İçeriğe atla

Tough Love

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Tough Love"
Buffy the Vampire Slayer bölümü
Bölüm no.5. sezon
19. bölüm
YönetmenDavid Grossman
Senarist
 • Rebecca Rand Kirshner
Prodüksiyon no.5ABB19
Yayın tarihi1 Mayıs 2001 (2001-05-01)
Süresi43 dakika
Konuk oyuncular
 • Clare Kramer, Glory rolünde
 • Charlie Weber, Ben rolünde
 • Troy T. Blendell, Jinx rolünde
 • Anne Betancourt, Müdür Stevens rolünde
 • Leland Crooke, Profesör Lillian rolünde
 • Amber Benson, Tara Maclay rolünde
 • Todd Duffey, Murk rolünde
 • Alan Heitz, Slook rolünde
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Dead End"
Sonraki →
"Belonging"
Buffy the Vampire Slayer (5. sezon)
Buffy the Vampire Slayer bölümleri

"Tough Love" (ya da Türkçe adıyla Sıkı Aşk), The WB kanalında yayınlanan, Joss Whedon tarafından oluşturulan bir fantastik dizi olan Buffy the Vampire Slayer televizyon dizisinin beşinci sezonunun on dokuzuncu bölümü.

Genişletilmiş anlatım[değiştir | kaynağı değiştir]

Glory sonunda Anahtarı bulduğunu düşünüp Tara'yı kaçırır. Buffy, Dawn Summers'un güvenliği için üniversiteden ayrılmak zorunda kalır. Ben de Glory sık sık onun bedenini ziyaret ettiği için kendini kaybetmektedir. Bu yüzden işten atılır. Glory de, banyo yaparken, gözlerini bağladığı adamlarına Anahtarın kim olduğunu anladığını söyler. Sunnydale Lisesi müdürünün odasında ise, Buffy ve Dawn, Dawn'un düşük notlarını konuşmaktadırlar. Magic Box'ta, Anya okuduğu kitaplardan kapitalizm ve vatanperverlik hakkında öğrendiklerini Xander,Willow ve Giles'a aktarmaktadır.

Buffy, Dawn'a bir anne modeli olmaktansa, otoriter abla olmayı daha mantıklı bulur ve kardeşini eve yollar. Tara ve Willow ise, yatakhane odasında tartışmaktadrlar. Tara, Willow'un aslında lezbiyen olmak istemediğini düşünür. Willow da Tara'nın ilk kız arkadaşı olmadığını. İkisi ayrılırlar. Tara, Sunnydale'e yeni gelen karnavala, Willow da Magic Box'a gider. Ama birden, Tara kendini parkta Glory'nin yanında otururken bulur. Glory, Tara'nın Anahtar olduğunu düşünmektedir ve onun elini sıkmaya başlar. Tara'nın eli parmaklarından neredeyse ikiye bölünür. Willow Glory'nin planını öğrendiğinde hemen parka koşar ama çok geç kalmıştır. Glory, Tara'nın Anahtar olmadığını anlayınca onun da aklını emer.

Hastanede, doktorlar Tara'yla ilgilenirken, Willow da şeytanî cehennem tanrısından alacağı intikamı planlamaktadır. Buffy Willow'a bunun boşa kürek çekmekten farksız olacağını söyler ve Dawn'u Spike'ın yer altındaki sığınağına götürür. Buffy Willow'u ikna ettiğini düşünmüştür ama Spike ona gerçeği fark ettirir: "Sevgilisi mahvedilmiş çok güçlü bir cadıya oraya gitme dedin ve o da tamam deyip yerine mi oturdu? Düşün Buffy, Glory aynı şeyi Dawn'a yapsa, sen ne yapardın?" Bu sözler üzerine Buffy hemen Glory'nin yaşadığı yere doğru koşmaya başlar. Ama Willow çoktan saldırıya geçmiştir. Magic Box'ta "The Darkest Magic" adlı, açıldığı anda etrafa kötü ruhlar saçan bir kitaptan yararlanarak, Glory'ye saldırmaya başlar.

Glory, evinde adamlarıyla konuşurken, birden her şey sallanmaya başlar, duvarlarda çatlaklar oluşur. O da sormadan edemez: "Kıyamet sipariş eden oldu mu?". Ama bu, büyüden gözleri simsiyah olan Willow'dur. Yerden yarım metre kadar yüksekte, Glory'ye bakmaktadır. "Sana bir acı borçluyum" der ve Glory'nin üzerine büyülü şimşeklerinden saçar. Glory'nin canı gerçekten yanmıştır ama ne de olsa o bir cehennem tanrısıdır ve büyüye dayanıklıdır. Willow'un halıdan çıkardığı yılana da, üzerinde fırlattığı bıçaklara da dayanır ve sonunda ona "gününü göstermeye" karar verir. Tam Willow'u öldürecekken Buffy yetişir ve ikisi kaçarlar.

Ertesi gün, hastanede Tara'yı ziyaret ederler. Dawn da yanlarındadır. Ama anîden duvarı parçalayarak Glory gelir. Aslında amacı Willow'u öldürmektir, ama deliren Tara, Dawn'un anahtar olduğunu belli eder. Her şeyi anlayan Glory, şeytanî bir gülümseyle onlara bakar. Buffy anlamıştır: O an Glory, Dawn'u yakalayacaktır.

Bölüm başlığının çevirileri[değiştir | kaynağı değiştir]

 • İtalyanca: "Contrasti d'amore" (Aşk çelişkileri)
 • Almanca: "Götterdämmerung" (Tanrıların karanlığı)
 • Fransızca: "Magie noire" (Kara büyü)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]