Gizli Dosyalar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
The X-Files
X-Files opening titles from first 8 seasons
Tür Bilim-Kurgu, Macera, Dram, Komedi
Oyuncular David Duchovny
Gillian Anderson
Mitch Pileggi
Robert Patrick
Annabeth Gish
Bölüm sayısı 201
Gösterim süresi 45 Dakika
Kanal FOX
Yayın tarihi 10 Eylül 199319 Mayıs 2002

Gizli Dosyalar (The X-Files), Chris Carter tarafından yapılan, 1993-2002 arasında yayımlanan bir Amerikan bilim kurgu, televizyon dizisi. Dizi, Fox Mulder (David Duchovny) ve Dana Scully (Gillian Anderson) isimli iki FBI ajanının maceralarını konu almaktadır.

Dizide, ajan Fox Mulder ve Dana Scully FBI'ın X-Files (Gizli Dosyalar) departmanına atanmış iki ajandır, bu departman çözülemeyen, tuhaf ve paranormal olaylarla ilişkisi bulunan dosyalardan sorumludur. Ajan Fox Mulder, paranormal olaylara ve uzaylı komplosuna "inanan" bir bakış açısı ile yaklaşırken, Ajan Dana Scully ise bilimi rehber alan kuşkucu bir tavırla yaklaşmaktadır.

Dizideki bölümler iki çeşittir: İlki, mitoloji bölümü adıyla nitelendirilen uzaylı komplosunu ele alan ve devamlı bir hikâye örgüsüne sahip olan bölümler, ikincisi her biri kendi içinde bağımsız bir hikâye örgüsü olan, paranormal dosyaları konu edinen stand-alone ya da "monster of the week" adıyla anılan bölümler.

Dizinin, 1998 yılında 5. sezonun sonunda, The X Files - Fight The Future adında bir de sinema filmi çekilmiştir. Dizinin 9. sezonunda David Duchovny diziden ayrılmış ve başrol oyuncuları Gillian Anderson, Robert Patrick (John Doggett) olmuştur. Diziye 8. sezonun son bölümlerinde katılan Annabeth Gish (Monica Reyes), dizinin 9. sezonunda Gillian Anderson ve Robert Patrick ile başrolü paylaşmıştır

Dizinin Türkiye'de önce ilk 6 sezonu TGRT'de sonra, ilk sezondan itibaren bütün bölümleri CNBC-E'de yayınlanmış; 22 Nisan 2007 tarihinde dizinin final bölümü (The Truth) gösterilmiş ve dizi Türkiye'de de sonlanmıştır. 10 Aralık 2007 tarihinde dizinin The X-Files: İnanmak İstiyorum ( The X-Files: I Want to Believe ) adlı, 2. filminin çekimlerine başlanmıştır. Başrolleri yine David Duchovny ( Fox Mulder ) ve Gillian Anderson ( Dana Scully )'nin üstlendiği filmde, Amanda Peet Ajan Dakota Whitney, Xzibit Ajan Mosley Drummy ve Bill Connolly Peder Joseph Crissman (Peder Joe) karakterlerini canlandırmıştır. Filmde, dizide de rol alan Mitch Pileggi yine Walter Skinner rolünü üstlenmiştir. 25 Temmuz 2008 tarihinde dünyanın birçok ülkesinde vizyona giren film, 12 Eylül 2008 tarihinde Türkiye'de de vizyona girmiştir.Dizi 2016 yılında tekrar ekranlara dönecektir.[1]

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Aktör/Aktris Karakter Dizideki yılları
David Duchovny Özel Ajan Fox William Mulder 19932000
Gillian Anderson Özel Ajan Dana Katherine Scully M.D. 19932002
Mitch Pileggi Walter Skinner 19942002
Robert Patrick Özel Ajan John Doggett 20002002
Annabeth Gish Özel Ajan Monica Reyes 20012002

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ x-files