İçeriğe atla

Fool for Love

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Fool for Love"
Buffy the Vampire Slayer bölümü
Bölüm no.5. sezon
7. bölüm
YönetmenNick Marck
Senarist
 • Doug Petrie
Bölüm müziğiMelanie Doane'den "I Can't Take My Eyes Off You"
Prodüksiyon no.5ABB07
Yayın tarihi14 Kasım 2000 (2000-11-14)
Süresi43 dakika
Konuk oyuncular
 • David Boreanaz, Angelus rolünde
 • Mercedes McNab, Harmony Kendall rolünde
 • Julie Benz, Darla rolünde
 • Juliet Landau, Drusilla rolünde
 • Kristine Sutherland, Joyce Summers rolünde
 • Kali Rocha, Cecily Addams rolünde
 • Edward Fletcher, Partideki erkek rolünde
 • Katharine Leonard, Partideki kadın rolünde
 • Matthew Lang, Partideki erkek #2 rolünde
 • Chris Daniels, Bıçaklanan Vampir rolünde
 • Kenneth Feinberg, Kaos iblisi rolünde
 • Steve Heinze, Vampir #1 rolünde
 • Ming Liu, Çinli Avcı rolünde
 • April Wheedon-Washington, Nikki Wood rolünde
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Guise Will Be Guise"
Sonraki →
"Darla"
Buffy the Vampire Slayer (5. sezon)
Buffy the Vampire Slayer bölümleri

"Fool for Love" (ya da Türkçe adıyla Aptal Aşık), The WB kanalında yayınlanan, Joss Whedon tarafından oluşturulan bir fantastik dizi olan Buffy the Vampire Slayer televizyon dizisinin beşinci sezonunun yedinci bölümü. Bölüm Buffy'nin mezarlıktaki rutin devriyelerinden birinde ciddi şekilde yaralanması sonucu, diğer avcıların nasıl öldüklerine dair inanılmaz bir merak duyması, bu merakını gidermek için de son iki avcıyı öldüren Spike'la konuşmasını konu alır.

Dövüş esnasında bir vampir tarafından çok ciddi biçimde yaralanan Buffy, bundan önceki vampir avcılarının nasıl öldükleri konusunda takıntılı hale gelir. Sonunda, son iki avcının nasıl öldüğünü bilen ve zaten onları öldüren Spike'a başvurur.

Genişletilmiş anlatım

[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu bölümde, Spike'ın vampir olmadan önceki yaşamına dair pek çok şey öğrenilmektedir (Örneğin; aşkı Cecily için birbirinden kötü şiirler yazan bir şair olduğunu). Ayrıca Spike'ın vampir olmadan önce adı William'dır. Vampir olduktan sonra, kurbanlarına demir yolu çivileriyle işkence ettiğinden Spike takma adını kullanmıştır (Spike İngilizce "çivi" demektir). William 1853'te Londra'da doğmuştur. Ve 25-30 yaşlarındayken, hâlâ annesiyle yaşayan yeteneksiz bir şairdir.

Ayrıca, "Fool for Love"da Spike'ın nasıl vampir olduğu da görülür. Onu "Sen benim altımdasın!" ("Benim seviyemde değilsin!") diyerek reddeden platonik aşkı Cecily'ye kızgınlığından, kırgınlığından, ölümsüzlüğü tatmak isteyen Spike, Drusilla'nın onu ısırmasına, vampir yapılmasına izin verir. Cecily ve Spike'ın aşkı, daha sonra, çizgi romanlara da konu olmuştur. Çizgi romana göre, Cecily, varlıklı bir ailede büyümüştür. Bir okul partisinde, asosyal ve sıska William, ona şiirini okumuş ve onu sevdiğini söylemiştir, Cecily ise onu reddetmiştir. William ağlayarak partiden ayrılmıştır. Aslında Cecily de onu seviyordur, ama varlıklı bir ailede büyümüş olmanın getirdiği kibir yüzünden onu reddetmiştir. Acısından, bir intikam iblisine dönüşür, tüm partiyi yakar. Daha sonra, William artık bir vampir olarak ve adı da Spike olarak, artık bir intikam iblisi olan Cecily ile ilişkiye girer. Birlikte olurlarken, birleşme sırasında Spike, "Cecily," der, "bak, sen benim altımdasın!" Ve onu terk eder.

Spike'ın vampir yaşamı diğerinden çok daha parlaktır kuşkusuz. Spike iki avcı öldürmüştür; ilki, 1900 yılında Boxer Ayaklanması sırasında öldürdüğü Çinli avcı Xin Rong'tur. Dövüşün sonunda, avcı kollarında ölmek üzereyken yavaşça Çince "Anneme üzgün olduğumu söyle" der. Spike'ın cevabı ise "Çince bilmiyorum" olur.

İkincisi ise, 1970'li yıllarda, New York City'de bir metroda öldürdüğü Nikki Wood adlı siyahî avcıdır. Spike Wood'u öldürdükten sonra deri montunu üzerinden almayı da unutmamıştır. Spike bütün bunları anlatması karşılığında Buffy'den Bronze'da yemek ısmarlamasını istemiştir. Avcıları öldürdüğünü anlattığı kısımda Bronze'un arkasında Buffy'yle dövüşmektedirler. Spike'ın anlattıklarından çok etkilenen Buffy, Spike'a "Benim seviyemde değilsin" der ve derhal orayı terk eder.

Buna çok sinirlenen Spike, hemen mezarına geri döner ve eline tüfeğini aldığı gibi Buffy'yi öldürmeye, onun evine gider. Fakat Buffy bahçede ağlamaktadır; çünkü Joyce'un durumu gitgide kötüleşmektedir. "Yapabileceğim bir şey var mı?" der yavaşça. Buffy de "Konuşmak istemiyorum" diye cevap verir. Spike yavaş hareketlerle Buffy'nin yanına oturur ve bölüm biter.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]