Buffy the Vampire Slayer (2. sezon)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Buffy the Vampire Slayer
2. sezon
Sezon 2 Bölge 1 DVD kapağı
Başrol
ÜlkeABD
Bölüm sayısı22
Yayın
KanalThe WB
Orijinal yayın tarihi15 Eylül 1997 (1997-09-15)-19 Mayıs 1998 (1998-05-19)
Ev sineması yayını
DVD yayını
1. Bölge11 Haziran 2002[1]
2. Bölge21 Mayıs 2001[2]
Sezon kronolojisi
← Önceki
1. sezon
Sonraki →
3. sezon
Buffy the Vampire Slayer bölümleri

Bir televizyon dizisi olan Buffy the Vampire Slayer adlı dizinin ikinci sezonudur. 15 Eylül 1997 tarihinde başlamış olup, 22 bölüm yayınlanmış ve 19 Mayıs 1998 tarihinde sona ermiştir. İkinci sezonun ilk 13 bölümü pazartesi günleri doğu zaman dilimine göre 9'da yayınlanmıştır. 14. bölümden itibaren geri kalan bölümler Salı günleri doğu zaman dilimine göre 8'de yayınlanmıştır.

Duygusal bağlar, ikinci sezonda çoğalmıştır. İlk sezonun finalinde Buffy'nin kısa ölümü nedeniyle seçilmiş yeni avcı Kendra Young ile birlikte kasabaya yeni vampirler Spike ile Drusilla gelmiştir. Xander ile Cordelia arasında bir ilişki başlamıştır, aynı şekilde Willow da cadılık üzerine merak salarken yeni kurt adama dönüşmüş kuzeni tarafından ısırılarak kurt adama dönüşen Daniel "Oz" Osbourne ile bir ilişkiye girmiştir. Sezon boyunca Buffy ve vampir Angel ilişkilerini ilerletmiştir, ama Angel'ın karanlık geçmişi olan Angelus'ın dönüşü dünyayı tehdit etmektedir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezonun ilk bölümü Buffy Summers'ın (Sarah Michelle Gellar) ilk sezonun sonunda yaşadığı kısa süreli ölümden sonra Los Angeles'tan dönmesiyle başlar. Etrafta olan tehlikelerden dolayı arkadaşları ve kendisini seven insanlar ile kendisi arasına bir mesafe koymaya çalışan Buffy, son bir kez daha Efendi'nin (Mark Metcalf) kemiklerine rastlar, aynı şekilde sinir bozucu Kutsanmış Olan'a (Andrew J. Ferchland) da. Birkaç hafta sonra kasabaya Spike (James Marsters) ve Drusilla (Juliet Landau) isimli iki yeni vampir gelir. İkisi, beyninde hasar olan Drusilla'yı iyileştirmek için onu vampire dönüştüren kişinin kanına ihtiyaçları vardır. O kişi de Buffy'nin sevgilisi Angel'dır (David Boreanaz). Daha sonra Kutsanmış Olan'ı öldürerek Aurelius Mezhebine bir saldırıda bulunmuştur. Spike artık, Sunnydale vampir halkının yeni başı olmuştur.

