Gingerbread

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Gingerbread"
Buffy the Vampire Slayer bölümü
Bölüm no.3. sezon
11. bölüm
YönetmenJames Whitmore, Jr.
Senarist
 • Jane Espenson
 • Thania St. John
Prodüksiyon no.3ABB11
Yayın tarihi12 Ocak 1999 (1999-01-12)
Süresi43 dakika
Konuk oyuncular
 • Kristine Sutherland, Joyce Summers rolünde
 • Elizabeth Anne Allen, Amy Madison rolünde
 • Harry Groener, Belediye Başkanı Richard Wilkins rolünde
 • Jordan Baker, Sheila Rosenberg rolünde
 • Armin Shimerman, Müdür Snyder rolünde
 • Lindsay Taylor, Küçük kız rolünde
 • Shawn Pyfrom, Küçük çocuk rolünde
 • Blake Swendson, Michael rolünde
 • Grant Garrison, Roy rolünde
 • Roger Morrissey, İblis rolünde
 • Daniel Tamm, Yaratık rolünde
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Amends"
Sonraki →
"Helpless"
Buffy the Vampire Slayer (3. sezon)
Buffy the Vampire Slayer bölümleri

Gingerbread (ya da Türkçe adıyla Zencefilli Çörek), The WB kanalında yayınlanan, Joss Whedon tarafından oluşturulan bir fantastik dizi olan Buffy the Vampire Slayer televizyon dizisinin üçüncü sezonunun on birinci bölümü.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Gece avlanmaya çıkan Buffy arkasında bir kıpırtı hisseder. Hemen gardını alarak döner ve arkasında elinde termosu ve kahverengi yemek sepetiyle Joyce’u görür.

Annesi kızını iş başındayken çok merak ettiğini anlattığı sırada aniden karanlığın içinden fırlayan bir vampirin saldırısına uğrar. Buffy yaratığı haklarken Joyce da arkadan kızına taktik verir. Anne kız turlamaya devam ederken Joyce toprağa gömülü bir sandığın içinde bir çocuğun cansız bedenini bulur. Elinde ise sembol şeklinde bir dövme vardır. Polis sandıktan ellerinde aynı dövme olan sarışın bir kız ve erkek çocuğu çıkarırken, Buffy zaman kaybetmeden dövmelerin anlamını öğrenebilmek umuduyla Giles’ın yanına gider.

Sunnydale'de 50 yılda bir, bir kız bir erkek çocuk öldürülmektedir ve Joyce, Sunnydale'de cadıları avlayan bir grubun lideri olur. Buffy, Willow ve Amy, cadılık suçundan yakılmak üzere kazıklara bağlanmışlardır. Giles ve Cordelia onları kurtarır. Amy ise çılgın Sunnydalelilerden korunabilmek için kendini bir sıçana dönüştürür.

Genişletilmiş anlatım[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy her zamanki gibi gece devriyesindeyken birden annesinin kendisini ziyaret etmesiyle gecesi bölünür. Joyce, kızının içinde yaşadığı dünyayı gözlemleyerek onu daha iyi anlayabileceğini düşünmektedir. Joyce gelir gelmez sahneye hemen bir vampir girer. Buffy, vampiri ormanlık alana doğru kovalarken Joy, bir oyun alanının yakınında biri kız, diğeri erkek olmak üzere iki küçük çocuğun cesedini bulur. Avuç içlerinde değişik bir amblem vardır. Polis suç mahalini incelerken, Buffy de annesini yatıştırmaktadır.

Ertesi sabah kütüphanede Buffy, Giles'a öldürülen çocuklardan bahseder. Giles'a avuç içlerindeki amblemi çizer ve Giles da bir kült olduğunu düşündüğünü söyler. Öğle yemeğinde kimsenin haberi olmadan Joyce gelir ekibin olduğu masaya. Buffy özür dileyerek annesini koridora götürür. Joyce, Buffy'e şehir merkezinde cinayet hakkında bir miting düzenleyeceğini söyler. Joyce'un bu etkinliğine düzinelerce anne katılacaktır, hatta içlerinde Willow'un annesi Sheila Rosenberg de vardır. Willow annesiyle arasındaki iletişimi hatırlayarak annesinin oraya gideceğine inanamamaktadır. Belediye başkanı kalabalığa bir şeyler okuduktan sonra kürsüye Joyce'u takdim eder. Joyce kürsüye çıkınca bir anlık sessizlik olur ama Joyce kasaba halkının olup bitenler karşısında sessiz kalmaması gerektiğini belirterek sessizliği bozar. O gecenin ilerleyen vakitlerinde Willow, Amy ve arkadaşları Michael büyü dünyasına girmek için hazırlıklar yaparlar. Altlarındaki zeminde ise ölü çocuklarda bulunan sembolün aynısı vardır.

