İçeriğe atla

Outlander (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Outlander
Tür
UyarlamaDiana Gabaldon Outlander Kitap Serisi
GeliştirenRonald D. Moore
Başrol
Açılış müziği"The Skye Boat Song" by Raya Yarbrough
BesteciBear McCreary
Ülke
  • Birleşik Krallık
  • Birleşmiş Milletler
Dili
Sezon sayısı7
Bölüm sayısı83
Yapım
Yönetici yapımcı
YapımcıDavid Brown
Kurgucu
  • Michael O'Halloran
  • Liza Cardinale
  • Melissa Lawson Cheung
Mekân
Görüntü yönetmeni
  • Neville Kidd
  • David Higgs
  • Martin Fuher
  • Denis Crossan
  • Stephen McNutt
Gösterim süresi53–90 dakika
Yapım şirketi
Dağıtımcı firmaSony Pictures Television
Yayın bilgileri
Yayın tarihi9 Ağustos 2014 (2014-08-09) - Günümüz
Dış bağlantılar

Outlander, yazar Diana Gabaldon'un aynı ada sahip tarihi zaman yolculuğu kitabı dizisine dayanan bir televizyon dizisidir. Ronald D. Moore tarafından geliştirilen ve Starz için Sony Pictures Television ve Left Bank Pictures tarafından üretilen programın prömiyeri 9 Ağustos 2014'te yapıldı. Claire Randall olarak Caitriona Balfe, kendini 1946'dan 1743 İskoçya'sına ışınlanmış olarak bulan evli eski bir 2.Dünya Savaşı hemşiresi olarak rol almaktadır . Orada, Kuzey İskoçya dağ savaşçısı Jamie Fraser (Sam Heughan ) ile karşılaşır ve Jacobite isyanına karışır.

1. sezon (2014-2015)

[değiştir | kaynağı değiştir]

1946'da eski II. Dünya Savaşı hemşiresi Claire Randall ve kocası Frank, Craigh na Dun'daki ayakta duran taşlardan 1743 yılına zaman yolculuğu yaptığında İskoçya'nın Inverness şehrini ziyaret ediyorlardı. Frank'in atası Kaptan Jonathan "Black Jack" Randall tarafından yönetilen İngiliz 'Kırmızı Ceketliler' tarafından takip edilen MacKenzie Klan'ından bir grup asi İskoç Dağlısı'nın içine düşüyor. Zorunlu bir şekilde İskoç Dağlısı, Jamie Fraser ile evlenir, ancak hızla aşık olurlar. Klan onun bir casus olduğundan şüphelenir ve kendi zamanına dönmesine engelleyerek olarak onu şifacı olarak saklarlar. Jacobite davasının başarısızlığa mahkûm olduğunu bilen Claire, onları bir isyan peşinde koşmaya karşı uyarmaya çalışır. Kocası Jamie sadist Randall tarafından yakalanarak işkence gördü ve tecavüze uğradı ancak Claire ve klanları tarafından kurtardı. Sezon Claire'in Jamie'ye hamile olduğunu söylemesi ve Fransa'ya doğru yelken açmaları ile sonlandı.

2. sezon (2016)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Paris'te Claire ve Jamie , Fransa Kralı XV.Louis'in sağlayacağı fonları yıkarak Jacobitleri engellemeye çalışırlar. Jamie, Charles Stuart'ın sırdaşı olur, ancak Frasers yükselişleri önleyemez. Randall Paris'te tekrar belirir, ancak Claire Frank'in neslinin korunup onun hayata gelişini sağlanana kadar Randall'ı hayatta tutmak için Jamie'ye yemin ettirir. Bunu Randall'ı Mary Hawkins ile evlenmeye ikna ederek başarır. Claire bebeğini kaybeder, o ve Jamie İskoçya'ya döner. Jacobitler Prestonpans Savaşı'nı kazanır.

Culloden Savaşı'ndan önce Jamie, tekrar hamile olan Claire'ı 20. yüzyıla geri dönmeye ikna eder. Jamie klanı ile Culloden'da savaşırken ölmeye karar verir. Kendi yüzyılına dönen Claire, Frank'e zaman yolculuğu hakkında bilgi verir. Ondan Jamie'yi unutmasını ve çocuklarını kendi çocuğu olarak yetiştirmesine izin vermesini ister. Yirmi yıl sonra Frank ölür ve Claire, kızı Brianna'ı İskoçya'ya götürür. Claire, Jamie'nin Culloden Savaşı'nda ölmediğini keşfeder ve ona dönme sözü verir.

