İçeriğe atla

Becoming

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Becoming"
Buffy the Vampire Slayer bölümü
Sezon finalinde, Buffy ve Angel tutkulu bir aşk ile kılıç kavgaları arasında birbirlerine tutulmuş
Bölüm no.2. sezon
21 & 22. bölüm
YönetmenJoss Whedon
SenaristJoss Whedon
Bölüm müziğiSarah McLachlan'dan "Full of Grace"
Prodüksiyon no.5V21 & 5V22
Yayın tarihi12 Mayıs 1998 (Kısım 1)
19 Mayıs 1998 (Kısım 2)
Konuk oyuncular
 • Seth Green, Oz rolünde
 • James Marsters, Spike rolünde
 • Kristine Sutherland, Joyce Summers rolünde
 • Julie Benz, Darla rolünde
 • Bianca Lawson, Kendra Young rolünde
 • Jack McGee, Doug Perren rolünde
 • Richard Riehle, Merrick rolünde
 • Juliet Landau, Drusilla rolünde
 • Max Perlich, Whistler rolünde
 • Armin Shimerman, Müdür Snyder rolünde
 • Robia LaMorte, Jenny Calendar rolünde
 • James G. MacDonald, Dedektif Stein rolünde
 • Shannon Welles, Çingene Kadın rolünde
 • Zito Kazann, Çingene Adam rolünde
 • Ginger Williams, Küçük Kız rolünde
 • Nina Gervitz, Öğretmen rolünde
 • Susan Leslie, İlk Polis rolünde
 • Thomas G. Waites, İkinci Polis rolünde
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Go Fish"
Sonraki →
"Anne"
Buffy the Vampire Slayer (2. sezon)
Buffy the Vampire Slayer bölümleri

Becoming (ya da Türkçe adıyla Değişim), The WB kanalında yayınlanan, Joss Whedon tarafından oluşturulan bir fantastik dizi olan Buffy the Vampire Slayer televizyon dizisinin ikinci sezonunun yirmi bir ve yirmi ikinci bölümleri. Ayrıca dizinin bütün bölümleri arasında otuz üç ve otuz dördüncü bölümleridirler. Hikâye iki parçaya bölünmüş ve ilk kısmı 12 Mayıs 1998, ikinci kısmı ise 19 Mayıs 1998 tarihinde yayınlanmıştır. Bu bölümleri dizinin yaratıcısı Joss Whedon yazmış ve yönetmenliğini de kendi yapmıştır.

Sezon finalinin prodüksiyonu diğer bütün bölümlerden farklı olmuştur, çünkü bu bölümde ilk defa dizinin asıl kullanılan setleri dışında olan mekanlar gösterilmiştir. Geçmişte olan olaylar anlatılırken New York ve İrlanda'da bazı setler kullanılmıştır. Sarah Michelle Gellar ve David Boreanaz karakterleri arasındaki dövüş dolayısıyla kılıç kullanma eğitimi almıştır.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Kısım 1[değiştir | kaynağı değiştir]

Giles, henüz yeni ortaya çıkmış dev bir taşı incelemek için bir müzeyi ziyaret eder ve sonra taşın üzerinde bir çatlak olduğunu fark eder.

Buffy ve Willow eski bilgisayar öğretmeni Jenny Calender'ın ofisinde otururlarken bir disket bulurlar ve içine bir göz atınca öğrenirler ki Bayan Calender, Angel'ın ruhunu geri getirecek laneti bulmuştur. Daha sonra laneti denemeye çalışırlar; çünkü Angel'ı geri isterler. Giles bunun zor olacağı konusunda ekibi uyarmıştır. Xander sırf Buffy erkek arkadaşını geri kazandın diye Angel'ı hayatta bırakma taraftarı değildir, onun öldürülmesi gerektiğini düşünmektedir.

Drusilla müze bekçisini öldürürken Angelus ve diğerleri de içerisinde dünyayı cehenneme çevirecek Acathla adındaki bir iblisim tutsak edildiği dev taşı müzeden çalarlar. Daha önceden bir şövalye bu iblisin kalbine kılıcını saplamıştır ve yalnızca hak eden birisi kılıcı çekip çıkarabilecektir. Angelus ise Achatla'nın dünyayı yok etmesini istemektedir.

Yeni avcı olmuş Kendra, Achatla'yı durduran şövalye tarafından dövülmüş yeni bir kılıçla Sunnydale'e gelir.

Angelus, kurban olarak bir insan öldürür ve kendi kanını kullanarak Acathla'yı uyandırmaya çalışır, ama başarısız olur. Daha sonra kendi Buffy'ye saldırır ve böylelikle diğerleri de gidip Giles'ı kaçıracak fırsatı bulur. Giles'a işkence ederek ihtiyaçları olan bilgiyi almaya çalışacaklardır. Vampirler saldırdığı sırada Willow, laneti yapmaya başlamıştır. Giles kaçırılırken Xander yaralanır ve Willow da kitaplıkların üzerine düşerek bayılır. Buffy her şeyi çok geç kavrayıp geri geldiğinde bir polis onu Kendra'nın cansız bedeni ile yakalar.

