Blink-182

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Blink 182
14 Mayıs 2009 T-Mobile
Genel bilgiler
Köken Poway, Kaliforniya, ABD Amerika Birleşik Devletleri
Tarzlar Pop Punk Punk Rock, Skate Punk
Etkin yılları

1992 - 2005

2009 -
Plak şirketi Filter, Kung Fu, Cargo Music, Grilled Cheese, MCA, Geffen
Resmî sitesi Blink 182 Resmi Web Sitesi
Üyeler

Mark Hoppus (Vokal, Bas Gitar) Travis Barker (Bateri)

Anthony Foxes ( Vokal)
Eski üyeler Scott Raynor
Tom DeLonge

Grubun Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Grubun ilk kadrosunda Scott Raynor adını görmekteyiz. Scott 'Enema Of The State'e kadar baterinin başındaki isimdi. Scott'ın gruptan ayrılmasının nedeni okula geri dönmek istemesi. Şimdileri ise Scott, yerel bir grupta baget sallıyor ve bu grubun en büyük yardımcılarından biri de Blink 182 üyeleri. Grubu kurduklar ilk günden beri elemanların tek düşünüdüğü olabildiğince çok insana müziklerini dinletmek. Birçok grupla beraber performans sergilediler, ancak adlarının duyulmasını The Vandals'a borçlular.

'Flywatter' ve 'Buddha' demolarını yayınladılar. Demolarını yayınladıkları tarihlerde grubun ismi sadece Blink idi, fakat irlandalı bir techno grubu Blink'in kendilerinden daha önce piyasaya çıkmaları nedeniyle grup Blink'in sonuna 182'yi ekledi. NOFX, Pennywise ve grubun idolü The Descendents ile tura çıkma şansını yakaladılar. 1994 yılında debut albümleri 'Cheshire Cat' ile elde ettikleri başarının ardından MCA Records'a transfer oldular. 'The Mark, Tom & Travis Show' çıktıkları yaz turnesinde kaydedildi. Albümde grubun en baba şarkıları ve daha önce yayınlanmış parçaları bulmak mümkün. Eylül ayının ortalarında grubun tarihini anlatan bir kitap piyasaya çıktı. Kitabın yazarı Mark'ın kız kardeşi Anne ve kitabın ismi 'Tales From Beneath Your Mom'. Travis'in giyim firması Famous Stars and Straps'in yanı sıra Mark ve Tom'un işlettiği 'Loserkids.com'da da kıyafet, film ve plak bulma şansınız var. Grubun etkilendiği isimler, Nirvana, The Descendents ve Ramones. Grubun karşılaştırıldığı isimler ise Green Day, NOFX, Offspring, Pennywise, Ash ve Weezer.

Grup 2003 yılında çalışmalarına ara verip, 2005 yılında resmi olarak dağıldı.Üyelerinden Tom DeLonge şu anda kendi kurduğu Angels & Airwaves isimli grupta gitaristlik ve vokalistlik yapmaktadır. Mark Hoppus, Anthony Foxes ve Travis Barker ise +44 ismindeki kendi gruplarını kurdular.

8 Şubat 2009 tarihinde düzenlenen 51. Grammy Ödüllerinde bir araya gelen grup üyeleri Blink 182'nun devam edeceğini söylediler ve 2009 yazında yeni albüm ve dünya turnesine çıkacaklarını belirttiler. 6. albümlerini 2011 yazında çıkardılar. Ocak 2015'te Tom DeLonge ayrılma kararı aldı.Grubun diğer üyelei +44 adında başka bir grup kurup Anthony Foxes' i gruba dahail ettiler.

Diskografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]