The Replacement

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"The Replacement"
Buffy the Vampire Slayer bölümü
Bölüm no.5. sezon
3. bölüm
YönetmenJames A. Contner
Senarist
  • Jane Espenson
Prodüksiyon no.5ABB03
Yayın tarihi10 Ekim 2000 (2000-10-10)
Süresi43 dakika
Konuk oyuncular
  • Kristine Sutherland, Joyce Summers rolünde
  • Michael Bailey Smith, Toth rolünde
  • Kelly Donovan, Xander'ın ikizi rolünde
  • Cathy Cohen, İnşaat Yöneticisi rolünde
  • David Reivers, Ustabaşı rolünde
  • Fritz Greve, İnşaat işçisi rolünde
Bölüm kronolojisi
Sonraki →
"First Impressions"
Buffy the Vampire Slayer (5. sezon)
Buffy the Vampire Slayer bölümleri

"The Replacement" (ya da Türkçe adıyla Değişim), The WB kanalında yayınlanan, Joss Whedon tarafından oluşturulan bir fantastik dizi olan Buffy the Vampire Slayer televizyon dizisinin beşinci sezonunun üçüncü bölümü.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Rutin devriyeleri sırasında karşılaştıkları İblis Toth, onların üzerinde daha önce hiç görmedikleri türden bir silah kullanır. Ancak Xander, Buffy'i korumak için, silahın önüne kendini atar ve iki tane Xander olarak ortaya çıkar.

Genişletilmiş anlatım[değiştir | kaynağı değiştir]

Scooby Gang'in rutin devriyesi sırasında karşılaştıkları sarı bir iblis, elindeki ilginç bir aleti Buffy'ye doğrultur. Tam amacına ulaşmak üzereyken Xander Buffy'nin önüne atlar ve onu kurtarır. Kendisi ise çöp yığınının üzerine fırlar. Kısa bir süre sonra ayılır ve hepsi evlerine dağılırlar. Fakat ortada bir problem vardır; ertesi gün, aynı yerde bir Xander daha uyanır! Doğruca Anya'yla kaldıkları bodruma koşar ve içeride tıraş olmuş, gömleğini giyen bir Xander görür. Onu takip eder, bu yeni Xander oldukça başarılıdır, şantiyede yeni bir iş alır, dün görmeye geldikleri daireyi tutar, üstelik ev sahibi kadın ona kur yapıp "Bay Xander" dahi bile der, ayrıca Anya'yı da çok mutlu etmektedir. Xander onun yanından ayrılır ve Buffy ile Giles'ın yanına koşar. Fakat diğer Xander çoktan oraya varmıştır ve onlar da çoktan ona inanmışlardır. Onları gözetlemekte olan Xander derhal Willow'un yanına gider. Onun çok tuhaf davrandığını fark eden Willow'la aralarında oldukça ilginç konuşmalar geçer.

Xander (Willow'la konuşan), diğer Xander'ın Anya'yla buluşacağını öğrenir ve ona bir şey yapacağından korkarak derhal silahını da alıp yeni tuttukları eve gider. Bu sırada, Buffy, Riley, Willow, Tara ve Giles, Toth hakkında araştırma yapmaktadırlar. O sırada, Toth'un elindeki aletin işlevinin farkına varırlar. Alet, uygulandığı kişinin kişiliklerini ayırmaktadır. Yani Xander'lardan biri başarılı ve olgun Xander, diğeri de aceleci ve çocuksu Xander'dır. -Çocuksu- Xander'ın diğerine zarar vermesinden çok korkarlar; biri ölürse diğeri de ölecektir çünkü. Buffy ve Riley hemen Anya ile Xander'ın apartman dairelerine giderler ve oradaki ilginç manzarayla kaşılaşırlar. Xander, karşısındaki Xander'a silah doğrultmuş, Anya da onlara bakakalmıştır. Hemen olup biteni onlara da anlatırlar. Xander'lardan hiçbiri diğerine zarar vermeden eve geri dönerler ve onları tekrar birleştirecek büyüyü ararlar. Anya ise iki Xander olmasından yanadır, ona göre iki Xander'la aynı anda yatmak çok eğlenceli bir deneyim olacaktır. Fakat Willow tek bir cümle söyler ve iki Xander tekrar tek bir vücutta birleşirler. Bu sırada, Toth'un neden Buffy'yi ikiye ayırmak istediğini de anlarlar; Buffy'nin avcı yanıyla normal genç kız yanı birbirinden ayrılınca, daha vahşileşecek olan avcı yanının normal Buffy'yi öldürmesi, böylece Buffy'nin ortadan kalkmasını amaçlamıştır. Xander ise, hem Buffy'yi böyle bir ölümden kurtarmış, hem de çok ilginç, aynı zamanda öğretici bir tecrübe yaşamış olduğundan dolayı çok mutludur.

Bu arada, ikinci Xander'ı Nicholas Brendon'ın ikiz erkek kardeşi Kelly Donnovan oynamıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]