İçeriğe atla

PlayStation Network

Vikipedi, özgür ansiklopedi
PlayStation Network
GeliştirenSony Interactive Entertainment
TipÇevrimiçi servis
İlk yayınlanma11 Kasım 2006 (17 yıl önce) (2006-11-11)
Platform(lar)
DurumuAktif
İnternet sitesiResmi web sitesi

PlayStation Network (kısaca PSN), çevrim içi çok oyunculu oyun ve dijital medya ulaştırma servisidir. PlayStation 3, PlayStation Portable, PlayStation 4, PlayStation Vita ve PlayStation 5'te bulunur. İlk olarak PlayStation 3 ve PlayStation Portable video oyunu konsolları için Sony Computer Entertainment tarafından oluşturulmuştur. 2 Haziran 2009 tarihinde dünya çapında 24 milyonun üzerinde PlayStation Network (PSN) kullanıcısı bulunmaktaydı. Çevrim içi özellikleri kullanabilmek için PSN hesabı açmanız gerekmektedir fakat PlayStation 3'te çevrim içi çok oyunculu modlarda oynayabilmek için sadece PlayStation Network (PSN) hesabı açmanız yeterli iken PlayStation 4 ve sonrasında PlayStation Network (PSN) hesabı açmanızın yanı sıra PSN hesabınıza PlayStation Plus üyeliği de almanız gerekmektedir.

Playstation Plus[değiştir | kaynağı değiştir]

Playstation Plus, mevcut ücretsiz Sony Entertainment Network hesabını bir ileri aşamaya taşıyarak ve PS5™, PS4™, PS3™ ve Playstation®Vita sistemlerinden avantajlı bir şekilde yararlanmayı sağlayan abonelik hizmetidir.

Abonelik kapsamında her ay tüm Playstation platformlarına özel olarak seçilen bir veya birkaç oyun ücretsiz olarak sunulmakla beraber, PS Plus'a özel indirimler de sunulur. Bu hizmet Playstation 4 ve Playstation 5 platformlarında çevrim içi çok oyunculu modda oyun oynamak için zorunlu olan bir aboneliktir.

Playstation Plus, PS3 ve Playstation Vita konsolları için verilen aylık oyunların desteğini 2019'da kesmiştir.

Fiyatlandırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Playstation®Plus için üç abonelik seçeneği vardır; 1 ay, 3 ay ve 12 ay. Güncel fiyatlandırma Sony Entertainment Network Store'da yer almaktadır. Ücretlendirme; 1 aylık abonelik 305₺, 3 aylık abonelik 830₺, 12 aylık abonelik ise 2740₺ olarak şeklindedir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]