İçeriğe atla

The Gift (Buffy the Vampire Slayer)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"The Gift"
Buffy the Vampire Slayer bölümü
Bölüm no.5. sezon
22. bölüm
YönetmenJoss Whedon
Senarist
 • Joss Whedon
Prodüksiyon no.5ABB22
Yayın tarihi22 Mayıs 2001 (2001-05-22)
Süresi43 dakika
Konuk oyuncular
 • Clare Kramer, Glory rolünde
 • Charlie Weber, Ben rolünde
 • Amber Benson, Tara Maclay rolünde
 • Joel Grey, Doc rolünde
 • Todd Duffey, Murk rolünde
 • Craig Zimmerman, Glory'nin adamı #1 rolünde
 • Josh Jacobson, Genç rolünde
 • Tom Kiesche, Vampir rolünde
Bölüm kronolojisi
Buffy the Vampire Slayer (5. sezon)
Buffy the Vampire Slayer bölümleri

"The Gift" (ya da Türkçe adıyla Ödül), The WB kanalında yayınlanan, Joss Whedon tarafından oluşturulan bir fantastik dizi olan Buffy the Vampire Slayer televizyon dizisinin beşinci sezonunun yirmi ikinci ve son bölümü.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy, bir ritüel başlatmak üzere olan Glory ile yüzleşir. Ve Dünya'yı kurtarmak için kendini feda edip ölür. İşte İlk Avcı'nın da demek istediği budur, Ölüm Avcıların ödülüdür- yani avcılar Dünya'yı kurtarmak için canlarını gerekirse feda ederler.

Genişletilmiş anlatım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm Buffy'nin bir ara sokakta genç bir çocuğu öldürmek üzere olan bir vampiri öldürmesiyle başlar. Çocuk da ona "Ama sen sadece bir kızsın!" der. Buffy de "Evet." der, Ben de sürekli bunu düşünüyorum..." Sonra jenerik başlar. Scooby Gang, artık Glory'nin onlardan daha avantajlı olduğunu ve onun şeytanî planlarını engelleyemezlerse Cehennem Ağzı'nın açılıp kıyametin kopacağını biliyordur. Ancak hiçbirinin Dawn'u ölmemesini, ona zarar gelmemesini sağlayabilecek bir fikri yoktur. Sonunda Anya, daha önce keşfettikleri iki nesneyi önerir: Glory'yi geri itebileceği ihtimaliyle Dagon'un Küresi (Dagon'un Sferi) ve daha önce Olaf'tan aldıkları devasa çekiç. Sonra, Glory'nin planını nerede gerçekleştireceğini bulmaya çalışırlar. Ama, bir bölüm önce Glory tarafından delirtilen Tara, onlara Glory'nin büyük günü olduğunu ve bir yerlerde olmaya ihtiyacı olduğunu söyleyerek yol göstermeye çalışır. Glory'nin delirtilen kurbanlarının hepsinin içgüdüsel olarak gücünün ve esasının nerede olduğunu anlıyorlardır.

Dawn ise, Glory'nin adamlarının boyutlar arasında geçiş açıp Glory'nin evine dönebilmesini sağlayan ritüeli yapmak için inşa ettikleri bir kulenin tepesindedir. Ama bu ritüel sonucunda, Cehennem Ağzı açılacak ve bütün şeytanî yaratıklar dünyaya gidebilme şansına sahip olacaktır. Grup ayrılmaya ve güneşin doğmasıyla beraber ritüelin gerçekleşip iki boyut arasındaki bariyerlerin çözülmesine engel olmaya hazırlanır.

Tara kuleye varır ve ona burada ne işi olduğunu soran Glory ile karşılaşır. Tam bu sırada Willow onu tuzağa düşürür ve Glory'nin beyninden emerek (-tıpkı onun kurbanlarına yaptığı gibi-) Tara'nın akıl sağlığını yerine getirir, Glory'nin aklında büyüyle bir karışıklığa sebep olur ve gözlerinin güneş ışığı kadar etkili bir ışıkla kamaşmasını sağlar. Glory bu büyünün etkisiyle havalanıp bir duvarın dibine düşer. İki adamı yardıma gelir. O sırada Buffy'yi görürler. Glory adamlarını kulenin üzerine, rehinelerini korumaya gönderir.

Buffy Dagon'un Sferi'ni Glory'ye fırlatır. Sferi tutmak Glory'nin canını ve elini yakar! Bundan faydalanan Buffy hızla yanına koşar ve Glory'ye saldırır. Giles, Spike ve Anya da kulenin temelinde Glory'nin adamlarıyla savaşmaktadırlar. Glory ise Buffy'yle dövüşürken hislerini geri kazanır ve Buffy'nin kafasının kopmasını sağlayan bir yumruk atar. Fakat Buffy'nin kopan boynundan kan yerine kablolar fışkırır. Bu Buffy, Spike'ın yaptığı Robot-Buffy'dir. Glory büyük bir şok yaşamıştır. O sırada arkasından gerçek Buffy gelir ve Glory'ye Olaf'ın çekiciyle saldırır. Devasa çekicin etkisiyle Glory geriye fırlar. Dawn da yukarıdan Buffy'ye seslenir. Glory'nin adamlarını itip kuleye çıkmaya çalışan Buffy'yi yine Glory durdurur. Uzunca bir dövüşten sonra Glory de Buffy de kulenin yüksek bir kesiminden aşağı düşerler. Ayağa kalkıp tekrar dövüşmeye hazırlanacaklarken, Xander'ın kullandığı dev yıkım makinesi Glory'yi metrelerce öteye fırlatır. Buffy elinde Olaf'ın çekiciyle tekrar kuleye yönelir. Anya, Giles ve Spike da pusudadırlar. Dawn da yukarıda beyaz saçlı bir adamdan yardım ister. Fakat bu adam, Glory için çalışan Doc'tur. Doc, cebinden çıkardığı büyük bir bıçakla Dawn'a doğru yürümeye başlar.