Bu arada Scooby Çetesi üyeleri için havada aşk kokusu vardır. Buffy ve Angel birbirlerine sırılsıklam âşık olmuştur, Xander Harris (Nicholas Brendon) ve Cordelia Chase (Charisma Carpenter) beklenmedik bir ilişkiye başlamışlardır, Willow Rosenberg (Alyson Hannigan) ise bir gitarist olan Daniel "Oz" Osbourne'de (Seth Green) aşkı bulmuştur ve Rupert Giles (Anthony Stewart Head) bile okuldaki bilgisayar hocası Jenny Calendar (Robia LaMorte) ile bir ilişkiye başlamıştır. Ama Giles'ın gençlik arkadaşı olan Ethan Rayne'in (Robin Sachs) ve insanların gençlikleriyle beslenen bir iblisin dönüşüyle Jenny, Giles'ın sahip olduğu tehlikeli hayattan korkarak onunla ilişkisine mesafe koymuştur. "What's My Line" bölümünde Drusilla'nın ritüelinin zamanı gelir. Buffy'i oyalamak amacıyla Taraka Mezhebi adındaki birlikten gelen bir grup iblisi çağırdıktan sonra Spike, Angel'ı kaçırır. Bu arada da kasabaya asıl kökeni Hint olan Kendra (Bianca Lawson) adında yeni bir avcı gelir, Kendra'nın gözetmeni Cehennem Ağzı'nda yeni bir karanlık gücün yükseldiğini söylemiştir. Buffy ve Kendra, Angel'ı kurtarmak ve Spike'ın planını durdurmak için birlikte çalışmak zorundadırlar. Angel'ı kurtarıp tarikatı durdurmalarına rağmen, Drusilla kendi sağlığına kavuşmuş ve Spike sa Buffy tarafından kötü yaralanmıştır. Kendra evine geri döner, Buffy ise avcılığında yeni bir seviyeye ulaşır.

Buffy'nin on yedinci yaş günü sırasında, Spike ve Drusilla; Yargıç (Brian Thompson) adındaki bütün insanlığın sonunu getireceğini iddia eden bir iblisi çağırırlar. Buffy ve Angel, bu iblisin saldırısından kurtulmayı başardıktan sonra sonunda ilişkilerini belli bir seviyeye taşımaya karar verirler ki bu da Angel'a "muhteşem mutluluk" anını yaşatır ve ruhunu kaybeder. Ertesi sabah Buffy, Angel'ın yatağında hiçbir şeyden habersiz uyanır ve Angel'ın yokluğundan dolayı korkmaya başlar. Daha sonra Buffy, Angel'ın dairesine geri döner ve Angel ona bakireliğini kendisi ile bozduğu için Buffy ile dalga geçer. Buffy duygusal olarak yıkılmıştır ve daha sonra da Jenny Calender'ın aslında bir çingene olduğunu, Angel'ın ruhunu kaybetmesine engel olmak göreviyle Sunnydale'e gönderildiğini öğrenir. Ama görevinde tabii ki başarısız olmuştur. Angel, şimdi Angelus'a dönüşmüştür ve Spike ile Drusilla'ya katılmıştır. Üçlü, Yargıç'ı insanlığı yok etmek amacıyla kullanmışlardır. Scooby Gang onları nihayetinde durdururlar, Yargıç'ı öldürür ve vampirleri engellerler. Buffy, teke tek olarak Angel ile savaşır ama ilk defasında onu yenemez. Onun yerine Buffy, onu testislerinden tekmeleyerek ayrılır. Bu arada Willow, Xander ile Cordelia arasındaki ilişkiyi öğrenir ve Xander ile arası bozulmuştur. Bir yandan da Jenny'nin ihanetini öğrenen Giles, onunla olan ilişkisini bozmuştur.

Birkaç ay sonra Buffy, sonunda Angelus'ı öldürmek zorunda kalacağı gün için kendisini hazırlarken Angelus, ruhunu geri getirecek büyüyü bulduğundan dolayı Jenny'i öldürür, bu nedenle de Buffy için bardağın son damlası dolar. Tam Jenny ile düzgün bir ilişkiye başlamışken Angelus tarafından öldürülen Jenny'yi kendi yatağında ölü bulan Giles, duygusal olarak yıkılmıştır; Angelus bu cesedi ona hediye olarak yollamıştır. Angelus'tan intikam almak ister ama Buffy onu kurtarır ve tek başına onunla savaşamayacağını söyler. Bu arada Cordelia ile Xander birlikte olur. Willow ile de kuzeni tarafından ısırılıp kurt adama dönüştürülen Oz çıkmaya başlar. Böylece Cordelia da Oz da Scooby Gang'in kalıcı birer üyeleri olurlar. Willow ayrıca, Bayan Callender'ın ölümü üzerine onun yerine bilgisayar öğretmenliği yapmaya başlamıştır. Bir yandan da Spike, Angel ile Drusilla'nın ilişkisini kıskanırken sakatlanıp tekerlekli sandalyeye mahsur kalmıştır. "I Only Have Eyes For You" bölümünde, Spike'ın aslında sakat olmadığı ve Angel ile Drusilla'dan intikam almak istemektedir.

