Geliştirilmemiş Buffy the Vampire Slayer yan ürünleri

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Buffy the Vampire Slayer ve Angel televizyon dizileriyle ortaya çıkmış kurgusal Buffy evreni'nde birçok farklı alanda farklı yapımların üretimine kalkılmıştır. Yine de bu yapımlardan bazıları belirli sebeplerden dolayı geliştirilememiştir. Bazen, yapımda kullanılması gereken oyuncular müsait olmayabiliyordu ya da, bu yan ürünleri gözden geçiren stüdyolar ve kanallar bu programların ekonomik açıdan çok da doğru bir adım olmayacağını düşünmüşlerdi.

2007'den itibaren, Buffy yan ürünleri arasında gelişme fırsatı bulamamış çoğu proje çizgi roman şekline çevrilip yayınlanmıştır. Faith hakkındaki fikirler Dark Horse Comics'in Buffy the Vampire Slayer Sezon Sekiz'inde kullanılmış ve Spike hakkındaki fikirler de IDW Publishing tarafından yayınlanmış After the Fall ile Spike çizgi romanlarında kullanılmıştır. Ripper için geliştirilmiş karakterler ve hikâye örgüleri ise Angel & Faith çizgi romanında kullanılmıştır.

Genel bakış[değiştir | kaynağı değiştir]

Şu ana kadar geliştirilmemiş bütün Buffy evreni yan ürünlerinin listesi.

Başlık Fikrin ortaya ilk çıktığı tarih
Corrupt (yayınlanmamış Angel bölümü) 1999
Buffy Animasyon Serisi 2002
Ripper 2002
Slayer School 2003
Faith the Vampire Slayer 2003
Spike 2004

"Corrupt" (yayınlanmamış Angel bölümü)[değiştir | kaynağı değiştir]

"Corrupt" aslında Angel dizisinin ikinci bölümü olacaktı. Hikâyede karanlık ve yetişkin temaları kullanılmıştır. Senaryosu David Fury tarafından yazılmış bölümde Kate Lockley, uğuşturucu bağımlısı ve aynı zamanda bir kötü kadın polis olarak tanımlanır. Bir de Angel'ın bir kurbanın kanını tatması da bölümde bulunur. Bu nedenlerle yapım iptal edilip, yerine "daha iyimser" olan "Lonely Hearts" bölümü yazılmış ve üretilmiştir.

David Fury'nin yorumuna göre:

"O ikinci bölüm olan 'Corrupt' için yazdığım o uzun satırlar arasındaki konu - uyuşturucu bağımlısı hayat kadınları. Genelde The WB'de görebileceğiniz bir şey değil. Ayrıca dizideki polis kadın karakter Kate... aslında bir gizli görev için kokain bağımlısı ve erkeklerle para için yatan kadın rolüne bürünmüştür, ama görevinden biraz saparak daha ileri gitmiştir."[1]

Bölümün yapım sürecine girmesine yalnızca iki gün kala The WB bölümün çekimlerinin başlamamasına karar verdi, çünkü bölümünün tonunun çok karanlık olduğunu düşünüyorlardı. Senaryonun çoğu silinse de bazı parçaları "Lonely Hearts" bölümünde kullanıldı. "Corrupt" bölümünün bazı kısımları da ayrıca ilerki bölümlerde kullanılmıştır.

Bölüm özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

Hayat kadınları son birkaç aydır kayıplara karışmaktadır. Doyle ise Chrystal isimli bir kadın hakkında bir imgelem görür ve anlaşılır ki Chrystal'ın kaybolan kadınla bir ilgisi vardır. Bu nedenle Angel Investigations olaya karışır. Angel, Chrystal ile $300'a arkadaş olur. Cordelia, "Cookie" takma ismiyle hayat kadını rolünde gizli göreve çıkar. Doyle ise tehlikede olabilecek kadınları korur.

Kadınları çalıştıran kişiler Bozguncu T'Purok'a tapmaktadırlar. İblis bu hayat kadınlarını etki altına alır ve onların cani cinayetler işlemelerine sebep olur. Kate Lockley ise uyuşturucu bağımlısı gizli göreve girmiş bir polistir ve mezhebe çok sinirlidir, onları öldürmeye çalışır. Angel, onun cinayet işlemesine engel olur ve T'Purok'un peşine düşer.