Bu sırada, Xander da pusuda olan Anya, Giles ve Spike'a katılır. Spike, vampir olmanın verdiği karanlıkta iyi görme yeteneğiyle, yukarıda, Dawn'un yanında biri daha olduğunu fark eder. Anîden, ona seslenen bir ses de duyar. Bu ses, Spike'la telepatik iletişim kurmaya çalışan Willow'undur. Willow, ona koşarak kulenin tepesine çıkmasını söyler. Spike da söyleneni yapar. Tam Glory'nin adamlarının yanından geçecekken Willow ve Tara el ele tutuşarak büyüyle hepsini sersemletirler. Kulenin tepesine ulaşır. Orada, Doc ile kısa bir kavga ederler. Doc'un bir kurbağanınki gibi uzayabilen yaralayıcı dilinden kurtulur ancak bu Doc'un onu kulenin tepesinden aşağıya atmasına engel olmaz. Glory ve Buffy ise hâlâ dövüşmektedirler. Ben'in görünümüne bürünen Glory, Buffy Dawn'u kurtarmak için gidince bir an kurtulduğuna inanır, fakat Giles gelip onu boğar. Böylece Glory ölür.

Buffy Anne Summers
1981 - 2001

Sevilen Bir Abla
Sadık Bir Arkadaş

Dünyayı pek çok kez kurtardı

The Gift, Buffy the Vampire Slayer bölümünün final sahnesinden.

Buffy Dawn ile Doc'un yanına gelir ve Spike'ı aşağı atan Doc'u fırlatması bir saniyesini alır. Fakat Doc ölmeden önce ritüeli tamamlamış ve Dawn'un karnını kesmiştir. Buffy Dawn'un iplerini çözerken, aşağıya damlayan her kan damlasıyla beraber gökyüzünde daha büyük bir kapı açılmaktadır. Dev bir ışık topu hâline gelen kapı, Sunnydale'in her yerine karanlık yaratıklar göndermeye başlar; çeşit çeşit iblisler, kanatlı ejderler, über-vampirler saçılır Sunnydale'in her yanına.

Bu sırada, Scooby Gang de dehşet içinde olanları izlemektedir. Anya, üstlerine düşen dev taş bloklarından Xander'ı kurtarır ancak kendisi dev taş yığınının altında kalır. Dawn da yukarıda Buffy'yi kapıya atlamak istediği konusunda ikna etmeye çalışmaktadır. Kapıyı kanının açtığını ve yine kendi kanının kapatacağını söyler. Buffy'ninse başka bir planı vardır: birdenbire her şey netleşir Buffy için. Dawn'ın ölmesine hiçbir şekilde izin vermemelidir. Açılan kapı ise Dawn'ın kanını istemektedir. Keşişler, Dawn'ı insan formuna Buffy'nin kardeşi olarak getirdikleri için, Dawn ile Buffy'nin kanları aynıdır. Ve ilk avcının ona dediği gibi: Ölüm, Avcıların ödülüdür. Dawn'la kısa bir konuşma geçer aralarında, sonra onu bir kez öper ve hiç düşünmeden kapıya atlar. Ölürken acı çektiği her hâlinden bellidir, ama Buffy için insanlığı ve kardeşini kurtarmak her şeyden önemlidir. Cesedi aşağıya düştüğünde, Dawn, Giles, Tara, Willow, Xander, Anya ve Spike, hepsi başında toplanmış, ağlamaktadırlar. Sonra, ekrana giderek yaklaşarak Buffy'nin mezar taşı gelir. Bölüm, ekrana gelen bu mezar taşı görüntüsüyle birlikte biter.

Ayrıntılar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Buffy, son sözlerindeki "olay"ı çözmekle, İlk Avcı'nın ona dediği "Ölüm senin Ödülün" sözlerinin anlamını anladığını kastediyor. Daha önceki bölümlerde onu avcıların katil olduklarını düşünmesine iten bu söz, The Gift'in son anlarında avcının insanlık için ölebileceğini, bunun da avcının ödülü olduğunu anlatıyor.
 • Aslında Anya bu bölümde moloz yığınının altında ölecekmiş. Bütün senaryo da buna uygun olarak yazılmış. Ama bölüm çekilirken tüm ekip bunu unutmuş ve Buffy'nin cesedinin başında, Xander'ın kucağında ağlarken görülen Anya, bu yanlışlık yüzünden diziye devam etmiş.
 • Buffy'nin Dawn'a söylediği "Bu dünyadaki en zor şey, içinde yaşamayı becerebilmek" cümlesi, "Once More, With Feeling" bölümünde yine Dawn tarafından tekrarlanacak.

Devam etmekte olan olaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Müzik[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]