Geçmişi anlatan kısımlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Galway, İrlanda 1753: Liam, her zamanki gibi sarhoştur ve Darla tarafından öldürülüp Angelus'a dönüşür.

Londra, 1860: Drusilla, görü gücüne sahip olan saf bir kızdır ve Angelus tarafından vampire dönüştürülür.

Romanya ormanları, 1898: Çingenelerden bir kıza tecavüz edip kanını emerek öldürdüğü için çingeneler Angelus'ı lanetleyip ona insan ruhunu geri vermişlerdir.

Manhattan, New York 1996: Angel, şimdi acınası haldedir ve Whistler adındaki bir iblis ona bir kahraman olma şansı sunar.

Los Angeles, 1996: Buffy avcı olurken, Whistler da Angel'a "değerli birisi" olabilmesi için onu koruması gerektiğini söylemiştir.

Kısım 2[değiştir | kaynağı değiştir]

Müdür Snyder, polise "Eğer bir yerde bela varsa Buffy de oradadır" demiştir. Ama Buffy kaçarak kendini şüpheli durumuna düşürmüştür.

Kimliğini gizleyerek Buffy hastaneye gider ve görür ki Xander'ın kolu kırılmış, Willow da komadadır. Cordelia ise saldırıdan kurtulmayı başarmıştır. Bu arada da Angelus, Giles'tan bilgi alabilmek için ona işkence etmektedir.

Polis ise Joyce'a olan olayların kendi versiyonlarını anlatırlar.

Buffy, Giles'ın dairesinde Whistler'a rastlar ve ikili Angel'ın Angelus'a dönüşümünü tartışırlar. İblis, Angel'ın kaderinde Achatla'yı uyandırmak değil öldürmek olduğunu söyler. Tam onun nasıl durdurulacağını anlatacakların Buffy sinirlenip oradan ayrılır.

Neredeyse polisler tarafından yakalanan Buffy, Spike tarafından kurtarılır ve Spike ona geçici bir ittifaklık önerir. Spike hem dünyanın yok olmasını istememektedir hem de Angelus'ın Drusilla ile olan yakınlığını kıskanmaktadır; bu nedenle eğer Buffy, kendinin ve Drusilla'nın kasabayı terk etmesine izin verirse Angelus'ı durdurmasına yardım edeceğini söyler. Buffy ve Spike eve, polisler tarafından kızının cinayetten arandığı söylenen Joyce'un yanına giderler. Buffy vampirler ve kendinin bir avcı olduğu hakkında sonunda konuşmak zorunda kalır. Joyce, Buffy'den her şeyi anlatmasını ister ve onun gitmesine engel olmaya çalışır. Buffy annesine, kendinin de normal bir genç olmayı istediğini ama gidip dünyayı "tekrar" kurtarmak zorunda olduğunu söyler. Joyce, eğer evi terk ederse bir daha asla geri gelmemesini söylemiştir kızına. Ama Buffy yine de gitmiştir.

Willow komadan çıkar ve laneti tekrar denemek ister. Oz ve Cordelia'ı gerekli malzemeleri almaları için yollar. Xander'ı da Buffy'nin peşine yollar ve laneti bitirene kadar dayanabilesiniz ümit eder.

Ama Xander, bunu Buffy'e söylemez ve birlikte Angelus'ı durdurmaya giderler. Xander, Giles'ı kurtarırken Buffy de Angelus ile savaşmaktadır. Yaptıkları anlaşmanın sonucunda da Spike, Drusilla'yı alıp kasabadan gider. Tam Willow laneti tamamlar, Angel'ın ruhu geri gelir ama Buffy onu son bir kez öptükten sonra öldürmek zorunda kalır.

Prodüksiyon detayları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin bölümleri boyunca ilk defa "Becoming, Kısım 2" bölümünün bitiş jeneriğinden sonra verilen the Mutant Enemy tanıtımı normal formundan yeni bir forma çevrilmiştir. Oradaki yaratık ekrana çıktığında normalde söylediği "Grrr Arrrgh!" yerine "Oh! Sarılmaya ihtiyacım var" anlamına gelen "Oh! I need a hug" sözlerini söylemiştir.

Atıflar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dünyanın sonunu Spike, "Hoşçakal Piccadilly, lanet Leicester meydanına veda" şeklinde tanımlayarak Jack Judge ile Harry Williams'tan "It's a Long Way to Tipperary" şarkısına atıfta bulunmuştur.[1]

Joss Whedon[değiştir | kaynağı değiştir]

Los Angeles'ta geçen geçmişte olmuş olaylar direkt olarak Joss Whedon'un Buffy filmi için yazdığı senaryodan alınmıştır. Daha sonra bu hikâye çizgi roman formatında yayınlanmıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Episode Guide: Becoming Part 2 6 Kasım 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". BBC. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2016.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]