Alias (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Alias
TürAksiyon
Proje tasarımcısıJ.J. Abrams
BaşrolJennifer Garner
Ron Rifkin
Michael Vartan
Bradley Cooper
Merrin Dungey
Carl Lumbly
Kevin Weisman
Victor Garber
David Anders
Lena Olin
Melissa George
Greg Grunberg
Mia Maestro
Rachel Nichols
Elodie Bouchez
Balthazar Getty
Amy Acker
Ülke ABD
Bölüm sayısı105
Yapım
Gösterim süresi42 dakika
Yayın bilgileri
KanalABC
Yayın tarihi30 Eylül 2001 - 22 Mayıs 2006

Alias, Ajan Sydney Bristow'un yaşadığı maceraları konu alan ve Türkiye'de Digiturk digital platformu 5. kanal DiziMax ile D-Smart digital platformu 19. kanal Dizi Smart'ta yayınlanan bir dizidir. Daha önce "Kod Adı" adıyla Kanal D'de de yayınlanmıştır.

Uluslararası yayın[değiştir | kaynağı değiştir]

 • ABD - ABC, TNT (1-4. sezon)
 • Almanya - Pro 7
 • Avustralya - Seven Network - Fox 8
 • Avusturya - ATV+
 • Belçika- VT4(originally: VRT)
 • Fransa- Téva and M6
 • Filipinler- ABS-CBN
 • Finlandiya - Nelonen
 • Hong Kong - TVB Pearl
 • Hırvatistan-HRT
 • Hindistan - AXN
 • İzlanda - RÚV
 • İrlanda - RTE Two
 • İspanya - Cuatro and AXN
 • İsveç - TV4
 • İtalya - Rai Due (new episodes) and Fox
 • Kanada - CTV
 • Latin America - It now airs on AXN [2]
 • Maceristan- RTL Klub
 • Malezya - 8TV and AXN
 • Norveç - TV3, ZTV (Season 1-3) and Tvnorge (season 4)
 • Polonya- TVP 1
 • Portekiz - SIC and AXN
 • Slovakya - TV Markiza (Season 1, Season 2)
 • Slovenya - POP TV (Pro Plus)
 • Türkiye - Cine 5, Kanal D,Trt hd (season 1-6) DiziMax, FOX, Dizi Smart
 • Yeni Zelanda - TV2
 • Yunanistan - ANT1

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sydney Bristow[değiştir | kaynağı değiştir]

Sydney Bristow babası tarafından çocukluk yıllarında bilinçaltına girilmek sureti ile ajan olarak eğitilmiştir. Sydney, normalin üstünde zeka seviyesine sahiptir, 7 dil bilir, yetenekleri ve IQ'su üst seviyededir. 7 yıl boyunca CIA'in bir parçası sandığı SD-6'in aslında kötü taraf olduğunu öğrenince CIA için çalışmaya başlar ve babası Jack'in yardımıyla SD-6'i çökertir. Ancak daha sonra da SD-6'dan daha güçlü olan bir örgütle, Mutabakat'la uğraşmaya başlar. Fakat bu sırada, Sydney 2 yıl boyunca Muatabakat tarafından kaçırılır ve beyni yıkanır. Bu iki yılın sonunda Sydney hiçbir şey hatırlamadan, ölü sanılmasına rağmen ortaya çıkar ve kaybettiği yıllarını arar. Ancak buldukları, onu bambaşka bir kimliğe götürür.

Jack Bristow[değiştir | kaynağı değiştir]

Geçmişinde birçok örgüt ve devlet kurumunda ajan olarak çalışmıştır. Ancak iyi tarafa çalıştığı kesin olarak bilinmekte ve kızı Sydney'i korumak için her şeye hazır bir babadır. Laura Bristow ile evliliğinin yalan olduğunu öğrenince Sydney'den kendini uzaklaştıran Jack, ikisinin de ajan olduğu ortaya çıkınca, onunla ilişkilerini düzeltmeye başlar. SD-6'de Sloane'un en yakın dostu gibi davranıp, kilit bilgileri elde eden Jack, SD-6 çökertildikten sonra tekrar CIA'e, operasyon merkezine döner. Sydney'nin ölmediğini bilmekte ve onu aramaktadır, geri döndüğünde de kızının kayıp 2 yılda neler yaptığını arar. Irina'yla ilişkisine her zaman devam ediyor. Ancak bir yanlış anlaşılma sonucu Irina'nın Sydney'i öldürmeye çalıştığını öğrendiğinde teknik olarak hala evli olduğu karısını öldürmekten de çekinmiyor. Sonradan Irina'nın ölmediği ortaya çıkıyor ancak Sydney Arvin'le Horizon için mücadele eder ve inatlaşırken, Arvin'in onu Sydney'e bir göz dağı olarak vurmasının sonucu yaralanıyor. Sydney'e annesini durdurması için onu bırakıp gitmesi gerektiğini söylüyor ve kızı gittiğinde her ne kadar artık Arvin'in öldürülemeyeceğini bilse de onun durdurulması gerektiğini düşünüyor ve onun yaralı olmasına rağmen kendini zorlayıp,onun yanına gidip ikisini birden havaya uçuruyor.Jack her zamanki gibi doğrular için ölüyor ve böylece Arvin ölümsüz hayatının tamamını bir mezarlığın harabesinde taşların altında kalarak geçirmek zorunda kalıyor.Yıllar sonra Sydney oğluna babasının adını veriyor.

