İçeriğe atla

First Date

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"First Date"
Buffy the Vampire Slayer bölümü
Bölüm no.7. sezon
14. bölüm
YönetmenDavid Grossman
Senarist
 • Jane Espenson
Prodüksiyon no.7ABB14
Yayın tarihi11 Şubat 2003 (2003-02-11)
Süresi43 dakika
Konuk oyuncular
 • Anthony Stewart Head, Rupert Giles rolünde
 • Ashanti, Lissa rolünde
 • Danny Strong, İlk/Jonathan Levinson rolünde
 • Tom Lenk, Andrew Wells rolünde
 • Iyari Limon, Kennedy rolünde
 • Sarah Hagan, Amanda rolünde
 • Kristy Wu, Chao-Ahn rolünde
 • K. D. Aubert, İlk/Nikki Wood rolünde
 • D. B. Woodside, Müdür Robin Wood rolünde
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Soulless"
Sonraki →
"Calvary"
Buffy the Vampire Slayer (7. sezon)
Buffy the Vampire Slayer bölümleri

"First Date" (ya da Türkçe adıyla İlk Randevu), The WB kanalında yayınlanan, Joss Whedon tarafından oluşturulan bir fantastik dizi olan Buffy the Vampire Slayer televizyon dizisinin yedinci sezonunun on dördüncü bölümü.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Gizemli Müdür Wood’un davetini kabul eden Buffy onun geçmişindeki sırları keşfedecektir. Bu arada Xander farklı düğümler konusundaki bilgisiyle genç bir kızı etkiler, ancak kızın derdi onu bağlamaktır. Anya, Xander'ın o kızla randevusu olduğunu öğrenince, kıskançlık krizlerine girer. Öte yandan “İlk” Andrew’la iletişime geçer.

Genişletilmiş anlatım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölümün başında Giles, Buffy'le konuşmaktadır. Bir önceki bölümde, tüm Scooby'ler, Keşişlerin ona saldırdığını ve öldürdüğünü ve İlk'in, Giles'in şekline bürünüp aralarında olduğunu sanmışlardı. Giles da, Keşişlerin geldiğini, ancak onu öldüremediklerini ve kaçtığını söylerken, olaydan habersiz olan Spike gelir ve Giles'ın İlk olup olmadığını anlamak için onun üzerine atlar ve birlikte yere düşerler. "Aaa" der Spike, "Sana dokunabiliyorum. Sen İlk değilsin". Giles "Ne yapıyorsun sen!" diye bağırınca Spike, "Anya bana, senin İlk olduğunu söylemişti" der.

Sonra birlikte Spike'ın çipinden bahsederler. Buffy de Giles'a, Organizasyon'un onlara iki seçenek verdiğini söyler: çipi çıkarmayı ya da onarmayı. Onlar da çıkarmayı seçmişlerdir. Giles "Deli misiniz siz? Spike çipi olmayınca herkese zarar verebilir" der. Buffy, ona Spike'ın artık kimseye zarar vermeyeceği konusunda güvence vermeye çalışır. O sırada, potansiyeller içeri gelir. Kennedy, "Çip de ne demek?" diye sorar. Aralarına yeni katılan Çinli bir avcı, Chao-Ahn, Çince bir şeyler söyler: "Söylediklerinizden hiçbir şey anlamıyorum!!" anlamında. Ancak ne onu kimse anlar, ne de o kimseyi anlar.

Jenerikten sonra, Buffy'nin odasında, Giles, Spike'ın çipini çıkarmanın delilik olduğunu anlatır Buffy'ye. "Yeterince kötümüz var zaten, İlk, Keşişler, Tulachon... bir de Spike olmasın" der Giles. Buffy ise, Spike'a güvenmeleri ve ona bir şans vermeleri gerektiğini, eğer birbirlerine güvenmezlerse, hiçbir yere varamayacaklarını söyler. Bu arada Giles, "İlk, Keşişler, iblisler..." diye kötüleri sayarken, Buffy "...ve Müdür Wood" diye araya ekleme yapmıştır. Giles "O kim?" diye sorunca da Buffy, onun çalıştığı okuldaki müdür olduğunu, garip davrandığını, ama kötü birisi olup olmadığını bilmediğini söyler.

İnşaatta, Xander çalışırken, bir kız görür ve onunla tanışır. Kızın adı Lissa'dır. Lissa, düğüm konusunu iyi bilen birisine ihtiyacı olduğunu söyler, Xander da düğüm konusundaki bilgisini sergiler. Lissa da onu akşama yemeğe davet eder, Xander da kabul eder.

Okulda, Buffy gizlice Müdür Wood'un odasına girmiştir ve onun kötü olup olmadığı konusundaki şüphesini çözecek bir kanıt arıyordur. Tam karşıda büyük bir dolap olduğunu keşfettiği sırada, Wood içeri gelir. Odasında ne aradığını sorunca, Buffy hızla "Dosyalar... ve mekanik kalemler" olduğunu söyler. Wood da ona, aradığı malzemelerin girişte de olduğunu söyleyince Buffy, "Tamam. Oraya bakarım" der.

