The Body

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"The Body"
Buffy the Vampire Slayer bölümü
Bölüm no. 5. sezon
16. bölüm
Yönetmen Joss Whedon
Senarist
  • Joss Whedon
Prodüksiyon no. 5ABB16
Yayın tarihi 27 Şubat 2001 (2001-02-27)
Süresi 43 dakika
Konuk oyuncular
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Reprise"
Sonraki →
"Epiphany"
Buffy the Vampire Slayer (5. sezon)
Buffy the Vampire Slayer bölümleri

"The Body" (ya da Türkçe adıyla Seni Sevmek İçin Varım), The WB kanalında yayınlanan, Joss Whedon tarafından oluşturulan bir fantastik dizi olan Buffy the Vampire Slayer televizyon dizisinin beşinci sezonunun on altıncı bölümü.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy ve Scooby Gang, Joyce'un ölümüyle yıkılır. Dawn, annesinin cesedini görmeye, morga gider. Ama burada bir vampirin saldırısına uğrar. Buffy onu kurtarır ve Dawn'un Joyce'a dokunmaya çalıştığını görür.

Genişletilmiş anlatım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir önceki bölümde Buffy; Robot April ile kavga edip eve dönünce Joyce'a seslenmiş seslenmiş, ancak Joyce cevap vermemiştir. Joyce salonda ölü gibi yatmıştır. Bu bölümde; Buffy, Joyce ve Scooby Gang'ın yemek yemesiyle başlar. Buffy fırından pastayı çıkarıp Joyce ile keserken pasta düşer ve Buffy gerçeğe döner. Hala salondadır. Joyce'un ölüsünün başında. "Anne, anne!?" diye seslenir ona dokunur. Ama Joyce öl-müş-tür... Buffy kriz geçirir. 911 ("Acil Servis")'i arar; oradakiler ona suni teneffüs ve kalp masajı yapmasını söyler. Buffy bunu yapar ama Joyce uyanmaz. Hatta Buffy masaj yaparken annesinin kaburgalarını kırar. Birden telefonu elinden düşürür. Donup kalır. Birden soğukkanlılıkla telefonu alıp 911'e netçe "Sizi sonra ararım" der, telefonu kapar ve Giles'i arar. "Giles...o burada...." der. (Glory'i kastetmektedir.)

Oysa Glory filan değildir bunu yapan. Joyce'un beynindeki tümor yeniden harekete geçmiş, Joyce da bu yüzden ölmüştür. Acil Servis gelir. Müdahaleler yapar ama o uyanmaz. Joyce'u götürürler. Buffy şoke olup kalır. Birden Giles gelir ve Buffy ona sarılıp ağlar.

Scoby'ler iyice şoke olmuşlardır. Xander hiç kimsnin beklemediği bir anda patlar ve sinirle duvara vurur, eli duvarın içine girer. Willow morga giderken ne giyeceğine bir türlü karar veremez ve sürekli mavi kazağını bulmaya çalışır ve Joyce'un maviyi çok sevdiğini söyleyip durur, büyük ihtimalle bir çeşit isteri krizi geçirir ve ağlamaya başlar. Anya ise Joyce'un cesedine yapacaklarıyla ilgili tuhaf şeyler söyleyince Willow ona "senin sorunun ne?" diye bağırır. Anya'ysa şu cümleleri söyler: "Anlayamıyorum. Daha dün buradaydı ve şu masada kahvesini içiyordu. Ama şimdi yok. Artık kahve içemeyecek, makarna yiyemeyecek..." derken gözlerinden yaşlar süzülmeye başlar. Neden ağladığını o da anlayamaz ve şaşırır. Buffy Dawn'a annesinin ölümünü haber vermek zorundadır ve bunun için okula gider o sırada Dawn tuvalette bir kız onu aşaladığı için ve gereksiz ergenlik sorunları yüzünden arkadaşına ağlar, hiçbir şeyden haberi yoktur. Resim dersinde hoşlandığı çocuk onunla konuşmaya başlar (Okulda Dawn'un psikolojik sorunları, annesinin hastalağı, kendini kesmesi ve bunun gibi birçok dedikodu dolaşır). Hoşlandığı çocuk ona onu anladığını kendisininde bazen böyle hissettiğini, başkalarının onları anlamadığını söyler. Dawn'da onu doğrular ve başkalarının bunun ne kadar zor olduğunu ve "ölümlü" hissettirdiğini bilmediklerini söyler ama tam bu sırada Buffy gelir onu sınıftan çıkarır. Kamera sınıftaki kişileri gösterir bizde sınıfın camından Buffy'nin konuştuğunu ve Dawn'un dinlediğini görürüz daha sonra Dawn yere yığılır ve yerde ağlamaya başlar ve tüm sınıf onu izler o sırada hoşlandığı çocuğu gösterir ama çocuk aslında daha önceki konuştukları şeylerin hiçbirini gerçekten bilmediğini gösteren bir ifadeyle bakar.

