İçeriğe atla

Doppelgangland

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Doppelgängland"
Buffy the Vampire Slayer bölümü
Bölüm no.3. sezon
16. bölüm
YönetmenJoss Whedon
Senarist
 • Joss Whedon
Prodüksiyon no.3ABB16
Yayın tarihi23 Şubat 1999 (1999-02-23)
Süresi43 dakika
Konuk oyuncular
 • Harry Groener, Başkan Richard Wilkins rolünde
 • Alexis Denisof, Wesley Wyndam-Pryce rolünde
 • Emma Caulfield, Anya rolünde
 • Ethan Erickson, Percy West rolünde
 • Eliza Dushku, Faith Lehane rolünde
 • Armin Shimerman, Müdür Snyder rolünde
 • Jason Hall, Devon MacLeish rolünde
 • Michael Nagy, Alfonse rolünde
 • Andy Umberger, D'Hoffryn rolünde
 • Megan Gray, Sandy rolünde
 • Norma Michaels, Yaşlı kadın rolünde
 • Corey Michael Blake, Garson rolünde
 • Jennifer Nicole, Willow dublörü rolünde
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Consequences"
Sonraki →
"Enemies"
Buffy the Vampire Slayer (3. sezon)
Buffy the Vampire Slayer bölümleri

Doppelgängland (ya da Türkçe adıyla Görsel İkiz), The WB kanalında yayınlanan, Joss Whedon tarafından oluşturulan bir fantastik dizi olan Buffy the Vampire Slayer televizyon dizisinin üçüncü sezonunun on altıncı bölümü.

Özet[değiştir | kaynağı değiştir]

"The Wish"'teki alternatif gerçeklikte oluşan Vampir Willow, kazayla tekrar ortaya çıkar. Fakat yanlış gerçekliktedir.

Genişletilmiş anlatım[değiştir | kaynağı değiştir]

Willow okulda Buffy'ye bir kalemi havalandırdığını gösteriyordur. Konu Faith'ten açılınca Willow kontrolünü kaybeder ve kalem hızla ağaçlardan birine saplanır. Bu sırada okul müdürü de Willow'a basketbol takımının yıldzlarından Percy West'e tarih çalıştıracağını söylemek için onların yanına gelir. Sonra, kütüphanede Giles Willow'a Belediye Başkanı Vilkins'in bilgisayarına girip onun yükselişiyle ilgili bilgi almaktan bahseder. Bu arada Faith ve Wesley de gelirler. Vali için ajanlık yapan Faith konuşmalardan bir bölümüne şahit olur ve durumu hemen ona bildirir. Bu sırada, okulda, Oz Willow'a grubunun o gece Bronze'da sahne alacağını söyler. Willow çok heveslenmiştir fakat Percy'ye tarih çalıştırması da gerekir. Onunla buluştuğunda Willow gerçekle yüzleşir; Percy tam bir züppedir ve işin kötüsü Willow o gece onun tarih ödevini yapmak zorundadır.

Anyanka, Giles'ın gücünün kaynağı olan kolyesini kırmasıyla insana dönüşmüş ve Anya olmuştur. Fakat tekrar intikam iblisi olmak isteyen Anya, Willow'u bu tür bir büyü yapması için zorlar. Boş bir sınıfa giderler ve bu kara büyüyü yaparlar. Fakat sonunda ne Anya tekrar Anyanka olur, ne de onların görebildiği bir değişiklik. Fakat çok uzaklarda, terk edilmiş fabrika binasında Willow'a tıpatıp benzeyen bir vampir uyanır. Bu vampir, "The Wish" adlı bölümde Cordelia'nın Anya'dan dilediği paralel evrendeki Willow'dur ve Anya ile Willow'un yaptıkları büyü yüzünden bu evrene gelmiştir.

Gece, vampir Willow Sunnydale sokaklarında gezer ve şoke olur. İnsanlar sokaklarda rahatça gezebilmektedir ve bu onun dünyasında asla olmayacak bir şeydir. O da Bronze'a gider. Percy de eğlenmek için Bronze'dadır fakat Vampir Willow ona saldırınca arkasına dahi bakmadan kaçar. Xander ve Buffy de Bronze'dadırlar ve Vampir Willow onlara da vampir yüzüyle gözükür. Çok şaşıran Buffy ve Xander hemen Willow ile Giles'ı bıraktıkları yere koşarlar. Ve Giles'a Willow'un vampire dönüştüğünü söylerler. O sırada karşılarına pembe yün kazağıyla bir Willow çıkar. Xander hemen Willow'a bir haç gösterip korunmaya çalışır. Fakat Willow sadece şaşkın bakışlarla ona bakar. Böylece Willow'un vampir olmadığını anlarlar.

Belediye başkanının vampir adamlarından ikisi Vampir Willow'un kim olduğunu bilmeden ona saldırırlar ama tek yapabildikleri parmaklarını kırmak ve artık onun için çalışmak olur.

Bu sırada, kütüphanede Giles Xander, Buffy ve Willow'a bir şeylerin yanlış olduğunu hatırlatır. Anya ise, Bronze'da barmene 1120 yaşında olduğunu anlatmakta, Angel da Buffy'yi aramaktadır. O sırada Vampir Willow ve adamları Bronze'a girerler ve kontrolü ellerine alırlar. Angel olanları Buffy'ye anlatmak için oradan gizlice ayrılır. Oz ise, sahneden sevgilisi sandığı vampirin bir kadını öldürmesini izler ve dehşete kapılır.

