Buffy the Vampire Slayer (3. sezon)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Buffy the Vampire Slayer
3. sezon
Sezon 3 Bölge 1 DVD kapağı
Başrol
ÜlkeABD
Bölüm sayısı22
Yayın
KanalThe WB
Orijinal yayın tarihi29 Eylül 1998 (1998-09-29)-13 Temmuz 1999 (1999-07-13)
Ev sineması yayını
DVD yayını
1. Bölge7 Ocak 2003[1]
2. Bölge29 Ekim 2001[2]
Sezon kronolojisi
← Önceki
2. sezon
Sonraki →
4. sezon
Buffy the Vampire Slayer bölümleri

Bir televizyon dizisi olan Buffy the Vampire Slayer adlı dizinin üçüncü sezonu. 29 Eylül 1998 tarihinde başlamış, 22 bölüm yayınlanmış ve 13 Temmuz 1999 tarihinde sona ermiştir. Üçüncü sezon bölümleri Salı günleri doğu zaman dilimine göre 8'de yayınlanmıştır. Sezondaki iki bölüm, "Earshot" ve "Graduation Day, Kısım İki", Columbine Lisesi Katliamı olayı sebebiyle normal zamanlarından gecikmeli olarak paylaşılmışlardır.[3]

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Los Angeles'ta yeni bir hayata başlamaya çalıştıktan sonra Buffy Summers (Sarah Michelle Gellar) tekrar Sunnydale'e döner, arkadaşları ve annesi ile tekrar birlikte olur. Artık bir cinayet zanlısı olmadığından dolayı Buffy okula geri dönmek ister ama Müdür Snyder, onu reddeder, ta ki Giles ona söyleyinceye kadar. Angel (David Boreanaz) gizemli bir şekilde Yüce Güçler tarafından geri gönderilir. Buffy, Angel'ın geri dönüşü ile mutludur ama görünen odur ki Angel aklını cehennemde biraz yitirmiştir. Buffy, Angel'ın iyileşmesine yardım eder ama Angel'ın iblis tarafını gören Buffy'nin arkadaşları ona ilk başta güvenmezler. Angel, onları bir yaratıktan kurtarınca artık durumlar tersine döner.

Rupert Giles (Anthony Stewart Head), Gözetmenler Konseyi'nden kovulmuştur; çünkü Buffy için bir "baba sevgisi" beslemiştir ki sezon finalinde Buffy de artık Konsey için çalışmayacağını söylemiştir. Önceki bölümlerde Buffy yeni bir avcı olan Faith (Eliza Dushku) ile karşılaşır. Faith ise ikinci sezonun sonlarına doğru Kendra'nın ölmesiyle seçilmiştir.

Ruhunu geri alan Angel, tekrar işlediği suçlar ve yaptığı kötülüklerden dolayı suçluluk hissetmektedir. İlk Kötü adındaki bir varlık tarafından zihinsel olarak işkence çeker ve intihar etmeye teşvik edilir. Buffy, Angel'ın kendisini öldürmesine engel olamasa da Yüce Güçler, Angel'ın daha büyük bir amaca hizmet edeceğini söyleyerek onu ikna etmiştir.

İlk denen varlık hala ortalıklardayken sezonun asıl kötüsünün Belediye Başkanı Richard Wilkins (Harry Groener) olduğu ortaya çıkar. Belediye Başkanı kendisi "yükseliş" adını verdiği bir planını uygulamaya çalışmaktadır. Sezon suresince ölümsüzlüğünü kazanır ve sonunda ise asıl amacı olan dev bir iblis yılana dönüşür. Son adım ise Sunnydale Lisesi mezuniyet gününde bir katliam yaratmaktır.

