İçeriğe atla

Tara Maclay

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Tara Maclay, kült televizyon dizisi Buffy the Vampire Slayer'da Joss Whedon tarafından yaratılmış karakterdir. 16 Ekim 1980 tarihinde doğmuş ve 7 Mayıs 2002'de Sunnydale-Kaliforniya'da ölmüştür. Tara Maclay, Amber Benson tarafından canlandırılmıştır.

Karakter Tarihi

[değiştir | kaynağı değiştir]

Tara, ilk olarak dördüncü sezonda Hush adlı bölümde Sunnydale Üniversitesi'nin wicca grubunun bir toplantısında görülmüştür. Bu toplantıda bu sessiz ve utangaç kız Willow'un çok dikkatini çekmiş ve o günden sonra birlikte büyü çalışmaya başlamışlardır. Willow, büyü çalışmalarına başladıktan sonra bir şey daha fark eder, Tara çok güçlü ve başarılı bir cadıdır. Oz'la olan talihsiz ilişkisinin ardından kendini erkeklerden uzaklaştıran Willow kendini ilk kez Tara'ya yakın hisseder. Ve artık sevdiği kişinin Tara olduğunu anlar. Willow da, Tara da lezbiyendir. Birbirini seven bu iki genç cadı, birlikte kendilerini hem cadılıkta hem de kişisel olarak geliştirmektedirler. Tara'nın Once More, With Feeling adlı bölümde şarkısında da söylediği gibi birbirlerini tamamlamaktadırlar. (Under your spell şarkısında, "You make me complete")

Tara'nın ailesi ve Sunnydale'den önceki yaşamı hakkında pek fazla şey bilinmiyor, ancak daha annesini kaybeden Tara'ya babası ve erkek kardeşi bunun ailelerinin bir laneti olduğunu ve kendisinin de 20 yaşında bir iblise dönüşüp öleceğini söylerler. Ancak Family adlı bölümde bunun ailenin kadınlarını kontrol altında tutmak için babasının söylediği bir yalan olduğu anlaşılır. Tough Love adlı bölümde Willow Tara'nın kendisinden daha önce coming-outta bulunduğunu, belki de kendisinin ilk kız arkadaşı olmadığını düşündüğünü söyler ve Tara ile ilk kavgalarını ederler. Bir süre yalnız kalmak isteyen ikiliden Tara festivale gider. Burada onun anahtar olduğunu düşünen Glory Tara'nın parmaklarını kırıp beynini emer. Deliren Tara, aynı bölümde Glory'ye anahtarın Dawn olduğunu ima eder.

Altıncı sezonun başlarında, ablası Buffy ölen Dawn için Willow'la bir tür ebeveyn figürü olurlar. Birbirlerine destek çıkarlar. Ama Tara, Willow'un çok fazla büyü kullandığını söyleyip kavga ederler. Willow, büyü yapmayacağına söz verir ama sözünü tutamayınca Tabula Rasa adlı bölümde ayrılırlar. Ama hep birbirlerini severler. Birbirlerine Dawn'ı köprü olarak kullanıp misillemelerde bulunurlar. Sonunda Entropy adlı bölümde bir buluşma düzenleyip kahve içerler ve konuşurlar. O akşam Tara, Willow'un odasına gelir konuştuktan sonra öpüşürler.

Ama bir gün Warren gelir ve tabancayla Buffy'yi vurmaya çalışır. Warren Buffy'i vurur. Ama attı kurşunlardan biri Willow ile keyifle konuşan Tara'nın göğsüne saplanır...- Willow ve Tara konuşuyorlardır. Birden cam kırılır ve Willow'un üstüne birden kan fışkırır. Pencerenin önünde olan Tara vurulmuştur ve yere düşer. Willow endişeyle "Tara?" diye seslenip ona yürür ve vurulduğunu görünce birden ağlar ("Tara lütfen uyan.. lütfen ölme Tara!")- Birden acıdan ağlarken göz bebeği kıpkırmızı oluverir...

Sonunda acısından Dark Willow'a dönüşür ve dünyayı yok etmeye çalışır. Ama hala onu sevenlerin olduğunu anlayınca tekrar Willow olur...