Sezon finalinde, Buffy ve Willow, Jenny'nin en son çalıştığı ve onun ölmesine neden olan büyüyü keşfederler. Onlar büyüyü çözmeye çalışırken, gözetmeni tarafından karanlık bir gücün tekrar Cehennem Ağzı'nda yükseldiği söylenmiş avcı Kendra Sunnydale'e geri döner. Bu karanlık gücün bir zamanlar dünyaya cehennemi getirmeye çalışmış iblis Acathla olduğu ortaya çıkar. Angelus ise bir kez daha onu uyandırmak ve dünyanın sonunu getirmek ister. İblisi uyandırmakta başarısız olan Angelus başka bir plan dener; kendisi Buffy'i oyalarken, Drusilla ve birkaç vampiri Giles'ı kaçırması için yollamıştır. Giles kaçırılmışken; Willow komaya girmiştir, Xander'ın kolu kırılmıştır ve Drusilla, Kendra'yı öldürmüştür. Kütüphaneye geri döner ve orada polisler ile karşılaşır. Ama polislerin elinden kaçarak hastaneye arkadaşlarını görmeye gider. Kimse Giles'tan haber alamadığından dolayı Buffy, onun evine gider ve orada Whistler (Max Perlich) adında bir iblis ile karşılaşır. Bu iblis ona Acathla'nın aslında böyle ortaya çıkmaması gerektiğini söylemiştir. Yüce Güçler'in, Angel'ın kaderinde Acathla'yı öldürmek için uyandıracağı olduğunu düşündüğünden de bahsetmiştir. Angelus, gözetmene işkence ettikten sonra Drusilla psişik güçlerini kullanarak Giles'ı kandırmış ve ihtiyaçları olan bilgiyi almıştır. Bu arada Willow komadan uyanır ve Angel'ın ruhunu geri getirebilmek için ritüeli tekrar denemeye karar verir. Spike, Buffy'e Angelus'ı indirmesinde yardım etmek için anlaşma yaparken Buffy'nin annesi Joyce Summers (Kristine Sutherland) sonunda kızının kaderi hakkındaki gerçekleri öğrenir. Buffy, Kendra'nın Sunnydale'e getirdiği büyülü bir kılıcı almak için evden çıkarken Joyce ona bir daha geri dönmemesini söyler. Sunnydale Lisesi Müdürü Snyder (Armin Shimerman), Buffy'i okuldan kovar. Kaybedecek hiçbir şeyi kalmamış olan Buffy, Angelus ile karşılaşmaya gider, Xander ise zayıflamış Giles'ı kurtarır. Ama Buffy çok geç kalmıştır, Spike'ın yardımlarına rağmen (ki Spike, Drusilla'yı oradan kaçırmıştır). Angelus, Acathla'yı uyandırmak için kendi kanını kullanır. Buffy ve Angelus bir kılıç kavgasına girmişken, Acathla dünyaya yavaş yavaş geçmeye başlar. Bu arada Willow başarılı bir şekilde ritüeli tamamlamış ve ardından bilinmeyen bir büyü enerjisi tarafından ele geçirilir. Angel'ın ruhu geri gelir, ama Buffy'nin dünyayı kurtarmak için tek bir şansı vardır. Buffy, Angel'ı öper ve onu sevdiğini söyledikten sonra göğsüne kılıcı saplar, daha sonra Angel, geçide sürüklenir ve geçit tamamen kapanır. Buffy ise yıkılmış bir şekilde Sunnydale'i terk eder.

