Fool for Love

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Fool For Love
Bölüm No 5. sezon, 7. bölüm
Yazar Joss Whedon
Yönetmen Joss Whedon
Konuk Oyuncu(lar) Julie Benz (Darla)
Çekim Tarihi 14 Kasım 2000
Önceki Bölüm Family
Sonraki Bölüm Shadow

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Dövüş esnasında bir vampir tarafından çok ciddi biçimde yaralanan Buffy, bundan önceki vampir avcılarının nasıl öldükleri konusunda takıntılı hale gelir. Sonunda, son iki avcının nasıl öldüğünü bilen ve zaten onları öldüren Spike'a başvurur.

Genişletilmiş Anlatım[değiştir | kaynağı değiştir]

Fool for Love, Buffy'nin mezarlıktaki rutin devriyelerinden birinde ciddi şekilde yaralanması sonucu, diğer avcıların nasıl öldüklerine dair inanılmaz bir merak duyması, bu merakını gidermek için de son iki avcıyı öldüren Spike'la konuşmasını konu alan Buffy the Vampire Slayer bölümüdür.

Bu bölümde, Spike'ın vampir olmadan önceki yaşamına dair pek çok şey öğrenilmektedir. (Örneğin; aşkı Cecily için birbirinden kötü şiirler yazan bir şair olduğunu.) Ayrıca Spike'ın vampir olmadan önce adı William'dır. Vampir olduktan sonra, kurbanlarına demir yolu çivileriyle işkence ettiğinden Spike takma adını kullanmıştır. (Spike ingilizce "çivi" demektir.) William 1853'te Londra'da doğmuştur. Ve 25-30 yaşlarındayken, hâlâ annesiyle yaşayan yeteneksiz bir şairdir.

Ayrıca, Fool for Love'da Spike'ın nasıl vampir olduğu da görülür. Onu "Sen benim altımdasın!" ("Benim seviyemde değilsin!") diyerek reddeden platonik aşkı Cecily'ye kızgınlığından, kırgınlığından, ölümsüzlüğü tatmak isteyen Spike, Drusilla'nın onu ısırmasına, vampir yapılmasına izin verir. Cecily ve Spike'ın aşkı, daha sonra, çizgi romanlara da konu olmuştur. Çizgi romana göre, Cecily, varlıklı bir ailede büyümüştür. Bir okul partisinde, asosyal ve sıska William, ona şiirini okumuş ve onu sevdiğini söylemiştir, Cecily ise onu reddetmiştir. William ağlayarak partiden ayrılmıştır. Aslında Cecily de onu seviyordur, ama varlıklı bir ailede büyümüş olmanın getirdiği kibir yüzünden onu reddetmiştir. Acısından, bir intikam iblisine dönüşür, tüm partiyi yakar. Daha sonra, William artık bir vampir olarak ve adı da Spike olarak, artık bir intikam iblisi olan Cecily ile ilişkiye girer. Birlikte olurlarken, birleşme sırasında Spike, "Cecily," der, "bak, sen benim altımdasın!" Ve onu terk eder.

Spike'ın vampir yaşamı diğerinden çok daha parlaktır kuşkusuz. Spike iki avcı öldürmüştür; ilki, 1900 yılında Boxer Ayaklanması sırasında öldürdüğü Çinli avcı Xin Rong'tur. Dövüşün sonunda, avcı kollarında ölmek üzereyken yavaşça

"向媽媽說一聲對不起" (xiang4 ma1ma shuo1 yi1 sheng1 dui4bu4qi3) (Anneme üzgün olduğumu söyle)

der. Spike'ın cevabı ise "Çince bilmiyorum" olur.

İkincisi ise, 1970'li yıllarda, New York City'de bir metroda öldürdüğü Nikki Wood adlı siyahî avcıdır. Spike Wood'u öldürdükten sonra deri montunu üzerinden almayı da unutmamıştır.

Spike bütün bunları anlatması karşılığında Buffy'den Bronze'da yemek ısmarlamasını istemiştir. Avcıları öldürdüğünü anlattığı kısımda Bronze'un arkasında Buffy'yle dövüşmektedirler. Spike'ın anlattıklarından çok etkilenen Buffy, Spike'a "Benim seviyemde değilsin" der ve derhal orayı terk eder.

Buna çok sinirlenen Spike, hemen mezarına geri döner ve eline tüfeğini aldığı gibi Buffy'yi öldürmeye, onun evine gider. Fakat Buffy bahçede ağlamaktadır; çünkü Joyce'un durumu gitgide kötüleşmektedir.

"Yapabileceğim bir şey var mı?" der yavaşça. Buffy de "Konuşmak istemiyorum" diye cevap verir. Spike yavaş hareketlerle Buffy'nin yanına oturur ve bölüm biter.

Yapım Detayları[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]