Buffy Animasyon Serisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy Animasyon Serisi, Buffy the Vampire Slayer dizisinin hikâyesi üzerine kurgulanmış ama geliştirilmemiş bir çizgi dizidir. Programın gelişimi 2001 yılında başlamış ve 20th Century Fox tarafından 2002'de yayınlanması bekleniyordu. Mutant Enemy tarafından altı adet senaryo tamamlanmıştı ve 2004 yılında ise dört takikalık bir sunum üretildi (ki sadece endüstride dağıtıldı). Yine de, nihayetinde hiçbir kanal diziyi almak istemeyince üretilmeden kaldı. Ama dört dakikalık sunum bölümü daha sonra çevrimiçi olarak yayınlandı.

Ripper[değiştir | kaynağı değiştir]

Ripper, aslında Buffy the Vampire Slayer (Joss Whedon tarafından yaratılmış) dizinin karakteri olan Rupert Giles'ı konu edinen bir televizyon programı olması planlanan gelişmemiş yapımdır. Ama daha sonraki paylaşılan bilgilere göre eğer Ripper yapılsaydı bile ya bir TV-filmi olacaktı ya da DVD-filmi.[2] İngiliz oyuncu Anthony Stewart Head tarafından canlandırılan Giles karakterinin lakabı gençlik dönemlerinde 'Ripper' idi.

Whedon programın "klasik İngiliz hayalet hikâyeleri" geleneğinde olacağını ve yalnızlık temasını işleyeceğini açıklamıştır. Head bu fikri "hayaletlerle Cracked olmak olarak tanımlamış,[3] Whedon da dizi için belirlediği bazı temaları detaylandırmıştır: "Orada yaşayan insanlar gerçekten izole edilmiştir. [Giles] kendisi uzun yıllardır orada yoktur. Artık sahip olmadığı bir aile ile çevrilmiştir. Hayatına [kendisi] bir bakıma tek başına devam etmekte ve diğer insanların hayatlarının gölgelerine karışıp onlar hakkındaki her şeyi öğrenmeye çalışmaktadır. Yalnızlık benim aklıma gelen bir tema. Dizinin asıl kendini ortaya çıkartan duygusal teması olmayabilir ama gerçekten beni en çok etkileyen tema."[4] Daha sonra açıklanmıştır ki Whedon iki saatlik bir pilot bölümü yazmış, Jane Espenson ve diğer Buffy ekibi de bazı potansiyel bölümleri kaleme almıştır.[5]

2001 yılında, BBC programı bir mini dizi yapmayı planlamıştır. Daha sonra ise bir TV filmi olabileceği açıklanmıştır, ama yine de Aralık 2005'te yapılan bir mülakatta Head, Ripper'ın bir "Buffy evreni DVD'lerinin bir parçası olacak iki saatlik bir film" olabileceğini söylemiştir.[2] Whedon ise daha sonra yeni dizisi Dollhouse (ki bu dizi 2010 yılında sona ermiştir) ve çizgi roman serisi Buffy the Vampire Slayer Sezon Sekiz ile ilgilenmeye başlamıştır. Whedon aslında Ripper dizisi ile ilgili planlarını 2001 yılında Head'in İngiltere'ye evine gitmek için diziden ayrılmasından hemen sonra paylaşmıştır. Geçen sekiz yılda ise fikir gelişmiştir.

Comic Con 2007'de, Joss Whedon BBC'de yayınlanacak 90 dakiakılık bir Ripper özel programının konuşmalarının hemen hemen hazır olduğunu[6] ve BBC'nin de Head'in de bunu desteklediğini açıklamıştır.