Wood, bu cevap üzerine ona akşam için yemek teklif eder. Biraz utanıp sıkılarak etse de, Buffy sonunda bunu kabul eder ve ofisten dışarı çıkar. O çıktıktan sonra, Wood gömleğinin içine sakladığı kanlı bir bıçağı çıkarır. Bir beze siler ve Buffy'nin az önce açmakta tereddüt ettiği dolabı açar. İçinde bir yazı tahtası vardır ama onu kaldırınca, altında eksiksiz bir bıçak koleksiyonu vardır. Ve Wood, çıkardığı bıçağı oraya koyar.

Evde Buffy ve Willow konuşmaktadırlar. Willow hayret etmiştir Buffy ve Wood'un çıkmasına. Buffy, sadece bir akşam yemeği olduğunu söyler. Ayrıca çenesini kapamasını, eğer konu sevgililerden açılacaksa, kendisinin de masanın altında el ele tutuştukları Kennedy'den bahsedeceğini söyler. Bu arada Giles ve Chao- Ahn, alışverişten dönmüşlerdir ve Giles onunla umutsuzca iletişim kurma çabası içindedir.

Andrew, mutfakta Willow'un aldığı mikrodalga fırını kullanmaya çalışırken, İlk, Jonathan'ın kılığında orada belirir. Andrew korkar, İlk/Jonathan'a gitmesini yoksa çığlık atacağını ve Buffy'nin oraya geleceğini söyler. İlk beni göremez. Ben kime istersem ona görünürüm" der. Andrew iyice korkar. İlk ona, kimseyi öldürmesini istemediğini söyler, Buffy'yi bile. Yalnızca potansiyel avcıları... Andrew neyle öldüreceğini söyler. İlk/Jonathan da "Willow, birkaç gün önce bu eve bir şey getirdi" der. Andrew düşünür: "...mikrodalga mı?" İlk güler: "Hayır, seni salak. Silah!" der.

Buffy ve Anya, tuvalette konuşmaktadırlar. Anya, belli etmek istemese bile, Xander'ın randevusu olduğunu öğrenince, kıskançlık krizine girmiştir. Spike, Wood'un davetine hazırlanan Buffy'yi görür. "Çok şık olmuşsun" der. Buffy mahcup bir halde, "Sağol" der. Spike ise, ona rahat olmasını, artık sevgili olmadığını bildiğini, kimle isterse çıkabileceğini söyleyince, Buffy rahatlar. Akşam, Lissa ve Xander bir kafede buluşurlar ve kahve içerler.

Evde ise, Willow ve Dawn bilgisayardan Wood'u araştırırlar, ama hiçbir şey bulamazlar. Chao- Ahn ise çığlık çığlığa bağırır, çünkü Giles ona olayı fark etsin diye çizdiği bir karikatürü göstermiştir. Karikatür, bir vampiri öldüren bir kızı göstermektedir, ancak oldukça kanlıdır.

Dışarıda, Wood ve Buffy buluşmuşlardır. Buffy, gidecekleri yerin ne olduğunu sorar, Wood ise, bunun sürpriz olduğunu söyler. Bildiği kestirme bir yol olduğunu söyler ve karanlık ara sokaklardan ilerlerler. Aniden bir grup vampirin saldırısına uğrarlar. Buffy, onlarla savaşır ve onları yendikten sonra, Wood'a doğru hırsla döner: "Beni tuzağa düşürdün, adi herif!" diye bağırırken, Wood'un da vampirlerle savaştığını görür ve şoka uğrar. Wood vampirleri yener ve Buffy'ye döner: "Haydi gidelim. Restoran bu tarafta". Bu arada, Lissa, Xander'ı "eğlenceli bir şey yapmaya", Sunnydale Lisesi'ne götürür.

Wood ve Buffy restoranda oturmaktadırlar. Buffy, ona bunu nasıl yaptığını sorar. Wood, ona bu tür şeyleri bildiğini, çünkü annesinin de bir avcı olduğunu ama bir vampir tarafından öldürüldüğünü, bu yüzden de annesini öldüren o vampiri bulana kadar, bütün vampirleri öldüreceğini söyler. Buffy şaşırır ve çocuğu olan bir avcıyı daha önce hiç duymadığını söyler. Wood da annesinin tek olduğunu söyler. Wood, Buffy'nin avcı olduğunu hep bildiğini, onu bu yüzden Sunnydale Lisesi'nde rehberlik danışmanı olarak görev verdiğini söyler. Buffy de "Yani beni işe almanın sebebi mükemmel danışman olmam değil miydi?" diye sorunca, Wood kahkahalarla güler ama Buffy'nin ciddi olduğunu görünce hemen susar ve hemen "O da var tabii" der.

