Buffy the Vampire Slayer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Buffy The Vampire Slayer
Buffy the vampire slayer.svg
Tür Fantezi / aksiyon / dramedi / korku
Yaratan Joss Whedon
Yönetmen Joss Whedon
Oyuncular Sarah Michelle Gellar
Wentworth Miller
Alyson Hannigan
Nicholas Brendon
Anthony Stewart Head
David Boreanaz
Emma Caulfield
Amber Benson
Michelle Trachtenberg
Charisma Carpenter
James Marsters
Juliet Landau
Seth Green
Marc Blucas
Clare Kramer
Mercedes McNab
Tom Lenk
Eliza Dushku
Ülke ABD Amerika Birleşik Devletleri
Bölüm sayısı 144 (7 sezon) + 50 çizgi roman bölümü, hala devam ediyor. (Bölüm Listesi)
Gösterim süresi 42-51 dakika
Yayın bilgileri
Kanal The WB (1997–2001)
UPN (2001–2003)
Yayın tarihi 10 Mart 1997 – 20 Mayıs 2003

Buffy the Vampire Slayer (Türkçe adı: Vampir avcısı Buffy), ABD yapımı televizyon dizisi. 1997 yılında gösterime giren dizi 7 sezon sürmüştür. Dizinin 8. ve 9. sezonu çizgi roman formatında devam etmiş, 10. sezonu da çizgi roman şeklinde devam etmektedir. Dizinin yaratıcı ekibi yazar ve yaratıcı yönetmen Joss Whedon, yönetmen Bruce Seth Green ve yazarlar David Fury, Jane Espenson ve Marti Noxon'dan oluşur. Dizinin senaryosu uzun metrajlı filmi Buffy the Vampire Slayer'in hikayesinden uyarlamadır.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy Anne Summers'ın 16 yaşında, vampir avcısı olduğunu öğrenmesiyle etrafında gelişen olayları konu alır. Onu diğer avcılardan ayıran en önemli özelliği yakın arkadaşlarının yardımlarıdır. Dizi, 7 sezon sürmüş, bu süre içerisinde, Angel adında bir dizi daha doğmuştur. Buffy'nin en yakın arkadaşları ve gözetmeninden oluşan grubu, kendilerine Scooby Gang ya da Scoobies derler.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy Anne Summers: Dizinin ana karakteri vampir avcısıdır. Sarah Michelle Gellar tarafından canlandırılmıştır. Vampir avcısı olduğu gerçeğini, anne babasının boşandığı yıl, Los Angeles'ta gözetmeni Merrick'den öğrenir. Merrick bir süre sonra öldürülür. Buffy ve annesi Sunnydale'e taşınır. Buffy burada yeni gözetmeni Rupert Giles ile tanışır. Önceleri avcılık görevini sürdürmek istemez ancak bundan kaçamayacağını anlar. Gözetmeninin ve arkadaşlarının desteğiyle çok güçlü bir avcı olmayı başarır. Pek çok avcının aksine o sosyal bir hayata ve harika arkadaşlara sahiptir. İlk avcıya dediği gibi:

"Ben yürürüm, hapşırırım, alışveriş yaparım. Senin gibi kemikten bir yatakta da uyumuyorum. Gücümün kaynağı sen değilsin. Şimdi arakadaşlarımı geri ver."

Willow Danielle Rosenberg: Dizide Buffy'nin en yakın arkadaşı, oldukça güçlü bir cadıdır. Alyson Hannigan tarafından canlandırılan karakter, "okul yaşamındaki inanılmaz başarısını aşk yaşamında yakalayamamış Yahudi bir genç kız"dan ibaret görünse de dizide oldukça önemli bir yeri vardır. Oz isimli bir gitariste ilgi duyar. Oz'la beraberlikleri sırasında Xander'la yakınlaşırlar. En sonunda, bir kurtadam olan Oz, Willow'a zarar vermemek için onu terk edince, Willow aslında lezbiyen olduğunu farkeder. Tıpkı kendisi gibi, çok güçlü bir cadı olan Tara'yla aşk yaşamaya başlar. Fakat Tara da daha sonra vurularak öldürülür.