Ertesi gün okulda bir grup öğrenci Michael'ın dolabına giderek çocukların ölümü konusunda cadıların sorumlu olduğunu söyleyerek Michael'ı rahatsız ederler. Amy çocukları dağıtmaya çalışır ama bunu beceren Buffy olur. Giles, Buffy'i bulur ve cadıların şüpheli olabileceklerine dikkat çeker. Giles'ın bu konu hakkında daha derin bir araştırma yapmasını gerektiren kitap Willow tarafından alınmıştır, bu yüzden Giles Buffy'den kitabı ondan geri almasını ister. Buffy koridorda oturmakta olan ve Willow'un eşyalarını işaret eden Xander'ı görür.

Buffy kitabı aldığında hemen aynı sembolü fark eder. Willow'dan açıklama yapmasını ister ama konuşmaları koridordaki bir karmaşa tarafından yarıda kalır. Müdür Snyder'ın gözetimi altında bir grup polis, cadılık için herhangi bir materyal olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmak için tüm dolapları aramaya başlar. Amy ofise götürülürken, Willow Buffy'e sembolün Buffy'nin doğum günü için bir koruma büyüsü için lazım olduğunu söyler. Başka bir deyişle sembol ve temsil ettiği şey zararsız bir şeydir. O sırada polis Willow'un dolabını açar ve kendisiyle gelmesini söyler. Buffy kütüphaneye koşar ama orada da aynı sahne var. Polisler Giles'ın tüm önemli kitaplarını toplarlarken Buffy sembolü yanlış anladıklarını açıklamaya çalışır.

O gece Buffy annesiyle tartışır. Bu meselenin Avcı tarafından halledilmesi gerekildiğini söyler. Joyce, Buffy'nin işinin Sunnydale'e bir faydası olmadığını düşünmektedir. Buffy gittikten sonra iki ölü çocuk mutfakta belirir, hem de oldukça canlı bir şekilde. Çocuklar Joyce'a kendilerini öldürenlere acı çektirmesi konusunda yalvarırlarken Joyce da dikkatli bir şekilde dinlemektedir onları. Bu arada Sheila, okulda başını derde soktuğu için Willow'u cezalandırır. Tüm gece boyunca odasında kalmasını söyler kızına.

Buffy parkın kenarında suç mahallinde çocukların öldüğü yeri izlemektedir; şimdi orası çiçekler ve resimlerle donatılmıştır. Angel gelir ve annesinin kendi işi hakkında yaptığı ağır eleştiriden sonra Buffy'i teselli eder. Buffy daha sonra kütüphaneye gider ve Giles, Xander ve Oz'u internette yararlı bilgi bulmaya çalışırlarken görür. Buffy çocuklar hakkında en ufak bir bilgi sahibi olmadığının altını çizer, hem de kimsenin. Ne adları, ne de nereden geldikleri bilinmektedir. Oz hemen Willow'a mesaj atar. Willow da hemen nette araştırmaya başlar. Sonradan açığa çıkar ki 1649 yılından beri her 50 yılda bir ölü çocukların cesetleri ortaya çıkmaktadır. Kendileri hakkındaki en eski makalede isimleri Hans ve Greta Strauss olarak geçmektedir. Fakat bu sırada Sheile, Willow'un bağlantısını keserek Giles ve diğerlerini gizemin kalan kısmını kendi başlarına çözmek zorunda bırakır. Giles, pek çok öykünün doğaüstü güçlerin gerçekliğine dayandığını söyler ve Buffy de boşlukları doldurur. Hans ve Greta'dan yola çıkarak Hansel ve Gretel'in hikâyesinin yapıldığını düşündüğünü söyler. Michael o anda kütüphaneye dalar ve kendi ailesi tarafından saldırıya uğradığını söyler. Amy'nin de evinden alındığını açıklar. Buffy ve Giles, Summers evine gidip herkesi uyarmak için yola koyulurken Xander ve Oz da Willow'un evine giderler anında. Willow'un kapısı tıklanır, kapıyı açar açmaz da annesini bir grup başka kadınla görür. Hepsi birden tek şey söylemektedir; Willow öldürülmeli. Giles ve Buffy eve gidince kadınları toplantıda bulurlar. Daha bir şey söyleyemeden kadınlar Giles'ı baygın hale getirirler. Joyce da kloroform yardımıyla Buffy'i bayıltır.