Michael Vaughn[değiştir | kaynağı değiştir]

Babası Irina Derevko tarafından öldürülen ve CIA'de çalışmaya başlayan Vaughn'un en önemli görevi, önceleri iki tarafa da çalışan Sydney'e aracılık etmekti. Onun görevlerini belirlemek, sırrını korumak ve tüm sorularına cevap vermek. Ancak bundan fazlası olur ve Vaughn yasak olmasına rağmen Syd'e âşık olduğunda işler büyür. İlk önce aracılık olan sıfatı sonradan arkadaşlığa, sd-6'in yıkımıyla sevgililiğe ve ortaklığa dönüşür. Ancak Sydney'in kaybolduğu iki yılı sırasında Vaughn hayatının en önemli hatasını yapar: Lauren'la evlenir. Bundan sonraki tüm olaylarda bu hata baş roldeydi. Daha sonra yaralarını sarmaya çalışır. Aradan birkaç zaman geçtikten sonra Sydney ile aralarındaki sorunlar halledilir ve tekrar sevgili olurlar. Milo Rambaldinin kehanetinin gerçekleşmesinin beklendiği gün Sydney Vaughn dan evlenme teklifi alır. Operasyon başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra birlikte Santa Barbara ya giderlerken yolda bir araba çarpar ve kaza gerçekleşir. Tam bir operasyon sırasında Sydney hamile olduğunu haber alır. Vaughn da Sydney de bir bebek sahibi olacakları için çok mutludurlar. Fakat üzerinde çalıştıkları operasyon sürecinde Vaughn öldürülür. O sırada Sydney yardımına yetişemez olay yeri ile aralarından tren geçmektedir. Vaughn hastaneye kaldırılır ameliyat olur fakat iç organları çok fazla zarar görmüştür. Herkes öldüğünü düşünürken ileriki bölümlerde Nepal'de tadavi görmüş ve geri dönmüştür. Sydney ile birlikte Kahin Beş'i yokeden Slone ile mücadeleye devam eder. Finalde Sydney ve çocukları ile birlikte sakin bir hayatı seçmiştir.

Irina Derevko[değiştir | kaynağı değiştir]

KGB ajanı olan Irina'nın görevi, CIA ajanı olan Jack Bristow'la evlenmek ve ondan gerekli bilgileri çalmaktı. Laura takma adıyla görevine başlayan Irina'nın beklemediği şey Jack'e aşık olmak ve sürpriz bir şekilde, bir kız çocuğu dünyaya getirmekti. Sydney 6 yaşına geldiğinde KGB, Irina'ya görevini terk etmesi, yoksa ailesini öldürecekleri ultimatomunu verince, Irina çaresiz, ölüm fermanını imzalar ve sahte bir kazayla, Laura Bristow'u tüm dünyaya öldü gösterip, yıllarca kötülerin arasında kaçak olarak yaşar ve kendine büyük bir yer edinir. Ancak, Sydney ve Jack'in onun yaşadığını öğrenmeleri işleri değiştirir ve Irina CIA'e teslim olarak, yaptığı ve bildiği her şeyin Jack ve Sydney'i korumak amaçlı olduğunu ispatlar. İşi bittiğinde CIA'den kaçar ve şu anda kayıp. Jack ve Sydney'e gerektiği zaman yardımda bulunur. Ancak 5. kehanet adlı eski örgüt ortaya çıkıp bir Rambaldi eseri olan Horizon yarışına girildiğinde Sydney'e gücü veya aileyi seçmesi gerekeceğini, kendisinin bunu çoktan yaptığını ve gücü seçtiğini ama kızını her zaman sevdiğini ve ona gitmesi için birden fazla şans verdiğini söylüyor ve son bir kez daha git diyor ama Sydney reddediyor ve dövüşmeye başlıyorlar. Onlar dövüşürken yuvarlak bir şekil olan Horizon altında birkaç kat olan ince camdan bir mermerin üstüne düşüyor. Sydeny Irina'ya camın onu taşımayacağını, vazgeçmesini söylüyor ancak o dinlemiyor ve Horizon'unu peşinden camın üstüne çıkıyor. Sydney'nin dediği oluyor ve cam parçelanıyor.Irina'da birkaç kat aşağıya düşerek Rambaldi'nin ölümsüzlük sırrı için ölüyor.

