Jessica Jones (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Jessica Jones
Tür
 • Aksiyon * Detektif * Neo-noir * Psikolojik Gerilim * Süperkahraman
Uyarlama Brian Michael Bendis
</a>Michael Gaydos tarafından üretilen
Jessica Jones adlı eser
Yaratıcı yönetmen(ler) Melissa Rosenberg
Başrol
Besteci Sean Callery
Ülke Birleşik Devletler
Dili İngilizce
Sezon sayısı 1
Bölüm sayısı 13 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcı
Yapımcı Tim Iacofano
Kurgucu
 • Jonathan Chibnall[2] * Michael N. Knue[3] * Tirsa Hackshaw
Mekân New York
Görüntü yönetmeni Manuel Billeter
Gösterim süresi 46–55 dakika
Yapım şirketi
Dağıtımcı firma Netflix
Yayın bilgileri
Resim formatı
Yayın tarihi - present (present)
Kronoloji
Önce gelen Marvel's Daredevil
Sonra gelen Marvel's Luke Cage
İlişkili programlar Marvel Sinematik Evreni

Marvel'den Jessica Jones, ya da kısaca Jessica Jones, aynı isimli Marvel Comics karakterine dayalı, Netflix için Melissa Rosenberg tarafından yaratılan bir web dizisidir. Dizi aynı zamanda seri filmlerle devamlılık sağlayan Marvel Sinematik Evreni'nin ve seri dizilerle devamlılık sağlayacak The Defenders'ın mini dizisidir. Diziler Marvel Television tarafından ABC Studios ve Tall Girls Productions ortaklığında üretilirken, Rosenberg dizi sorumlusu olarak hizmet veriyor.

Krysten Ritter kendi dedektif ajansını açmış eski bir süperkahraman olan Jessica Jones ile başrolde. Mike Colter, Rachael Taylor, Wil Traval, Erin Moriarty, Eka Darville, Carrie-Anne Moss, ve David Tennant da birinci sezonun başrolleri arasında. Dizinin bir versiyonu başlangıçta Rosenberg tarafından ABC için 2010'da geliştirildi ve sonuçlandırıldı. 2013'ün sonlarında, dizi A.K.A. Jessica Jones adıyla Netflix'e tekrar geliştirmeye girdiğinde Rosenberg dizi üzerinde tekrar çalışmaya başladı ve Ritter, kadroya Aralık 2014'te Jones olarak alındı. Jessica Jones, New York'ta hâlâ eski Hell's Kitchen gibi duran yerlerde kameraya alındı.

İlk sezonun tüm bölümleri 20 Kasım 2015'te yayınlandı. Eleştirmenler Ritter ve Tennant'ın performanslarını iyi, dizinin noir tonunu, cinselliğe yaklaşımını ve tecavüz, suikast ve Posttravmatik stres bozukluğu gibi daha ağır konulara değinmesini belirterek olumlu kritikler yayınladılar. Ocak 2016'da, Netflix ikinci sezon için yeşil ışık yaktı. Kısa süperkaharmanlık kariyerinin trajik sonundan sonra Jessica Jones hayatını olağanüstü yeteneklere sahip insanlarla ilgili davalarla uğraşan bir özel dedektif olarak yeniden inşa etmeye çalışmaktadır.