Faith, ilk başlarda Buffy'nin tarafındadır ama kazara bir insanı öldürdükten sonra düşüncesizleşir ve Belediye Başkanı ile saf tutar; Başkan, cazibesiyle onun karanlık tarafını ortaya çıkarır. Wilkins'in planına büyük yardımları dokunur ve nihayetinde Angel'ı zehirler. Tek panzehir de bir Angel'ın bir avcı kanı içmesidir. Buffy de Faith'i yakalayıp kanını Angel'a içirmek istemektedir. Faith hayati bir şekilde yaralanmasına rağmen, Buffy'nin amacına ulaşmasına engel olmak için evindeki çatıdan, yoldan geçen bir kamyona atlar. Bu nedenle Buffy, Angel'ı kendi kanından içmesi için zorlar, ama Buffy komaya girer. Faith için artık bir baba sevgisi besleyen Wilkins, olanları öğrenince sinirlenir ve Buffy'i boğmaya çalışır ama Angel tarafından durdurulur. Koma süresince, Buffy ve Faith bir rüya paylaşırlar ve rüyada barışırlar.

Sezonun son bölümünde, Wilkins mezuniyet kutlamalarında konuşma yapar ve sonunda yükseliş zamanı gelince iblis Olvikan'a dönüşür. En önce Müdür Snyder'ı yer (ki burada öğrencilerin çoğu sevinir), daha sonra birkaç kişiyi daha yer. Ama Buffy ve arkadaşları; okuldaki öğrencileri, Wilkins ve vampir çetesine karşı savaşmak için hazırlamıştır. (Bir ay tutulması Angel ve diğer vampirlerin gündüz vakti dolaşabilmelerini sağlar.) Buffy, iblis ile yüzleşir ve iblis, Faith hakkında Buffy ile alay eder. Buffy, dev bir yaratığa dönüşmüş Belediye Başkanını, patlayıcılarla kaplı okul kütüphanesine yönlendirir. Daha sonda orada okul ile birlikte Belediye Başkanı da Olvikan formunda patlayarak ölür.

Bu arada Angel, Buffy'nin kendisine olan aşkının ileride kötü sonuçlar doğuracağını düşünmektedir. Belediye Başkanını öldürdükten sonra Sunnydale'den ayrılır ve Los Angeles'a doğru yola koyulur ki Angel isimli kendisinin başrol olacağı bir yan dizide oynayacaktır. Ayrıca Cordelia da sezonun sonunda oyunculuk kariyerine başlamak amacıyla Sunnydale'den ayrılıp L.A.'e gider, ama daha sonra Angel dizisinde büyük bir rolü olur.

Oyuncu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Yan karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım ekibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin proje tasarımcısı Joss Whedon ayrıca dizi için yönetici yapımcılık ve dizi sorumluluğu yapmıştır. Sezonun ilk bölümü ve iki parçalık sezon finali de dahil olmak üzere toplamda beş bölüm yazmış ve yönetmiştir. David Greenwalt ise yönetici yapımcılığa yükselmiştir; iki bölüm yazmıştır (yazdığı bölümlerden birisini hem de yönetmiştir) ve başka bir bölümde de yönetmenlik yapmıştır. Marti Noxon yapımcı asistanlığına yükselmiş ve beş bölüm yazmıştır. Üçüncü sezonda ekibe yeni katılanlardan birisi olan Jane Espenson, yönetici hikâye editörlüğü yapmış ve üç bölüm yazmıştır; yazdığı bölümlerden birisinin hikâyesi Thania St. John'a aittir (ki adı bitiş jeneriğinde geçmiştir). Douglas Petrie ise hikâye editörü olarak katılmış, sezon ortasında yönetici hikâye editörlüğüne yükselmiş ve üç bölüm yazmıştır. Normal senarist olarak ekibe katılan Dan Vebber iki bölüm yazmıştır. David Fury, geri dönmüş ve tek başına iki bölüm yazmıştır. Ayrıca bu sezon Greenwalt'un senaristlik/yönetmenlik yaptığı son sezondur; çünkü kendisi Angel adlı yeni yan dizide dizi sorumlusu olmuştur. Yine de altıncı sezonun sonuna kadar yapımcı danışmanı olarak kalmıştır.[4]