Ale"Xander" LaVelle Harris: Nicholas Brendon tarafından canlandırılmıştır. Buffy'nin yakın arkadaşlarından olan Xander, diğer Scooby Gang karakterlerinin yanında oldukça sıradan kalır, zira büyüden anlamayan, normal bir insandır. Askerî yeteneğinin yanı sıra, kadınlara zaafı vardır; önce Buffy'ye ilgi duymuş, sonra Cordelia'yla çıkmaya başlamış, bu esnada Willow'la yakınlaşmış, daha sonra Anya'yla evliliğin kapısından dönmüştür. Ayrıca, Buffy'nin kardeşi Dawn Summers da Xander'a karşı bir şeyler hissetmiştir. Xander, bir keresinde istemeden kendini bir voodoo ayinin içinde bulmuş ve zombi olmaya çok yaklaşmıştır. Sürekli potlar kırma görevi adeta onun üzerine yüklenmiştir, örneğin The Pangs adlı bölümde Angel'ın Sunnydale'e döndüğünü de ağzından kaçırmıştır. Buna rağmen Scooby Gang arasındaki inanılmaz arkadaşlık bağına hiçbir şekilde zarar gelmemiş, ve her zaman en kötü durumlarda dahi Xander tüm arkadaşlarının yanına koşan ilk kişi olmuştur.

Rupert Giles: Anthony Stewart Head tarafından canlandırılan, Buffy'nin gözetmeni. Sunnydale Lisesi'nin kütüphane görevlisidir. Gruptaki akıllı ve her şeyi bilen insan tiplemesi onun üzerindedir. Zaten diğer karakterlerin hemen hepsinden yaşlıdır. (İnsan olanlardan) İngiltere'lidir. Bir büyünün etkisiyle, Buffy'nin annesi Joyce ile ilişkisi olmuştur. Gözetmenler Konseyi'nin verdiği karar doğrultusunda Buffy'nin gözetmenliğinden alınmıştır. Fakat Buffy ile aralarındaki baba-kız ilişkisinden farksızdır. Zira, Buffy yeni gözetmeni Wesley Wyndam-Pryce yanındayken dahi Giles'a sormadan hiçbir şekilde bir şeye kalkışmaz. Zaten Wesley de bir süre sonra İngiltere'ye geri döner.

Anya Christina Emmanuela Jenkins (Anyanka): 860 yılında, bir İskandinav köyü olan Sjornjost'ta Olaf isimli biriyle yaşamaktayken, D'Hoffryn onu bir intikam iblisi yapar. "Aud" olan adını da "Anyanka" ile değiştirir. Anyanka, küçük düşürülmüş kadınların iblisidir. 1580 yılında Drakula'yla aşk yaşar. 1905'te St.Petersburg'da Kırım Savaşı'nı başlatır. 1998 yılında, Cordelia'nın isteğiyle, Buffy'nin Sunnydale'e hiç gelmediği bir alternatif evren yaratır. Fakat Giles'ın, gücünün kaynağı olan tılsımlı kolyesini kırmasıyla hem bu alternatif evren kaybolur, hem de Anyanka insana dönüşür. Ve böylece hem Scooby Gang'e hem de Xander'ın hayatına hızlı bir giriş yapar. Dizide, Anya'yı Emma Caulfield oynar. 2003 yılında, Sunnydale'de ölür.

Tara Maclay: Amber Benson tarafından canlandırılan, Willow'un ilk lezbiyen sevgilisi. Çok güçlü bir wiccadır. İlk olarak Hush adlı bölümde görülmüştür. Sonunda vurularak öldürülmüş, Willow acısına dayanamadığından, Dark Willow açığa çıkmıştır. Tara, yaşamının gölgede geçtiğini, yalnızlığını ve ezikliğini, Once More, With Feeling adlı bölümde, "I'm under your spell" adlı şarkısıyla açıkça söyler ve Willow'a olan aşkını bir kez daha dile getirir. Bir keresinde, Faith, belediye başkanının ona verdiği ilginç bir aleti kullanarak Buffy'yle vücutlarını değiştirince, Buffy'nin vücudundakinin Buffy olmadığını anlayan da odur; bunu enerji halkalarının düzensizliğinden anlamıştır ki bu da son derce üst seviyede bir cadı olduğunu gösterir.

