme eşlik etti. Koleksiyon, Spears'ın 1998 ile 2004 yılları arasında çektiği tüm video klipleri ve "Outrageous" klibinin çekimlerinden yayımlanmamış görüntüleri içermektedir. Albüm ayrıca kliplerin alternatif versiyonlarının daha önce görülmemiş görüntülerini barındırmaktadır.

Ses ve görüntü kalitesini övdükleri DVD için olumlu yorumlar yapan eleştirmenler, Britney Spears'ı mükemmel bir video sanatçısı olarak değerlendirdi. Greatest Hits: My Prerogative, DVD listelerine Avustralya'da bir numaradan, Macaristan'da iki numaradan girdi; ABD'de Billboard'un Top Music Videos listesine ise dokuzuncu sıradan giriş yaptı. Albüm ayrıca ABD, Arjantin ve Avustralya'da iki platin sertifika ile ödüllendirildi. (Devamı...)

  • Goya'nın evinin iki katındaki duvar sıvasına yağlı boya ile çizdiği Kara Resimler, 1873'te, evin bulunduğu çiftlik yıkılmadan önce, Prado Müzesi yetkilileri gözetiminde tuvale aktarılmıştır.
  • Birkaç parça hellim
    Kıbrıs Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs'ın önemli bir ihraç kalemi olan hellim, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin ihraç ettiği tarımsal ürünlerin dörtte birinden fazlasını oluşturur.
  • Honduras, ilk muz cumhuriyeti devletidir.
  • II. Elizabeth, Nisan ayında doğmasına rağmen, doğum günü geleneğe göre Haziran ayının üçüncü cumartesi günü kutlanmaktadır.
  • Morgue Sokağı Cinayetleri dedektifin önce vardığı sonucu açıkladığı, ardından bu sonuca nasıl vardığını ayrıntılarıyla anlattığı anlatım tekniğinin kullanıldığı ilk öyküdür.
Abuluntu add user.png

Herkesi "Bilgi kutusu bulunmayan kişiler kategorisindeki maddelere bilgi kutusu ekleme" konulu iş birliği projesine davet ediyoruz!

21 Ocak:

Bundesarchiv Bild 146-1973-012-43, Erwin Rommel.jpg

4 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
2 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
1 milyondan fazla maddeye sahip dil sürümleri:
500 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
250 binden fazla maddeye sahip dil sürümleri:
V-2 roketi
II. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası'nda üretilmiş ilk balistik füze ve uzaya ulaşan ilk insan yapısı alet olan V-2'nin şematik diyagramı. İnsansız uçak olarak nitelendirilip Luftwaffe (hava kuvvetleri) tarafından kullanılmış V-1 ile farklı olarak büyük ve yüksek kabiliyetli mermi olarak nitelendirilen V-2 Heer (kara kuvvetleri) tarafından kullanıldı.

Üreten: Fastfission, Türkçeleştiren: Alkd