Gelişim sürecinin 2008 yılında başlaması ve Ripper programının ise aynı yılın yazında yayınlanması planlanmıştı.[7] Yine de Nisan 2008'de yapılan bir BBC mülakatında Head demiştir ki "Joss Whedon şu anda başka bir projeyle ilgileniyor, benim de elim kolum bağlı olduğu için şu an sadece yapımın var olduğunu söyleyebilirim."[8] Aynı mülakatta Head, Whedon'un projeyi Doctor Who ve Torchwood yapımcısı Julie Gardner ile tartıştığını söylemiştir.

"Aslında bana bu fikri ilk açtığında, bir TV dizisiydi ve konusu da Giles'ın yalnız bir adam olarak İngiltere'de gerçek bir nedeni olmadan yaşayışıydı," demiştir Head.[9][10] "Genellikle hayalet hikâyeleriydi. Her hafta, bir hayalet hikâyesi bir şekilde onu etkiliyordu."[9][10] Head, daha sonra ise Whedon'un Ripper'ın bir tek-bölümlük TV filmi olacağından bahsettiğini açıklar. "Bana yazdığı hikâyeyi anlattı, kesinlikle güzeldi ve umarım bir gün ya Ripper'ın asıl olması gerektiği gibi TV dizisi şeklinde ya da TV filmi şeklinde yapılır. Gerçekten harika ama harika bir hikâye. Bir çeşit hayalet hikâyesi. Bu hikâye ayrıca bir adamın kendi ruhunu araştırmasını konu ediniyor ve büyüleyici, harika ve üzücü bir hikâye, klasik bir Joss Whedon eseri. Umarım bir gün bunu yaparız. Oradan sonra da eğer bu tek bölümlük film başarılı olursa belki bunu bir diziye çevirme fikrini bile değerlendireceğini söyledi. Önceden de söylediğim gibi kendisi şu anda Dollhouse dizisi ile uğraşmakta; ama yine de asla asla demeyin. Hala bu yapımın rafta beklemekte olduğunu düşünüyorum.[9]

Joss Whedon daha sonra TV Week'den James Hibberd ile bir mülakat yapmıştır ve şaşırtıcı bir şekilde Ripper hakkında çekimser konuşmuştur. Whedon, "Yeni bir haber yok. Ortaya çok problem çıkabilir. Ripper'ın hakları karışıklaşmaya başladı. Tabii ki hikâyede başka karakterler de var. Biraz ayak işi yapmak zorunda kalabiliriz. Zaten ben Dollhouse dizisinde çalışmaktayım şu anda ama bu demek değil ki Ripper'da da çalışamam" demiştir.[11] The Write Environment ile olan başka bir mülakatta Whedon, "Şey, Ripper birçok şeyden dolayı kurban oldu, çoğu da sözleşmeler yüzünden... şu anda, tek bildiğim şey BBC için Tony ile birlikte bir şey yapacağım ve ne olduğunu bile bilmiyorum... Aslında sannırım ne olduğunu biliyorum, ama henüz birilerine söyleyecek kadar tam emin değilim... yine de büyük ihtimalle Ripper olmayacak" demiştir.

Dollhouse dizisinin iptal olmasıyla birlikte Whedon, Rupert Giles karakterinin kullanım haklarından dolayı konuşmalarda kilitlenmiştir. Mekan, mekandaki yerel yapım ekibi ve Whedon'un başlangıç senaryosunun yanında bu durum BBC'nin finanse olmasının önündeki tek engeldir. Hala bu yapımın 90-dakikalık bir TV filmi olacağı mı yoksa bir mini seri olacağı mı belirsizdir.[12][13]

The A.V. Club ile olan bir mülakatta, Whedon "[..]Ripper'ın özü hakkındaki şey şu ki BBC bana şöyle bir şekilde geldi, 'Bu yapım Ripper olmak zorunda değil. Yalnızca [Anthony Stewart Head] olabilir ve büyü olur, çünkü Tony olacak, çünkü o harika.' İşte sorun da bu: Bilmediğim bir nedenden dolayı, o her geçen sene daha da seksi oluyor. Bu bana olmuyor! Ben, 'Ne yapıyorsun?' modundayım ve hikâyem de en başından beri yetişkin bir adamın yaşamı ile yaptığı seçimler hakkında. Yani bunu şimdi de yapabilirsiniz, ya da bundan 10 yıl sonra yapabilirsiniz. Ayrıca Tony'e 'Bunu kesinlikle yapacağız!' diyerek diğer yaşayan tüm insanlardan daha çok işkence ettim. Çünkü yaptığımızı zannediyordum. O çok fazla çalışıyor, bu nedenli suçlu hissediyorum. Ama Ripper ile ilgili olan şey de bu: Aklımdan bir türlü çıkmıyor çünkü hala bunun için haklı, ve hala bunu getirebilir" demiştir.[14]