Önemli Kötüler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • 1.Sezon: The Master
 • 2.Sezon: Angelus, Spike, Drusilla
 • 3.Sezon: Mayor, Faith
 • 4.Sezon: Adam
 • 5.Sezon: Glorificus
 • 6.Sezon: Dark Willow, The Trio
 • 7.Sezon: First Evil

Ek bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy ekibi bir partideyken
 • Sarah Michelle Gellar (Buffy) ve Charisma Carpenter (Cordelia) aslında birbirlerinin rolleri için seçmelere katılmışlardır. Buffy rolü için Katie Holmes ile Selma Blair dahi düşünülmüştür. Buffy rolü için seçmelere katılan diğer isimler, Julie Benz (dizideki Darla), Elizabeth Anne Allen (dizideki Amy Madison), Julia Lee (dizideki Anne) ve Mercedes McNab (dizideki Harmony Kendall)'dır.
 • Jonathan rolündeki Danny Strong aslında Xander rolü için seçmelere katılmıştır.
 • Caleb rolündeki Nathan Fillion aslında Angel rolü için seçmelere katılmıştır.
 • İkinci sezonda vampir avcısı Kendra'yı oynayan Bianca Lawson, aslında Cordelia rolü için seçmelere katılmıştır.
 • Xander karakteri için Ryan Reynolds seçmelere katılmıştır.
 • Oz karakterinin, tıpkı Weezer adlı müzik grubunun solisti gibi kalın çerçeveli gözlükler takması düşünülmüş fakat sonra vazgeçilmiş.
 • James Marsters (Spike), önce Teksaslı aksanıyla konuşacakmış, fakat sonra Anthony Stewart Head (Giles) ona İngiliz aksanını öğretmiş.
 • Spike, Oz, Faith, Drusilla, Joyce, Wesley gibi karakterlerinin hepsinin şu ana dek çoktan ölmesi gerekiyormuş, fakat tamamı çok daha uzun süre hikâyede kalmış.
 • Harmony rolüyle tanıdığımız Mercedes McNab Buffy'nin 1996'da çekilip yayınlanmayan ilk bölümünden,Angel'ın son bölümüne kadar rol alan tek oyuncu.
 • Dawn Summers için telekinezi ve ölülerle konuşma güçlerine sahip olması düşünülmüş, fakat sonra bundan da vazgeçilmiş.
 • Buffy Dergisinin yaptığı ankette, 5.sezonun kötü karakteri Glory, hayranlar tarafından Buffy tarihinin en iyi kötüsü seçilmiş. Onu Angelus ikinci sırada izlemiş.
 • Kalbine kazık saplanan her bir vampirin toza dönüşmesi için 5.000 $ harcanıyor.
 • Buffy the Vampire Slayer'ın sinema filminde de beraber rol alan Seth Green (Oz) ile Alyson Hannigan (Willow), My Stepmother is an Alien'da da yine iki sevgili rolünde oynamışlardır.
 • İlk üç sezon Sunnydale Lisesi olarak kullanılan Torrence Lisesi, Beverly Hills, 90210, The O.C. gibi dizilerde de set olarak kullanılmıştır.
 • Buffy the Vampire Slayer'da çalışan yaratıcı ekibin büyük çoğunluğu Angel'da da beraberdi.
