Jessica Jones (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jessica Jones
Tür
 • Aksiyon * Detektif * Neo-noir * Psikolojik Gerilim * Süperkahraman
UyarlamaJessica Jones
Brian Michael Bendis
</a>Michael Gaydos
Yaratıcı yönetmen(ler)Melissa Rosenberg
Başrol
BesteciSean Callery
ÜlkeBirleşik Devletler
Diliİngilizce
Sezon sayısı3
Bölüm sayısı39 (bölümleri listesi)
Yapım
Yönetici yapımcı
YapımcıTim Iacofano
Kurgucu
 • Jonathan Chibnall[2] * Michael N. Knue[3] * Tirsa Hackshaw
MekânNew York
Görüntü yönetmeniManuel Billeter
Gösterim süresi46–55 dakika
Yapım şirketi
Dağıtımcı firmaDisney+
Yayın bilgileri
Görüntü formatı
Yayın tarihiHaziran 2022 - günümüz  (present)
Kronoloji
Önce gelenMarvel's Daredevil
Sonra gelenMarvel's Luke Cage
İlişkili programlarMarvel Sinematik Evreni

Marvel'den Jessica Jones, ya da kısaca Jessica Jones, aynı isimli Marvel Comics karakterine dayalı, Netflix için Melissa Rosenberg tarafından yaratılan bir web dizisidir. Dizi aynı zamanda seri filmlerle devamlılık sağlayan Marvel Sinematik Evreni'nin ve seri dizilerle devamlılık sağlayacak The Defenders'ın mini dizisidir. Diziler Marvel Television tarafından ABC Studios ve Tall Girls Productions ortaklığında üretilirken, Rosenberg dizi sorumlusu olarak hizmet veriyor.

Krysten Ritter kendi dedektif ajansını açmış eski bir süperkahraman olan Jessica Jones ile başrolde. Mike Colter, Rachael Taylor, Wil Traval, Erin Moriarty, Eka Darville, Carrie-Anne Moss, ve David Tennant da birinci sezonun başrolleri arasında. Dizinin bir versiyonu başlangıçta Rosenberg tarafından ABC için 2010'da geliştirildi ve sonuçlandırıldı. 2013'ün sonlarında, dizi A.K.A. Jessica Jones adıyla Netflix'e tekrar geliştirmeye girdiğinde Rosenberg dizi üzerinde tekrar çalışmaya başladı ve Ritter, kadroya Aralık 2014'te Jones olarak alındı. Jessica Jones, New York'ta hâlâ eski Hell's Kitchen gibi duran yerlerde kameraya alındı.

İlk sezonun tüm bölümleri 20 Kasım 2015'te yayınlandı. Eleştirmenler Ritter ve Tennant'ın performanslarını iyi, dizinin noir tonunu, cinselliğe yaklaşımını ve tecavüz, suikast ve Posttravmatik stres bozukluğu gibi daha ağır konulara değinmesini belirterek olumlu kritikler yayınladılar. Ocak 2016'da, Netflix ikinci sezon için yeşil ışık yaktı. Kısa süperkaharmanlık kariyerinin trajik sonundan sonra Jessica Jones hayatını olağanüstü yeteneklere sahip insanlarla ilgili davalarla uğraşan bir özel dedektif olarak yeniden inşa etmeye çalışmaktadır.