2012 yılında, Ripper TV dizisinin konusu Angel & Faith isimli çizgi romanında uyarlanmaya başlamıştır, Giles'ın ölümünden sonra birincil mirasçısı Faith Lehane'e kalan Giles'ın London'daki evinde yaşarken Angel'ın görevi Giles'ı diriltmektir. Çizgi roman serisinde Giles'ın son birkaç yılında yaptıklarını anlatan kısımlardaki hikâyeler ve bazı karakterler aslında Ripper'ın senaryosundan gelmektedir. Ayrıca Giles'ın, Sophronia ve Lavinia Fairweather ismindeki yaşlanmayan cadı teyzeleri de seride belirir. Whedon, bu karakterlerin asıl dizide Anthony Head'in gerçek kız kardeşleri olan Emily Head ve Daisy Head tarafından canlandırılmasını planlamıştır.[15]

Slayer School[değiştir | kaynağı değiştir]

Jane Espenson'ın Buffy dizisinin son bölümlerinin yayınlandığı sıralarda dediğine göre, "Sanırım Marti, Joss ile Slayer School hakkında konuşmuştu, bunun hakkında bir şeyler olabileceğini düşünüyorum."[16]

Mart 2003'te Espenson, Ball State Üniversitesi ile olan konuşmasında daha çok bilgi açıklamıştır. Dizide bazı potansiyeller ("Chosen" bölümünden sonra avcıya dönüşen) ve Willow Rosenberg de dahil olmak üzere Buffy dizisinin bazı diğer karakterlerinin de kullanılacağını söylemiştir. Espenson ayrıca Whedon'un bu yan ürünü yapmanın onu çok iyi hissettirmediğini de söylemiştir.[17][18] Görünüşe göre "Slayer School" konsepti hiçbir zaman bir Buffy yan ürünü olarak bu fikrin ötesine gidememiştir.

Faith the Vampire Slayer[değiştir | kaynağı değiştir]

Faith the Vampire Slayer isimli Buffy yan ürünü ilk defa Tim Minear tarafından 2003 yılında Eliza Dushku'nun ünlü antikahraman avcı Faith rolünde oynaması fikri ile ortaya atılmıştır. Ama bunun yerine Dushku, Tru Calling isimli dizide başrol oynamıştır. Dushku, IGN'nin yaptığı bir mülakatta "Faith'i sevdiğini" ama "artık başka bir karakter denemesinin vakti geldiğini" söylemiştir.[19]

Tim Minear, yan ürünün bazı detaylarını ve neden üretilmediğini anlatmıştır: "Eliza oldukça zarif, nazik ve mükemmel birisi ama artık yeni bir şey denemek istediğini söyledi. Burada darılma gücenme olmadı. Programın ana konusu Faith'in Kung Fu ile buluşması olacaktı. Faith, muhtemelen bir motorsikletin üzerinde, dünyayı dolaşacak ve bu koca dünyada kendi ait olduğu yeri bulmaya çalışacaktı.[20] Tru Calling yapımcısı Dawn Parouse ise daha sonra Eliza'nın yan ürünü değil de bu diziyi seçeceğini açıklamıştır.[21]

Bu yan üründe oluşturulan fikirler daha sonra Brian K. Vaughan tarafından Buffy the Vampire Slayer Sezon Sekiz serisinin "Gelecek Yok" bölümünde yayınlanmıştır.

