İçeriğe atla

Blood Ties

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Blood Ties"
Buffy the Vampire Slayer bölümü
Bölüm no.5. sezon
13. bölüm
YönetmenMichael Gershman
Senarist
 • Steven S. DeKnight
Prodüksiyon no.5ABB13
Yayın tarihi6 Şubat 2001 (2001-02-06)
Süresi43 dakika
Konuk oyuncular
 • Clare Kramer, Glory rolünde
 • Charlie Weber, Ben rolünde
 • Troy T. Blendell, Jinx rolünde
 • Amber Benson, Tara Maclay rolünde
 • Kristine Sutherland, Joyce Summers rolünde
 • Justin Gorence, Orlando rolünde
 • Michael Emanuel, Burly Guard rolünde
 • Joe Ochman, Hademe rolünde
 • Paul Bates, Deli #1 rolünde
 • Carl J. Johnson, Deli #2 rolünde
 • Candice Nicole, Küçük Buffy rolünde
 • Elyssa D. Vito, Küçük Dawn rolünde
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Blood Money"
Sonraki →
"Happy Anniversary"
Buffy the Vampire Slayer (5. sezon)
Buffy the Vampire Slayer bölümleri

"Blood Ties" (ya da Türkçe adıyla Kanlı Eller), The WB kanalında yayınlanan, Joss Whedon tarafından oluşturulan bir fantastik dizi olan Buffy the Vampire Slayer televizyon dizisinin beşinci sezonunun on üçüncü bölümü.

Genişletilmiş anlatım

[değiştir | kaynağı değiştir]

Tüm Scooby Gang Buffy'nin doğum günü ve Glory'yi yenmek için hazırlıklar yapmaktadır. Giles da, Glory'nin insan bedenindeyken insanlardan enerji emmeye ihtiyacı olduğunu açığa çıkarır. Scoobies de Anahtarla ilgili sorular sormaya başlamıştır. Buffy daha fazla dayanamaz ve onlara anahtarın Dawn olduğunu söyler. Bu sırada Bizans Şovalyeleri adlı mistik grup da ritüelleri sırasında Glory'nin adamları tarafından saldırıya uğrar. Glory daha sonra bilgi sızdırmak için sakladığı bir tanesi dışında tümünü yok eder. Magic Box'ta ise Dawn kendini çok kötü hisseder. Çünkü herkes onun yanında adeta rol yapmaktadır ve o da bunun nedenini anlayamamıştır. Giles da tam o bakacakken tezgâhın altına bir defter saklar.

Evde, parti sırasında Buffy hediyeleri açmaktadır. Herkes, Dawn'un hediyesi açılınca adeta taş kesilir. Dawn ablasına ikisinin fotoğrafını, kendi yaptığı ve ablasıyla birlikte topladıkları deniz kabuklarıyla süslediği çerçeveye koyup hediye etmiştir. Bir ara oradan uzaklaştığında herkesin onunla ilgili fısıldaştığını duyar ve hiddetle yukarı, odasına çıkar. Camdan dışarı kaçıp dışarıda evlerini gözetlemekte olan Spike'ı bulur. Kısa bir konuşmadan sonra Dawn Spike'a bir defter çalmak için Magic Box'a gittiğini söyler. Spike da Magic Box'la evlerinin arasında ona zarar verebilecek birçok gece yaratığı olduğu konusunda Dawn'u uyarır. Dawn da Spike'a beraber gitme teklifinde bulunur. İkisi beraber Magic Box'a giderler ve Dawn burada Giles'ın sakladığı defteri bulur. Mum ışığında, Spike Giles'ın Dawn'un anahtar olduğu konusunda yazdığı küçücük yazısını okurken Dawn da dinlemektedir.

Dawn eve döner ve eline geçirdiği bir bıçakla kolunda derin bir yara açar. Onu ilk fark eden Tara olur ve Buffy'yle konuştukları sırada, kolunda küçük bir kan deresi yaratarak odaya giren Dawn'un yanına fırlar. Joyce ve Buffy de Dawn'la konuşmaya çalışır. Ama Dawn'un hayatı tamamen değişmiş, çok korkmuştur. Buffy, Joyce, Willow, Xander ve diğer Scooby Gang hakkında hatırladığı her şey ona göre koskoca bir yalandır. Bir yandan da sormaktadır: "What am I?" (Neyim ben?)