Oyuncu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Yan karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım ekibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin proje tasarımcısı Joss Whedon ayrıca dizi için yönetici yapımcılık ve dizi sorumluluğu yapmıştır. Ayrıca artık yönetici hikâye editörleri olan David Greenwalt, Rob Des Hotel & Dean Batali döndüler. En fazla bölümü Whedon yazmıştır; beş bölüm tek başına yazmış, bir bölümde yönetici yapımcı asistanı David Greenwalt için senarist asistanlığı yapmış, bir başka hikâyeyi de yine David Greenwalt için yazmıştır. Yani Whedon toplamda yedi bölüm yazmıştır. Marti Noxon ekibe normal senarist olarak girmiştir (sezonun ortasında hikâye editörlüğüne yükselmiştir) ve sonraki en fazla bölümü yazmıştır; beş bölüm kendi başına yazmış ve sezonun ilk yarısında yapımcı danışmanı olarak görev almış Howard Gordon için senarist asistanlığı yaparak bir bölümde daha çalışmıştır. Greenwalt, "School Hard" bölümünün hikâyesini Whedon ile birlikte yazmış, ama senaryosunu tek başına yazmıştır. "Ted" adlı bölümde Greenwalt, Whedon için senarist asistanlığı yapmış ve bölümün yönetmenliğini de üstlenmiştir. Rob Des Hotel ve Dean Batali (ilk sezondan geri gelen yazarlar) üç bölüm birlikte yazmışlardır. Tek başına çalışan Carl Ellsworth yazdığı ilk bölüm olan "Halloween" bölümünden sonra kovulmuştur.[3][4] David Tyron King tek başına iki ayrı bölüm yazmıştır (Ty King ismiyle), King daha önceden Whedon'un çalıştığı bir dizi olan Parenthood (1990)'da yönetici yapımcılık yapmıştır. Eski hikâye editörleri Matt Kiene ile Joe Reinkemeyer geri dönmüş ve birlikte bir bölüm yazmışlardır. Sezonda bir tane daha ana hikâyeden bağımsız bölüm yazılmıştır; "Go Fish" bölümü karı koca ekip olan David Fury ile Elin Hampton tarafından yazılmıştır. Fury, dizi ekibine tamamen katılmadan önceki ilk bölümünü bu sezonda yazmıştır.

Joss Whedon ve Bruce Seth Green ikinci sezonda en çok yönetmenlik yapan kişilerdir; ikisi de beş bölüm yönetmiştir. Diğer yönetmenler arasında bulunan David Solomon (ayrıca yapımcı asistanı) ve James A. Contner de ilk bölümlerini bu sezonda yönetmişlerdir.[5]

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]