3. sezon (2017)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Jamie, Randall'ı Culloden Savaşı'nda öldürür, ancak ağır yaralanır ve infazdan kurtulur. Ardsmuir hapishanesinde, daha sonra şartlı tahliye ile bir İngiliz mülkünde çalışmasını sağlayan vali Lord John Gray ile arkadaş olurlar. Orada Jamie'nin bir ilişki yaşar ve gayri meşru bir oğul olan William dünyaya gelir. Jamie İskoçya'ya döner ve matbaacı olur.

Bu arada, 1948'de Claire, o ve Frank Jamie'nin Massachusetts, Boston'daki Jamie'nin kızı Brianna'yı yetiştirirken tıp fakültesine kaydolur. Brianna üniversitede iken Frank bir trafik kazasında hayatını kaybeder. Claire, Brianna ile birlikte İskoçya'ya yaptığı bir gezi sırasında Roger Wakefield'ın yardımıyla, Jamie'nin Culloden Savaşı'ndan sonra hala hayatta olduğu ile ilgili izlere rastlar. Onu bulmak için 18. yüzyıla geri döner. Jamie'nin dul Laoghaire ile evlendiğini keşfeder. Claire'in geri dönüşü yasa dışı olduğu için yasaları geçersiz kılar. Jamie ve Claire, Laoghaire'i bir yerleşime sahip olabilmesi için gizli bir hazine avına çalışırlar. Bu sırada Jamie'nin yeğeni Ian korsanlar tarafından yakalanır ve Karayiplere götürülür. Jamie ve Claire Ian'ı takip eder ve kazıkta yanmaktan kurtulmuş olan Geillis'ten almayı başarırlar.. Sonrasında Claire ve Jamie İskoçya'ya doğru yelken açtıkları gemi, İngiliz Kolonisi ile birlikte Georgia kıyılarında harap olur.

4. sezon (2018-2019)

[değiştir | kaynağı değiştir]

Fergus, Marsali ve Genç Ian ile birlikte Kuzey Carolina'da İngiliz kolonisi içinde olan Claire ve Jamie İskoçya'ya dönüş yolu bulmak için uğraşırlar. Jamie'nin teyzesi Jocasta Cameron'ın topraklarını ziyaret ettiklerinde Köleleştirilmiş Afrikalı Amerikalıların durumunu doğrudan görürler. Claire ve Jamie bu topraklardan ayrılarak başka bir yerde kendileri için yeni bir hayat kurmaya karar verirler ve Fraser Tepesi olarak adlandırılan bu yer için bir arazi talep ederler. Yeni topraklarında arazinin kime ait olduğu ile ilgili Yerliler ile gerilimler yaşarlar. Jamie kasabada demircilik yapan eski dostu Regulatör Hareketinin lideri Murtagh ile yeniden bir araya gelir.

Lord John Jamie'nin öz oğlu Willy ile Fraser Tepesine giderek Jamie ve Claire'a sürpriz yapar. bu sırada 1970'lerde Brianna Roger'ın evlenme teklifini reddeder. Anne ve babasının yangında ölecekleri haberini öğrendikten sonra Brianna Inverness'e giderek taşlardan geçer. Roger, Brianna'dan taşlardan geçtiği belirten bir mektup alır ve onu takip eder. Brianna kolonilere doğru ilerlerken Roger'da aynı şekilde Stephen Bonnet isimli kaptanın gemisinde yolculuk yapmaktadır.

Roger ve Brianna Wilmington, Kuzey Carolina'da buluşur ve hızlı bir şekilde evlenmeye karar verirler ancak sonrasında kavga ederler. Brianna, Bonnet tarafından sarkıntılığa ve tecavüze uğrar. Brianna Wilmington'da iken ailesini bulur ve hamile olduğunu fark eder. Roger Fraser Tepesi'ne gider, Jamie yanlış anlaşıma sonucunda Brianna'ya tecavüz eden kişi olduğunu düşünerek Roger'ı döver. Sonrasında Genç Ian Roger'ı esir olarak Mohawk'lara satar. Hatalarını fark ettiklerinde Claire, Jamie ve Genç Ian Roger'ı kurtarmak için yola çıkarlar ve Genç Ian, Roger için özgürlüğünü takas eder. Roger ve Brianna Jocasta'nın topraklarında bir araya gelirler. Jamie Validen kaçak olarak belirtilen Murtagh'yı öldürmek için talimat alır.

5. sezon (2020)

[değiştir | kaynağı değiştir]

6. sezon (2022)

[değiştir | kaynağı değiştir]

7. sezon (2023-2024)

[değiştir | kaynağı değiştir]