The Doctor Dances

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
164b – "The Doctor Dances"
Doctor Who bölümü
Ekip
Diğerleri
Prodüksiyon
Senarist Steven Moffat
Yönetmen James Hawes
Yapımcı Phil Collinson
Yürütücü yapımcı(lar) Russell T Davies
Julie Gardner
Mal Young
Prodüksiyon kodu 1.10
Seri 1. sezon
Süre 2 parçalık bölümün ikincisi, 45 dakika
Kronoloji
← Önceki
Sonraki →
"The Empty Child"
"Boom Town"

The Doctor Dances (Türkçe: Doktor dansı), Büyük Britanya bilim-kurgu dizisi olan Doctor Who'nun bölümlerinden biri. İlk kez 28 Mayıs 2005'te gösterilmiştir. Seride, John Barrowman tarafından canlandırılan Jack Harkness karakterinin ikinci kez görüldüğü bölümdür. Önceki bölümü olan The Empty Child ise bundan 1 hafta önce yayımlanmıştır ve bu bölümün önceki kısmı niteliğindedir.

Önceki bölümün özeti[değiştir | kaynağı değiştir]

TARDIS'in Londra'ya doğru ilerleyen kimliği belirsiz bir cisim tespit etmesiyle harekete geçen ve onu izleyen Doktor ve Rose, Londra'ya inerler. İndikleri yıl olan 1941'de Alman savaş uçakları Londra'yı sıkça bombalamaktadır. Gaz maskesi takan küçük bir çocukla ilgili garip olaylar döndüğünü ve bunun kardeşini bomba sonucu kaybettiğini söyleyen Nancy ile ilgili oldğunu keşfederler. Bu arada Rose, 51. yüzyıl teknolojisine sahip bir uzay kaptanı olan Jack'le tanışır ve onu, düşen son teknoloji silahı satması için Doktor'un yanına götürür.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

The Empty Child bölümünde kimliği belirsiz bir virüs tarafından yüzüne gaz maskesi yapışık duran ve sürekli "Annem sen misin?", "Anne..." v.b şekilde konuşan zombilere dokunanın onlardan biri olduğuna şahit olmuuştu. Kimliği belirsiz cismin düştüğü ve ilk vakanın görüldüğü yerin hemen yanındaki hastanede bu zombiler tarafından kapana kısılan doktor, Rose ve Jack; bu durumdan doktorun zombilere odalarına gitmeleri komutunu vermesiyle zombiler yerlerine dönerler. Bu sırada Jack, bir dolandırıcı olduğunu ve silahın doktora sattıktan sonra imha edeceği içi boş bir uzay çöpü olduğunu itiraf eder.

Olayın ilk yaşandığı ve virüsün yayıldığı odada komutu dinleyen gaz maskeli çocukla karşılaşırlar ve onlardan biri olmamak için sürekli bina içerisinde koşmaya başlarlar. Jack'in yüksek teknolojili ışınlanma aletiyle onun uzay gemisine ışınlanırlar. Sonra, Nancy uzay çöpünü düştüğü ve karantina bölgesi olan adlandırılan bölgeleye gider. Bu durumu düzeltmek isteyen Doktor, Rose ve Jack de kısa süre sonra oraya gelir. Kurdukları barikatlar kendilerini korumaya yetmez ve gaz maskeli küçük çocuğun önderliğinde çevreleri kuşatılmaya başlar. Bu sırada enkazı inceleyen Doktor, çöpün boş olmadığını ve içinde yüksek teknolojili herhangi bir organizmayı sağlığına kavuşturan nano-genler olduğunu keşfeder. Bunlar karşılaştıkları ilk insan organizmasının gaz maskeli olduğunu görmüş ve diğer insanlarda bunu görmeyince durumu düzeltmek amacıyla harekete geçmişlerdir. Bu sırada Doktor, küçük çocuğun annesinin Nancy olduğunu anlar ve bunu çocuğa itiraf ederek durumun düzeleceğini tahmin eder. Nitekim, öyle olur ve Nancy çocuğa duumu itiraf edip onu kucakladığında, annenin DNA'sı çocuğunkine baskın gelir ve nano-genler durumun farkına vararak herkesi tekrar sağlığına kavuştururlar. Jack'in çok iyi dans ettiğini söyleyen ve Doktor'un da onunla dans etmesini isteyen Rose, TARDIS'te Doktor'la dans eder...

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Dian Perry Official CV" (PDF). dianperry.com. Erişim tarihi: 8 Şubat 2013.