Villains

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Villains"
Buffy the Vampire Slayer bölümü
Bölüm no.6. sezon
20. bölüm
YönetmenDavid Solomon
Senarist
 • Marti Noxon
Prodüksiyon no.6ABB20
Yayın tarihi14 Mayıs 2002 (2002-05-14)
Süresi43 dakika
Konuk oyuncular
 • Danny Strong, Jonathan Levinson rolünde
 • Adam Busch, Warren Mears rolünde
 • Tom Lenk, Andrew Wells rolünde
 • Jeff Kober, Rack rolünde
 • Amelinda Embry, Katrina Silber rolünde
 • Amber Benson, Tara Maclay rolünde
 • James C. Leary, Clem rolünde
 • Steven W. Bailey, Cave Demon rolünde
 • Tim Hodgin, Sorgu yargıcı rolünde
 • Michael Matthys, Askeri doktor rolünde
 • Julie Hermelin, Clerk rolünde
 • Alan Henry Brown, İblis barmen rolünde
 • Mueen J. Ahmad, Doktor rolünde
 • Jane Cho, Hemşire #1 rolünde
 • Meredith Cross, Hemşire #2 rolünde
 • David Adefeso, Askeri doktor #2 rolünde
 • Jeffrey Nicholas Brown, Vampir rolünde
 • Nelson Frederick, Köylü rolünde
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Benediction"
Sonraki →
"Tomorrow"
Buffy the Vampire Slayer (6. sezon)
Buffy the Vampire Slayer bölümleri

"Villains" (ya da Türkçe adıyla Kötüler), The WB kanalında yayınlanan, Joss Whedon tarafından oluşturulan bir fantastik dizi olan Buffy the Vampire Slayer televizyon dizisinin altıncı sezonunun yirminci bölümü.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Willow'un kederi onu hayatın kıyısına iter. Büyüyle Buffy'yi kurtardıktan sonra Şeytani Willow'a dönüşür ve korkunç bir şekilde, derisini yüzerek Warren'ı öldürür.

Genişletilmiş anlatım[değiştir | kaynağı değiştir]

Dışarıda, doktorlar Buffy’yi kurtarmaya çalışırken, çaresizlik içindeki Willow da Tara’yı hayata geri döndürmesi için Osiris’i çağırır. Ancak doğal sebeplerden ölen bir insanın büyüyle hayata döndürülmesinin imkânsız olduğunu öğrenince küplere biner.

Willow dışarıya çıkar, Xander'dan Buffy'nin vurulduğunu ve kurşunları Warren'ın attığını öğrenir, ama Tara'nın öldüğünü söylemez. Xander, ambulans çağırmıştır ve Buffy hastaneye kaldırılıyordur. Tüm bu karışık duygular içindeki Willow, Tara’nın hatrı için ilgilenmekten vazgeçtiği kara büyülere tekrar geri dönmek üzere, üzerinde Tara'nın kanı sıçramış gömleği ile, Magic Box'a doğru sinirle gider.

Bir önceki bölümde olanlardan dolayı Jonathan ve Andrew gözaltında tutulmaktadır. Jonathan, Andrew'a kızgındır çünkü Warren ve Andrew'un onu yüzüstü bırakmaya karar verdiklerini fark etmiştir. Andrew ise, Warren'ın gelip onları kurtaracağını düşünmektedir. Oysaki Warren o sırada Wille'nin Barı'na gitmiş ve gururla avcıyı silahla vurup öldürdüğünü anlatmaktadır. Bütün vampirler gülmeye ve onunla alay etmeye başlarlar, çünkü Warren bara gelmeden az önce haberlerde, bir kızın, evinin arka bahçesinde vurulmuş ama hayatta kalmış olduğu ve hastaneye götürüldüğü verilmiştir. Barmen ona, "Avcılar hızlı iyileşir," der. Warren, Buffy'nin ölmediğini ve intikam almak için mutlaka geleceğini fark edince büyük bir korkuya kapılır ve koşarak bardan çıkar.

Willow, öfke ile Magic Box'a girer, öyle öfkelidir ki yürüdüğü yerdeki lambalar patlıyordur. Anya onu durdurmaya çalışır, ancak Willow onu büyüyle engeller. Sonra büyü kitaplarını fırtına gibi masanın üstüne yığar ve ellerini onların içine sokar. Kitaptaki tüm karanlık büyü ve muskalar, işaretler Willow'un içinden geçer ve Willow'un gözleri simsiyah olur. Willow, korkunç Dark Willow olmuştur. Dawn okuldan eve döner ve "Evde kimse var mı?" diye seslenir. O anda, Willow'un odasında, Tara'nın cansız bedeniyle karşılaşır ve şoke olur.

