City Of

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"City Of"
Angel bölümü
Angel kütüphanede araştırma yapıyor.
Bölüm no.1. sezon
1. bölüm
YönetmenJoss Whedon
Senarist
Prodüksiyon no.1ADH01
Yayın tarihi5 Ekim 1999 (1999-10-05)
Süresi43 dakika
Konuk oyuncular
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"The Freshman"
Sonraki →
"Living Conditions"
Angel (1. sezon)
Angel bölümleri

City Of (ya da Türkçe adıyla Yeni Şehir), The WB kanalında yayınlanan, Joss Whedon tarafından oluşturulan bir fantastik dizi olan Buffy the Vampire Slayer televizyon dizisinin yan dizisi Angel'ın birinci sezonunun birinci bölümü.

Genişletilmiş anlatım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm, Angel'ın Los Angeles'ı ve oraya geliş hikâyesini anlatmasıyla başlar. Angel, bir barda oturmakta ve Buffy'yi hatırlamaktadır. Sarhoş olmuştur. Hatta hesabı ödeyen bir müşteriye yanındaki kızların güzel olduğunu söylemiştir. Aslında olay böyle değildir. Angel kızlarla eğlenen grubun vampir olduğunu anlamıştır ve sarhoş numarası yapmaktadır. Hesabı ödedikten sonra dışarı çıkan grup, kızları ısırmaya çalışıyordur. Tam bu sırada Angel gelir ve onlara engel olur. Angel iki vampiri kazıklar ve diğeri ona saldırır. Saldırıya uğrayan Angel sinirlenir ve vampire dönüşür. Bir diğerini de öldürdükten sonra Angel oradan ayrılır.

Angel eve gider ve evde tanımadığı birisi vardır. İnsan gibi kokmadığını söyler tam bu sırada esrarengiz misafirimiz hapşırır ve yüzünün her yerinden dikenler çıkar. Anne tarafından insan olduğunu söyleyerek durumu toparlar. Angel ona nereden geldiğini sorduğunda ise yüce güçler tarafından gönderildiğini söyler. Misafirimizin adı Doyle'dur. Doyle ona bir hikâye anlatmak ister ve Angelus'un hikâyesini anlatmaya başlar. Daha sonra Buffy ile olan aşklarını ve Buffy'yi korumak için Los Angeles'a gelmesinden bahseder. Hikâyesi bittiğinde ise biraz ister. Angel ise onu neden hala dışarı atmadığını merak etmektedir. Doyle, Angel'a çeşitli imgelerle gelen şiddetli migren ağrıları sonucu onu bulduğunu söyler, bu imgeler bir isim veya bir adres olabilmektedir. Bu sabah çektiği baş ağrısından sonra Tina adında bir kızın adını görmüştür. Bunu Angel'a söyler ve kızın hayatına dahil olması gerektiğini de ekler. Doyle Angel'a her şeyi açıkladıktan sonra oyuna dahil olup olmadığını sorar.

Angel, Doyle'un verdiği adrese gider ve Tina'yla konuşmaya çalışır ama başaramaz. Tina o kafede garsondur ve masaları toplamakla meşguldur. Tam bir kupayı düşürecekken Angel onu tutar ve refleksleriyle Tina'nın dikkatini çekmeyi başarır. Tina ona 3 saat beklemesini ve saat 10'da çıkacağını söyler. Angel cafenin dışında Tina'yı beklemeye koyulur. Tine kafeden çıkar ve Angel'a bir göz yaşartıcı sprey doğrultarak Russell'a onu rahat bırakmasını iletmesini söyler. Ama Angel'ın Russell'ı tanımadığını anlar ve ondan özür diler. Angel, Tina'nın ihtiyacı olan tek şeyin eve dönüş bileti olduğunu öğrenir. Tina Angel'a gitmesi gereken bir parti olduğunu söyler, Angel da Tina'yı partiye götürür. Tina bir arkadaşıyla konuşmaya gider. Bu arada partiyi gezen Angel, Cordelia ile karşılaşır. Onunla biraz sohbet eder ve gezinmeye devam eder. Tina artık gitmek istediğini söyleyince partiden çıkarlar. Asansörde onları Russell'in adamları yakalar ve Tina'yı kaçırırlar.