Oyuncular ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Jessica Jones oyuncuları 2015 New York Comic Con'da. (L-R: Ritter, Colter, Taylor, Moss, Traval, Darville, Moriarty)
Posttravmatik stres bozukluğu'ndan muzdarip, insanüstü güç ve sınırlı uçuşa sahip, kendi dedektif ajansı Alias Investigation'u açan eski bir süperkahraman. Melissa Rosenberg ABC için diziyi geliştirirken bile Ritter, Rosenberg'in Jones'u oynayabilecekler listesinde üst sıralardaydı. Marvel Television başı Jeph Loeb karakterin "istismar ettiği birtakım şeylerle gerçek sorunlar var! Ve bundan çekinmiyoruz" diye kaydetti. Ritter karakteri "Kenarları çok kaba, sıkıcı ve alaycı ve bazen tamamen bir pislik ama ben onun özünde iyi biri olduğuna inanıyorum." diyerek tanımladı.  Ritter rolü için 4.5 kilogram kas yaptı. Elizabeth Cappuccino genç Jessica'yı oynadı.
Jones'un soruşturma süresince karşılaştığı, insanüstü güç ve kırılmaz cildi olan bir adam. Colter,rolü için 14 kilogram kas yaptı  ve karakterini "Demir Adam veya Thor'dan daha karanlık, cesur ve daha somut bir karakter. Olayları göğsüne yakın tutmayı, sessizce çalışmayı sever" diye tanımladı. Colter izleyici karaktere "sahip olduğu" için memnun ve şaşkındı, Luke "birkaç kelimeyle çok fazla alt yazı yazan bir adamdı". ""Bu karakter için az konuştuğumuz gibi konuşmaya devam edeceğiz ... İnsanlar inceliklerini görüyor gibiydi.".
"Patsy" olarak bilinen eski model ve çocuk yıldızı, Jones'un şimdi bir radyo sunucusu olan üvey kız kardeşi ve en iyi arkadaşı. JRosenberg ABC'de seriyi geliştirirken Jones'un en iyi arkadaşı Carol Danvers olacaktı, ve MSE'nin değişen doğası ve Danvers'in kendi filminde yer alacağı nedeniyle Walker olarak değiştirildi. Rosenberg sonunda bunun "çok daha uygun olduğunu" keşfetti "... [Jessica'nın] En yakın arkadaşının güç sahibi birisi olmaması daha iyi. Aslında onun için gerçekten harika bir ayna haline geldi." Loeb, "[Walker] ile Jessica arasındaki ilişkinin en önemlisi olduğunu ve bu iki kızın [kız kardeş] o kadar farklı olabileceğini ve aynı şeylere aynı şekilde inanabileceğini" söyledi. Catherine Blades genç Trish'i oynadı.
İşinde çok ciddi olan bir NYPD çavuşu.  Traval Simpson'un her şeyi "siyah ve beyaz" gördüğünü ve "adaletin kolayca sağlanabileceğini" düşündüğünü hissediyor ve "İşlerini gri bir Dünya'da yürüten"  Jessica'yla ters düşmelerinin sebebinin bu olduğunu düşünüyordu. Traval karakteri "yeniden keşfedilmiş" ve dizi çin çizgi romanlardan biriyle "yeniden şekillendirilmiş" olarak tanımladı, çünkü çizgi romandaki karakter "biraz işlenmesi zordu. Psikotik deli bir adamdı."
Alias Investigations'ın bir müşterisi olan New York Üniversitesi'ne devam eden bir öğrenci atleti. Moriarty, karakterini Jessica Jones'a "kutup karşıtı" olarak nitelendirerek Hope'u "masum ve gerçekten ciddiye alınmış tüm-Amerikan kız" olarak nitelendirdi. Serinin seyri boyunca ikisi, Jessica'nın Hope'u koruması ile bir bağ oluşturuyorlardı, çünkü ikisi de Kilgrave ile ortak bir deneyim yaşamaktaydı.
Jones'un kişisel yolculuğuna kendininki ile karışan uyuşturucu bağımlısı komşusu. Darville, çizgi romanlardaki "tohum karakterleri"nden esinlenerek yayınlanan Malcolm'un dizide yeni bir karakter olduğunu belirtti. Ayrıca uyuşturucu bağımlılığı olan bir karakteri oynamanın "oldukça yoğun ve karanlıktı" hissini yaşıyordu ve Malcom'ın Jessica ile ilişkisinin "kurban ve kurtarıcı arasındaki gibi.. diğer her şeyden daha çok kardeş gibi" olduğunu düşünüyordu.

Bölüm[değiştir | kaynağı değiştir]

Belirli geçitler ile Daredevil, hangi tamamlandı onun ilk sezonu ile zaman Jessica Jones başladı döküm, Loeb, "bunlar aynı bölgede. Bazı durumlar bunlar aynı mahalle. Bir şeyler önemli olan bizi, girdiğinizde, polis istasyonu, aynı polis karakolu. Ne zaman gitmek için hastaneye başlamak için aynı insanlar. [Ama] biz istemezsen insanlar aniden gidiyor, "Bekle, Matt Murdock o yürürken sokakta?" Çünkü o gidiyor hissediyorum garip ve tuhaf bir şekilde hissediyorum yanlış."Kaynak hatası: Açılış <ref> etiketi hatalı biçimlendirilmiş veya hatalı bir ada sahip (Bkz: Kaynak gösterme) mevcut bulunan MCU, özellikle aynı dünya gibi diğer Netflix serisi, Rosenberg dedi, "Jessica Jones ise çok farklı bir gösteri daha Daredevil. Biz mevcut bir sinemasal evren, [ve] mitolojisinin evren bağlı, ama onlar çok farklı, tarz olarak onlar çok farklı... O benim tek endişe geliyor: ben devam etmek için uygun Daredevil ya da ne gelmeden? Ve cevap hayır."Kaynak hatası: Açılış <ref> etiketi hatalı biçimlendirilmiş veya hatalı bir ada sahip (Bkz: Kaynak gösterme)