Joss Whedon sezonda en çok bölüm yöneten kişi olmuştur; beş bölüm yönetmiştir. James A. Contner ve James Whitmore, Jr. ise ikisi de dörder bölüm yönetmişlerdir.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]


genel

sezon
Bölüm adıYönetmenSenaristYayın tarihiYapım koduABD seyircisi
(milyon)
351"Anne"Joss WhedonJoss Whedon29 Eylül 1998 (1998-09-29)3ABB017.1[5]
"Becoming"de Los Angeles'a kaçan Buffy, tüm yazı garson olarak çalışarak geçirmiştir ve diğer adı olan Anne ismini kullanmaktadır. Buffy'nin nerede olduğundan habersiz arkadaşları ise, Avcı'nın görevini üstlenmiş; Giles, Buffy'yi aramakta, ve Cordelia da ailesiyle birlikte lüks bir tatil yapmaktadır. Annesi Joyce, yazı yeni arkadaşı Pat'la birlikte psikoloji kitapları okuyarak geçirmiştir. Hala Angel'la ilgili rüyalar gören Buffy, çalıştığı restoranda, hayatını kurtardığı Chantarelle'le karşılaşır ("Lie to Me"de, Buffy, Chantarelle ve vampirlere tapan derneğin diğer üyelerini, Spike ve adamlarından kurtarmıştı.). Chantarelle artık Lily ismini kullanmakta ve Rickie adındaki sevgilisiyle birlikte sokakta yaşamaktadır. Bir gün Rickie ortadan kaybolur ve Lily Buffy'den yardım ister.
362"Dead Man's Party"James Whitmore, Jr.Marti Noxon6 Ekim 1998 (1998-10-06)3ABB02N/A
Buffy'nin dönüşü, herkesi mutlu eder, ama Giles dışında kimse bunu göstermez. Çünkü dönüşüyle, problemleri de birlikte getirmiştir. Joyce, tüm yazı mutsuz geçirmiştir; Xander, Willow ve Oz ise, hayatlarını tehlikeye atarak Buffy'nin görevini üstlenmişlerdir. Hiçbiri, bunları konuşmak istemez. Joyce ve Buffy, Müdür Snyder'la Buffy'nin okula geri alınması konusunda konuşurlar. Snyder'ın kesinlikle itiraz etmesi üzerine Joyce, Buffy'yi bir kız okuluna yollamayı düşünür. Joyce, Giles ve diğerlerini aynı akşam yemeğe davet eder. Sessiz bir yemek yerine, Oz'un grubu 'Dingoes Ate My Baby' ve Buffy'nin yabancısı olduğu bir insan sürüsü, Summers evine doluşur. Bu sırada, Joyce'un sergiden alıp, eve astığı antika bir maske, gücünü kullanıp, ortalığı karıştırmaya başlamıştır. Bu maske, Ovu Mobani adında, ölüleri canlandıran bir iblisin güç kaynağıdır.
373"Faith, Hope & Trick"James A. ContnerDavid Greenwalt13 Ekim 1998 (1998-10-13)3ABB03N/A
Buffy, Giles'ın müdür Snyder'a baskı yapması sayesinde, bazı şartlarla okula geri alınır. Önceki yıl kaldığı sınavlardan geçer. Hatta uzun zamandan beri kendisinden hoşlanan Scott'la yakınlaşmaya başlar. Hayatını yeniden düzene koymaya başlamışken, Sunnydale'a yeni bir Avcı gelir. "Becoming"de Kendra'nın ölmesi üzerine yollanan Faith, rahat ve umursamaz bir kızdır ve Avcı olmayı sever. Buffy'yle neredeyse her yönden zıttır ve gelir gelmez Buffy'nin arkadaşları, gözetmeni, hatta annesi dahil herkesi tavlar. Fakat Faith'in Sunnydale'a gelmesinin sebebi, dediği gibi gözetmeninin İngiltere'de bir toplantıda olması değildir, gizlediği şeyler vardır. Kakistos adında yaşlı bir vampir ve yardımcısı Bay Trick, Faith'in peşindedir. Faith'in kaçışının sebebi, Kakistos'un gözetmenini öldürmüş olmasıdır. Bölümün sonunda Faith ve Buffy, Kakistos'u öldürürler. Bay Trick ise kaçar.
