İçeriğe atla

Buffy the Vampire Slayer (4. sezon)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Buffy the Vampire Slayer
4. sezon
Sezon 4 Bölge 1 DVD kapağı
Başrol
ÜlkeABD
Bölüm sayısı22
Yayın
KanalThe WB
Orijinal yayın tarihi5 Ekim 1999 (1999-10-05)-23 Mayıs 2000 (2000-05-23)
Ev sineması yayını
DVD yayını
1. Bölge10 Haziran 2003[1]
2. Bölge13 Mayıs 2002[2]
Sezon kronolojisi
← Önceki
3. sezon
Sonraki →
5. sezon
Buffy the Vampire Slayer bölümleri

Bir televizyon dizisi olan Buffy the Vampire Slayer adlı dizinin dördüncü sezonu. 5 Ekim 1999 tarihinde başlamış, 22 bölüm yayınlanmış ve 23 Mayıs 2000 tarihinde sona ermiştir. Dördüncü sezon bölümleri Salı günleri doğu zaman dilimine göre 8'de yayınlanmıştır. Bu sezondan itibaren Angel karakteri diziden çıkarak kendi yan dizisi olan Angel dizisinde rol almaya başlamıştır ki bu dizi de yine The WB'de Buffy'nin hemen ardından yayınlanmıştır. Buffy'deki karakterler de Angel'da görünmüşlerdir. Buffy'nin kendi ara sıra görünmüştür ve şu ana kadar dizinin ana karakterleri arasında olan Cordelia Chase ise yan dizinin ana karakterleri arasına girmiştir. Angel'ın ilerleyen bölümlerinde ise Buffy'nin üçüncü sezonunda ortaya çıkmış Wesley Wyndam-Pryce karakteri de kadroya girmiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Dördüncü sezonda Buffy ve Willow, Sunnydale'de Kaliforniya Üniversitesi'ne başlamışlardır, Xander ise inşaatta çalışmaya başlamıştır. Drusilla tarafından terkedilen vampir Spike, Sunnydale'e geri döner ve Dr. Maggie Walsh'un yönettiği, Sunnydale'de Kaliforniya Üniversitesinin altına kurulmuş ve gizli bir askerî birlik olan Organizasyon tarafından kaçırılır. Orada, Spike'ın kafasına insanlara saldırmasını engelleyecek bir çip takılır. Sezon boyunca Spike, Scooby Gang'e yardım eder ve sezon sonunda diğer iblislere vurabildiğini öğrendiğinde onların tarafında savaşmaya başlar. Buffy ve arkadaşları ilk başta ona güvenmek istemez, ama Willow ona kendini kanıtlaması için bir şans vermek ister ki nihayetinde hepsi ona güvenir hale gelir.

Oz, kurt adam olarak çok tehlikeli olduğunu düşünerek kasabayı terk eder, ama bir bölümde geri dönünce Organizasyon tarafından kaçırılıp deney faresi yapılır. Tabi Scooby Gang onu kurtarır, Willow ise başka bir cadı olan Tara'ya aşık olur. İkisi bir ilişkiye başlar.

Sezonda başka bir ilişki de Xander ile Anya'nınkidir. Eski bir iblis olan Anya, Xander'ın kendini insan gibi hissettirdiği için ona âşık olmuş; Xander da, Anya'nın kendini bir adam gibi hissettirdiği için ona âşık olmuştur. Anya, Xander'ı aklından çıkartmaya çalışır ama birbirlerine karşı besledikleri hisler gelişir ve bir ilişkiye başlarlar.

Buffy, okuldaki öğrencilerden birisi olan Riley Finn ile çıkmaya başlar ve daha sonra Riley'nin aslında Organizasyon'un bir üyesi olduğunu öğrenir. Riley, Buffy'i kendi bulunduğu birliğin içerisine katmaya çalışır, ama Dr. Walsh, Buffy'den olumsuz bir elektrik alır. Walsh, Buffy'nin Riley için kötü bir etki olacağını, Organizasyon ile olan bağlarını tehlikeye atacağını düşünmektedir. Buffy ve Riley'nin ilk cinsel ilişkilerinden sonra Walsh, Buffy'nin ölmesine sebep olamaya çalışır, ama onun yerine Riley, hem kendinden hem de Organizasyon'dan uzaklaşır.