genel

sezon
Bölüm adıYönetmenSenaristYayın tarihiYapım koduABD seyircisi
(milyon)
131"When She Was Bad"Joss WhedonJoss Whedon15 Eylül 1997 (1997-09-15)5V014.4[6]
Buffy babasının yanından, Sunnydale'e geri döner ve Absalom adlı bir iblisin Efendi'yi diriltme çabasında olduğunu öğrenir. Scooby Gang üyelerinin de kaçırılmasıyla Buffy, Efendi'yi bir kez daha, sonsuza dek yok etmeye karar verir.
142"Some Assembly Required"Bruce Seth GreenTy King22 Eylül 1997 (1997-09-22)5V024.4[6]
Trafik kazalarında ölen kızların cesetleri, mezarlarından çalınmaya başlar. Chris ve Eric adlarında iki SL öğrencisinin, Chris'in zombiye dönüşmüş ağabeyi için bir kız arkadaş yaratmak için böyle bir plan kurduklarını keşfeden Scooby Gang, zamanında duruma el koyar ve bu acayip plana bir son verir.
153"School Hard"John T. KretchmerHikâye: Joss Whedon & David Greenwalt
Senaryo: David Greenwalt
29 Eylül 1997 (1997-09-29)5V034.9[6]
St. Vigeous Gecesi'nde birden bütün vampirlerin güçleri doruğa çıkar. Bu gecenin iki de konuğu vardır; Spike ve Drusilla Sunnydale'e gelir.
164"Inca Mummy Girl"Ellen S. PressmanMatt Kiene & Joe Reinkemeyer6 Ekim 1997 (1997-10-06)5V044.7[7]
Bir İnka mumyası olan Ampata, hayata geri döner ve Xander'la birbirlerine aşık olurlar. Xander, Willow'u kurtarır, Ampata da toza dönüşür.
175"Reptile Boy"David GreenwaltDavid Greenwalt13 Ekim 1997 (1997-10-13)5V054.8[8]
Buffy, Giles'a Cordelia'yla birlikte bir partiye gittiği yalanını söyler. Bir grup kolejli öğrenci, onları, taptıkları Machilda adlı iblise kurban etmeye kalkar. Buffy bağlı olduğu iplerden kurtulur ve iblisi öldürür.
186"Halloween"Bruce Seth GreenCarl Ellsworth27 Ekim 1997 (1997-10-27)5V065.9[9]
Giles'ın eski arkadaşı Ethan Rayne herkesi Cadılar Bayramı'nda giydiği kostümün kişiliğine büründüren bir büyü yapar. Willow bir hayalete, Xander bir askere, Buffy de 17. yüzyıl asillerinden bir kadına dönüşür. Giles büyüyü bozar.
197"Lie to Me"Joss WhedonJoss Whedon2 Kasım 1997 (1997-11-02)5V075.0[10]
Buffy, Angel'ın Drusilla'yla konuştuklarına kulak misafiri olur. Ertesi gün, Buffy'nin eski okulundan arkadaşı Billy "Ford" Fordham Sunnydale'e gelir ve Spike'la bir anlaşma yapar. Billy, Buffy'yi Spike'a getirecek, Spike da Billy'yi vampir yapacaktır. Billy, Buffy'yi Spike'ın yanına getirdikten kısa bir süre sonra, yine Buffy tarafından kalbine kazık saplanarak öldürülür.
208"The Dark Age"Bruce Seth GreenDean Batali & Rob Des Hotel10 Kasım 1997 (1997-11-10)5V085.6[11]