384"Beauty and the Beasts"James Whitmore, Jr.Marti Noxon20 Ekim 1998 (1998-10-20)3ABB04N/A
Bu bölümde olaylar Scott'ın arkadaşları Pete ve Debbie'nin çevresinde dönüyor. Ama üç yıpratıcı ilişki konu ediliyor. Üç ilişkinin üç kurbanı da kızdır. İlki, Angel'ın dönüşüyle yüzleşmeye çalışan ve bunu arkadaşlarından saklayan Buffy; diğeri Pete'in sevgilisi ve kurbanı Debbie, diğeri ise Oz'un bir katil olması ihtimaliyle karşı karşıya kalan Willow'dur. Debbie, Pete'in sert ve 'maço' olmasını istemiştir. Pete ise bunu, kimyasal maddelere başvurarak başarmıştır. Ama artık ilaç alması bile gerekmez, kendiliğinden yırtıcı bir yaratığa dönüşebilmektedir. Pete'in işlediği cinayetler, Oz'un üzerine kalır. Çünkü kurtadama dönüştüğü bir gece, kütüphanedeki kafesinin penceresi açık kalmıştır. Bölümün sonunda, Pete, Buffy'ye her şeyi anlattığını zannedip Debbie'yi öldürür. Angel da Pete'i öldürüp, Buffy'yi kurtarır. Bu bölümde, Buffy okulun psikoloğuna gitmeye başlıyor. Adam, beklediğinin aksine, akıllı ve sıra dışı bir adamdı. Ama o da Pete'in kurbanlarından biri oldu.
395"Homecoming"David GreenwaltDavid Greenwalt3 Kasım 1998 (1998-11-03)3ABB05N/A
Buffy ve Cordelia, Mezuniyet Kraliçesi olmak için aday olurlar. Buffy'nin katılmasının sebebi, bir şekilde hatırlanmaktır. Cordelia ile Buffy arasında, arkadaşlarını da yıpratan bir rekabet oluşur. Bu arada Bay Trick, iki hapishane kaçkını, iki vampir ve bir iblisten oluşan küçük bir grup kurar. Slayerfest '98 adını verdikleri bu küçük çaplı katliamın hedefi Buffy ve Faith'tir. Fakat arkadaşları, Cordy ve Buffy'yi barıştırmak için planlarda değişiklik yapıp, limuzinin Faith yerine Cordelia'yı almasını ayarlarlar. Limuzinde Faith ve Buffy'nin bulunduğunu sanan sürücü, iki kızı ormana götürür. Buradan yara almadan kurtulmayı başarırlar ve yardım istemek için kütüphaneye, Giles'ın yanına giderler. Kütüphanede Giles'ı baygın bulurlar. Cordelia, daha önceden tanıdığımız vampiri korkutup kaçırtır, Buffy ise karısını öldürür. Daha sonra Buffy'nin akıllıca planı sayesinde, ikiz kardeşler birbirlerini vurarak öldürürler.
406"Band Candy"Michael LangeJane Espenson10 Kasım 1998 (1998-11-10)3ABB06N/A
Giles, Buffy’yi yaklaşan üniversite giriş sınavına hazırlamaktadır. Bu arada aldığı düşük notların istediği üniversiteye gitme şansını azaltacağını ve dikkatini bu konu üzerinde yoğunlaştırması gerektiğini de hatırlatacaktır. Ancak konuşma sırasında ansızın bir vampirin saldırısına uğrarlar. Buffy yaratığı kolayca toza çevirir. Müdür Snyder, Buffy ve arkadaşlarından okul bandosunun ihtiyacı olan yeni üniformaları alabilmesi için dağıttığı çikolataları satmasını ister. Kızının böyle işlerle zaman kaybetmeyip ders çalışması için Joyce, 20 kutu çikolatayı Buffy’den satın alır. Buffy annesinden, Giles ile antrenman yapmak için arabasını ödünç ister. Annesi, Buffy’ye sınavdan aldığı düşük notu ve cezasını hatırlatır ve isteğini geri çevirir. Giles’ın eğitim seansını annesiyle daha fazla zaman geçirmesi gerektiğini söyleyerek kısa kesen Buffy, soluğu Tai Chi egzersizleri yapan Angel’ın yanında alır.