Oyuncular ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Jessica Jones oyuncuları 2015 New York Comic Con'da. (L-R: Ritter, Colter, Taylor, Moss, Traval, Darville, Moriarty)
Posttravmatik stres bozukluğu'ndan muzdarip, insanüstü güç ve sınırlı uçuşa sahip, kendi dedektif ajansı Alias Investigation'u açan eski bir süperkahraman. Melissa Rosenberg ABC için diziyi geliştirirken bile Ritter, Rosenberg'in Jones'u oynayabilecekler listesinde üst sıralardaydı. Marvel Television başı Jeph Loeb karakterin "istismar ettiği birtakım şeylerle gerçek sorunlar var! Ve bundan çekinmiyoruz" diye kaydetti. Ritter karakteri "Kenarları çok kaba, sıkıcı ve alaycı ve bazen tamamen bir pislik ama ben onun özünde iyi biri olduğuna inanıyorum." diyerek tanımladı.  Ritter rolü için 4.5 kilogram kas yaptı. Elizabeth Cappuccino genç Jessica'yı oynadı.
Jones'un soruşturma süresince karşılaştığı, insanüstü güç ve kırılmaz cildi olan bir adam. Colter,rolü için 14 kilogram kas yaptı  ve karakterini "Demir Adam veya Thor'dan daha karanlık, cesur ve daha somut bir karakter. Olayları göğsüne yakın tutmayı, sessizce çalışmayı sever" diye tanımladı. Colter izleyici karaktere "sahip olduğu" için memnun ve şaşkındı, Luke "birkaç kelimeyle çok fazla alt yazı yazan bir adamdı". ""Bu karakter için az konuştuğumuz gibi konuşmaya devam edeceğiz ... İnsanlar inceliklerini görüyor gibiydi.".
"Patsy" olarak bilinen eski model ve çocuk yıldızı, Jones'un şimdi bir radyo sunucusu olan üvey kız kardeşi ve en iyi arkadaşı. JRosenberg ABC'de seriyi geliştirirken Jones'un en iyi arkadaşı Carol Danvers olacaktı, ve MSE'nin değişen doğası ve Danvers'in kendi filminde yer alacağı nedeniyle Walker olarak değiştirildi. Rosenberg sonunda bunun "çok daha uygun olduğunu" keşfetti "... [Jessica'nın] En yakın arkadaşının güç sahibi birisi olmaması daha iyi. Aslında onun için gerçekten harika bir ayna haline geldi." Loeb, "[Walker] ile Jessica arasındaki ilişkinin en önemlisi olduğunu ve bu iki kızın [kız kardeş] o kadar farklı olabileceğini ve aynı şeylere aynı şekilde inanabileceğini" söyledi. Catherine Blades genç Trish'i oynadı.
İşinde çok ciddi olan bir NYPD çavuşu.  Traval Simpson'un her şeyi "siyah ve beyaz" gördüğünü ve "adaletin kolayca sağlanabileceğini" düşündüğünü hissediyor ve "İşlerini gri bir Dünya'da yürüten"  Jessica'yla ters düşmelerinin sebebinin bu olduğunu düşünüyordu. Traval karakteri "yeniden keşfedilmiş" ve dizi çin çizgi romanlardan biriyle "yeniden şekillendirilmiş" olarak tanımladı, çünkü çizgi romandaki karakter "biraz işlenmesi zordu. Psikotik deli bir adamdı."
Alias Investigations'ın bir müşterisi olan New York Üniversitesi'ne devam eden bir öğrenci atleti. Moriarty, karakterini Jessica Jones'a "kutup karşıtı" olarak nitelendirerek Hope'u "masum ve gerçekten ciddiye alınmış tüm-Amerikan kız" olarak nitelendirdi. Serinin seyri boyunca ikisi, Jessica'nın Hope'u koruması ile bir bağ oluşturuyorlardı, çünkü ikisi de Kilgrave ile ortak bir deneyim yaşamaktaydı.
Jones'un kişisel yolculuğuna kendininki ile karışan uyuşturucu bağımlısı komşusu. Darville, çizgi romanlardaki "tohum karakterleri"nden esinlenerek yayınlanan Malcolm'un dizide yeni bir karakter olduğunu belirtti. Ayrıca uyuşturucu bağımlılığı olan bir karakteri oynamanın "oldukça yoğun ve karanlıktı" hissini yaşıyordu ve Malcom'ın Jessica ile ilişkisinin "kurban ve kurtarıcı arasındaki gibi.. diğer her şeyden daha çok kardeş gibi" olduğunu düşünüyordu.

Bölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Belirli geçitler ile Daredevil, hangi tamamlandı onun ilk sezonu ile zaman Jessica Jones başladı döküm, Loeb, "bunlar aynı bölgede. Bazı durumlar bunlar aynı mahalle. Bir şeyler önemli olan bizi, girdiğinizde, polis istasyonu, aynı polis karakolu. Ne zaman gitmek için hastaneye başlamak için aynı insanlar. [Ama] biz istemezsen insanlar aniden gidiyor, "Bekle, Matt Murdock o yürürken sokakta?" Çünkü o gidiyor hissediyorum garip ve tuhaf bir şekilde hissediyorum yanlış."Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; içeriksiz reflerin bir ismi olmalı (Bkz: Kaynak gösterme) mevcut bulunan MCU, özellikle aynı dünya gibi diğer Netflix serisi, Rosenberg dedi, "Jessica Jones ise çok farklı bir gösteri daha Daredevil. Biz mevcut bir sinemasal evren, [ve] mitolojisinin evren bağlı, ama onlar çok farklı, tarz olarak onlar çok farklı... O benim tek endişe geliyor: ben devam etmek için uygun Daredevil ya da ne gelmeden? Ve cevap hayır."Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; içeriksiz reflerin bir ismi olmalı (Bkz: Kaynak gösterme)

Yayınlanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Bölüm Orijinal Yayın Tarihi DVD ve Blu-ray çıkış tarihleri
1. bölge 2. Bölge 4. Bölge
1 13 20 Kasım 2015 (2015-11-20) TBA Aralık 5, 2016[4] Aralık 7, 2016[5]
2 13 TBA TBA TBA TBA

Jessica Jones kullanılabilir üzerinde gerçek zamanlı aktarım servisi Netflix üzerinden, geçerli olduğu her yerde , Ultra HD4K ve HDR olarak yayınlandı. İlk sezon, post prodüksiyon satıcısı Deluxe tarafından ilk kez piyasaya sürüldükten sonra HDR'de sunulacak şekilde geliştirildi. Her sezonun bölümleri, diğer Netflix Orijinal Serileri'nde olduğu gibi aşırı izlenmeyi teşvik etmek amaçlı aynı anda yayınlandı. 

Pazarlama[değiştir | kaynağı değiştir]

Disney Consumer Products dizinin daha keskin tonları göz önüne alındığında, daha yetişkin bir kitleye hitap edebilecek küçük bir ürün grubu yarattı.Disney Consumer Products Marvel Licensing'in kıdemli başkan yardımcısı Paul Gitter, ürünlerin odak noktasının pazarlarda Hot Topic gibi çok genç insanlardan daha çok gençlere ve yetişkinlere olacağını açıkladı. Ayrıca, Bireysel ürün grupları ve koleksiyoncu odaklı ürünler için yeni fırsatlar yaratan seriyi desteklemek için bir Marvel Knights ürün programı oluşturuldu.  Lisanslama ortakları, daha önceki başarıları göz önüne alındığında, film projesi olmasa da Marvel ile eşleştirmek istediler.

Resepsiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Eleştirel Tepki
Rotten Tomatoes Metacritic
1 %93 (54 yorum)[6] 81 (31 yorum)[7]

Eleştirel Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu inceleme toplayıcı internet sitesi Rotten Tomatoes 54 yoruma dayanarak %93'lük bir onay ve ortalama olarak 8.1/10 derecelendirme verdi. Sitenin eleştirel konsensüsü, "Jessica Jones, çekici anti kahramanının çevresinde çok yönlü bir drama hazırlıyor ve Marvel'ın şimdiye kadarki en güçlü TV serisi olmasını sağlıyor" dedi. Ağırlıklandırılmış bir ortalamayı kullanan Metacritic, 31 eleştiriye dayanarak 100 üzerinden 81 puan verdi ve "evrensel beğeni"yi düşündüğünü belirtti.

Övgüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Aralık 2015'te, IGN bugüne kadar yayınlanan en iyi Netflix orijinal serisi olarak Jessica Jones'u seçti.

Yıl Ödül Kategori Alıcı Sonuç Ref.
2015 TVLine'ın Haftanın Performansçısı  "AKA You're a Winner!" bölümündeki performansı Krysten Ritter Kazandı [8]
2016 People's Choice Awards Favorite Sci-Fi/Fantasy TV Actor David Tennant Adaylık [9]
Critics' Choice Awards Best Actress in a Drama Series Krysten Ritter Adaylık [10]
Dorian Awards TV Performance of the Year – Actress Krysten Ritter Adaylık [11]
Empire Awards Best TV Series Jessica Jones Adaylık [12]
Peabody Awards Entertainment and Children's programs Jessica Jones Kazandı [13]
Nebula Awards Ray Bradbury Award for Outstanding Dramatic Presentation Scott Reynolds, Melissa Rosenberg,

and Jamie King for "AKA Smile"

Adaylık [14]
Webby Awards Special Achievement: Best Actress Krysten Ritter Kazandı [15]
Glamour Awards International TV Actress Krysten Ritter Kazandı [16]
Saturn Awards Best Supporting TV Actor David Tennant Adaylık [17]
Best TV Actress Krysten Ritter Adaylık
Best New Media Television Series Jessica Jones Adaylık
Television Critics Association Outstanding New Program Jessica Jones Adaylık [18]
Hugo Awards Best Dramatic Presentation – Short Form "AKA Smile" Kazandı [19]
Primetime Creative Arts Emmy Awards Outstanding Main Title Design Jessica Jones Adaylık [20]
Outstanding Main Title Theme Music Sean P. Callery Kazandı
Online Film & Television Association Award Best New Theme Song in a Series Sean Callery Adaylık [21]
Best New Titles Sequence Jessica Jones Adaylık
Gotham Awards Breakthrough Series – Long Form Jessica Jones Adaylık [22]