Buffy, Willow ve Amy, işledikleri suçlar için şehir merkezinde ulu orta alana kazıklara bağlı bir şekilde yakılmaya hazır beklemektedirler. Buffy baygın haldeyken Willow ve Amy çaresizce debelenmektedir. Xander ve Oz, Willow'un odasına girerler ve kızgın ailelerin yarattığı dağınıklığı görürler. Hemen şehir meydanına giderlerken Giles da ne olup bittiğini öğrenmek için eve gelen Cordelia tarafından uyandırılır. Hemen Giles'ın arabasına binerek şehir meydanına giderler. Buffy nihayet kendine gelir ve içine düştüğü durumun farkına varır. Joyce kızının yalvarışlarını dinlemeyi reddeder. Amy kendisini fareye dönüştürerek olaydan kaçar ama Buffy ve Willow hala kazığa bağlı şekilde çaresizce beklemektedirler. Giles ve Cordy hemen gelirler. Cordelia ateşi söndürmeye çalışırken, Giles da iki çocuğa büyü yapar ve çocuklar gerçek hallerini alarak kocaman bir iblise dönüşür. Anneler aldandıklarını anlarlar ve kaçışmaya başlarlar. İblis hemen Buffy ve Willow'u öldürmeye çalışır, fakat Buffy kazığı sökerek hafif öne eğilir tam zamanında ve iblise kazığı saplar. Ortamdaki sessizlik o sırada çatıda olan Oz ve Xander'ın sağlam olmayan bir kısımdan yere düşmeleriyle bozulur.

Buffy ve Willow ailelerinin iblisin etkisi altına girmesi konusunu konuşurlar ve daha sonra Willow, fare Amy'i eski haline dönüştürmeye çalışır. Ne yazık ki Willow'un bu büyüyü başarabilmesi için biraz daha pratiğe ihtiyacı vardır.

Ayrıntılar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Amy Madison’ı canlandıran Elizabeth Anne Allen, BBC’ye bu bölümden sonra şunları söylemiştir:

“Üçüncü sezon bölümü Gingerbread'da, bir odun yığınının üzerinde yandım. O gün doğum günümdü ve beni birden ateşe verdiler ve “Yangın var” diye bağırdıktan sonra herkes “Happy Birthday” şarkısını söylemeye başladı! Ah, şakacılar.”

 • Amy ve Wiilow arasındaki şu konuşma bölümden silinmiştir;

Amy: “Oh, tanrım ve Bay Nyman'ın yüzüyle yaptığı o şey…”

Willow: “Yüzündeki şey! Ne zaman bir noktaya değinse, – her zaman onun hapşıracağını düşünmüşümdür!”

Amy: “Bunu gören tek kişi benim sanıyordum.”

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Kadro hakkında bilgi[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Blake Swendson bu bölümde Willow’un büyücü arkadaşı Michael’ı canlandırdı. “Boy Meets World” ‘de Joey’i ve “3rd Rock From the Sun” da Elman’ı canlandırdı.
 • Jordan Baker bu bölümde Willow’un annesi Sheila Rosenberg rolündeydi. Spike’ın favori dizisi “Passions”da Charlie rolündeydi. Ayrıca “Ally McBeal”, “NYPD Blue”, “The West Wing”, “7th Heaven”, “Touched by an Angel”, “Chicago Hope”, “Frasier”, “Quantum Leap” ve “L.A. Law” dizilerinde de göründü. Jordan Baker ayrıca Alyson Hannigan ile “Picket Fences”ın “To Forgive Is Divine” adlı bölümünde birlikte çalıştı.
 • Roger Morrissey bu bölümdeki iblisi ve “Living Conditions” bölümünde Tapparich’i canlandırdı. Ayrıca “The Cat in the Hat” filminde Bay Vompatatat rolündeydi, “Xena”da ise Grindl rolündeydi.
 • Shawn Pyfrom bölümdeki küçük çocuk Hans’ı canlandırdı. Ayrıca Desperate Housewives'ta Andrew karakterini canlandırmıştır. Shawn ayrıca “Malcolm in the Middle”, “State of Grace”, “Family Guy”, “Touched by an Angel”, “7th Heaven”, “Ellen” ve “Chicago Hope”da da rol aldı.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]