Giles'ın eski bir çocukluk arkadaşı ortaya çıkar. Tek amacı ise ölümdür. Bu arkadaş, Giles'ın asî gençlik yıllarından kalma, onu ve Ethan Rayne'ı öldürmeyi plânlayan bir iblistir. Eyghon adlı bu iblis, Bayan Calendar'a sahip olur, ve Angel tarafından yenilir.
219"What's My Line (Kısım 1)"David SolomonHoward Gordon & Marti Noxon17 Kasım 1997 (1997-11-17)5V095.0[12]
Spike, geçmiş avcılardan birini büyü yoluyla çağırır. Buffy ise birden kendini Angel'ı kovalayan bir kızı kovmaya çalışırken bulur. Bu kız, kendini "Vampir Avcısı Kendra" olarak tanıştırır.
2210"What's My Line (Kısım 2)"David SemelMarti Noxon24 Kasım 1997 (1997-11-24)5V105.4[6]
Buffy ve Kendra, Angel'ı kurtarmak ve Spike & Drusilla'ya karşı savaşmak için birlikte çalışırlar. Drusilla, avcılarla olan savaşlarında büyük yara alan Spike'ı yanan binadan kurtarır.
2311"Ted"Bruce Seth GreenDavid Greenwalt & Joss Whedon8 Aralık 1997 (1997-12-08)5V116.1[6]
Buffy, Willow ve Xander, Joyce'u Ted adlı bir adamla öpüşürken görürler. Sonra, Ted anîden insan öldürme arzusuna sahip bir robota dönüşür. Daha önce dört kadınla evlenip hepsini öldüren bu robot, Joyce'u kaçırır. Ama Buffy çok geçmeden Ted'i yener.
2412"Bad Eggs"David GreenwaltMarti Noxon12 Ocak 1998 (1998-01-12)5V126.5[13]
Sunnydale Lisesi öğrencileri, proje olarak bir yumurtaya ebeveynlik yapacaktır. Herkes yumurtasını alıp gece uyuduğunda, yumurtalardan çıkan vantuzlar öğrencilerin beyinlerini yıkar. Buffy, okuldan eve dönerken yumurtasını kırmıştır, Xander da çok acıkıp yumurtasını kaynatmıştır. Beyni yıkanan öğrenciler ise, yumurtaların sahibi Bezoar iblisini, okulun altında yattığı yerden çıkarmak üzere yola çıkarlar. Buffy ve Xander iblisi öldürürler.
2513"Surprise"Michael LangeMarti Noxon19 Ocak 1998 (1998-01-19)5V137.6[6]
Scooby'ler, Buffy'nin 17. doğum günü için sürpriz bir parti yapmaya karar verirler. O gün, aynı zamanda Drusilla'nın da doğum günüdür ve Spike, Yargıç adlı iblisi Dru'ya kurban olarak hediye etmeyi planlamaktadır. Buffy ve Angel ise artık eksiksiz bir ilişkileri olduğuna karar verirler.
2614"Innocence"Joss WhedonJoss Whedon20 Ocak 1998 (1998-01-20)5V147.9[6]
Angel şiddetli ve sancılı bir değişim geçirir. Geçen gece Buffy'nin ona yaşattığı "Gerçek mutluluğun bir dakikası", ruhunu kaybedip Angelus'a dönüşmesine neden olur. Buffy Yargıç'ı Xander'ın ona verdiği roket atarla havaya uçurur.
2715"Phases"Bruce Seth GreenRob Des Hotel & Dean Batali27 Ocak 1998 (1998-01-27)5V157.3[14]
Sunnydale'de bir kurtadam vardır. Buffy kurtadamı yakalamaya çalışır ama o kaçar. Bu kurtadam, uyumak için ormana gider, ve ertesi sabah "Oz" olarak uyanır. Willow ve Oz sonunda öpüşürler.