 • Dizide her bölümün sonunda, Joss Whedon'un seslendirdiği Mutant Enemy maskotu küçük canavar "Grrr, arrgh!" demiştir; ama altı bölümde farklı gösteriler de yaptığı oldu: Becoming, Part Two'da "Oh, I need a hug!" ("Biri bana sarılsın!") dedi. Amends'de Noel Baba şapkası ve ziller taktı. Graduation Day, Part Two'da mezuniyet kepi taktı. Once More, With Feeling'de "Grrr, arrgh!" ı arya biçimde söyledi. Storyteller'da "We're as gods!" ("Tanrı gibiyiz!") dedi. Chosen'da ise, direkt izleyicilere bakarak "Grrr, arrgh!" dedi.
 • Beşinci sezon finalinde Buffy ölmüş, altıncı sezonun başında ise diriltilmiştir. Altıncı ve yedinci sezonun açılış jeneriklerinin son sahnesi, bütün sezonlarda olduğu gibi Sarah Michelle Gellar'ın gösterilmesidir, ancak önceki beş sezonda olduğu gibi, jeneriğin son sahnesindeki Gellar, dizideki o anda aslında Buffy karakterini oynamıyordu: altıncı sezonun jeneriğinin son sahnesi Buffybot'u oynayan Gellar'ı, (The Gift'ten), yedinci sezonun jeneriğinin son sahnesi ise Buffy kılığına girmiş First Evil'ı oynayan Gellar'ı (Lessons'dan) gösterir. Bazı hayranlara göre bu durum, Buffy karakterinin altıncı sezonda dirilmesinden beri, eskisi gibi olmadığının göstergesidir.
 • Dizinin ilk repliği Welcome to the Hellmouth'da Darla tarafından söylenen "Are you sure this is a good idea?" ("Bunun iyi bir fikir olduğundan emin misin?"), son repliği ise Chosen'da Dawn tarafından söylenen "What are we gonna do now?" ("Şimdi ne yapacağız?")'dır.
 • Serinin yaratıcısı Joss Whedon, "sarışın bir vampir avcısı" fikrinin, tüm korku filmlerinde aptal sarışın kızların karanlık yerlere girip öldürülmelerinden dolayı Whedon'un sarışınlar adına kötü hissetmesi ve "bütün kötülüklerle savaşan sarışın" yaratmak istediğinden dolayı çıktığını söylemiştir.
 • Whedon, aslında ilk olarak Buffy'nin evebeynlerinin dizide yer almasını istememiş, ancak daha sonra bu durumun karışıklıklara sebebiyet verebileceğini düşünüp, Joyce karakterini, sadece arka planda görünmesi üzere diziye eklemiştir. Daha sonraları Joyce, yavaş yavaş ön plana çıkmış ve beş sezon boyunca dizide kalmıştır.
 • Altıncı sezondaki The Trio çetesindeki Andrew yerine aslında üçüncü sezonda, mezuniyet gecesinde herkesi öldürmek isteyen öğrenci Tucker oynayacakmış, ama daha sonra plan değişmiş ve Trio'nun üçüncü üyesi, Tucker'ın kardeşi Andrew olmuş.
 • Seride Andrew Wells'i oynayan Tom Lenk, aslında daha önceden Real Me bölümünde, Harmony'nin cücesi olarak oynadı.
 • Dizinin "Witch", "The Pack", "I, Robot... You, Jane", "The Puppet Show", "Inca Mummy Girl", "Living Conditions", "Fear, Itself" ve "Beer Bad" bölümleri, hiç vampirin olmadığı bölümlerdir.

Temalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Joss Whedon, hikayelerinde birçok ortak tema barındırır, ki bu temaları Buffy'de de görmek mümkündür.

 • Güçlü kadın karakterler: Feminizm destekçisi olarak, Whedon yaptığı çalışmalarda süper güçleri olan genç kızlar oluşturmaktan hoşlanır. Buffy ve Willow buna örnek olarak verilebilir.
 • Homoseksüellik: Homoseksüelliği dizinin birçok yerinde görmek mümkündür. Ana karakterlerden Willow ve Tara (daha sonra Willow ve Kennedy), lezbiyendirler. Yardımcı karakterlerden ise Larry Blaisdall ve Scott Hope buna örnek olarak verilebilir. Hatta, Buffy'nin yedinci sezondan sonrasını anlatan sekizinci sezon çizgi romanlarında, Buffy ve Satsu lezbiyen ilişkiye girmişlerdir, Spike ve Angel el ele tutuşurken görülür, Dawn'un da lezbiyen olduğu işlenmiştir.
 • Sıkı diyaloglar: Karakterlerin konuşmaları ve yaptıkları espriler, birçok hikayeye, sinemaya, çizgi romana ve müzik kültürüne gönderme yapmaktadır. Bazıları hemen farkedilebilir, bazılarını ise fark etmek daha zordur.
 • Ölüm kavramı: Buffy evreninde, herkes her an için ölebilir. Yardımcı karakterler sıklıkla ölürken, ana karakterlerin öldüğü de görülmüştür. Ancak ölüm sürekli bir durum değildir; çoğu karakter öldükten sonra bir şekilde geri gelir. Buffy iki kez ölmüştür, mesela. Tara Maclay, Jenny Calender, Joyce Summers, ve Müdür Snyder ölüp de dönmeyen önemli karakterlerdir. Ama onların dışında; Harmony Kendall ölüp vampir olarak geri dönmüştür. Angel ikinci sezon finalinde ölüp, üçüncü sezonda geri dönmüştür. Spike yedinci sezon finalinde ölüp, Angel dizisinin beşinci sezonunda geri dönmüştür. Warren Mears altıncı sezonun sonunda ölüp, sekizinci sezonda geri dönmüştür.
 • İlişkiler: Sorunsuz devam edip mutlu sonla biten ilişkileri sıkıcı bulan Whedon, genelde her ilişkiyi mutsuz sonla bitirmiştir. Buffy ve Angel ilk birlikte olduklarında, Angel ruhunu kaybedip vampire dönüşmüş ve Buffy'i öldürmeye çalışmıştır, ki daha sonra üçüncü sezon finalinde Sunnydale'i ve Buffy'i terk eder. Buffy ve Riley, sorunsuz giden bir ilişki gibi gözükse de, Buffy'nin feminen davranışlarına dayanamayan Riley, Buffy'i terk eder. Buffy ve Spike ilişkisinin sonu ise, Spike'ın Buffy'e tecavüz etmeye kalkması ve en son olarak da yedinci sezon finalinde Spike'ın ölmesiyle biter. Aynı şekilde, Willow ve Tara mutlu bir birliktelik yaşarken Tara vurularak ölür, Anya ve Xander'ın düğün günlerinde ise, Xander onu terk eder.
 • Aile: Whedon'a göre aile, içinde doğduğun insanlar değil, birlikte olmayı seçtiğin insanlardır. Buffy, Xander, Willow ve Giles, birbirleriyle birlikteyken, biyolojik ailelerinden daha çok mutludurlar. Bu gerçeğin altı, Family adlı bölümde de çizilmiştir; Tara'nın ailesi, Tara'yı kendi rızası olmaksızın götürmek isteyince, bütün Scooby Gang, Tara'nın önüne geçer ve "Önce bizi geçmelisiniz," derler. Tara'nın babası onlara "Siz de kim oluyorsunuz?" diye sorunca, Buffy'nin verdiği cevap bu gerçeği bir kez daha gözler önüne serer: "Biz bir aileyiz."
 • Babalık: Buffy evreninde, babalar genelde kötü karakter olarak gösterilmiştir. Buffy'nin babası, onu ve annesini terk eder. Xander'ın babası bir alkoliktir ve oğluyla karısına genelde kötü davranmaktadır. Buffy için baba figürünü Giles üstlenmiştir, ancak o bile zaman zaman kötü ve sert bir karakter olarak gösterilir ve birkaç kez Sunnydale'i terk eder.
 • Aslında günlük hayatta gençlerin karşılaştığı her sorunun altını vampir, canavar ve iblislerle süsleyerek çizen Buffy evreninden çıkarılabilecek diğer mesajlar şunlardır: "Lise cehennemdir", "Yabancıları evine davet etme", "Sarışınlar da öğrenebilir", "Arkadaşının olması her zaman iyidir", "Kimseyi aşağılama, daha sonra senden çok daha üstün biri (mesela vampir) olarak gelip sana zarar verebilir", "Aşk insana ruh verir", "Kızlar ilk cinsel deneyimden sonra erkek arkadaşlarının değişeceğinden korkarlar (Innocence)", "Küçük kardeşinize iyi davranın", "Herkesin içinde her şeyi yapabilecek güç (potansiyel avcı) vardır, önemli olan bunu keşfedebilmekte (Chosen)", "Ne kadar başarılı olursanız olun, sizi 16 yaşınızdan beri tanıyan insanlar için hala eskisi gibi olacaksınız", "Hayatında hep doğru olmak için uğraşmış bir insan, yanlış yapmanın tadına vardığı zaman buna bağımlı olabilir (Wrecked)", "Güçlü olmak için sadece kendin ol yeter", "Çok fazla güce bir anda sahip olursan, zaman içinde güçlerin seni kontrol etmeye başlar; kontrolsüz güç, güç değildir (Grave)", "İnsan en çok sevdiğini incitir (Dead Things)", "Bu dünya bazen bize katlanılması zor bir yer gibi görünebilir, ama seni seven insanlara sahipsin; bu yüzden güçlü ol (Normal Again)", "Çok içmek kötüdür (Beer Bad)", "Müzik, kalbimizi açmamızı sağlar (Once More, With Feeling)", "Varlığına katlanamadığımız insanlar aslında bizim için çok önemli olabilir (The Wish)", "Ne dilediğine dikkat et (The Wish)".

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Jenerik Müziği: [1]

Sezon 1[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon 2[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon 3[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizide ilk üç sezonun geçtiği Torrance Lisesi, dizideki adıyla Sunnydale Lisesi.