Warren, Rack'ın yerine gider ve avcıdan korunmak için büyü ister. Rack ise ona, korkması gereken asıl kişinin avcı değil, avcının cadı arkadaşı Willow olduğunu söyler. "Biraz altıncı hissi olan herhangi birisi onu hissedebilir. Bu şehri darmaduman edecek... senden başlayarak." Warren korkuyla "Neden ki? Ben ne yapmışım ona? Tamam, arkadaşını vurdum ama ölmedi," der. Rack, "Ölüm hissediyorum. Avcı iyileşiyor olabilir ama cadı hala soğuk, ve senin kelleni istiyor. Şu anda senin varlığını hissediyor, seni bulması an meselesi." Rack, Warren'a büyülü korunma güçleri verir, ama "Hiçbirşeyi garanti edemem. Bu sefer olmaz. Kız tamamen öfkeyle hareket ediyor. Hayatımda daha önce hiç böyle bir şey görmemiştim," der.

Willow, Dark Willow halinde ve siyah peleriniyle, hastaneye gelir. Doktorlar, Buffy'e saplanan kurşunu çıkarmak için mücadele ediyordur. Willow, ameliyataneye girer, doktorlara dışarı çıkmalarını söyler ve Buffy'nin başucuna geçer. Willow, Buffy'nin yarasına bakar ve kurşun, Willow'un büyüsü sayesinde, kendiliğinden yaradan çıkar ve havada asılı kalır. Willow uzunca kurşuna bakar, sonra onu avucuna alır ve yok eder. Xander bunu izlemiştir, Buffy uyanır ve Xander ona kendisini nasıl hissettiğini sorar. Willow ise, hemen Warren'ı bulmaları gerektiğini söyler.

Birlikte arabaya binerler ve arabada Willow, Warren'ın varlığını hissederek, Xander'a gideceği yerle ilgili komutlar verir. Buffy ve Xander, Willow'un büyü kullanması konusunda şaşkındırlar. Warren bir seyahat otobüsüyle kaçıyordur. Willow otobüsü görünce arabadan iner. Otobüsün önüne geçer. Otobüsün hakimiyeti, şoförden çıkmıştır, otobüs hızla Willow'un üzerine geliyordur. Willow, büyüyle otobüs ona çarpmadan durdurur. İçinden büyüyle Warren'ı çıkarıp boğazını sıkar: Warren'ın gözleri yuvalarından çıkar ve yere düşer. Willow, onun Warren-robot olduğunu ve Warren'ın ona numara yaptığını anlar ve sinirlenir. Buffy ve Xander'a, Tara'nın ölümünü anlatır ve Tara'yı öldürdüğü için Warren'ı öldüreceğini... Xander ve Buffy ona bunu yapmaması için yalvarırlar, ancak Willow onları dinlemez ve başka bir yere ışınlanır.

Buffy ve Xander eve dönerler ve Dawn'ı, Tara'nın cesedinin yanında ağlarken bulurlar. Buffy koşup, Dawn'a sarılır. CSI, Tara'nın bedenini götürdükten sonra, Buffy, Xander ve Dawn oturup Dark Wilow hakkında konuşurlar. Dawn, sinirle Warren'ın öldürülmesinin en doğrusu olduğunu söyler ve Willow'u destekler. Xander da onunla aynı fikirdedir, çünkü her ne kadar başaramamış olsa da, niyeti Buffy'i öldürmektir; ki Tara'yı öldürmüştür zaten. Buffy ise onlara, Warren'ın bir insan olduğunu ve insanların dünyasında da Warren gibiler için yasal kurallar olduğunu söyler. Daha sonra Willow'un nerede olabileceğini düşünürler, akıllarına Magic Box gelir. Xander Magic Box'a, Buffy de Dawn'ı bu olaylardan uzak tutmak için Spike'ın yanına götürmek üzere evden çıkar. Xander ona Spike'ın bir tecavüzcü olduğunu ve güvenemeyeceklerini söylese de, Buffy ona "şu anda elimizde Spike'dan başka seçenek yok," der.

Willow ise Tara'nın kaldığı yurt odasında, Tara'nın kanlı gömleğini kullanarak, Warren'ın yerini bulmak için bir büyü yapar. Gömleğe bakarak, "Haksız yere kıyılmış kan, duy beni. Göster bana Tara'nın katilinin yerini," der. Gömleğin üzerindeki kan şekillenerek, bir haritaya dönüşür. Buffy ve Dawn da Spike'ın mağarasına gelirler, ama orada sadece Clem'i bulurlar. Clem onlara Spike'ın gittiğini, kendisinin de o gelene kadar onun yerine baktığını söyler. Buffy, Dawn'ı Clem'in yanına bırakır. Spike ise başka br yerdeki mağaraya girer ve ruhunu geri almak için, mistik bir güçle bir anlaşmaya varır: eğer ona sunulan testleri geçebilirse ruhunu geri alacaktır. "O sürtük, değişikliği hissedecek," der Spike.