Angel kütüphaneye gidip Vampir Willow'un yaptıklarını anlatır. Hepsi Bronze'a giderler. Fakat Willow bir şey almak için geri döner ve vampir ikizi tarafından yakalanır. Ancak Willow telekineziyle kontrol ettiği bir dart okunu kullanıp vampir ikizini kafese kapatır ve elbiselerini değiştirir. Plânlarına göre Willow, vampir ikiziymiş gibi Bronze'a gidecek ve kontrolü sağlayacak, diğer Scooby Gang üyeleri de bir sorun çıkması ihtimaline karşın dışarıda Willow'un çığlık atmasını bekleyeceklerdir.

Fakat Cordelia kütüphaneye gider ve orada kafese kapanmış Willow'u görür. Ona "erkek arkadaşların çalınması" konusunda kısa bir nutuk çeker. Vampir Willow ondan yararlanabileceğini fark edip hiçbir şey anlamasa da özür diler ve ondan kafesin kapısını açmasını ister. Cordelia kapıyı açar ve tam konuşmasına devam edecekken Vampir Willow ona vampir yüzünü gösterir. Cordelia'nın çığlığını duyup oraya gelen Wesley Willow'un yüzüne haç ve kutsal su tutar. Willow ise, hiç etkilenmemiştir, "Neşesi kaçtı" diyerek oradan ayrılır.

Bu sırada, Bronze'da Anya Willow'un vampir olmadığını anlamıştır ve diğer vampirlere de bunu söyler. Willow'sa gayet sakindir ve diğer vampirlerin ondan vampir yüzünü göstermesini izlemelerine çok iyi bir kulp bulur. Onlara vampir olmayan birinin bunu yapıp yapamayacağını sorup sağlam bir çığlık atar. İçerideki ahmak vampirler herkesin çığlık atabileceğini düşünürlerken Buffy, Xander, Giles ve Angel içeri girerler ve kıyasıya bir dövüş başlar. Bu sırada Vampir Willow Bronze'a gelir ve sahnedeki Oz'u aşağıya fırlatıp insan ikizini boğmaya başlar. Buffy onu en iyi arkadaşının üzerinden çekip kalbine kazık saplamak üzereyken insan Willow ona bunu yapmamasını söyler. Willow, kötücül ikizini öldürmemek ve onu ait olduğu evrene geri göndermek istemektedir..

Kütüphaneye geri dönerler ve Vampir Willow'u ait olduğu yere gönderecek büyüyü yapmaya başlarlar. Vampir Willow, Xander'a onun evreninde bir Xander'ın da bir vampir olduğunu ve insanların ondan çok korktuğundan bahseder. Xander bundan oldukça hoşnuttur! Willow, kötü ikizine bir veda sarılışı yapar fakat yavaşça beline inen ellerden rahatsız olup büyünün başına döner. Sonunda hiçbir sorun çıkmadan Vampir Willow'u ait olduğu yere gönderirler. Bu sırada, Vampir Willow'un evreninde büyük bir insan-vampir çatışması olmaktadır ve o da tam bu çatışmanın ortasına ışınlanır. Evrenine dönüşünün ilk saniyesinde, Oz tarafından duvarda çakılı kazığa fırlatılmadan önce ancak "Oh, fu..." diyebilir.

Ertesi gün, Willow Buffy'le konuşurken, Percy yanına gelir, Willow da ödevini yapamadığı için özür dilemek ister. Fakat Percy titreyerek ona bir tomar kâğıt uzatır, elmasını da bırakır ve kaçar. Willow, ne olduğunu anlamaz. Akşam bir yerlere gitme planlarına kaldıkları yerden devam ederler.

Devam etmekte olan olaylar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • İntikam iblislerinin lideri olan D'Hoffryn'i gördüğümüz ilk bölüm.
 • Willow'un eşcinsel olabileceğinin ipuçları ilk kez bu bölümde verilmiştir. İlk üç sezonda Willow'un da Xander'ın da daha sonra eşcinsel olabileceğine dair birçok ipucu verilmiştir, çünkü Joss Whedon iki karakterden birini daha sonra eşcinsel yapmak ister, ancak hangisi olacağına daha karar verememiştir. Dördüncü sezonda ise Willow, Tara'yla çıkarak lezbiyen olur.
 • Willow, "And I think I'm kinda gay," ("Ve sanırım eşcinselim,") repliğini, "Tabula Rasa" bölümünde hafızasını kaybettiğinde tekrarlayacak.
 • Willow ve Anya ilk kez tanıştılar ve birlikte büyü yaptılar.
 • Bu bölümde Willow kendisini silik, özgüvensiz ve başkalarından emir alan bir kız olarak görmeye başlar. İlerleyen zamanlarda, farklı olmak için güçlü olduğu yanını, cadılığını geliştirecek ve altıncı sezonda büyü bağımlısı haline gelecektir.
 • Buffy tam Vampir Willow'u öldürecekken, gerçek Willow'un dur uyarısıyla son anda durur. Faith, "Bad Girls" adlı bölümde, Buffy'nin uyarısını birçok kez duyduğu halde, Başkan yardımcısı Allen Finch'i öldürmüştü. Bu, Buffy'nin reflekslerinin keskinliğini gösteriyor veya Faith'in başkalarının tavsiyeleri ve uyarılarını dinlemekteki isteksizliğini.
 • Vampir Willow'un sürekli tekrarlayıp durduğu "Sıkıldım," kelimesini, altıncı sezonda gerçek Willow, Warren'ı öldürmeden önce tekrarlayacaktır.
 • Vampir Willow'un Bronze'da ısırdığı kız Sandy, daha sonra beşinci sezonda Riley'i ayartmaya çalışan vampir olarak karşımıza çıkacak.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]