İçeriğe atla

Help

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Help"
Buffy the Vampire Slayer bölümü
Bölüm no.7. sezon
4. bölüm
YönetmenRick Rosenthal
Senarist
 • Rebecca Rand Kirshner
Prodüksiyon no.7ABB04
Yayın tarihi15 Ekim 2002 (2002-10-15)
Süresi43 dakika
Konuk oyuncular
 • Azura Skye, Cassie Newton rolünde
 • Zachery Ty Bryan, Peter Nichols rolünde
 • Glenn Morshower, Bay Newton rolünde
 • Rick Gonzalez, Tomas rolünde
 • Sarah Hagan, Amanda rolünde
 • D.B. Woodside, Müdür Robin Wood rolünde
 • J Barton, Mike Helgenburg rolünde
 • Daniel Dehring, Kırmızı cüppeli #1 rolünde
 • AJ Wedding, Kırmızı cüppeli #2 rolünde
 • Marcie Lynn Ross, Ölü kadın rolünde
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Ground State"
Sonraki →
"The House Always Wins"
Buffy the Vampire Slayer (7. sezon)
Buffy the Vampire Slayer bölümleri

"Help" (ya da Türkçe adıyla Yardım), The WB kanalında yayınlanan, Joss Whedon tarafından oluşturulan bir fantastik dizi olan Buffy the Vampire Slayer televizyon dizisinin yedinci sezonunun dördüncü bölümü.

Genişletilmiş anlatım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm bir tabut odasında biri açık üçü kapalı tabutların gösterilmesiyle başlar. Açık olan tabutun içinde olası bir vampir yatmaktadır. Görevliler çıktığında diğer üç tabuttan Buffy, Xander ve Dawn çıkar. Bir süre tartıştıktan sonra cesede bakarlar, Xander onun ölü gibi gözüktüğünü ve ona göre eceliyle öldüğünü söyler. Dawn ise onun huzurlu göründüğünü söylerken, ceset gözlerini açar ve huzurlu olmadığını söyler. Buffy ise 'Yardımcı olayım o zaman.' der ve vampiri kazıklar. Ertesi gün Buffy'nin ilk öğrencileri ona gelmektedir ve hepsi gerçekten sorunlu çocuklardır. Bu sırada Xander ve Willow mezarlığa doğru yol almaktadırlar. Buffy'nin öğrencilere harika nasihat verdiğini konuştuktan sonra Willow, Xander'a olacaklardan ve kendini kontrol edememekten korktuğunu söyler. Xander ise ona bunu başarabileceğini söyler. Mezarlığa vardıklarında Willow, Tara'nın mezarına gider.

Bu sırada Buffy gelen öğrencileriyle ilgilenmeye devam etmektedir. Bir öğrencisi eşcinsel olup olmadığını öğrenmek için onunla randevuya çıkmak istediğini söyler. Dawn onunla konuşmaya gelir, ablasının onun hayatına çok müdahale ettiğini söyler ve Buffy ona bu durumun zor olabileceğini söyler. Daha sonra Cassie adında bir öğrencisi gelir. Ona liseden mezun olamayacağını çünkü haftaya cuma öleceğini söyler. Buffy çok şaşırır. Ona neden böyle düşündüğünü sorar, aldığı yanıt ise Cassie'nin önceden olacak olayları bilmesidir. Cassie ona bir sürü metal para olacağını ve Buffy'nin de ona yardım etmeye çalışacağını söyler. Tam çıkarken Buffy'ye atletinin güzel olduğunu, üzerine bir şey dökmemek için bir şeyler giymesi gerektiğini söyler. Buffy durumu hemen müdüre bildirir ama müdür bunu sıradan bir olay gibi görür ve umursamaz. Buffy müdürle konuşurken üzerine kahve döker ve Cassie'nin dediğini hatırlar.

Buffy, Dawn'a gider ve Cassie ile tanışmasını söyler. Dawn gidip Cassie ile tanışır ama ağzından laf alamaz. Buffy o akşam Willow ve Xander'a durumu anlatır. Xander ve Willow durumun belki de doğaüstü bir durum olmadığını, Buffy kendini yardım etmeye adadığı için böyle olduğunu söylerler ama araştırmaya devam ederler. Willow, Cassie'nin sitesini bulur. Orada karamsar şiirler bulunmaktadır. Biraz sonra da Cassie'nin babasını bulurlar. Babasının bir alkolik olduğunu ve hakkında bir sürü suçlama olduğunu görürler. Buffy ve Xander babasının evine giderler ama onun yapmayacağını anlarlar. Evden çıktıklarında Cassie onları yakalar. Babasının yapmayacağını, daha yapmak istediği çok şey olduğunu ama asla yapamayacağını söyler. Neyin öldürdüğünü ve nasıl olacağını bilmediğini sadece öleceğini bildiğini söyler. Bu sırada bir konsey Cassie'nin resimleriyle ayin yapmaktadır.

Cuma günü gelmiştir. Buffy hala Cassie'nin şiirlerini okumaktadır. Bu sırada Cassie'nin şiir yazdığı sahneler ekrana gelir. Buffy Spike'a gider ve yardım ister. Ama Spike bir şey bilmediğini söyler. Buffy yukarıya çıkar ve müdürün karıştırdığı dolaplardan birisinin içinden metal paralar düştüğünü görür. Hemen o dolabın ait olduğu öğrenciyi bulur ve onunla konuşur. Çocuk ona tanıdığı birkaç öğrencinin Cassie'ye biraz takılmak istediğini söyler. Bu sırada Dawn, Cassie'yle yürürken birisi ona bir soru sorar ve arkasını döndüğünde Cassie gitmiştir.

Ayin yapan öğrenciler o gece bir ayin daha yaparlar ve bu ayinde Cassie de vardır. Kurban olarak seçilmiştir. Ama Buffy önceden onların arasına girmiştir ve pelerinini çıkararak Cassie'yi kurtarır. Ama öğrencilerin çağırdığı iblis çoktan gelmiştir. İblis Buffy'yi öldürmeye çalışırken Spike gelir ve Buffy'ye yardım eder. Buffy iblisi öldürürken, Spike Cassie'yi kurtarır. Cassie Spike'a ' Söyleyecek. Buffy bir gün sana söyleyecek.' der ve Spike oradan uzaklaşır. Buffy, Cassie'yle birlikte okuldan çıkarken öğrencilerin kurduğu tuzaklardan birini durdurur ve Cassie'ye fark yaratabileceğini söyler. Cassie ise ona bir gün onun fark yaratacağını söyler ve aniden yere yığılır. Cassie ölmüştür.

Scooby Gang evde konuşurken, Cassie'nin kalp yetersizliğinden dolayı öldüğünden bahsederler. Yani Cassie her durumda ölecektir. Bu kaderdir.

Devam etmekte olan olaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Cassie'nin Spike'a 'Buffy bir gün sana söyleyecek.' demesi serinin finali'nde anlam kazanacak.
 • Dizi boyunca iki cansız beden gösterilmiştir. Diğeri ise "The Body" bölümünde gösterilen Joyce Summers'tır.

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Detaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]