Sezon 4[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon 5[değiştir | kaynağı değiştir]

 • The Gift adlı bölüm, 100. bölümdür.

Sezon 6[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon 7[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon 8[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy the Vampire Slayer Season Eight adlı Dark Horse Comics tarafından yayınlanan çizgi roman serisidir. Televizyondan yayınlanan serinin devamı niteliğini taşır. Dizinin yaratıcısı olan Joss Whedon tarafından üretilmiştir. İlk kez 14 Mart 2007 tarihinde basılmıştır. 40 sayıdan oluşur. Eylül 2011'de 9. sezonun başlayacağı duyurulmuştur.

Bazı Bölümler Hakkında Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Earshot, planlandığı tarihte yayına giremedi. Bölüm, okulda şiddet konusunu içeriyordu ve bölümün asıl yayınlaması gereken tarihinden kısa bir zaman önce Columbine Lisesi 'nde şiddet olayları yaşandığı için, bölümün yayınlanış tarihi 21 Eylül 1999'a ertelendi, yani 3. sezon finalinden sonra, 4. sezon başlamadan hemen önce. Aynı şekilde, 3. sezon finali Graduation Day, Part Two da okul içi savaş teması içerdiğinden, yayın tarihi 13 Temmuz 1999'a ertelendi.
 • Hush adlı bölümde neredeyse hiç replik yoktur, bölümün 29 dakikası boyunca hiçbir karakter konuşamamıştır. Bölüm, Emmy'e aday gösterilmiştir.
 • The Body adlı bölümde hiç fon müziği yoktur. Bölüm, "sessiz bölüm" olarak da bilinir. Bölümün konusu Buffy'nin annesinin ölümü üzerinedir.
 • Once More, With Feeling, müzikal bölümdür. Bölüm, Emmy'e aday gösterilmiştir.
 • Conversations With Dead People, gerçek zamanlı bölümdür. 42 dakikalık bölüm, karakterlerin de 42 dakikasını anlatmaktadır.
Resim Adı Oynayan Bölüm Sayısı Yaşı (Dizinin bittiği 2003 yılında) Mesleği Geldiği Yer Süpergüç(ler)
Sarah Michelle Gellar.jpg Buffy Summers Sarah Michelle Gellar 145 23 Öğrenci/Üniversite Sunnydale, Kaliforniya Avcı
Alyson Hannigan 2.jpg Willow Rosenberg Alyson Hannigan 144 23 Öğrenci/Üniversite Sunnydale, Kaliforniya Cadı
Nicholas Brendon 2011.jpg Xander Harris Nicholas Brendon 145 23 Marangoz Sunnydale, Kaliforniya Yok.
Anthony Stewart Head.jpg Rupert Giles Anthony Stewart Head 122 49 Kütüphaneci Sunnydale, Kaliforniya Gözetmen.
Amber Benson (1053078).jpg Tara Maclay Amber Benson 47 21 (6. sezon (2002'de öldü.)) Öğrenci. Sunnydale, Kaliforniya Cadı.
Emma Caulfield at Tampa Slayercon w mic.jpg Anya Jenkins Emma Caulfield 85 1120 (7. sezonda öldü) Kasiyer Sunnydale, Kaliforniya Eski iblis
Seth Green by Gage Skidmore 4.jpg Daniel "Oz" Osbourne Seth Green 40 23 Gitarist Sunnydale'den ayrıldı. Kurtadam
James Marsters.jpg Spike James Marsters 97 254 Eskiden şair Sunnydale, Kaliforniya Vampir
David Boreanaz May 2004.jpg Angel David Boreanaz 57 270 Eskiden tüccar Sunnydale'den ayrıldı. Vampir
Trachtenberg (crop).jpg Dawn Summers Michelle Trachtenberg 66 17 Öğrenci Sunnydale, Kaliforniya Anahtar
Buffy evreni kronolojisi
"BS" = Buffy sezonu, "AS" = Angel sezonu
1900 Öncesi Modern BS1 BS2 BS3 BS4/AS1 BS5/AS2 BS6/AS3 BS7/AS4 AS5 BS8/AS6 Future Flashbacks