Arvin Sloene[değiştir | kaynağı değiştir]

Jack'le çocukluktan beri devam eden arkadaşlıkları sd-6'in açılmasıyla aslında son buldu. Ancak Arvin Sloane bundan habersizdi. Sydney'i hep takip etti ve 20 yaşına geldiğinde onu sd-6'e alarak ajanlık sıfatını kendisine verdi, tüm gizli işlerinde onu kullandı, Sydney nişanlısı Danny'e ajan olduğunu söylediğinde Danny'i öldürttü ve en büyük hatasına imza attı. Bu noktadan sonra Sydney gerçekleri öğrendi ve Sloane'ın bilmediği, baş düşmanı oldu. SD-6'in yıkımından sonra, CIA'e istenen bilgileri vermesi karşılığında, özgürlüğünü satın aldı. Mutabakat ile, CIA izninde çift taraflı çalışıyor ve Irina ile geçmişte yaşanan tek gecelik bir ilişkisinden Nadia adında, yine ajan olan bir kızı var.Rambaldi'nin 47.sayfasındaki gizli metni çözmeye çalışırken kızı Nadia'yı öldürür.Rambaldi arzusu bitmeyen slone sonunda Rambaldinin kehaneti gerçekleştirir ve ölümsüzlük elde eder. Fakat jack kendini ve slone ile birlikte patlatır. Slone bir enkazın altında sıkışmıştır ve ona yardım edecek ve varlığını bilen kimse olmadığından o şekilde kalmıştır.

Julian Sark[değiştir | kaynağı değiştir]

İngiliz olan Sark, yakın zamana kadar babasının kim olduğunu bilmiyor ve zevk için, kötülerin yanında çalışıyordu. Irina, Sloane ve Mutabakat'ın yetkili kişilerinin yanında, en güvendikleri eleman olarak çalışan Sark, CIA tarafından yakalandığında da bilgi vermekten çekinmeyen bir kişilik. Sydney'e karşı gizlemediği bir ilgisi olan Sark, Vaughn'dan nefret ederken, onun karısı olan Lauren'la de bir ilişki yaşadı. Irina'nın dostlarından biri olan Lazarey'in babası olduğunu ve ondan kalan 800 milyon doları öğrendiğinde, bu parayı Mutabakat'a harcayarak, en üst seviyeye çıktı. Yüksek zekası ve kıvrak düşünüş tarzıyla dikkat çeken Sark, tehlikeyi sezdiğinde kendi kabuğuna çekildi.

Marcus Dixon[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllarca, SD-6'in iyiliğine inanmış ve vatanı için çalıştığını düşünen Dixon, gerçekleri öğrendiğinde yaşadığı travmadan sonra, CIA'e katılmaya karar verdi. Sydney'i tanıması ve yıllarca onunla ortaklık yapmış olması, Dixon'a CIA'de bir rahatlık sağlarken, Sydney'nin Vaughn'dan sonra ikinci ortaklığı sıfatını aldı. Birçok dili bilmesi, operasyon sahasındaki keskin ve zeki kararları, onu Sydney'nin kayıp iki yılı içerisinde, Operasyon Merkezinin şefi durumununa getirdi ve başkanlığı başarıyla yürütmekte. Bir operasyonda Sloane'ın karısı Emily'i vurması yüzünden, Sloane'ın, intikam olarak onun karısını öldürmesi sonucunda, 2 çocuğuna yalnız ebeveynlik yapmakta

Marshall Flinkman[değiştir | kaynağı değiştir]

CIA'in dahisi. Marshall yaklaşık 7-8 dil bilen, teknoloji konusunda uzman, fotografik hafızaya sahip bir deha. Çabuk hatırlama özelliği ve uzmanlaştığı patlayıcılar, elektrik akımları, bilgisayar ağ bağlantıları ve uydu sistemleri sayesinde operasyon merkezinin gözbebeği. Her operasyona gerekli alet edevatı yaratmak konusunda uzman. Kendisi SD-6'de çalışırken, sd-6 çökünce otomatik olarak CIA'e transfer edildi. Biraz renkli bir kişilik olan Marshall, başka bir ajan olan Carrie ile evlendi ve bir erkek bebeği var. Sark ve Sloane'dan ödü kopan Marshall, Sloane korkusunu birazcık yense de, Sark'tan delicesine korkmaya devam ediyor. Sydney ve Vaughn en yakın arkadaşları.

