Buffy the Vampire Slayer ve Angel'da müzik

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Buffy the Vampire Slayer ve Angel isimli televizyon dizilerinden doğmuş olan Buffy evreni'nde müziğin kullanımı bir anahtar bileşendir. İki dizide de oynayan birçok oyuncu yetenekli ya da profesyonel şarkıcı/müzisyendir (Anthony Head, James Marsters, Amber Benson, Andy Hallett ve Christian Kane).

Temalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy teması[değiştir | kaynağı değiştir]

"Buffy teması", dizinin her bölümünün başında çalan müziğin adıdır. Müzikte vokal bulunmamaktadır, başlangıcında org ile çalınan birkaç nota duyulur ki bu başlangıç şekli 1930'lardan sonraki korku filmi kültüründe yaygındır. Daha sonrasında ise eğlenceli bir rock müziğe dönüşür jenerik, burada çalan elektro gitar nota grupları ise korku türündeki modern dönemeci ve gençlik kültürünü yansıtmaktadır.

Tema müziği punk pop müzik grubu Nerf Herder tarafından çalınmaktadır. Bir mülakatta bu temayı nasıl ürettiklerini anlatmışlardır:

"Onlar [Buffy yapım ekibi] bir tema bulması için ünlü bir müzik bestecisi tutmuşlardı ama bu müzisyenin yaptığı temayı beğenmediler ve bütçeleri de çok fazla olmadığı için yerel müzik gruplarına danışarak yeni temalar oluşturmalarını istediler." [1]

"Welcome to the Hellmouth" bölümünün DVD yorum parçasında Whedon, Nerf Herder grubunu seçmesinin nedenlerininden birisinin Alyson Hannigan'ın ona bu grubu dinletmiş olduğunu söylemiştir.

Nerf Herder daha sonra temanın, dizinin 3. sezonundan itibaren kullanılmış yeni bir versiyonunu üretmişlerdir.

Angel teması[değiştir | kaynağı değiştir]

Darling Violetta, Buffy the Vampire Slayer dizisinin "Faith, Hope & Trick" bölümünde çalmış olan "Cure" ile "Blue Sun" şarkılarını seslendirmiş olan bir alternatif rock grubudur. Bu grup aynı zamanda Holly Knight ile birlikte "Love is a Battlefield", "Obsession" ve "The Best" şarkılarını yazmışlardır.

Bir sonraki sene bu grup ve sanatçı Angel dizisinin açılış teması için demolar üretmek üzere çağrılmışlardır. Onlardan "karanlık süper kahraman teması" ve "çello-rock" kullanmalarını istemişlerdir.[2] Darling Violetta, Holly Knight ile birlikte Buffy dizisinin "Passion" ve "Becoming" gibi Angel ile ilgili bölümlerini izleyerek müzik için ilham almışlardır. Nihayetinde Joss Whedon, Holly Knight/Darling Violetta'nın tema fikrini beğenmiş ve dizi için en uygunu olduğunu düşünmüştür.

Bu temanın, Buffy temasından daha yavaş bir temposu vardır. Ayrıca çello ve keman gibi daha ağır bir akustik enstrüman kullanımı vardır. 2005 yılında Holly Knight ile grup, Angel temasının "The Sanctuary Extended Remix" isimli genişletilmiş bir versiyonunu üretmişlerdir ve bu tema, dizinin soundtrack albümü olan Live Fast - Die Never'da yayınlanmıştır. Joss Whedon ve Alexis Denisof, "Spin the Bottle" bölümü DVD yorum parçasında bu açılış temasına yazdıkları kendi şarkı sözlerini söylemişlerdir.

Buffy evreni diskografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy evreni ile ilgili bazı albüm CD'lerinin yayın tarihlerine göre sıralaması:

Başlık Yayın tarihi
Buffy film albümü 1992
Buffy albümü 1999
Once More, with Feeling 2002
Radyo Sunnydale 2003
Live Fast, Die Never 2005
Buffy score 2008

Kurgusal mekanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

The Bronze[değiştir | kaynağı değiştir]

The Bronze, Sunnydale'de bulunan ve gençlerin boş vakitlerinin çoğunu geçirdiği bir gece kulübü. Bu kulüpte her gece canlı müzik olmakta ve Scooby Çetesi de boş zamanlarının çoğunu burada geçirmektedir. Bölümlerin açılışlarında, Sprung Monkey ve Dashboard Prophets grupları kulüpte çalan çoğu müziği geliştirmişlerdir. Genellikle tarzları alternatif rock & roll'du, ama dizide daha sonra trip hop, ballad ve new wave/elektronik tarzındaki müzikler de duyulmuştur.

