İçeriğe atla

Spiral (Buffy the Vampire Slayer)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Spiral"
Buffy the Vampire Slayer bölümü
Bölüm no.5. sezon
20. bölüm
YönetmenJames A. Contner
Senarist
 • Steven S. DeKnight
Prodüksiyon no.5ABB20
Yayın tarihi8 Mayıs 2001 (2001-05-08)
Süresi43 dakika
Konuk oyuncular
 • Amber Benson, Tara Maclay rolünde
 • Clare Kramer, Glory rolünde
 • Charlie Weber, Ben rolünde
 • Wade Williams, Komutan Gregor rolünde
 • Karim Prince, Dante rolünde
 • Justin Gorence, Orlando rolünde
 • Lily Knight, Gronx rolünde
 • Jack Donner, Papaz rolünde
 • Bob Morrisey, Deli adam #1 rolünde
 • Paul Bates, Deli adam #2 rolünde
 • Carl J. Johnson, Deli adam #3 rolünde
 • Mary Sheldon, Hemşire rolünde
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Belonging"
Sonraki →
"Over the Rainbow"
Buffy the Vampire Slayer (5. sezon)
Buffy the Vampire Slayer bölümleri

"Spiral" (ya da Türkçe adıyla Sarmal), The WB kanalında yayınlanan, Joss Whedon tarafından oluşturulan bir fantastik dizi olan Buffy the Vampire Slayer televizyon dizisinin beşinci sezonunun yirminci bölümü.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Glory, Anahtarın kim olduğunu keşfeder. Ama tek sorun bu değildir. Buffy ve arkadaşları, şimdi Bizans Şövalyeleri'nden de kaçmak zorundadırlar.

Genişletilmiş anlatım[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy, Dawn ile birlikte koşmaya başlar. Glory de onları yakalamak için peşlerinden koşturur. Koşuşta Dawn, düşecek gibi olur, ama Buffy, "Dawn, sakın düşme, düşecek zamanımız yok," der. Ancak Glory onları bulur ve bir caddenin ortasında onları kıstırır. Glory, Buffy'e, "Evet, Avcı, ölmeden önce söylemek istediğin son şey nedir?" diye sorar. Buffy ise, "Tek bir kelime," der. "Kamyon." Tam o sırada, yoldan geçen bir kamyon, yolun ortasında duran Glory'e çarpar. Fırsattan yararlanan Buffy ve Dawn da, oradan uzaklaşırlar.

Glory'nin Dawn'un Anahtar olduğunu keşfetmesiyle, hayatları çok zorlaşan Scooby Gang, Xander'la Anya'nın evinde buluşurlar. Ancak çok geçmeden Glory'nin burayı bulacağını bildiklerinden Sunnydale'i terk etmek zorunda oldukları konusunda anlaşırlar. Ben de Glory'nin adamlarıyla konuşmaktadır. Onlara, kendisinin, Glory'nin cehennem tanrısı hâlinin bir bedeli olduğundan bahseder. Spike da Scooby Gang'e kaçmaları için, güneşten korunmalı bir karavan bulur.

Bizans Şövalyeleri üyelerini akıl hastanesinden kaçırırlar ve Anahtarın doğru formunu keşfederler. Giles karavanın başına geçer ve burada Xander'a Buffy'nin akıl sağlığını nasıl hâlâ koruyabildiğine şaşırdığıını söyler. Gelecek hakkında ağır bir endişeye kapılan Buffy, Dawn tarafından rahatlatılır. Dawn'un "Bundan daha kötü ne olabilir ki?" sorusunun tam üzerine karavanın arkasına bir ok saplanır ve onları takip eden şövalyeleri görürler. Buffy'nin cevabı gecikmez; "Sırf sen sordun diye oldu, biliyorsun değil mi?".

Tavandan saplanan bir kılıç Buffy'yi az daha öldürecektir ama Spike onu kurtarır. Kıyasıya bir mücadele başlar ve sonunda, Buffy hepsini yendiğini düşünürken bir şövalye hareket hâlindeki karavanın önüne geçer ve Giles'ı bir mızrak fırlatarak yaralar. Karavanın kontrolünü kaybeden Giles bayılır, diğer Scooby'ler ise karavanın devrilmesiyle yaralanırlar. Herkes, yakınlardaki benzin istasyonunda, şövalyeler tekrar saldırmadan birlik olmaya çalışır. Kendilerini onlardan koruyabilmek için, Willow çok kuvvetli bir bariyer büyüsü yapar.

Şövalyelerin generali ellerindedir ve Glory'nin Dawn üzerindeki plânlarını anlatır. Tam da bu sırada Glory'nin akıllarını emdiği kurbanları, hep bir ağızdan zamanın geldiğini söylemeye başlar (Tara da dahil). Giles'ın durumu da kötüye gitmektedir. Buffy bu yüzden Ben'i arar. Ben, benzin istasyonuna varır ve içeri girebilmek için, Willow büyüyü kaldırır.

Ben, Giles'ın yarasını sarar. Ben ile Buffy konuşurlarken, Spike da Xander'a kaçmaları gerektiğini söyler. Ama Buffy, ucunda ölüm dahi olsa, kimsenin Dawn'u kurtarmadan gitmeyeceğini kesin bir dille belirtir. Sonra, Buffy şövalyelerin generaliyle konuşur ve eğer Glory'nin insan kısmını öldürebilirse, Glory'yi de yok etmiş olacağını öğrenir. Her ne kadar şimdilik Buffy bunu bilmese de, Glory'nin insan kısmı Ben'dir...

General aynı zamanda Anahtar kullanılırsa, cehennem boyutunun dünya boyutuna akacağını söyler. Yani Dawn'un bir damla kanı, dünyanın sonunu getirecektir. Ben birden Glory'nin onun bedenine girdiğini hatırlar ama artık çok geçtir. Glory gelmiştir. Dawn'u kaçırır, generali öldürür, Scooby'lerle savaşır ve Willow'un bariyer büyüsünü kırar. Dışarıda bekleyen şövalyeleri de tek eliye öldürür. Herkes Glory'nin peşinde gidip onu yakalamak için hızlanmaya başlamışken, Buffy yere çöker. Willow bağırır: "Buffy, kalk ayağa! Sana ihtiyacımız var! Buffy!" Ama Buffy bu sesleri duyamaz... Kardeşini koruyamadığı için duygusal olarak yıkılmıştır. Öyle bir yıkımdır ki, Avcı katatonik bir hal alır.

Bölüm başlığının çevirileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]