Yayınlanma[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Bölüm Orijinal Yayın Tarihi DVD ve Blu-ray çıkış tarihleri
1. bölge 2. Bölge 4. Bölge
1 13 20 Kasım 2015 (2015-11-20) TBA Aralık 5, 2016[4] Aralık 7, 2016[5]
2 13 TBA TBA TBA TBA

Jessica Jones kullanılabilir üzerinde gerçek zamanlı aktarım servisi Netflix üzerinden, geçerli olduğu her yerde, Ultra HD4K ve HDR olarak yayınlandı. İlk sezon, post prodüksiyon satıcısı Deluxe tarafından ilk kez piyasaya sürüldükten sonra HDR'de sunulacak şekilde geliştirildi. Her sezonun bölümleri, diğer Netflix Orijinal Serileri'nde olduğu gibi aşırı izlenmeyi teşvik etmek amaçlı aynı anda yayınlandı. 

Pazarlama[değiştir | kaynağı değiştir]

Disney Consumer Products dizinin daha keskin tonları göz önüne alındığında, daha yetişkin bir kitleye hitap edebilecek küçük bir ürün grubu yarattı. Disney Consumer Products Marvel Licensing'in kıdemli başkan yardımcısı Paul Gitter, ürünlerin odak noktasının pazarlarda Hot Topic gibi çok genç insanlardan daha çok gençlere ve yetişkinlere olacağını açıkladı. Ayrıca, Bireysel ürün grupları ve koleksiyoncu odaklı ürünler için yeni fırsatlar yaratan seriyi desteklemek için bir Marvel Knights ürün programı oluşturuldu.  Lisanslama ortakları, daha önceki başarıları göz önüne alındığında, film projesi olmasa da Marvel ile eşleştirmek istediler.

Resepsiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Eleştirel Tepki
Rotten Tomatoes Metacritic
1 %93 (54 yorum)[6] 81 (31 yorum)[7]

Eleştirel Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu inceleme toplayıcı internet sitesi Rotten Tomatoes 54 yoruma dayanarak %93'lük bir onay ve ortalama olarak 8.1/10 derecelendirme verdi. Sitenin eleştirel konsensüsü, "Jessica Jones, çekici anti kahramanının çevresinde çok yönlü bir drama hazırlıyor ve Marvel'ın şimdiye kadarki en güçlü TV serisi olmasını sağlıyor" dedi. Ağırlıklandırılmış bir ortalamayı kullanan Metacritic, 31 eleştiriye dayanarak 100 üzerinden 81 puan verdi ve "evrensel beğeni"yi düşündüğünü belirtti.

Övgüler[değiştir | kaynağı değiştir]

Aralık 2015'te, IGN bugüne kadar yayınlanan en iyi Netflix orijinal serisi olarak Jessica Jones'u seçti.

Yıl Ödül Kategori Alıcı Sonuç Ref.
2015 TVLine'ın Haftanın Performansçısı  "AKA You're a Winner!" bölümündeki performansı Krysten Ritter Kazandı [8]
2016 People's Choice Awards Favorite Sci-Fi/Fantasy TV Actor David Tennant Adaylık [9]
Critics' Choice Awards Best Actress in a Drama Series Krysten Ritter Adaylık [10]
Dorian Awards TV Performance of the Year – Actress Krysten Ritter Adaylık [11]
Empire Awards Best TV Series Jessica Jones Adaylık [12]
Peabody Awards Entertainment and Children's programs Jessica Jones Kazandı [13]
Nebula Awards Ray Bradbury Award for Outstanding Dramatic Presentation Scott Reynolds, Melissa Rosenberg,

and Jamie King for "AKA Smile"

Adaylık [14]
Webby Awards Special Achievement: Best Actress Krysten Ritter Kazandı [15]
Glamour Awards International TV Actress Krysten Ritter Kazandı [16]
Saturn Awards Best Supporting TV Actor David Tennant Adaylık [17]
Best TV Actress Krysten Ritter Adaylık
Best New Media Television Series Jessica Jones Adaylık
Television Critics Association Outstanding New Program Jessica Jones Adaylık [18]
Hugo Awards Best Dramatic Presentation – Short Form "AKA Smile" Kazandı [19]
Primetime Creative Arts Emmy Awards Outstanding Main Title Design Jessica Jones Adaylık [20]
Outstanding Main Title Theme Music Sean P. Callery Kazandı
Online Film & Television Association Award Best New Theme Song in a Series Sean Callery Adaylık [21]
Best New Titles Sequence Jessica Jones Adaylık
Gotham Awards Breakthrough Series – Long Form Jessica Jones Adaylık [22]