Spike filmi[değiştir | kaynağı değiştir]

Spike, Buffy the Vampire Slayer ve Angel dizilerinde bulunan Spike karakterini konu alan ve yayınlanması planlanmış bir filmdir. Fikrin 2006 yılında gerçekleşmeyeceği açıklanmıştır ve 2012 yılında Spike karakterini canlandıran oyuncu James Marsters, 411Mania'a bir daha Spike'ı oynamayacağını söylemiştir: karakteri oynamak için çok yaşlı olduğunu ve "hile yapmadan" da bunu yapamayacağını söylemiştir.[22] Daha sonra Haziran 2016'da Marsters başka bir mülakatta Spike karakterini gelecekte belki teknoloji çok gelişir de seyirciye Spike'ın yaşlanmadığını gösterebilirse oynayabileceğini söylemiştir. 2004 yılında Whedon oyuncuya, gelecek projelerde oyuncu kadrosuna Spike rolüyle dahil olup olmayacağını sormuştur ve o da Angel dizisinin finalinden sekiz yıl sonraki süre içerisinde oynayabileceğini söylemiştir. Ve 2011'de bu süre bittiğinde James Marsters kendisinin rolü oynayamayacak kadar yaşlı olduğunu söylemiştir.

James Marsters film hakkındaki fikirlerini Joss Whedon ile tartışmış ve film için bir senaryo oluşturmuştur. Marster'ın senaryosu 2014 yılında yayınlanmış "Spike: Into The Light" çizgi romanında kullanılmıştır. Bu çizgi roman Dark Horse Comics tarafından yayınlanmış ve teklif edilmiş TV filminin senaryosunu gevşekçe takip etmiştir. Çizgi romanın görsel tasarımları Derlis Santacruz, Dan Jackson ve Steve Morris tarafından yapılmıştır.[23]

Çizgi romanın hikâyesi, geliştirilmemiş Spike filminin konusundan oluşmuştur. Hikâye kronolojik olarak, Buffy the Vampire Slayer TV dizisinin 6. sezonunun sonu ile 7. sezonunun başı arasında yer almaktadır. Ana karakter Spike, ruhunu henüz yeni kazanmış ve evsiz bir şekilde sokaklarda kalmıştır. Suç işlemeden hayatta kalmanın çok zor olduğunu keşfeder. Botlarına zarar gelen vampir, yeni bir çift almaya giderken çocukları bir canavardan kurtarır ve geçmişiyle yüzleşir.

Yapım detayları[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 yılında Angel iptal edildikten sonra, WB Angel TV filmleri konusuna bir ilgi göstermiştir. Yine de daha sonraki yaz, karakteri sekiz yıl boyunca televizyonda canlandırmış David Boreanaz, karakterine sadece bir sinema filminde geri dönebileceğini söylemiştir.[24]

Mayıs 2004'te, James Marsters bir Spike filminin olma ihtimalinden bahsetmiştir.[25] Aynı sene, eğer beş yıl içerisinde bir yapım üretilirse Buffy evrenindeki karakterine döneceğini söylemiştir. Ama beş yıldan sonra artık Marsters, ölümsüz bir karakteri oynarsa seyirciyi onun yaşlanmadığına inandırmanın zor olacağını düşünmüştür.[26]

2004 yılından beri Whedon diğer birçok projede çalışmıştır, buna örnek olarak Serenity, Wonder Woman ve Astonishing X-Men gösterilebilir. Yine de bazı kişilere ulaşarak Spike filminde yer alıp alamayacaklarını sormuştur. Kendisi Amy Acker'ın filmin içinde yer alacağını ve eğer Alyson Hannigan da müsait olursa görünümler yapacağını söylemiştir.[27] Whedon, Spike hikâyesini daha sonra 2007 yılında Dark Horse tarafından yayınlanacak olan Buffy çizgi romanlarında uyarlayıp yayınlayacağından bahsetmiştir.[28]

2005 sonlarına doğru, Tim Minear demiştir ki “Joss ile birlikte öğle yemeği yedik ve bana biraz sarışın vampir şeyi yazıp yönetmek istiyor muyum diye sordu”.[29]