Evde, Andrew, Buffy'nin çekmecesinden bulduğu silahı İlk/Jonathan'a vermektedir. Jonathan ve Andrew konuşurken, Andrew ona şüphelendirici sorular sorar; zayıf bir tarafı olup olmadığı gibi. İlk kaşlarını çatar: "Üzerinde dinleme cihazı mı var senin?" der. O anda, salonda, Andrew'in üzerindeki cihazı kulaklıkla dinleyen Willow, İlk'in son sözünü duyunca korkudan kulaklığı düşürür. İlk, öyle olduğunu anlayınca, Andrew'a çok kızdığını ve intikamının korkunç olacağını söyler. "İlk'i kandırabileceğini mi sandın?" der. O anda İlk'in sesi kulaklıktan değil de, duvarların içinden duyulmaya başlar: "Ben ne duymamı istersem, onu duyarsınız. Ben ne görmemi istersem, onu görürsünüz" Ve İlk gider.

Lissa, Xander'ı soyup, Cehennem Ağzı'nın üzerine bağlamıştır. Lissa, Xander'a, düğümleri öğrettiği için teşekkür eder ve Xander'ın bıçakla karnında kesik açar. Xander'ı kanı Cehennem Ağzı'nın üzerine akar. Evde, Dawn, Andrew'ın derisinden, bantla bağladığı kayıt cihazını çıkartmaktadır. Bu arada Willow'un telefonuna Xander'dan şifreli bir SMS gelir. Şifrenin anlamı ise, "Kız arkadaşım bir iblis çıktı. Yardım edin" der.

Restoranda, Wood, Buffy'ye kendi eliyle bir sos yedirirken, Spike onları böler. Buffy buna sinirlenir ve "Ne işin var burada?" der. Spike "Böldüğüm için pardon," der küçümseyen bir bakışla ve olanları anlatır. Arabaya binerler. Willow, yer tespit etme büyüsü yaparak Xander'ın nerede olduğunu bulmuştur. Spike, Buffy ve Wood, Lise'ye varırlar. Buffy, Lissa'yı döver, Wood da Xander'ın bağlarını çözer. Eğer Xander'ın kanı biraz daha aksaydı, Cehennem Ağzı açılacaktı. Wood, Spike'ın kim olduğunu sorar, Buffy de "Ekipten eski bir arkadaş" diye cevap verir. Ancak Lissa ile dövüşürken Spike vampire dönüşmüştür, Wood bunu görür ve şok içinde "O da bir vampir!" der.

Evde, Scooby'ler merak içinde beklemektedirler. Giles "Nerede kaldılar, saat 3'ü geçti" der. Anya da "Bugünlerde bir ilişki trafiği var zaten. Buffy, Xander" der ve Xander'ın başına gelenlere üzülmedğini, çünkü onun bunu hak ettiğini söyler. O sırada Buffy'ler gelir. Herkes rahatlar. Sonra Willow bir espri yapar ve herkes güler. Giles ise birden bağırır: "Kesin artık!" Herkes susup ona bakar. Giles: "Bunlarla uğraşacak zamanımız mı var?" der. "İlişki gibi şeylerle?" Chao-Ahn'a gösterdiği karikatürü işaret eder: "Bu gerçek! Bunlar olacak şeyler! Hala işin lakırdısındasınız! Kendinize gelin!" diye bağırır ve gider.

Gecenin ilerleyen saatlerinde Buffy yatağında oturmaktadır. Willow'lar, ona İlk/Jonathan meselesini anlatmışlardır. O sırada Spike gelir ve artık uzaklara gitmesi gerektiğini, Buffy'nin kendisine bir savaşçı bulduğunu, ona gerek kalmadığını anlatır. Buffy ise "Gitme" der. Spike nedenini sorunca Buffy "Çünkü sensiz kalmaya henüz hazır değilim" der.

Wood'un evinde, Wood yüzünü yıkamaktadır. Birden İlk, Wood'un annesi Nikki Wood kılığında gelir. Wood, onun içinden geçer ve "Sen annem değilsin" der. İlk/Nikki de "Ya sana beni kimin öldürdüğünü söylersem?" der. Wood şaşalar. İlk/Nikki "Biliyorsun" der. "Bu akşam onunla birlikte dövüştün!" Wood anlar: Spike... (Gerçekten de Spike'ın Nikki'yi öldürüşünü "Fool for Love" bölümünde görmüştük.) Wood, İlk'e "Teşekkür ederim" der ve bölüm biter.

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm başlığının çevirileri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • İtalyanca:"Primo appuntamento" ("İlk Buluşma")
 • Almanca: "Das erste Date" ("İlk Buluşma")
 • Fransızca: "Rendez-vous dangereux" ("Tehlikeli Buluşma")
 • İspanyolca: "La Primera Cita" ("İlk Buluşma")

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Patty Medina - "Still Life"
 • Trembling Blue Stars - "Ammunition"

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]