2816"Bewitched, Bothered and Bewildered"James A. ContnerMarti Noxon10 Şubat 1998 (1998-02-10)5V165.8[15]
Cordelia, arkadaşları onunla alay etmeye başlayınca, Xander'dan ayrılmaya karar verir. Xander da bir aşk büyüsüyle misillemede bulunur. Cordelia nihayet arkadaşlarıyla karşılaşır, ve önlerinden Xander'la beraber yürüyüp gider.
2917"Passion"Michael GershmanTy King24 Şubat 1998 (1998-02-24)5V176.1[16]
Angel, Buffy'ye işkence yapmaya devam eder; Jenny ve Giles ise bilgisayardan buldukları, vampirlerin ruhunu yenilemeye yarayan bir büyüyü tercüme etmeye çalışmaktadırlar. Ama Angel, bilgisayarlarını parçalar.
3018"Killed by Death"Deran SarafianRob Des Hotel & Dean Batali3 Mart 1998 (1998-03-03)5V186.1[17]
Buffy, kuzeni grip yüzünden hastanede yattığı sırada, ateşli hastalık geçiren çocukları öldüren Der Kindestod adlı bir iblisle yüzleşir. Bu iblis, Buffy'nin kuzeni Cecile'i öldürür ve Buffy'nin hastane fobisi olmasını sağlar. Küçük Buffy, sadece hasta çocuklarca görülebilen bu iblisin kuzenini çığlıklar attırarak öldürmesini izlemek zorunda kalmıştır.
3119"I Only Have Eyes for You"James Whitmore, Jr.Marti Noxon28 Nisan 1998 (1998-04-28)5V195.1[18]
1955 yılında, aşık olduğu öğretmeni ve kendini öldüren bir SL öğrencisinin azap içindeki hayaleti, her yıl, öldükleri günde iki öğrencinin bedenine girerek aynı sahneyi tekrar tekrar yaşar. Angelus Buffy'yi öldürmeye geldiği sırada, James, Buffy'nin bedenindedir, anîden öğretmen Sadie'nin ruhu da Angelus'un bedenine girer. Spike ise, bel kemiğinde oluşan yarayı gizlice tedavi eder.
3220"Go Fish"David SemelDavid Fury & Elin Hampton5 Mayıs 1998 (1998-05-05)5V205.1[19]
Xander, gizlice, üyeleri birer birer ölmeye başlayan Sunnydale Yüzme Takımı'na girer. Yüzme koçları, takımı adapte etmek için bir deniz ürünleri kokteyli verir, ama yedikleri deniz ürünleri, yüzücüleri deniz canavarlarına dönüştürür.
3321"Becoming (Kısım 1)"Joss WhedonJoss Whedon12 Mayıs 1998 (1998-05-12)5V215.3[20]
Angelus, Acathla adlı bir iblis bulmuştur. Acathla, bütün dünyayı emme gücüne sahiptir. Dünyayı emince, cehennem boyutu dünya boyutuna karışacaktır. Buffy, Angelus'un ruhunu yenileyecek büyüyü bulur. Kendra da yükseldiğini hissettiği karanlık bir güç yüzünden Sunnydale'e geri döner, Ama Drusilla onu öldürür.
3422"Becoming (Kısım 2)"Joss WhedonJoss Whedon19 Mayıs 1998 (1998-05-19)5V226.4[21]
Giles Acathla'nın sırrını çözer. Willow'un laneti işe yarar ama Acathla uyanmıştır. Angel'ın ruhu geri geldikten saniyeler sonra Buffy, kalbine bir kılıç saplayıp onu bir cehennem boyutuna gönderir. Acathla'nın açtığı girdabı durdurmanın tek yolu budur...