Diğer medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kasım 2015'te, Hell's Kitchen'a dayalı bir bölümde Jessica Jones ve Daredevil'i içeren altı parçalı bir hikâye macerasına sahip güncelleme mobil dövüş oyunu Marvel Şampiyonlar Turnuvası için yayınlandı Ayrıca, Jessica Jones rol yapma oyunu Marvel: Furute Fight'a eklendi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; ClarksonEP isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 2. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Editor isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 3. ^ Kaynak hatası: Geçersiz <ref> etiketi; Knue isimli refler için metin sağlanmadı (Bkz: Kaynak gösterme)
 4. ^ "Marvel's Jessica Jones: Season 1 - Zavvi Exclusive Limited Edition Steelbook Blu-ray". Zavvi. 23 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi |arşiv-url= kullanmak için |url= gerekiyor (yardım). 
 5. ^ "Jessica Jones – Season 1". JB Hi-Fi. 13 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi |arşiv-url= kullanmak için |url= gerekiyor (yardım). 
 6. ^ "Marvel's Jessica Jones: Season 1 (2015)". Rotten Tomatoes. 27 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi |arşiv-url= kullanmak için |url= gerekiyor (yardım). 
 7. ^ "Marvel's Jessica Jones : Season 1". Metacritic. CBS. 20 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi |arşiv-url= kullanmak için |url= gerekiyor (yardım). 
 8. ^ "Performer of the Week: Krysten Ritter". TVLine. 26 Aralık 2015. 3 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi |arşiv-url= kullanmak için |url= gerekiyor (yardım). 
 9. ^ "Nominees & Winners". People's Choice. 18 Ocak 2016 tarihinde |arşiv-url= kullanmak için |url= gerekiyor (yardım) arşivlendi. 
 10. ^ Rosen, Christopher (17 Ocak 2016). "Critics' Choice Awards 2016 winners: Spotlight, Mad Max, Leonardo DiCaprio, and more". Entertainment Weekly. 6 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi |arşiv-url= kullanmak için |url= gerekiyor (yardım). 
 11. ^ Kilday, Gregg (12 Ocak 2016). "'Carol' Earns Multiple Mentions as Dorian Award Nominees Are Unveiled". The Hollywood Reporter. 9 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi |arşiv-url= kullanmak için |url= gerekiyor (yardım). 
 12. ^ Simpson, George (20 Mart 2016). "Star Wars: The Force Awakens Tops 2016 Empire Awards Winners". Screen Rant. 21 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi |arşiv-url= kullanmak için |url= gerekiyor (yardım). 
 13. ^ "75th Annual Entertainment & Children's Programming Winners". Peabody Awards. 22 Nisan 2016. 30 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi |arşiv-url= kullanmak için |url= gerekiyor (yardım). 
 14. ^ Liptak, Andrew (14 Mayıs 2016). "Women Swept The 2015 The Nebula Awards". io9. 15 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi |arşiv-url= kullanmak için |url= gerekiyor (yardım). 
 15. ^ "2016 Webby Award Winner Krysten Ritter". Webby Awards. 16 Mayıs 2016. 21 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi |arşiv-url= kullanmak için |url= gerekiyor (yardım). 
 16. ^ Bayley, Leanne (8 Haziran 2016). "Here's who won what at the GLAMOUR Awards". Glamour. 11 Haziran 2016 tarihinde |arşiv-url= kullanmak için |url= gerekiyor (yardım) arşivlendi. 
 17. ^ Mueller, Matthew (24 Şubat 2016). "Saturn Awards 2016 Nominees Announced". Comicbook.com. 24 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi |arşiv-url= kullanmak için |url= gerekiyor (yardım). 
 18. ^ Gelman, Vlada (22 Haziran 2016). "TCA Awards: Mr. Robot, People v. O.J., Americans, Crazy-Ex Lead Nominees". TVLine. 22 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi |arşiv-url= kullanmak için |url= gerekiyor (yardım). 
 19. ^ Morgan, Cheryl (20 Ağustos 2016). "2016 Hugo Awards Announced". The Hugo Awards. 21 Ağustos 2016 tarihinde |arşiv-url= kullanmak için |url= gerekiyor (yardım) arşivlendi. 
 20. ^ de Moraes, Lisa; N'Duka, Amanda; Hipes, Patrick (10 Eylül 2016). "Creative Arts Emmy Awards Winners: 'Game Of Thrones' Leads Way On Night 1". Deadline.com. 11 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi |arşiv-url= kullanmak için |url= gerekiyor (yardım). 
 21. ^ "20th Annual TV Awards (2015–16)". Online Film & Television Association Awards. 4 Ekim 2016 tarihinde |arşiv-url= kullanmak için |url= gerekiyor (yardım) arşivlendi. 
 22. ^ Cox, Gordon (20 Ekim 2016). "Gotham Awards Nominations: 'Manchester by the Sea' Leads With Four". Variety. 30 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi |arşiv-url= kullanmak için |url= gerekiyor (yardım).