The WB'deki eğlence başkanı David Janollari, Ocak 2006'da "Joss Whedon ile bir Spike filmi yapmak isterdik gerçekten" demiştir, ama daha sonra "Joss Whedon meşgul, hızlı bir tür uzun metrajlı film yapımcısı. Açıkçası şu an bizim için müsait değil. Ama kendisi biliyor, siz de biliyorsunuz ki o filmi yapmak istediği zaman kapımız ona açık."[30]

Whedon Spike filminin peşinden gitmiş ve Minear tarafından yönetilen, filmi yayınlayacak ve/veya üretecek kişiler olan Marsters ve Acker'ı bulmuştur. Mart 2006 sırasında Whedon, UK TV Channel MTV Screenplay'da çıkmıştır ve hala Spike filminin yapılması ile uğraştığını duyurmuştur.[31] Mayıs 2006'da Saturn Ödülleri'nin dışında, Whedon konsepti bazı yerlere sunduğunu (ki kurgusal Buffy evreni ürünlerini yayınlama hakkını tuttukları için tabii ki 20th Century Fox'un da dahil edilmesi gerekmiştir), ama henüz bu sunduğu yerlerden geribildirim almadığını söylemiştir.[32] May 2006'da bir basın toplantısında Amy Acker, Spike filminin yapılmayacağını söylemiştir: “Sanırım artık filmin yapılmayacağını söylemekte bir sakınca yok, çünkü eğer yapılacağı olsaydı, şu anda ortada bir şeyler olurdu. Bunlardan üç tane olması gerekiyordu –- biri Spike, bir Faith ve ayrıca bir tane de Willow için. Sanırım şu anda bunu söylememde sakınca yok, çünkü zaten gerçekleşmeyecek”.[33] Haziran 2006'da, Joss Whedon ayrıca yatırımın da bir problem olduğunu söylemiştir: "Sürekli hayatta tuttuğum bazı kesin karakterler vardı çünkü onlar hakkında filmler üretebileceğimi düşünmüştüm, ama bu iş olacağı varmış gibi durmuyor. Sanırım para benim için bir sorun".[34]

Senaryo ve canlandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Öncelikle Whedon'un da desteğiyle Tim Minear'ın senaristlik ve yönetmenlik yapacağı belirlenmiştir. Oyuncu kadrosunda ise Spike rolünde James Marsters, Illyria rolünde Amy Acker ve muhtemelen Willow Rosenberg rolünde Alyson Hannigan bulunacaktı.[27] J. August Richards, vampire dönüştükten sonra ana kötü karakterler arasına giren Charles Gunn rolünde devam edecekti.[35]

Hikâye ve devamlılık[değiştir | kaynağı değiştir]