417"Revelations"James A. ContnerDouglas Petrie17 Kasım 1998 (1998-11-17)3ABB07N/A
Birden ortaya çıkan Bayan Gwenydolyn Post, Buffy'nin performansını “şapşal işi” olarak değerlendirir. Hemen sonrasında kendini Faith’in yeni gözetmeni olarak tanıtan kadının yardımlarıyla Buffy, eldivene benzeyen bir silahı karanlık güçlerin eline geçmeden bulmaya çalışacaktır.
428"Lover's Walk"David SemelDan Vebber24 Kasım 1998 (1998-11-24)3ABB08N/A
Willow, Xander, Cordelia ve Buffy üniversite giriş sınavının sonuçlarını karşılaştırmaktadır. Bufy’nin hayli yüksek edebiyat notunu fark eden herkes çok şaşırır. Özellikle de Giles, Buffy’nin bu büyük başarısına çok sevinir fakat genç avcısını kutlarken Buffy’nin nedenini bilmediği şekilde sinirli olduğunu anlar. Annesinin şehir dışındaki bir üniversiteye başvurması fikrini destekleyen Giles, Faith’in de Buffy’nin avcı olarak yerini alabilecek güçte olduğunu söyler. Eve dönen Buffy annesinin geleceği ile ilgili karar vermesi gerektiğini ısrarla söylemesinden sonra, kendisini Sunnydale’a bağlayan tek bir şey olduğunu fark eder; o da Angel'dır. Bu arada Sunnydale’a dönen Spike, Drusilla’nın kendisine bir kere daha aşık olmasını sağlayacak bir büyü yapabileceği umuduyla Willow’u kaçırır. Bölüm, Xander ve Willow'un öpüşürlerken Oz ve Cordelia'ya yakalanması gibi ilginç bir sahne içerir.Bölüm sonuna doğru Cordelia Xander ve Willow'u öpüşürken görünce koşarak merdivenlerden çıkar. Bu sırada merdiven çöker ve Cordelia'nın karnına demir saplanır. Ama daha sonra Cordelia kurtulur.
439"The Wish"David GreenwaltMarti Noxon8 Aralık 1998 (1998-12-08)3ABB09N/A
Willow ve Xander'ı öpüşürken yakalayan Oz ve Cordelia için hayat artık daha zordur. Oz Willow'a ilişkilerini bir süreliğine dondurmak istediğini söyler. Harmony ve diğer çocuklar tarafından alay konusu olan Cordelia ise Xander'la tek kelime dahi konuşmaz. Artık en önemli boş zaman etkinliği fotoğraflardan Xander'ı kesmektir. Onu bir vampirden kurtarıp arkadaşlarının önünde Cordelia'nın onurunu kıran Buffy ise, yine Cordelia tarafından lanetli olmakla suçlanır. Ertesi gün, okula yeni gelen ve Cordelia'yla arkadaş olmaya çalışan Anya adlı bir kız, Cordelia'ya bir tılsım verir ve onu bir dilek tutmaya teşvik eder. Cordelia da bir dilek tutar; Buffy'nin Sunnydale'e hiç gelmemiş olmasını diler.
4410"Amends"Joss WhedonJoss Whedon15 Aralık 1998 (1998-12-15)3ABB10N/A
Sunnydale'e Noel gelmiştir. Angel rüyasında 1838 yılının noelinde öldürdüğü Daniel adında bir adamı görür. Sunnydale sokaklarında yürürken Buffy ile karşılaşır. Fakat Buffy’nin geldiği yerin biraz daha gerisinde Daniel caddenin ortasında durmaktadır. Angel’ın bakışlarındaki tuhaflığı sezen Buffy ise onun gözlerinin daldığı yöne bakar fakat hiçbir şey göremez. Buffy arkadaşlarına Angel’ın son zamanlarda sıklaşan bu tuhaf davranışlarından bahseder. Biraz araştırmadan sonra, bunun nedeninin İlk Kötülük ve Yandaşları olduğunu anlarlar.
