Graduation Day

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Graduation Day"
Buffy the Vampire Slayer bölümü
Buffy, Angel'ın hayatını kurtarabilmek için kanının hepsini içmesine izin vermiştir ve bu bölüm Angel'ın dizide ana karakter olarak görüldüğü son bölümdür
Bölüm no.3. sezon
21 & 22. bölüm
YönetmenJoss Whedon
SenaristJoss Whedon
Prodüksiyon no.3ABB21 & 3ABB22
Yayın tarihi18 Mayıs 1999 (Kısım 1)
13 Temmuz 1999 (Kısım 2)
Konuk oyuncular
 • Larry Bagby, Larry Blaisdell rolünde
 • Eliza Dushku, Faith Lehane rolünde
 • Kristine Sutherland, Joyce Summers rolünde
 • Emma Caulfield, Anya Jenkins rolünde
 • Alexis Denisof, Wesley Wyndam-Pryce rolünde
 • Harry Groener, Başkan Richard Wilkins rolünde
 • Mercedes McNab, Harmony Kendall rolünde
 • Armin Shimerman, Müdür Snyder rolünde
 • Ethan Erickson, Percy West rolünde
 • Danny Strong, Jonathan Levinson rolünde
 • James Lurie, Bay Miller rolünde
 • Hal Robinson, Lester Worth rolünde
 • Adrian Neil, Vampir Uşak #1 rolünde
 • John Rosenfeld, Vamp Uşak #2 rolünde
 • Paulo Andrés, Dr. Powell rolünde
 • Susan Chuang, Hemşire rolünde
 • Tom Bellin, Dr. Gold rolünde
 • Samuel Bliss Cooper, Vamp Uşak #3 rolünde
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"The Prom"
Sonraki →
"The Freshman"
Buffy the Vampire Slayer (3. sezon)
Buffy the Vampire Slayer bölümleri

Graduation Day (ya da Türkçe adıyla Mezuniyet Günü), The WB kanalında yayınlanan, Joss Whedon tarafından oluşturulan bir fantastik dizi olan Buffy the Vampire Slayer televizyon dizisinin üçüncü sezonunun yirmi bir ve yirmi ikinci bölümleri. Ayrıca dizinin bütün bölümleri arasında elli beş ve elli altıncı bölümleridirler. Hikâye iki parçaya bölünmüş ve ilk kısmı 18 Mayıs 1999, ikinci kısmı ise 13 Temmuz 1999 tarihinde yayınlanmıştır. Normalde ikinci kısmın 25 Mayıs 1999 tarihinde ekranlara gelmesi bekleniyordu, ama dizinin setinin bulunduğu bölgede meydana gelen Columbine Lisesi Katliamı olayı sebebiyle çekimlere bir ay ara verilmiştir. Bu bölümleri dizinin yaratıcısı Joss Whedon yazmış ve yönetmenliğini de kendi yapmıştır.

Dizinin bir spin-off'u olan Angel'da başrol oynamak amacıyla Angel (David Boreanaz) son defa bu bölümlerde ana karakterler arasında yer almıştır. Ayrıca ilk bölümden beri ana karakterler arasında bulunan Cordelia Chase (Charisma Carpenter) de ayrıca David Boreanaz ile birlikte diziden ayrılıp Angel'da başrol olarak rol almaya başlamıştır.

İlk kısımda verilen Buffy ve Faith'in kavga ettiği sahne BuddyTV'de en iyi 10 kız kavgaları arasına girmiştir.[1]

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

Kısım 1[değiştir | kaynağı değiştir]

Sunnydale Belediye Başkanı Richard Wilkins, Sunnydale'i beslenmesi için gerekli iblislerle dolu, sığınacak bir liman olarak görmektedir. Başkan, Faith'i kullanarak Sunnydale Lisesi Mezuniyet Günü'nde yükselmeyi ve safkan bir iblis olmayı plânlarken Buffy de bir direnç kuvveti organize edip bu şeytanî plânı engellemeye çalışır. Vali Vilkins yükselişi için hazırlıklarını yapmaktadır. Buffy, Faith tarafından zehirlenen ve ölümün kıyısına gelen Angel'ın tek yaşama şansının avcının kanını içmek olduğunu öğrenince, onu kurtarmak için Faith'i kurban etmeyi dener. Fakat dövüşlerinin sonunda Faith'i bıçaklar, ama Faith balkondan atlar ve bir kamyonun kasasına düşer. Böylelikle, Faith komaya girer.