Whedon'un dediğine göre Spike filminin kronolojik sırası "Buffy ve Angel dizilerinin finallerinden sonrasıdır".[28]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ David Whitton (24 Haziran 2011). "David Fury discusses the Angel that might have been and the episode we'll never see". DavidBoreanaz.com. 21 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2016. 
 2. ^ a b Buffy the Vampire Slayer magazine #80, (UK, December 2005), p19
 3. ^ "Giles Series will be "Cracker with Ghosts."". BBC. 4 Haziran 2001. 11 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Mart 2007. 
 4. ^ "Owner of a Lonely Heart". Buffy the Vampire Slayer magazine, 26. BK. Ekim 2001. 
 5. ^ "A Rest for Ripper". Buffy the Vampire Slayer magazine, 32. BK. Nisan 2002. s. 6. 
 6. ^ "Comic-Con: Joss Whedon panel report". 28 Temmuz 2007. 5 Aralık 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2008. 
 7. ^ "IGN: SDCC 07: Whedon Says Buffy Spinoff Ripper Still Planned". IGN. 28 Temmuz 2007. 15 Nisan 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2016. 
 8. ^ "Talking Shop: Anthony Head (BBC interview 29 April 2008)". BBC. 29 Nisan 2008. 2 Mayıs 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Kasım 2016. 
 9. ^ a b c "Anthony Head - "Ripper" Tv Series - He says it's still possible". Whedon.info. 22 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2016. 
 10. ^ a b James Rundle (2 Haziran 2009). "Ripper still possible – Head". SciFiNow.co.uk. 22 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2016. 
 11. ^ Jace Lacob (1 Nisan 2008). "What Ever Happened to Joss Whedon's "Ripper"?". TelevisionaryBlog.com. 27 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2016. 
 12. ^ "Anthony Head: The Buffy spinoff Ripper may still be possible". Sci-fi Wire. 1 Haziran 2009. 19 Haziran 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Haziran 2009. 
 13. ^ "Does the cancellation of Dollhouse mean Ripper likely to happen?". Sci-fi Wire. 1 Aralık 2010. 1 Mart 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Aralık 2010. 
 14. ^ "Joss Whedon on writing horror and superheroes for fanboys and casual viewers alike". The A.V. Club. 29 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2014. 
 15. ^ "Chambliss & Gage prepare the end of "Buffy Season 9"". Comic Book Resources. 2 Ağustos 2012. 12 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ocak 2013. 
 16. ^ "Dear Jane - Spoilers!". Bbc.co.uk. 8 Temmuz 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2016. 
 17. ^ "Espenson's talk at a University reveals more details about Slayer School". Aintitcool.com. 9 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Kasım 2016. 
 18. ^ "Spin-offs stop spinning". BBC. 24 Mart 2003. 2 Ağustos 2003 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2016. 
 19. ^ "An Interview with Eliza Dushku". IGN. 23 Mayıs 2003. 31 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Kasım 2016. 
 20. ^ "Tim Minear and Eliza Duskhu on the aborted Faith spinoff". Whedonesque.com. 13 Nisan 2003. 11 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2008. )
 21. ^ Dawn Parouse (2004). Finding the Calling: The Pilot (Tru Calling Sezon 1, Disk 6, Özel İçerik) (DVD). 20th Century Fox. 
 22. ^ "James Marsters (Buffy the Vampire Slayer, Angel)". 411mania. 10 Mart 2012. 3 Kasım 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2016. 
 23. ^ "Spike: Into The Light (Buffy the Vampire Slayer)". Amazon.com. 13 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Kasım 2016. 
 24. ^ "David Boreanaz TV Guide interview". Whedonesque.com. 18 Ağustos 2004. 30 Kasım 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2008. 
 25. ^ "Spike TV movie on the cards?". Whedonesque.com. 9 Mayıs 2004. 24 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2008. 
 26. ^ "Marsters agrees he would be willing to portray Spike in a movie, if it was made within five years". Journalnow.com. 22 Kasım 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Kasım 2016. 
 27. ^ a b "Every Failed Buffy The Vampire Slayer Spin-Off (& Why They Didn't Happen)". ScreenRant (İngilizce). 10 Haziran 2020. 13 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Aralık 2020. 
 28. ^ a b Whedon, Joss (9 Kasım 2005). "Joss to never learn how to work site! Man is complete Melvin! Mock him!". Whedonesque.com. 3 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2008. 
 29. ^ "An update on the Spike TV movie". Whedonesque.com. 20 Ağustos 2005. 1 Aralık 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2008. 
 30. ^ "WB accept they want a Spike movie if Whedon writes/directs". Scifi.com. 24 Mart 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Kasım 2016. 
 31. ^ "Joss Whedon appears on tonight's MTV UK's 'Screenplay'". Whedonesque.com. 10 Mart 2006. 11 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2008. 
 32. ^ "Video interview with Joss from the Saturn Awards". Whedonesque.com. 10 Mayıs 2006. 24 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Mayıs 2008. 
 33. ^ "Amy Acker confirms that the project will not be going ahead". Syfyportal.com. 13 Mart 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Kasım 2016. 
 34. ^ "Whedon says that "money is standing in the way" of the project". Wizard Universe. 5 Şubat 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Kasım 2016. 
 35. ^ "Amy Acker Says Angel Spinoffs Won't Happen - Buffy-Boards". Buffy-Boards. 11 Aralık 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Ekim 2014. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Corrupt

Buffy Animasyon Serisi

Ripper

Slayer School

Faith the Vampire Slayer

 • ifmagazine.com - Marti Noxon "Faith" dizisi hakkında konuşuyor (Temmuz 2006)