Blink-182

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Blink 182
Blink-182, 2015 yılında konser sırasında. Soldan sağa sırayla; Mark Hoppus, Travis Barker (arkada) ve Matt Skiba.
Genel bilgiler
Başladığı yerPoway, Kaliforniya, ABD Amerika Birleşik Devletleri
TarzlarPop Punk Punk Rock, Skate Punk, Alternatif Rock
Etkin yıllar1992 - 2005 2009 - halen
Müzik şirketiFilter, Kung Fu, Cargo Music, Grilled Cheese, MCA, Geffen, BMG
İlişkili hareketlerBox Car Racer, Angels & Airwaves, +44, Alkaline Trio
Resmî siteBlink 182 Resmi Web Sitesi
ÜyelerMark Hoppus (Vokal, Bas Gitar)
Travis Barker (Bateri)
Tom Delonge ( Vokal, Gitar)
Eski üyelerScott Raynor
Matt Skiba

Grubun Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun ilk kadrosunda Scott Raynor adını görmekteyiz. Scott 'Enema Of The State'e kadar baterinin başındaki isimdi. Scott'ın gruptan ayrılmasının nedeni okula geri dönmek istemesi. Şimdileri ise Scott, yerel bir grupta baget sallıyor ve bu grubun en büyük yardımcılarından biri de Blink 182 üyeleri. Grubu kurdukları ilk günden beri elemanların tek düşünüldüğü olabildiğince çok insana müziklerini dinletmek. Birçok grupla beraber performans sergilediler, ancak adlarının duyulmasını The Vandals'a borçlular.

'Flywatter' ve 'Buddha' demolarını yayınladılar. Demolarını yayınladıkları tarihlerde grubun ismi sadece Blink idi, fakat İrlandalı bir techno grubu Blink'in kendilerinden daha önce piyasaya çıkmaları nedeniyle grup Blink'in sonuna 182'yi ekledi. NOFX, Pennywise ve grubun idolü The Descendents ile tura çıkma şansını yakaladılar. 1994 yılında debut albümleri 'Cheshire Cat' ile elde ettikleri başarının ardından MCA Records'a transfer oldular. 'The Mark, Tom & Travis Show' çıktıkları yaz turnesinde kaydedildi. Albümde grubun en baba şarkıları ve daha önce yayınlanmış parçaları bulmak mümkün. Eylül ayının ortalarında grubun tarihini anlatan bir kitap piyasaya çıktı. Kitabın yazarı Mark'ın kız kardeşi Anne ve kitabın ismi 'Tales From Beneath Your Mom'. Travis'in giyim firması Famous Stars and Straps'in yanı sıra Mark ve Tom'un işlettiği 'Loserkids.com'da da kıyafet, film ve plak bulma şansınız var. Grubun etkilendiği isimler, Nirvana, The Descendents ve Ramones. Grubun karşılaştırıldığı isimler ise Green Day, NOFX, Offspring, Pennywise, Ash ve Weezer.

Grup 2003 yılında çalışmalarına ara verip, 2005 yılında resmi olarak dağıldı.Üyelerinden Tom DeLonge şu anda kendi kurduğu Angels & Airwaves isimli grupta gitaristlik ve vokalistlik yapmaktadır. Mark Hoppus ve Travis Barker, Shane Gallagher ve Craig Fairbaugh ile +44 adında yeni grup kurdular.

8 Şubat 2009 tarihinde düzenlenen 51. Grammy Ödüllerinde bir araya gelen grup üyeleri Blink 182'nun devam edeceğini söylediler ve 2009 yazında yeni albüm ve dünya turnesine çıkacaklarını belirttiler. 6. albümleri 'Neighborhoods' 2011 yazında çıktı. Ardından 2012 yılında 'Dogs Eating Dogs' adlı EP çıkardılar.

Ocak 2015'te Tom DeLonge ayrılma kararı aldı. Tom Delonge'un yerine Alkaline Trio'dan Matt Skiba gruba katıldı.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]