Kısım 2[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy, Angel'ın hayatta kalması için ona kendi boynunu verir; kendi kanını zorla içirerek Angel'ı kurtarır ve hastaneye gider. Mezuniyet gününde Vali Vilkins yükselir. Sınıf arkadaşlarını da yükselmiş ve artık safkan bir iblise dönüşmüş başkan ile adamlarıyla heyecan dozu hiç inmeyen bir dövüş yapmak konusunda organize eder. Buffy devasa bir iblis-yılan şeklini almış başkanı lise binasına dek sürükler, sonra kendi binadan atlar, Giles da önceden içeri koydukları bombayı patlatır ve hem başkanı hem de Sunnydale Lisesi'ni yok ederler. Buffy'nin mezuniyet günü dahi oldukça olağandışıdır! Ancak, duman kaybolup da her şey gözükmeye başlayınca, Buffy, Angel'ın gittiğini anlar. Şimdi onsuz daha normal bir hayat sürmeye çalışacaktır.

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölümlerin çekim sırasında, sosyal medyada bu bölümler çok büyük bir tartışma konusu olmuştur. İlk kısmın yayınlanmasından yalnızca birkaç hafta önce setin olduğu bölgede meydana gelen Columbine Lisesi Katliamı dolayısıyla çekimlerde çok büyük aksaklıklar olmuştur. The WB zaten "Earshot" adlı daha önceden yayınlanmış bir bölümün yayınını geciktirmiş[2] (ki Eylül ayına kadar yayınlanamamıştır), ayrıca "Graduation Day, Kısım İki" bölümünün lise öğrencilerine dizide yapılan şeyleri yapmaları için kışkırtacağından korkmuştur. Özellikle bütün okulun silahlanıp belediye başkanına karşı çıktığı sahneler üzerinde çok durulmuştur.

25 Mayıs 1999 tarihinde "Graduation Day, Kısım İki" bölümünün yayınlanması gereken saatten sadece iki saat önce The WB bölümün yerine başka bir şov yayınlama kararı almıştır.[3] Bu ani karar birden medyada dikkat çekmiştir ve binlerce kişi kanala sezon finalinin yayınlanması için posta yollamıştır. Sarah Michelle Gellar halka açık bir şekilde kararı desteklemediğini belirtmiş, Seth Green ise bölümün asıl yayın tarihinde yayınlanması gerektiğini söylemiştir.[4] Amerika'daki bütün okullar dönemlerini mayıs ve haziran aylarında bitirdiklerinden dolayı, The WB bölümü orijinal yayın tarihinden iki ay sonrası olan 13 Temmuz 1999 tarihine kadar yayınlamamıştır. O tarihte güvenli olacağını düşünmüşlerdir. Bölüm 6.5 milyon seyirciye ulaşmıştır ki bu The WB'nin yazın aldığı reytinglere ve sezonun diğer bölümlerinin reytinglerine oranla iyi bir rakamdır.

Bölümün Kanada'da yayını gecikmesine rağmen internet üzerinden birçok indirme versiyonu bulunmaktaydı.[5] Joss Whedon ise o gün hayranların bölümü "kaçak olarak edinmeleri" sözünü kullanmıştır.[6]

Ayrıca bir Buffy romanı olan "Erkeklerin Yaptığı Kötülükler" romanı da Columbine Lisesi Katliamı'ndan dolayı planlandığından bir yıl sonra yayınlanmıştır.

Detaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizide üçüncü defa "Graduation Day, Kısım İki" bölümünde bitiş jeneriğinden sonra gösterilen the Mutant Enemy tanıtımı normalden farklı olarak gösterilmiştir. Bu defa yaratık ekrandan geçerken siyah bir mezuniyet kepi takmıştır.

İlk defa Becoming bölümünde, ikinci defa ise Amends bölümünde bu Mutant Enemy tanıtımı normalden değişik olarak gösterilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ Kubicek, John. "Girl-on-Girl Action: TV’s Top 10 Catfights 23 Şubat 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". BuddyTV. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2016.
 2. ^ Millman, Joyce (1 Haziran 1999). "Finale thoughts 5 Temmuz 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". Salon.com. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2016.
 3. ^ Taylor, Charles (26 Mayıs 1999). "The WB's Big Daddy condescension 6 Mayıs 2005 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". Salon.com. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2016.
 4. ^ Bonin, Liane (25 Mayıs 1999). "School Daze 19 Temmuz 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". Entertainment Weekly. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2016.
 5. ^ Wen, Howard (28 Mayıs 1999). "'Buffy' fans distribute postponed finale online 14 Temmuz 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". Salon.com. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2016.
 6. ^ "Network Outage 18 Kasım 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". Entertainment Weekly (490). 18 Haziran 1999. Erişim tarihi: 16 Temmuz 2016.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]