Diğer medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasım 2015'te, Hell's Kitchen'a dayalı bir bölümde Jessica Jones ve Daredevil'i içeren altı parçalı bir hikâye macerasına sahip güncelleme mobil dövüş oyunu Marvel Şampiyonlar Turnuvası için yayınlandı Ayrıca, Jessica Jones rol yapma oyunu Marvel: Furute Fight'a eklendi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; ClarksonEP isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 2. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Editor isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 3. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Knue isimli refler için metin temin edilmemiş (Bkz: Kaynak gösterme)
 4. ^ "Marvel's Jessica Jones: Season 1 - Zavvi Exclusive Limited Edition Steelbook Blu-ray". Zavvi. 23 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: October 22, 2016.  Birden fazla |URL= ve |url= kullanıldı (yardım); Birden fazla |erişimtarihi= ve |access-date= kullanıldı (yardım)
 5. ^ "Jessica Jones – Season 1". JB Hi-Fi. September 14, 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: September 14, 2016.  Bilinmeyen parametre |deadURL= görmezden gelindi (|deadurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Bilinmeyen parametre |archiveURL= görmezden gelindi (|archiveurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Birden fazla |URL= ve |url= kullanıldı (yardım); Birden fazla |accessdate= ve |access-date= kullanıldı (yardım)
 6. ^ "Marvel's Jessica Jones: Season 1 (2015)". Rotten Tomatoes. 27 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: November 18, 2015.  Birden fazla |URL= ve |url= kullanıldı (yardım); Birden fazla |erişimtarihi= ve |access-date= kullanıldı (yardım)
 7. ^ "Marvel's Jessica Jones : Season 1". Metacritic. CBS. 20 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: November 17, 2015.  Birden fazla |URL= ve |url= kullanıldı (yardım); Birden fazla |erişimtarihi= ve |access-date= kullanıldı (yardım)
 8. ^ "Performer of the Week: Krysten Ritter". TVLine. December 26, 2015. June 4, 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: June 4, 2016.  Bilinmeyen parametre |deadURL= görmezden gelindi (|deadurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Bilinmeyen parametre |archiveURL= görmezden gelindi (|archiveurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Birden fazla |URL= ve |url= kullanıldı (yardım); Birden fazla |accessdate= ve |access-date= kullanıldı (yardım)
 9. ^ "Nominees & Winners". People's Choice. January 18, 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: January 18, 2016.  Bilinmeyen parametre |deadURL= görmezden gelindi (|deadurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Bilinmeyen parametre |archiveURL= görmezden gelindi (|archiveurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Birden fazla |URL= ve |url= kullanıldı (yardım); Birden fazla |accessdate= ve |access-date= kullanıldı (yardım)
 10. ^ Rosen, Christopher (January 17, 2016). "Critics' Choice Awards 2016 winners: Spotlight, Mad Max, Leonardo DiCaprio, and more". Entertainment Weekly. January 18, 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: January 18, 2016.  Bilinmeyen parametre |deadURL= görmezden gelindi (|deadurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Bilinmeyen parametre |archiveURL= görmezden gelindi (|archiveurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Birden fazla |URL= ve |url= kullanıldı (yardım); Birden fazla |accessdate= ve |access-date= kullanıldı (yardım)
 11. ^ Kilday, Gregg (January 12, 2016). "'Carol' Earns Multiple Mentions as Dorian Award Nominees Are Unveiled". The Hollywood Reporter. June 8, 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: June 8, 2016.  Bilinmeyen parametre |deadURL= görmezden gelindi (|deadurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Bilinmeyen parametre |archiveURL= görmezden gelindi (|archiveurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Birden fazla |URL= ve |url= kullanıldı (yardım); Birden fazla |accessdate= ve |access-date= kullanıldı (yardım)
 12. ^ Simpson, George (March 20, 2016). "Star Wars: The Force Awakens Tops 2016 Empire Awards Winners". Screen Rant. March 20, 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: March 20, 2016.  Bilinmeyen parametre |deadURL= görmezden gelindi (|deadurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Bilinmeyen parametre |archiveURL= görmezden gelindi (|archiveurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Birden fazla |URL= ve |url= kullanıldı (yardım); Birden fazla |accessdate= ve |access-date= kullanıldı (yardım)