Dawn, yalnız kalmak istediğini söyleyip odasına çıkar. Buffy de önce Dawn'a gerçekleri bu şekilde öğrenmesi sağladığı için Spike'ı suçlar. Fakat sonra, sadece Dawn'u diğer vampir ve uğursuz yaratıklardan korumak için yanında olduğunu anlar. Bu sırada, hastanede Jinx Ben'i tehdit eder. Fakat Ben, Glory'nin ne yaparsa yapsın ona zarar veremeyeceğini açığa çıkarır. Joyce ve Buffy'nin konuşmalarına kulak misafiri olan Dawn, odasına çıkıp sahte olduğuna inandığı günlüklerini yakar ve kaçar. Yangın alarmı da Joyce ve Buffy'yi Dawn'un küçük yangını konusunda uyarır.

Tüm Scooby Gang ve Spike, Dawn'u aramaya çıkarlar. Buffy'nin Spike'a dediğine göre, "çok geç olmadan" onu bulmalıdırlar. Buffy, Spike'ın Dawn hakkında söylediklerini kabul eder; Dawn'a karşı çok daha hoşgörülü ve iyi bir abla olmalıdır. Dawn parkı geçer ve akıl hastalarının onun hakkında söylediği şeyleri hatırlayıp hastaneye gider. Psikoloji bölümünde yatan bir Bizan Şövalyesi ona anahtar olduğunu söyler. Dawn da ondan daha fazla bilgi almak ister fakat tam bu sırada Ben içeri girer. Ben ve Dawn konuşurlarken Dawn ona anahtar olduğunu söyler. Ben de onu Glory'nin geldiği ve kaçması gerektiği konusunda uyarır, ama Dawn geç kalır. Ben anîden Glory'ye dönüşür. Glory, Ben'in bedenini çalmıştır. Ancak Ben'le Dawn'un ondan önceki konuşmaları hakkında hiçbir şey bilmemektedir.

Glory Dawn'a anahtarının yerini bilip bilmediğini sorar. Dawn da, fırsattan istifâde etmek ister ve Glory'ye anahtarla ilgili sorular sorar. Glory onu gördüğünde anahtarın titrek, yeşil bir ışık olduğunu, Glory kadar olmasa da oldukça yaşlı olduğunu ve keşişlerin onu başka bir biçime getirip dünyaya yolladıklarını öğrenir. Fakat Dawn Glory'nin odaya nasıl geldiği, Ben'in de nasıl gittiği konusunda hiçbir fikri yok gibi görünmektedir.

Buffy, Dawn'un enerjisini emmeden önce Glory'yi durdurmak için hemen içeri girer ve dövüşe başlarlar. Glory, Spike'ı bir kenara fırlatır, Spike da orada bayılır. Buffy, Glory'yi biraz sersemletmişken, Tara ve Willow yaptıkları büyüyü bitirirler ve büyülü tozları Glory'nin üzerine atarlar. Tozların elbisesine zarar verdiğini söylediği sırada Willow son büyülü sözü de söyler ve Glory çok uzaklara, gökyüzüne ışınlanır. O hızla aşağı düşerken, Willow da bayılır. Buffy ve Dawn da konuşmaya başlarlar. Buffy, Glory'nin yaraladığı omzundan akan kanları Dawn'a gösterir ve sonsuza dek kardeş olduklarını söyler; her ikisi de Summers Kanı ile bağlanmışlardır Buffy'ye göre.

 • Glory'nin attığı levye Buffy'nin sağ tarafına saplanıyor. Fakat Buffy, Dawn'la konuşurken tuttuğu kanayan yer sol omzudur.

Devam etmekte olan olaylar

[değiştir | kaynağı değiştir]
 • Buffy Dawn'a kanlarının aynı olduğunu ve Summers kanını paylaştıklarını söyler. Bu durum, sezon finali "The Gift"'te çok önemli bir olaya neden olacaktır.
 • 14 yaşındaki Dawn, Buffy'den 6 aydır dünyada olduğunu öğrenir.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]