Friends

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Friends
Friends titles.jpg
Başlangıç ekranı
Format Sitcom
Yaratan David Crane
Marta Kauffman
Oyuncular Jennifer Aniston
Courteney Cox Arquette
Lisa Kudrow
Matt LeBlanc
Matthew Perry
David Schwimmer
Tema müziği bestecisi Michael Skloff
Açılış müziği The Rembrandts'ın "I'll Be There for You" şarkısı
Ülke Amerika Birleşik Devletleri ABD
Sezon sayısı 10
Bölüm sayısı 236 (bölümleri listesi)
Prodüksiyon
Yönetici yapımcı David Crane
Marta Kauffman
Kevin Bright (tümü)
Michael Borkow (4. sezon)
Michael Curtis (5. sezon)
Adam Chase (5-6. sezonlar)
Greg Malins (5-7. sezonlar)
Wil Calhoun (7. sezon)
Scott Silveri
Shana Goldberg-Meehan (8-10. sezonlar)
Andrew Reich
Ted Cohen
(8. sezon ortası-10. sezon)
Mekân New York City (düzen)
Warner Bros. Studios, Burbank, Kaliforniya (çekim yeri)
Kamera ayarları Film; Çoklu kamera
Gösterim süresi 20–22 dk.
Yapım şirketi Bright/Kauffman/Crane Productions
Warner Bros. Television
Yayın bilgileri
Kanal NBC
Yayın tarihi 22 Eylül 1994 – 6 Mayıs 2004
Kronoloji
Sonra gelen Joey
Dış bağlantılar
Website

Friends (Türkiye'deki adı: Sıkı Dostlar), David Crane and Marta Kauffman tarafından yaratılan 1994-2004 yılları arasında yayınlanan bir ABD komedi dizisi. Manhattan, New York'ta yaşayan altı arkadaşı konu eder.

Friends, Warner Bros.'un Kaliforniya stüdyolarında canlı seyirci önünde çekildi. 6 Mayıs 2004'te yayınlanan son bölümünü 51,1 milyon kişi [1] izledi ve bu reyting diziyi en çok izlenen televizyon dizisi yaptı.[kaynak belirtilmeli] 63 kez Primetime Emmy Ödüllerine aday gösterildi bir de Altın Küre Ödülü kazandı. Dizinin tüm sezonları DVD ve Blu-ray olarak piyasaya sürüldü.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi, New York'ta yaşayan 20'li yaşlardaki üçü kadın, üçü erkek, altı kişilik bir arkadaş grubunun yaşamları ile ilgilidir. Çekimleri 10 yıl süren dizinin karakterleri gerçek hayatta olduğu şekilde dizide de aynı oranda yaşlandırılmışlardır. Monica ve Ross kardeştir. Monica aşçı, Ross ise paleontolog ve akademisyendir. Rachel, Monica'nın okul arkadaşı ve Ross'un gençliğinden beri aşık olduğu kızdır. Ralph Lauren'de çalışmaktadır. Chandler, Ross'un okul arkadaşıdır ve bir şirkette veri analiz uzmanıdır. Joey, Chandler'ın ev arkadaşıdır ve oyuncudur. Phoebe, büyükannesi ile yaşamaktadır (büyükannesi ölene dek) sonra belirli olaylar sonucunda Monica ile yaşamaya başlarlar. Masözlük ve sokaklarda çalgıcılık yapmaktadır.

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Rachel Green (rolünde Jennifer Aniston): Düğünden kaçan Rachel, New York'ta tek tanıdığı kişi olan Monica'ya gider ve onda kalmaya başlar. Kendi ayaklarının üstünde durmak için Central Perk adlı grubun sürekli takıldığı kafede kötü bir garson olarak bir süre çalışır. Chandler'ın ağzından kaçırmasıyla Ross'un kendisine liseden beri aşık olduğunu öğrenir ve birlikte olurlar. Ross'un kıskançlıkları yüzünden ayrılınca, dizinin sonuna kadar Joey dahil birçok erkek hayatına girer. 9.sezonda Ross ile olan tek gecelik ilişkisinden kızı Emma doğar. Dizinin son bölümünde Paris'e gidip kariyerini ilerletmek yerine New York'ta kalarak Ross ile birlikte olmayı seçer ve Ross'a olan aşkının hiçbir zaman bitmediğini göstermiş olur.

Monica Geller (rolünde Courteney Cox): Ross'un kız kardeşidir ve aşçıdır. Daha sonraki bölümlerde aşçı olmasının nedeninin aslında Monica'nın şişman olduğu dönemlerde Chandler'ın kendisine bu işi tavsiye etmesi olduğu görülür. Chandler'ın kilosuyla alay ettiğini duyar ve hırs yapıp tüm kilolarından kurtulur. Aşırı titizliği, yönetme ve kazanma hırsıyla bilinir. Çocuk sahibi olmak istemesi nedeniyle uzun süreli sevgilisi olan Richard'dan ayrılır. Ross'un, Emily ile Londra'da evlendikleri bölümde Monica, Joey'nin odasına tek gecelik ilişki yaşamak için gider; fakat odada Chandler'ı bulur ve onunla ilişkiye girer. Aradığı aşkın aslında yanıbaşında olduğunu fark edince Chandler ile evlenir. Bir türlü hamile kalamadığını fark edince doktora gider ve hamile kalma olasılığının çok düşük olduğunu öğrenir. Evlat edinmek için başvurur. Bir tane çocuk beklerken çocuğun biyolojik annesinin ikiz doğurmasıyla ikiz çocuk sahibi olurlar. Final bölümde eve Chandler ile bebeklerle girerler ve herkese bu güzel haberi vermiş olurlar.