Tepkiler[değiştir | kaynağı değiştir]

İki parçalı ve birbirlerinin devamı olan "Surprise"/"Innocence" bölümleri Makyaj konusunda bir Emmy ödülü kazanmıştır. Ayrıca Christophe Beck, "Becoming (Kısım 1)" adlı bölüm için Müzik Besteleme dalında bir Altın saatler Emmy ödülü kazanmıştır. Sezon finali olan "Becoming (Kısım 1 & 2)" bölümleri de ayrıca Saç stilleri dalında bir Altın saatler Emmy ödülüne aday olarak gösterilmiştir.[22]

İkinci sezon, Pajiba.com sitesinde geçmiş 20 yılın en iyi 15 sezonu listesine girmiştir.[23]

DVD paylaşımları[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy the Vampire Slayer: The Complete Second Season, 11 Haziran 2002 tarihinde DVD olarak 1. bölgede yayınlanmıştır.[1] 2. bölgede ise 21 Mayıs 2001 tarihinde yayınlanmıştır.[2] 6 diskten oluşan DVD seti, 1.33:1 çerçeve oranındaki 22 bölümün tamamını içermektedir. DVD'de bulunan ekstralar arasında senarist ve yönetmen olan David Greenwalt'dan "Reptile Boy" bölümü hakkında, senarist asistanı Marti Noxon'dan "What's My Line" (Kısım 1 & 2) bölümleri hakkında, senarist ve yönetmen olan Joss Whedon'dan ise "Innocence" bölümü hakkında yorum parçaları bulunmaktadır; toplam dört adettir bu parçalar. Whedon ayrıca "Surprise", "Innocence", "Passion", "I Only Have Eyes For You" ve "Becoming" bölümlerini mülakatlarında tartışmaktadır. "Reptile Boy", "What's My Line" (Kısım 1 & 2) ve "Innocence" bölümlerinin orijinal senaryoları da bu settedir. Ayrıca "Buffy'yi tasarlamak" adlı set tasarımlarını anlatan 15 dakikalık bir video, sezondaki yaratıkları anlatan "A Buffy Bestiary" adındaki 30 dakikalık bir video ve makyaj sürecini anlatan "Beauty and Beasts" isimli 20 dakikalık bir video da bulunmaktadır. Oyuncular/yapım ekibi biyografileri, DVD-ROM içeriği, fotoğraf galerileri ve bölüm fragmanları bulunmaktadır.[24]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "Buffy the Vampire Slayer - The Complete Second Season (1997)". Amazon.com. 4 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2016. 
 2. ^ a b "Buffy DVD and VHS". BBC. 11 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2016. 
 3. ^ Egerton, Judith (20 Mayıs 2005). "Native son set to make mark in Tinseltown". The Courier Journal. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2016. 
 4. ^ "How I got fired from writing for Buffy - Native son set to make mark in Tinseltown". Whedon.info. 23 Mayıs 2005. 21 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2016. 
 5. ^ "A Brief History of Mutant Enemy". Whedon.info. 24 Mayıs 2004. 30 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2016. 
 6. ^ a b c d e f g "Episode List: Buffy the Vampire Slayer". TV Tango. 19 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2016. 
 7. ^ "Nielsen ratings" (PDF). USA Today. Gannett Company. 6 Ekim 1998. s. D3. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2016. 
 8. ^ "Nielsen ratings" (PDF). USA Today. Gannett Company. 13 Ekim 1998. s. D3. 16 Aralık 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2016. 
 9. ^ "Nielsen ratings" (PDF). USA Today. Gannett Company. 27 Ekim 1998. s. D3. 16 Aralık 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2016. 
 10. ^ "Nielsen ratings" (PDF). USA Today. Gannett Company. 3 Kasım 1998. s. D3. 16 Aralık 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2016. 
 11. ^ "Nielsen ratings" (PDF). USA Today. Gannett Company. 10 Kasım 1998. s. D3. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2016. 
 12. ^ "Nielsen ratings" (PDF). USA Today. Gannett Company. 17 Kasım 1998. s. D3. 3 Nisan 2019 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2016. 
 13. ^ "Nielsen ratings" (PDF). USA Today. Gannett Company. 12 Ocak 1998. s. D3. 16 Aralık 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2016. 
 14. ^ "Nielsen ratings" (PDF). USA Today. Gannett Company. 26 Ocak 1998. s. D3. 16 Aralık 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2016. 
 15. ^ "Nielsen ratings" (PDF). USA Today. Gannett Company. 16 Şubat 1998. s. D3. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2016. 
 16. ^ "Nielsen ratings" (PDF). USA Today. Gannett Company. 23 Şubat 1998. s. D3. 16 Aralık 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2016. 
 17. ^ "Nielsen ratings" (PDF). USA Today. Gannett Company. 2 Mart 1998. s. D3. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2016. 
 18. ^ Associated Press (30 Nisan 1998). "'Merlin' works ratings magic". Rocky Mountain News. s. 14D. 
 19. ^ "Nielsen ratings" (PDF). USA Today. Gannett Company. 14 Mayıs 1998. s. D3. 24 Aralık 2013 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2016. 
 20. ^ "Nielsen ratings" (PDF). USA Today. Gannett Company. 14 Mayıs 1998. s. D3. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2016. 
 21. ^ "Nielsen ratings" (PDF). USA Today. Gannett Company. 14 Mayıs 1998. s. D3. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2016. 
 22. ^ ""Buffy the Vampire Slayer" (1997) - Awards". IMDb. 11 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2016. 
 23. ^ Stacey Nosek (15 Nisan 2008). "Buffy the Vampire Slayer, Season Two". Pajiba.com. 24 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2016. 
 24. ^ "Buffy the Vampire Slayer - Season 2". TVShowsOnDVD.com. 24 Ekim 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Temmuz 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]