4511"Gingerbread"James Whitmore, Jr.Hikâye: Thania St. John & Jane Espenson
Senaryo: Jane Espenson
12 Ocak 1999 (1999-01-12)3ABB11N/A
Gece avlanmaya çıkan Buffy arkasında bir kıpırtı hisseder. Hemen gardını alarak döner ve arkasında elinde termosu ve kahverengi yemek sepetiyle Joyce’u görür. Annesi kızını iş başındayken çok merak ettiğini anlattığı sırada aniden karanlığın içinden fırlayan bir vampirin saldırısına uğrar. Buffy yaratığı haklarken Joyce da arkadan kızına taktik verir. Anne kız turlamaya devam ederken Joyce toprağa gömülü bir sandığın içinde bir çocuğun cansız bedenini bulur. Elinde ise sembol şeklinde bir dövme vardır. Polis sandıktan ellerinde aynı dövme olan sarışın bir kız ve erkek çocuğu çıkarırken, Buffy zaman kaybetmeden dövmelerin anlamını öğrenebilmek umuduyla Giles’ın yanına gider. Sunnydale'de 50 yılda bir, bir kız bir erkek çocuk öldürülmektedir ve Joyce, Sunnydale'de cadıları avlayan bir grubun lideri olur. Buffy, Willow, ve Amy, cadılık suçundan yakılmak üzere kazıklara bağlanmışlardır. Giles ve Cordelia onları kurtarır. Amy ise çılgın Sunnydalelilerden korunabilmek için kendini bir sıçana dönüştürür.
4612"Helpless"James A. ContnerDavid Fury19 Ocak 1999 (1999-01-19)3ABB12N/A
Buffy doğum gününde sahip olduğu bütün avcılık yeteneklerini kaybeder. Bu durum Gözetmenler Konseyi'nin düzenlediği bir sınavdan kaynaklanmaktadır. Giles dayanamayıp avcısına yardım edince, Konsey, Giles'ın avcıyla çok "yakın" olduğuna karar verir.
4713"The Zeppo"James Whitmore, Jr.Dan Vebber26 Ocak 1999 (1999-01-26)3ABB13N/A
Xander "havalı" görünmeye kafayı takmıştır ve Jack O'Toole ile çetesinin yanında takılmaya başlar. Ama bu grup kendilerini öldürüp tekrar dirilten manyak bir zombi çetesidir ve aynı şeyi Xander'a da yapmak isterler. Xander ellerinden kurtulur, aynı zamanda bir vampirle dövüşmekte olan Faith'i de kurtarır. O geceyi Faith'le geçirir.
4814"Bad Girls"Michael LangeDouglas Petrie9 Şubat 1999 (1999-02-09)3ABB14N/A
Buffy'ye yeni bir gözetmen atanmıştır; Wesley Wyndam-Pryce. Faith ve Buffy çok vahşi bir gece geçirirler ve Balthazar adlı bir iblisi durdururlar. Av sırasında Faith kazayla bir insan öldürür, ama önemsemediğini söyler.
4915"Consequences"Michael GershmanMarti Noxon16 Şubat 1999 (1999-02-16)3ABB15N/A
Faith'in öldürdüğü meclis üyesinin ölümü kasabada büyük yankı uyandırmıştır. Faith de Giles'a adamı Buffy'nin öldürdüğünü söyler. Faith tutuklanır, ama kaçar ve grubun kalanıyla işleri yoluna koymaya çalışıyor görünür. Final sahnesinde ise Faith, şeytanî belediye başkanının yanında çalışmaya başlar.
5016"Doppelgangland"Joss WhedonJoss Whedon23 Şubat 1999 (1999-02-23)3ABB16N/A
"The Wish"'teki alternatif gerçeklikte oluşan Vampir Willow, kazayla tekrar ortaya çıkar. Fakat yanlış gerçekliktedir.
5117"Enemies"David GrossmanDouglas Petrie16 Mart 1999 (1999-03-16)3ABB17N/A
Faith ve Belediye Başkanı, Angel'ın ruhunu çalarlar. Fakat aslında Angel büyünün etkisi altında değildir ve Faith'i kandırmaktadır. Buffy ise Angel'la Faith'i öpüşürken görür. "Kandırmaca" sırasında öpüştüklerini gördüğünü söyleyen Buffy, Angel'a biraz zamana ihtiyacı olduğunu da belirtir.