The Bronze, Buffy dizisinin 144 bölümünün 66'sında belirmektedir. The Bronze bir yandan da yapım ekibinin Los Angeles çevresindeki yeni müzik gruplarını tanıtmaları için iyi bir rol oynamaktadır. Ayrıca Aimee Mann, Cibo Matto ve Michelle Branch gibi bazı ünlü isimler de bu kulüpte çıkmışlardır.

Caritas[değiştir | kaynağı değiştir]

Caritas, Angel dizisinde geçen ve Los Angeles'ta bulunan bir iblis barıdır. Barı işleten iblis Lorne, Pylea ismindeki bir boyutta doğmuştur. Doğduğu yerde müzik yoktur. 1996 yılında Lorne bir boyutlar arası kapı yoluyla Los Angeles'a gelmiştir. Müzik ve kültürü keşfeden Lorne bir süre sonra karaoke barı olan Caritas'ı açmıştır. Lorne, insanlar şarkı söylerlerken onların geleceklerini görebilmektedir, bu sayede de barına gelenlere yol göstermektedir.

Kurgusal sanatçılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dingoes Ate My Baby[değiştir | kaynağı değiştir]

Oz'un müzik grubu olan Dingoes Ate My Baby dizinin birçok bölümünde sahne almıştır. Grubun ismi Avustralyalı 1980 yılında doğmuş ve dokuz hafta yaşayabilmiş küçük bebek Azaria Chamberlain'den ilham alınmıştır. Bu grubu canlandıran gerçek müzik grubunun adı Four Star Mary'dir ve dizide çaldıkları parçalar onlara aittir.

Bölüm Mekan Şarkılar
"Inca Mummy Girl" The Bronze "Fate" & "Shadows"
"Bewitched, Bothered and Bewildered" The Bronze "Pain"
"Dead Man's Party" Buffy'nin evi "Never mind," "Pain" & "Sway"
"Homecoming" The Bronze "She knows"
"Band Candy" The Bronze "Violent"
"Revelations" The Bronze "Run"
"Living Conditions" Buffy'nin yurt odası "Pain" (teypte çalıyor)
"The Harsh Light of Day" The Bronze "Dilate"
"The Initiative" The Bronze "Fate" (teypte çalıyor)

Shy[değiştir | kaynağı değiştir]

Veruca isimli kurtadam karakterin solo sahnesinden ("Living Conditions") sonra kendisinin müzik grubu Shy iki farklı bölümde belirmiştir.[3] Shy, "Beer Bad" bölümünde "Overfire" şarkısını, "Wild at Heart" bölümünde ise "Dip" ve "Need to Destroy" (prova) şarkılarını sahnelemişlerdir.[4] Shy'ın müzikleri gerçekte bir Los Angeles trip hop grubu THC, şarkıcı/söz yazarı Sarah Folkman ve yapımcı/besteci/müzisyen George Sarah tarafından üretilmiştir. Shy'ın Buffy dizisinde çalan üç şarkısı THC'nin 1999 albümü Adagio'da yayınlanmıştır.[5]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Interview with Nerf Herder". Members.lycos.co.uk. 20 Temmuz 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Kasım 2016. 
  2. ^ "Interview with Darling Violetta lead guitarist". Websites.cable.ntl.com. 9 Ekim 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Kasım 2016. 
  3. ^ Childs, T. Mike (2004). The Rocklopedia Fakebandica (1st bas.). New York: St. Martin's Press. s. 197. ISBN 978-0312329440. 
  4. ^ Tracy, Kathleen (2003). The Girl's Got Bite: The Original Unauthorized Guide to Buffy's World (Revised bas.). New York: St. Martin's Press. ss. 221-2. ISBN 978-0312312589. 
  5. ^ Dial-Driver, Emily; Emmons-Featherston, Sally; Ford, Jim; Taylor, Carolyn Anne (2008). The Truth of Buffy: Essays on Fiction Illuminating Reality (1. bas.). Jefferson, N.C.: McFarland. s. 223. ISBN 978-0786437993. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Temalar

  • Slayageonline.com - Buffy the Vampire Slayer ile Angel dizilerinde müzik, tarz ve kimlik

Darling Violetta

Nerf Herder

Besteciler