 13. ^ "75th Annual Entertainment & Children's Programming Winners". Peabody Awards. April 22, 2016. April 30, 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: April 22, 2016.  Bilinmeyen parametre |deadURL= görmezden gelindi (|deadurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Bilinmeyen parametre |archiveURL= görmezden gelindi (|archiveurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Birden fazla |URL= ve |url= kullanıldı (yardım); Birden fazla |accessdate= ve |access-date= kullanıldı (yardım)
 14. ^ Liptak, Andrew (May 14, 2016). "Women Swept The 2015 The Nebula Awards". io9. May 15, 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: May 15, 2016.  Bilinmeyen parametre |deadURL= görmezden gelindi (|deadurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Bilinmeyen parametre |archiveURL= görmezden gelindi (|archiveurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Birden fazla |URL= ve |url= kullanıldı (yardım); Birden fazla |accessdate= ve |access-date= kullanıldı (yardım)
 15. ^ "2016 Webby Award Winner Krysten Ritter". Webby Awards. May 16, 2016. May 22, 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: May 22, 2016.  Bilinmeyen parametre |deadURL= görmezden gelindi (|deadurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Bilinmeyen parametre |archiveURL= görmezden gelindi (|archiveurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Birden fazla |URL= ve |url= kullanıldı (yardım); Birden fazla |accessdate= ve |access-date= kullanıldı (yardım)
 16. ^ Bayley, Leanne (June 8, 2016). "Here's who won what at the GLAMOUR Awards". Glamour. June 11, 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: June 10, 2016.  Bilinmeyen parametre |deadURL= görmezden gelindi (|deadurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Bilinmeyen parametre |archiveURL= görmezden gelindi (|archiveurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Birden fazla |URL= ve |url= kullanıldı (yardım); Birden fazla |accessdate= ve |access-date= kullanıldı (yardım)
 17. ^ Mueller, Matthew (February 24, 2016). "Saturn Awards 2016 Nominees Announced". Comicbook.com. February 24, 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: February 24, 2016.  Bilinmeyen parametre |deadURL= görmezden gelindi (|deadurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Bilinmeyen parametre |archiveURL= görmezden gelindi (|archiveurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Birden fazla |URL= ve |url= kullanıldı (yardım); Birden fazla |accessdate= ve |access-date= kullanıldı (yardım)
 18. ^ Gelman, Vlada (June 22, 2016). "TCA Awards: Mr. Robot, People v. O.J., Americans, Crazy-Ex Lead Nominees". TVLine. June 23, 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: June 23, 2016.  Bilinmeyen parametre |deadURL= görmezden gelindi (|deadurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Bilinmeyen parametre |archiveURL= görmezden gelindi (|archiveurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Birden fazla |URL= ve |url= kullanıldı (yardım); Birden fazla |accessdate= ve |access-date= kullanıldı (yardım)
 19. ^ Morgan, Cheryl (August 20, 2016). "2016 Hugo Awards Announced". The Hugo Awards. August 22, 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: August 21, 2016.  Bilinmeyen parametre |deadURL= görmezden gelindi (|deadurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Bilinmeyen parametre |archiveURL= görmezden gelindi (|archiveurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Birden fazla |URL= ve |url= kullanıldı (yardım); Birden fazla |accessdate= ve |access-date= kullanıldı (yardım)
 20. ^ de Moraes, Lisa; N'Duka, Amanda; Hipes, Patrick (September 10, 2016). "Creative Arts Emmy Awards Winners: 'Game Of Thrones' Leads Way On Night 1". Deadline.com. September 11, 2016 tarihinde kaynağından Arşivlendi. Erişim tarihi: September 12, 2016.  Bilinmeyen parametre |deadURL= görmezden gelindi (|deadurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Bilinmeyen parametre |archiveURL= görmezden gelindi (|archiveurl= kullanımı öneriliyor) (yardım); Birden fazla |last1= ve |last= kullanıldı (yardım); Birden fazla |first1= ve |first= kullanıldı (yardım); Birden fazla |URL= ve |url= kullanıldı (yardım); Birden fazla |accessdate= ve |access-date= kullanıldı (yardım)
 21. ^ "20th Annual TV Awards (2015–16)". Online Film & Television Association Awards. 4 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: August 20, 2016.  Birden fazla |URL= ve |url= kullanıldı (yardım); Birden fazla |erişimtarihi= ve |access-date= kullanıldı (yardım)
 22. ^ Cox, Gordon (October 20, 2016). "Gotham Awards Nominations: 'Manchester by the Sea' Leads With Four". Variety. 30 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: October 22, 2016.  Birden fazla |URL= ve |url= kullanıldı (yardım); Birden fazla |erişimtarihi= ve |access-date= kullanıldı (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]