Phoebe Buffay (rolünde Lisa Kudrow): Dizinin en garip karakteri olan Phoebe, Ursula Buffay'in ikizidir. Annesi olarak tanıdığı kişinin intihar etmesi ve babasının da kendilerini terk etmesi nedeniyle sokaklarda yaşayan Phoebe'nin birçok batıl inancı vardır. Bir bölümde Phoebe'nin sokakta yaşarkenki döneminde Ross'u da gasp ettiği, Ross'un herkese "kocaman iri adam" olarak tasvir ettiği soyguncunun aslında Phoebe olduğu anlaşılır. Parayı ilk olarak kendi yazdığı şarkıları gitarla söyleyerek kazanırken daha sonra masörlük yapmaya başlamıştır. En bilindik şarkısı "Smelly Cat"tir ve aslında o şarkının bestecisi Phoebe'nin babası olan Frank Buffay'dir. Kızlarını küçükken uyuturken söylediği "Sleepy Girl", Phoebe'nin bilinçaltına işlemiştir ve o da "Smelly Cat"i yazmıştır. Phoebe, erkek kardeşinin kendisinden 20 yaş büyük birisiyle evlenmesi ve kadının doğuramaması nedeniyle taşıyıcılık görevini üstlenmiştir ve üçüz doğurmuştur. Phoebe son sezonda Mike Hannigan ile evlenmiştir.

Joey Tribbiani (rolünde Matt LeBlanc): İtalyan asıllı Joey'nin tek amacı ünlü bir aktör olmaktır. Birçok başarısız reklam ve figüranlıktan sonra "Days of Our Lives" adlı pembe dizide "Dr.Drake Ramoray" olarak oynamaya başlar. Verdiği bir röportaj yüzünden senaristleri kızdırır ve Joey'nin karakterini asansör boşluğuna düşürürler. Yemek yemeyi ve kadınları çok seven Joey, bir süre sonra Rachel'a aşık olur ve kısa süreliğine de olsa onunla birlikte olur. Dizinin sonunda Joey dışındaki herkes için hayat değişmiştir.

Chandler Bing (rolünde Matthew Perry): Cinsiyet değiştirmiş bir baba ve ünlü bir yazar olan annenin çocuğu olarak doğan Chandler ile soyadı nedeniyle sık sık dalga geçilir. Ross'un üniversitede oda arkadaşı, Joey'nin ise ev arkadaşıdır. Espri yapmasıyla bilinir. İşini tam olarak kimse bilmez. Hatta aralarında yaptıkları bir yarışmada her türlü alakasız soruyu bilen Monica bu soruyu bilemez ve yarışmayı kaybeder. Chandler, hayatı boyunca doğru düzgün hiçbir kadınla birlikte olamamıştır. En bilindik sevgilisi Janice'tır ve herkes ondan nefret etmektedir. Londra'da Monica ile birlikte olduktan sonra ona aşık olur ve evlenirler. Dizinin son sezonunda Monica'nın hamile kalamaması sebebiyle ikiz evlat edinirler.

Ross Geller (rolünde David Schwimmer): Monica'nın ağabeyidir. Hamile karısı Carol lezbiyen olunca boşanırlar. Ross bir paleontolojisttir ve dinozorlara karşı bir aşk beslemektedir. Rachel'a liseden beri aşıktır. Rachel ile bir süre birlikte olur; fakat ayrılır ve Emily ile nişanlanır. Düğünlerinde Emily'e, Rachel olarak hitap etmesi nedeniyle Emily kendisinden bir daha Rachel ile görüşmemesini ister. Ross ilk başta kabul etse de bunu sürdüremeyeceğini anlar ve reddeder. Rachel ile olan tek gecelik ilişkisinden Emma doğar. Final bölümünde Paris'e gidecek olan Rachel'a kendisini sevdiğini ve kalmasını istediğini söyler. Rachel daha sonra uçaktan iner ve hislerinin karşılıklı olduğunu belirterek Ross ve Rachel aşkının her zaman süreceğini ifade etmiş olur.

Türkiye'deki yayını[değiştir | kaynağı değiştir]

1990'larda bazı sezonları "Sıkı Dostlar" adıyla Show TV-Cine 5 ve ATV kanallarında gösterilmiştir. Uzun bir süre boyunca Digitürk platformuna bağlı ComedyMax kanalında tekrarı yayımlanmaktadır.

Friends dizisinin karakterleri. Saat yönünde: Chandler, Joey, Ross, Rachel, Phoebe ve Monica.

DVD sürümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

DVD Adı Çıkış Tarihi
1.Sezon DVD'si (1994-1995) 30 Nisan 2002
2.Sezon DVD'si (1995-1996) 3 Eylül 2002
3.Sezon DVD'si (1996-1997) 1 Nisan 2003
4.Sezon DVD'si (1997-1998) 15 Temmuz 2003
5.Sezon DVD'si (1998-1999) 4 Kasım 2003
6.Sezon DVD'si (1999-2000) 27 Ocak 2004
7.Sezon DVD'si (2000-2001) 6 Nisan 2004
8.Sezon DVD'si (2001-2002) 9 Kasım 2004
9.Sezon DVD'si (2002-2003) 8 Mart 2005
10.Sezon DVD'si (2003-2004) 15 Kasım 2005
Tüm Sezon DVD'leri (1994-2004) 14 Kasım 2006

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 51.1 milyon kişi 'Friends'in finalini izledi