Angel arabasına atlar ve Russell'ın adamlarına yetişerek Tina'yı kurtarır. Bu sırada ekrana Cordelia gelir. Angel'a anlattığı yazlıklar, durmadan oynadığı filmlerin yalan olduğu anlaşılır. Harabe gibi bir evde yaşamaktadır. Bu sırada Angel, Tina'yı evine getirir. Tina Angel'ın kendisinden faydalanacağını sanır ama tabii ki yanlış düşünüyordur. Angel ona Russell hakkında sorular sorar ve onun belalı biri olduğunu, Denise adında bir kızın ondan ayrılmaya çalıştığını daha sonra da ortadan kaybolduğunu öğrenir. Tina uyuduktan sonra Angel onun rehberine bakarak Denise'in soyadını da öğrenir ve Los Angeles Kütüphanesi'ne gider. Orada bir süre araştırma yaptıktan sonra bir dövmecinin adresini bulur.

Sabah olmuştur ve Angel kanalizasyondan eve gittiğinde Tina'nın uykusunda bağırdığını duyar. Hemen yanına gider ve ona araştırmalarını anlatır. Bu sırada Tina üzerinde isminin yazılı olduğu kağıdı görür ve evden çıkmaya çalışır. Angel onu durdurmaya çalışır ama güneş çoktan doğmuştur ve onun elini yakar. Vampir formuna dönüşen Angel'ı Tina görür ve çok korkar. Kendi dairesine gider, eşyalarını toparlamaya başlar. Kısa bir süre sonra Russell'ın da orada olduğunu fark eder. Russell ona ne isterse yapacağını söyler, Tina da ona Angel'ı anlatır. Bunun üzerine Russell bir vampire dönüşür ve onu öldürür. Angel akşam olduğunda Tina'nın yanına gelir ama onun cesedini bulur.

Angel, Doyle'a Russell'la ilişkili olan her şeyi anlatır ve onu bulmasını ister. Bu sırada Russell malikanesinde avukatıyla görüşmektedir. Avukatı her şeyi ayarlamıştır ve Tina'nın dairesinden elleri kanlı esmer birinin ayrıldığını gören bir görgü tanığı bulmuştur. Russell partinin videolarını izlerken Cordelia'yı görür ve yiyecek bir şeylere ihtiyacı olduğunu söyler. Angel bu sırada Russell'ın yerini öğrenmiştir ve Doyle ile beraber onu ziyaret etmek üzere yola çıkar. Russell, Cordelia'ya ulaşır ve o akşam ona bir limuzin gönderir. Cordelia, Russell'ın evine ulaştığında onun çalışma odasına gider ve orada yalnız kalırlar. Cordelia odada hiç ayna olmadığını ve odanın perdelerle kapalı olduğunu fark edince onun vampir olduğunu anlar. Angel bu sırada Russell'ın elektrik sistemini çökertmekle meşguldür. Russell Cordelia'yı ısırmaya çalışırken, içeri Angel girer ve onu dövmeye başlar. Bu sırada Russell'ın silahlı iki adamı gelince Cordelia'yı korumak için kaçmak zorunda kalırlar. Angel'a iki kurşun isabet etmiştir. Angel, Cordelia ve Doyle Angel'ın evine gelip onu tedavi ederler.

Ertesi gün Angel, Russell'ın işyerine gider ve bir toplantının ortasında odaya ani bir giriş yapar. Russell ona normal bir vatandaş gibi davrandığını, karşılığındaysa her istediğini yaptığını söyler. Angel bunun üzerine ona "Uçabilir misin?" diye sorar ve onu sandalyesiyle birlikte camdan aşağı iter. Russell güneş ışığına çıktığı için aşağıya düşene kadar toz olur. Angel da her zamanki ses tonuyla "Uçamıyormuş" der ve mekanı terk eder.

Eve döndüğünde Buffy'yi arar, sesini duyar ama konuşamaz. Üst katta Cordelia'nın çığlıklarını duyar ve oraya koşar. Cordelia bir hamam böceği görmüştür. Oranın ofisleri olacağını ve yardım karşılığı küçük bir ücret almaları gerektiğini söyler. Doyle Angel'a olup olmadığını sorunca, varım yanıtını alır. Bölüm de burada biter.

Eş zamanlı olaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Angel, Buffy'yi telefonda arar. Karşı taraftan "Alo" sesi gelir ama Angel cevap vermeden telefonu kapatır. Buffy, ekranda görünmez ama "The Freshman" bölümünde telefonu açtığı sahne yer almaktadır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]