Hastanede Dawn, annesinin cesedini görmeye, morga gider. Ama burada bir vampirin saldırısına uğrar. Buffy onu kurtarır ve Dawn'un Joyce'a dokunmaya çalıştığını görür. Joyce'un üzerindeki örtü tamamen açılır. Buffy ve Dawn cesede bakarlar. Buffy "Bu o değil," der. "Annemiz bu değil. O gitti." Dawn, "Ama nereye?" diye soruna, Buffy sessizliğe gömülür. Dawn Joyce'un eline dokunur.

Ayrıntılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Bölüm boyunca tek bir müzik, fon müziği vb. çalınmamıştır. "The Body" Buffy The Vampire Slayer'ın en sessiz bölümüdür. Ancak bu sayede de, bölümün bütün duygularını daha iyi anlayabiliyoruz. Scooby'lerin, her gün vampir, iblis, ölü diri arası varlıklarla savaşmalarına rağmen, ölüme bu kadar yabancı olmalarını ve ölüm karşısında ne yapacaklarını anlayamamaları.

Resepsiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

"The Body" bölümü eleştirmenler tarafından oldukça övülmüştür. New York Daily News'den David Bianculli bölümdeki Sarah Michelle Gellar, Michelle Trachtenberg, Alyson Hannigan ve Amber Benson'ın oyunculuk yeteneklerini övmüştür. Ayrıca Bianculli'ye göre "The Body" bölümü "Emmy ödülünü hak etmektedir, ayrıca dizi sizde çok dikkat çekecek — ama normalde olduğu gibi gelişmekte olan bir dizi olarak değil, oldukça gelişmiş bir dizi" olaraktır.[1] South Bend Tribune'den bir televizyon eleştirmeni Alesia Redding ve editör Joe Vince, "Resmen büyülendim... Bu sadece Buffy dizisinin en iyi bölümü değil, tüm zamanların en iyi TV bölümlerinden birisi." Redding ayrıca "Eğer bu mükemmel bölümü izlerseniz ve ne kadar mükemmel olduğunu fark edemezseniz, siz umutsuz vakasınız demektir... Bir fantastik dizide ilk defa bu kadar normal bir ölüm olduğuna rastlıyorum, sevilen birinin birden normal bir ölümle karşılaşması" sözlerini eklemiştir.[2]

The Guardian'dan Gareth McLean bu görüşü reddetmiş ve demiştir ki Buffy'nin bu bölümü Dawson's Creek gibi "aşırı duygusal Amerikan gençlik dizilerinden" bir tanesi. Açıklamasında da "Bu bölüm, ölüm ve kaybın; cesur ve dürüst bir tanımı. Joss Whedon'un bu bölümü veriş şekli... gerçekten dahice. Buffy ve arkadaşları, Joyce'un ölümü ile yüzleşmeye çalışırken zaman yavaş aktı ve hislerin uyumu gayet anlaşılır" demiştir. McLean özellikle bölümde verilen küçük detayları çok övmüştür; Buffy'nin Joyce'un asaletini korumaya çalışması ve diğer karakterlerde gösterilen karmaşıklık gibi. Son olarak da "Joyce belki ölmüş olabilir ama Buffy the Vampire Slayer'da çok uzun süre yaşadı" demiştir.[3]

Salon.com'dan Joyce Millman "Bu sene 'The Body' bölümünden daha iyi bir saatlik drama yok. Senaristleri alkışlamak gerekir; Jace'in ölümü tam bir sürpriz olarak geldi. Bunun üzerine, Buffy'nin çocukluğu resmi olarak bitiyor. Buffy'nin bu sene diğer bütün Emmy kategorilerinde aday olmasına rağmen, 'The Body' bölümü Gellar'ın adaylık için gerçekten uygun olduğunu kanıtlıyor... En son ne zaman kaybın şokunun bu kadar iyi aktarıldığı bir şov gördüğümü hatırlamıyorum" cümlelerini kurmuştur.[4] PopMatters'dan Andrew Gilstrap "Tartışmasız televizyonda gördüğüm en iyi bir saatlik bölüm... Kesinlikle ölümle yüzleştikten sonra öylece hayatınıza devam edemeyeceğinizi gösteren çok iyi bir bölüm. Ayrıca bütün ekip için de şu gerçek ortaya çıkıyor; hiçbiri aralarından sevilen birisinin ölümüne henüz hazır değildi" yorumunu yapmıştır.[5] The Futon Critic, "The Body" bölümünün 2001 yılının en iyi bölümü olduğunu söylemiştir.[6]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bianculli, David (27 Şubat 2001). "Super Yet Natural: Tonight's 'Buffy' is a gem of realism". New York Daily News. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2016. 
  2. ^ Redding, Alesia (25 Mayıs 2003). "Slayed to rest; A few tweaks might have let 'Buffy' go into TV history with a little more bite". South Bend Tribune. 
  3. ^ McLean, Gareth (21 Nisan 2001). "Review: Last night's TV: A real death in Buffy land". The Guardian. s. 19. 
  4. ^ Millman, Joyce (21 Mart 2001). "The death of Buffy's mom". Salon.com. 29 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2016. 
  5. ^ Gilstrap, Andrew (10 Haziran 2002). "Death and the Single Girl: Buffy Grows Up". Pop Matters. 11 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2016. 
  6. ^ Brian Ford Sullivan (7 Ocak 2002). "The 50 Best Episodes of 2001 - #10-1". The Futon Critic. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]