Will Tippin[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir zamanlar ona aşık olsa da, aslında Sydney'nin en yakın arkadaşı olan Will, gazeteci. Sydney'nin nişanlısı Danny'nin öldürülmesinin arkasındaki gizemi ararken kendini sd-6'in belasında bulan Will, neredeyse hayatını kaybederek ve gazeteciliği bırakarak bunu ödedi. Sydney, Jack ve Vaughn'nun ajan olduğunu öğrenmesi sonucunda Sydney'nin daha yakın arkadaşı oldu, onun yokluğunda gerekli hikâyeleri uydurdu. Francie/Allison olayından sonra tanık koruma programına alınan Will, Vancouver'da yeni bir yaşam kurarken Sydney'nin yaşadığı haberini aldığında hem dostluğunu tazelemek, hem de bitmemiş hesapları görmek üzere geri döndü. İşler hallolduktan sonra iki dost/ajan, tekrar görüşmek üzere ayrıldılar. Kendisi hala Vancouver'da, yaşamını kurmaya devam ediyor.

Eric Weiss[değiştir | kaynağı değiştir]

Başından beri CIA'de çalışan Weiss, Vaughn'un en yakın arkadaşı. Sydney/Vaughn aşkını en önce, hatta ikiliden bile önce gören, ilk başta kızan, ama sonra da birleşmelerini sağlayan şahıs. Sydney'i çok seven Weiss, onunla kurduğu sağlam arkadaşlığı, Sydney kayıp iki yılından sonra geri döndüğünde de kanıtlayarak, hem onun ortağı, hem de yeni yaşamında yol göstericisi oldu. Lauren/Vaughn evliliğine karşı çıkmasa da Vaughn'un mutlu olmadığını düşünen Weiss, doğruların adamı. İyi bir CIA ajanı olan Weiss, operasyonların hem başarısı, hem de neşe kaynağı. Kendisi Sydney'nin kardeşi Nadia'la bir süre çıktı ancak Nadia komaya girince Washington'dan bir iş teklifi geldi ve gitmeyi tercih etti. Şimdiyse yalnız, ama mutlu, yaşamını sürdürmeye devam ediyor ve Syd ve Vaughn'a her zaman yardım ediyor.

Francie Calfo[değiştir | kaynağı değiştir]

Sydney'nin iyi arkadaşlarından olan Francie, Sydney'nin ajan olduğunu hiçbir zaman bilmedi. Tek arzusu minik bir restaurant açmaktı ve bunu başardı, ancak klonlama yöntemine benzer bir teknoloji karşısında kendisinden bir tane daha yaratılan Francie, öldürülerek, yerine Allison geçtiğinde, bunu kimse anlamadı. Allison Sydney'nin tüm sırlarını çalarken, covenant'a bilgi veriyordu. Allison'un sırrını ortaya çıkaran Will ise, bunu vurularak öderken, Sydney büyük bir çatışma sonunda, Allison'u vurdu. Ancak Rambaldi sırlarından biriyle iyileştirilen Allison ölmediğini ispatladı, ancak Will geri döndüğünde yaşanan çatışmada yine vuruldu. Allison hala kayıpken, Francie 2.sezonda öldü.

Lauren Reed[değiştir | kaynağı değiştir]

Sydney'nin kayıp iki yılı sırasında Vaughn'la evlenir ancak aslında Pakt için çalışan gizli bir ajandır ve Vaughn'la ondan bilgi sızdırmak amacıyla evlenmiştir. Kendisi FBI'da çalışır ve babası çok ünlü ve zengin bir senatördür. Babası onun ajanlıkla ilgisi olmamasını istemiştir fakat annesi onu özel olarak eğitip Pakt'a almış, FBI ajanı görüntüsü vermiş ve sonradan Lauren babasını öldürmeyi başaramadığı için kendi kocasını öldürüp kaçmıştır. Bu olay senatörle olan evliliğinin tıpkı kızınınki gibi sahte olduğunu ortaya çıkarmıştır. Lauren Vaughn'un Sydney'le çok fazla vakit geçirdiğini görünce Sark'la beraber olmaya başlar. Sonradan kimliği açığa çıkar ve Sydney'i vurmak üzereyken kocası Vaughn tarafından vurularak öldürülür.