Cehennem Ağzı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Cehennem Ağzı, Buffy the Vampire Slayer ve Angel dizilerinde yaratılan alternatif kurgu evren Buffy Evreni'nde geçen doğaüstü aktiflikle oluşmuş bir alandır. Sunnydale kasabası, Sunnydale Lisesi kütüphanesinin altındaki Cehennem Ağzı’nın üzerinde kuruludur. Cehennem Ağzı, gerçeklikler arasında mistik bir kapı ya da diğer cehennem boyutlarına geçiş kapısı olarak tanımlanabilir. Tuhaf, gizemli olaylar ve şeytanî faaliyetler Cehennem Ağzı’nın etrafında yoğunlaşır.

Sunnydale Cehennem Ağzı'nın açılması[değiştir | kaynağı değiştir]

Sunnydale Cehennem Ağzı Sunnydale Lisesi kütüphanesinin altına yer almaktadır. Danzalthar'ın Mührü de portalin açıldığı kapıdır ve eski lisede yine kütüphanenin, tadilat sonucunda yeni lisede ise müdür odasının altında yer alır.

Pek çok zaman şeytanî güçler Cehennem Ağzı'nı açmaya çalışmışlar ve bazen başarılı olmuşlardır. Cehennem Ağzı'nın açılmaya ya da kullanılmaya çalışıldığı Buffy bölümleri de şunlardır:

Cleveland'da bir Cehennem Ağzı?[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffyverse Evreninde Sunnydale CA'de belirlenmiş bir tane, diğer de büyük çoğunlukla Cleveland OH'de olan iki Cehennem Ağzı söz konusudur.

Diğer Cehennem Ağzı'nın varlığı görüşünden ilk olarak "The Wish" bölümünde bahsedilmiştir. Ayrıca alternatif evrende Giles "Cleveland'de birçok şeytani hareket var." diye bahsetmiştir ki, aynı zamanda bu yer Buffy'nin Cordelia'nın dileği sayesinde yerleştirildiği yerdir. (The Wish)

"Chosen" bölümündeki final savaşı bitince karakterler rahatlamaya başayınca Giles büyük bir pişkinlikle "Cleveland'de de bir tane var." diye eklemiştir.

"Chosen" bölümünden sonrasını konu alan yayınlanmamış olan "Queen Of The Slayers"(Buffy romanı) romanında Faith ve Robin Wood Cleveland'e giderler ve oradaki doğaüstü hareketliliği kontrol eder.