Xander ise Magic Box'a gelir ve, Willow'un sabah ona yaptığı durdurma sihrinin etkisinden yeni yeni çıkan Anya'yı ve yazısı emilmiş bütün kitapları görürler. Xander, Willow'un nerede olduğunu bulmak için bir tür yer tespit etme büyüsü yapıp yapamayacaklarını sorunca Anya, "Büyüye gerek yok. Onu zaten hissediyorum," der. Xander "Nasıl? Bu eski intikam iblisliği günlerinden kalma bir durum mu?" diye sorar. Anya ona, "Hayır. Eski intikam iblisiği günlerinden kalma değil," deyince Xander Anya'nın tekrar intikam iblisi olduğunu anlar ve şaşırır. O sırada Buffy gelir, Xander ona Anya'nın tekrar iblis olduğunu ve Willow'u hissedebildiğini söyler ve Anya'ya "Peki neden seni istemiyor? Bu tür işler senin görevin değil mi?" diye sorar. Buffy, "Bu işi kendisi bitirmek istiyor," der. Buffy, Anya ve Xander Willow'u bulmaya, ormana doğru yola çıkarlar.

Willow ormanda Warren'ı kovalamaktadır. "Bütün gece kaç Warren, yine de seni bulacağım," derken, Warren onun arkasından sinsice yaklaşır ve sırtına bir balta saplar. Willow yere düşer. Warren onu öldürdüğünü düşünse de, Willow tekrar ayağa kalkar ve baltayı sırtından çıkarır. Warren, onu pek çok şekilde engellemeye çalışır ancak Willow, Warren'ın bütün engellerini aşar. Sonra onu büyüyle ağaca asar Willow, onunla uzunca konuşur.

Willow, "Bu senin öldürdüğün ilk kız değildi," der Warren'a. Warren'in Dead Things'de öldürdüğü ve suçunu Buffy'e attığı kız, Katrina'yı oraya imge olarak getirir. "Neden yaptın Warren?" der Katrina ona, "Sadece gitmeme izin verebilirdin." "Çünkü bunu haketmiştin, sürtük!" diye bağırır Warren, Katrina'ya; Katrina o an yok olur. "Çünkü hoşuna gitti," der Willow; "Çünkü onu öldürdüğün ana kadar, onun üzerinde güç sahibi olduğunu hiç hissetmemiştin. Avcı'yı da bu yüzden saplantı haline getirdin, değil mi Warren?" Willow, büyüyle Warren'in gömleğini açar ve sabah Buffy'den çıkardığı kurşunu Warren'in teninin içine sokar. "Nasıl, gerçek bir kurşun yemenin acısını hissediyor musun?" diye sorar ona. "Ne tuhaf, değil mi? Küçücük bir metal parçası benim Tara'mı yok etti. Onun içindeki ışığı söndürdü. Şimdi bu dünyada olması gereken birisi yok ve senin gibi bir israf ise hala yaşıyor."

Buffy, Xander ve Anya ona yaklaştıklarında, Warren yalvarmaya başlamıştır, yanına vardıklarında ise, Willow "Sıkıldım," der ve büyüyle Warren'ın derisini yüzüp yakar. Buffy, Xander ve Anya şoke olmuştur; Buffy sessizce "Willow sen ne yaptın?" der. Willow ise, "Biri gitti," der ve Buffy, Xander, Anya'nın şaşkın bakışları önünde, başka bir yere ışınlanır.

Devam etmekte olan olaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • "Bored now" (Sıkıldım artık), aslında Vampir Willow'un lafıdır. ("The Wish" ve "Doppelgängland" bölümleri.)
 • Bu bölüm, Tara'yı yani, Amber Benson'u televizyonda gördüğümüz son bölüm.
 • Willow'un, Warren'ın derisini yüzme sahnesi, dizinin yayınlandığı birçok kanalda sansür edilmiştir.
 • Buffy hastanede Willow tarafından iyileştirildiğinde, Xander ona sarılır ve "Bunu sakın bir daha yapma. Evet, bu ölüm olayı ilk seferinde komikti, belki ikincisinde de." derken, "Prophecy Girl" ve "The Gift"'e gönderme yapar.
 • Willow'un "Biri gitti," (One down) lafı, bir sonraki bölüme göndermedir: "İkisi kaldı" (Two to Go).
 • Herkes Warren'ın öldüğünü düşünürken, The Long Way Home, Kısım Üç bölümünde aslında Amy Madison tarafından kurtarıldığı ortaya çıkacak.

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

 • The Misfits - "Die Die My Darling"

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]