Televizyon reytingleri[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD televizyon pazarında Buffy the Vampire Slayer sezon sıralaması
Sezon Bölüm sayıları Televizyonda yayın tarihi TV sezonu Kanal Nielsen reytingleri (tekrarlar dahil)
Sezon prömiyeri Sezon finali Sıra İzleyici (milyon) Kanal sırası
1 12 10 Mart 1997 (1997-03-10) 2 Haziran 1997 (1997-06-02) 1997 The WB #144 3.7[1] #6
2 22 15 Eylül 1997 (1997-09-15) 19 Mayıs 1998 (1998-05-19) 1997–98 #133 5.2[1] #3
3 22 29 Eylül 1998 (1998-09-29) 13 Temmuz 1999 (1999-07-13) 1998–99 5.3[1] #2
4 22 5 Ekim 1999 (1999-10-05) 23 Mayıs 2000 (2000-05-23) 1999–2000 #120 5.1[1] #3
5 22 26 Eylül 2000 (2000-09-26) 22 Mayıs 2001 (2001-05-22) 2000–01 4.6[2]
6 22 2 Ekim 2001 (2001-10-02) 21 Mayıs 2002 (2002-05-21) 2001–02 UPN #124 4.3[3]
7 22 24 Eylül 2002 (2002-09-24) 20 Mayıs 2003 (2003-05-20) 2002–03 #140 3.9[4] #4

DVD'leri[değiştir | kaynağı değiştir]

DVD Tarih
ABD BK Avustralya
1. Sezon 15 Ocak 2002 27 Kasım 2000 20 Kasım 2000
2. Sezon 11 Haziran 2002 21 Mayıs 2001 15 Haziran 2001
3. Sezon 7 Ocak 2003 29 Ekim 2001 22 Kasım 2001
4. Sezon 10 Haziran 2003 13 Mayıs 2002 20 Mayıs 2002
5. Sezon 9 Aralık 2003 28 Ekim 2002 29 Kasım 2002
6. Sezon 25 Mayıs 2004 12 Mayıs 2003 20 Nisan 2003
7. Sezon 16 Kasım 2004 5 Nisan 2004 15 Mayıs 2004
The Chosen Collection (1.-7. Sezonlar) 15 Kasım 2005
The Complete DVD Collection (1.–7. Sezonlar) 31 Ekim 2005 23 Kasım 2005

Diğer dillerde "Buffy the Vampire Slayer"[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Almanca: Buffy – Im Bann der Dämonen
 • Arapça: بافي قاتلة مصاصي الدماء
 • Boşnakça: Buffy, istrebljivačica vampira
 • Bulgarca: Бъфи Убийцата на Вампири (B'fi Ubiytsata na Vampiri)
 • Çekçe: Buffy, přemožitelka upírů
 • Çince: 吸血鬼猎人巴菲
 • Danca: Buffy - Vampyrernes Skræk
 • Esperanto: Buffy, la Mortigisto de Vampiroj
 • Estonca: Vampiiritapja Buffy
 • Farsça: بافی قاتل خون‌آشام‌ها (Bafi Qatel-e Khunashamha)
 • Fince: Buffy, vampyyrintappaja
 • Fransızca: Buffy contre les vampires
 • İbranice: באפי ציידת הערפדים
 • İspanyolca: Buffy, la Cazavampiros
 • İsveççe: Buffy och vampyrerna
 • İtalyanca: Buffy l'ammazzavampiri
 • İzlandaca: Buffy sem er vampírubani
 • Japonca: バフィー ~恋する十字架~
 • Korece:Buffy흡혈귀 살해자
 • Lehçe: Buffy postrach wampirów
 • Letonca: Bafija Pret Vampīriem
 • Litvanca (Litvanyaca): Bafi, vampyrų žudikė
 • Macarca: Buffy, a vámpírok réme
 • Norveççe : Buffy, vampyrenes skrekk
 • Brezilya Portekizcesi: Buffy, a Caça-Vampiros
 • Portekiz Portekizcesi: Buffy - a Caçadora de Vampiros
 • Rumence: Buffy, spaima vampirilor
 • Rusça: Баффи, истребительница вампиров (Baffi istrebitel'nitsa vampirov)
 • Slovakça: Buffy: Přemožitelka upírů
 • Slovence: Izganjalka vampirjev
 • Tayca: มือใหม่ปราบผี [E]
 • Türkçe: Vampir Avcısı Buffy
 • Ukraynaca: Баффі – переможниця вампірів (Baffi peremojnitsya vampiriv)
 • Yunanca: Μπάφφυ η Βαμπιροφόνισσα (Bafi i Vampirofonisa)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]