5218"Earshot"Regis KimbleJane Espenson21 Nisan 1999 (1999-04-21)3ABB18N/A
Buffy öldürdüğü bir iblisin salgıladığı bir maddenin vücuduna temas etmesiyle herkesin iç sesini duyma (zihnini okuma) yeteneği kazanır. Bu gücü sayesinde annesinin Giles'la ilişkiye girdiğini, okulda birinin herkesi öldürmek istediğini ya da Xander'ın hayal gücünü genellikle sekse ayırdığını öğrenir. Yemekhanedeyken birinin bütün öğrencileri öldürmek istediğini duyar ve Xander'la Buffy bu çılgın plânı durdururlar. Fakat bu gücü sayesinde Buffy delirme noktasına gelmiştir. Angel, Giles, ve Wesley onu kurtarır. Angel Buffy'ye bu yeteneği veren iblisin kalbini sökerek Buffy'ye içirir ve bu yeteneğin yok olmasını sağlar.
5319"Choices"James A. ContnerDavid Fury4 Mayıs 1999 (1999-05-04)3ABB19N/A
Buffy, Belediye Başkanının yükselme planlarına engel olmak için saldırgan adamlarıyla dövüşmek zorunda kalır. Willow, kendine üniversite seçmekle, Xander da ABD'yi turlama planlarıyla meşguldür. Buffy ve Angel, birlikte başarılı bir hayat yaşamalarına engel olacak şeylerle yüzleşmeyi reddederler.
5420"The Prom"David SolomonMarti Noxon11 Mayıs 1999 (1999-05-11)3ABB20N/A
Angel, doğru şeyi yapmaya karar verir ve Buffy'den ayrılır. Buffy, mezuniyet balosunu cehennem yaratıklarından kurtarmaya çalışır. Angel da son kez ortaya çıkmaya karar verir.
5521"Graduation Day (Kısım 1)"Joss WhedonJoss Whedon18 Mayıs 1999 (1999-05-18)3ABB21N/A
Sunnydale Belediye Başkanı Richard Wilkins, Sunnydale'i beslenmesi için gerekli iblislerle dolu, sığınacak bir liman olarak görmektedir. Başkan, Faith'i kullanarak Sunnydale Lisesi Mezuniyet Günü'nde yükselmeyi ve safkan bir iblis olmayı plânlarken Buffy de bir direnç kuvveti organize edip bu şeytanî plânı engellemeye çalışır. Vali Vilkins yükselişi için hazırlıklarını yapmaktadır. Buffy, Faith tarafından zehirlenen ve ölümün kıyısına gelen Angel'ın tek yaşama şansının avcının kanını içmek olduğunu öğrenince, onu kurtarmak için Faith'i kurban etmeyi dener. Fakat dövüşlerinin sonunda Faith'i bıçaklar, ama Faith balkondan atlar ve bir kamyonun kasasına düşer. Böylelikle, Faith komaya girer.
5622"Graduation Day (Kısım 2)"Joss WhedonJoss Whedon13 Temmuz 1999 (1999-07-13)3ABB22N/A
Buffy, Angel'ın hayatta kalması için ona kendi boynunu verir; kendi kanını zorla içirerek Angel'ı kurtarır ve hastaneye gider. Mezuniyet gününde Vali Vilkins yükselir. Sınıf arkadaşlarını da yükselmiş ve artık safkan bir iblise dönüşmüş başkan ile adamlarıyla heyecan dozu hiç inmeyen bir dövüş yapmak konusunda organize eder. Buffy devasa bir iblis-yılan şeklini almış başkanı lise binasına dek sürükler, sonra kendisi binadan atlar, Giles da önceden içeri koydukları bombayı patlatır ve hem başkanı hem de Sunnydale Lisesi'ni yok ederler. Buffy'nin mezuniyet günü dahi oldukça olağandışıdır! Ancak, duman kaybolup da her şey gözükmeye başlayınca, Buffy, Angel'ın gittiğini anlar. Şimdi onsuz daha normal bir hayat sürmeye çalışacaktır.


Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezondaki iki bölüm için Altın saatler Emmy ödülü adaylığında bulunulmuştur. "The Zeppo" bölümü makyaj dalında aday gösterilmiş ve "Lover's Walk" bölümü ise ses editörlüğü dalında aday gösterilmiştir.[6]

Sezonun ortalama reytingi 5.3 milyondur ki bu dizinin en yüksek reyting almış sezonudur.[7]

DVD paylaşımları[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy the Vampire Slayer: The Complete Third Season, 7 Ocak 2003 tarihinde DVD olarak 1. bölgede yayınlanmıştır.[1] 2. bölgede ise 29 Ekim 2001 tarihinde yayınlanmıştır.[2] 6 diskten oluşan DVD seti, 1.33:1 çerçeve oranındaki 22 bölümün tamamını içermektedir. DVD'de bulunan ekstralar arasında senarist Devid Fury'den "Helpless", senarist Doug Petrie'den "Bad Girls", yönetmen Michael Gershman'den "Consequences" ve Jane Espenson'dan "Earshot" bölümleri hakkında yorum parçaları bulunmaktadır. Ayrıca senarist olan Joss Whedon, Jane Espenson ve Doug Petrie; "Consequences", "Enemies", "Earshot" ve "Graduation Day, Kısım Bir" bölümlerini mülakatlarda tartışmışlardır. Buna ek olarak da "Faith, Hope & Trick", "Band Candy", "Lover's Walk" ve "The Wish" bölümlerinin orijinal senaryoları da setin içerisindedir. Ek video olarak da "Görsel Efektler", "Giysiler", "Silahlar" isimli videolar da bulunmaktadır ki videoların isimleri içeriklerini söylemektedir. "Buffy Speak" adlı bir videoda da sezonda konuşulan diller ve diyaloglardan bahsedilmektedir, ayrıca 20 dakikalık "Sezon 3 Değerlendirmesi" adlı videoda oyuncular ve yapım ekibi üçüncü sezonu tartışmaktadır. Ayrıca oyuncu biyografileri ve fotoğraf albümleri de bulunmaktadır.[8]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Buffy the Vampire Slayer - The Complete Third Season (1997)". Amazon.com. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2016. 
  2. ^ a b "Buffy DVD and VHS". BBC. 11 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2016. 
  3. ^ "School Daze". Entertainment Weekly. 25 Mayıs 1999. 24 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2016. 
  4. ^ "A Brief History of Mutant Enemy". Whedon.info. 24 Mayıs 2004. 30 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2016. 
  5. ^ "Nielsen ratings" (PDF). USA Today. Gannett Company. 29 Eylül 1998. s. D3. 15 Nisan 2018 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2016. 
  6. ^ ""Buffy the Vampire Slayer" (1997) - Awards". IMDb. 11 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2016. 
  7. ^ "Final ratings for the 1998-1999 TV season". Entertainment Weekly. 29 Ekim 2009 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Ağustos 2010. 
  8. ^ "Buffy the Vampire Slayer - Season 3". TVShowsOnDVD.com. 9 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]