Organizasyon'un asıl sinsi amacı daha sonra ortaya çıkar ki Adam adındaki laboratuvarda üretilen bir iblis, yaratıcısı Walsh'u öldürerek dışarı kaçar ve kasabada terör estirmeye başlar. Spike'ı geçici olarak kendi tarafına çekmeyi başaran Adam, kendi gibi olan iblislerden oluşan bir ordu oluşturmayı hedefler, ayrıca Riley'i de bir kardeş olarak görmektedir.

Buffy ve dostları, Adam ile Organizasyon'u yok etmek için bir araya gelir. İblisler ve diğer doğaüstü yaratıklar kendilerini kaçırıp hapseden laboratuvar sorumlularına saldırırken, Buffy'nin arkadaşları Adam'ı öldürmek için güçlerini Buffy'ye aktarır. Büyüyle dolmuş olan Buffy, Adam'ın uranyum çekirdeğini parçalayarak onu öldürür. Daha sonra Organizasyon da yok olur ve Scooby'ler hayatta kalır. Hükûmet daha sonra Maggie Walsh'ın planını öğrenir ve onun üssünü tamamen mühürletir. Scooby Gang ise İlk Avcı ile yüzleşir ki bu İlk Avcı, Buffy'e henüz anlaşılmayan bir mesaj verir.

Oyuncu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Yan karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Yapım ekibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin proje tasarımcısı Joss Whedon ayrıca dizi için yönetici yapımcılık ve dizi sorumluluğu yapmıştır. Sezonun ilk bölümü ve sezon finali de dahil olmak üzere toplamda dört bölüm yazmış ve yönetmiştir. Marti Noxon denetleyici yapımcı konumuna yükselmiş, toplamda beş bölümde hem senaristlik hem de senarist asistanlığı yapmıştır. Jane Espenson ise yapımcı asistanı olmuş, toplam beş bölümde senaristlik ya da senarist asistanlığı yapmıştır. İkinci ve üçüncü sezonlarda tek başına çalışan ve üçer bölümde senaristlik ya da senarist asistanlığı yapan David Fury, bu sezonda yapımcılığa yükselmiştir ve dört bölüm yazmıştır. Douglas Petrie yönetici hikâye editörlüğüne yükselmiş ve üç bölüm yazmıştır. Ekibe yeni katılan tek senarist Tracey Forbes'tur ki o da normal bir senarist olarak üç bölüm yazmıştır.[3]

James A. Contner (ayrıca yapım asistanı), sezonda en çok bölüm yöneten kişi olmuştur; toplamda altı bölüm yönetmiştir. Joss Whedon ve David Grossman, ikisi de dörder bölüm yönetmişlerdir.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]


genel

sezon
Bölüm adıYönetmenSenaristYayın tarihiYapım koduABD seyircisi
(milyon)
571"The Freshman"Joss WhedonJoss Whedon5 Ekim 1999 (1999-10-05)4ABB01N/A
Buffy, üniversitede kendini dışlanmış hissetmektedir. Kaybetmiş biri olduğunu düşünürken, Celine Dion hayranı yatakhane arkadaşı Kathy ile tanışır. Buffy, Kathy yüzünden avcılık görevini yerine getirmekte sıkıntı çekmeye başlar.
582"Living Conditions"David GrossmanMarti Noxon12 Ekim 1999 (1999-10-12)4ABB02N/A
Buffy, oda arkadaşının şeytanî olduğundan, arkadaşları ise onun delirdiğinden şüphelenmeye başlar. Buffy, Kathy'nin iblis olduğunu kanıtlamak için bir eşyasını çalar ve sıkı bir dövüşe başlarlar.
593"The Harsh Light of Day"James A. ContnerJane Espenson19 Ekim 1999 (1999-10-19)4ABB03N/A
Spike, onu ölümsüz yapacak bir yüzük olan Amara'nın Yüzüğünü ele geçirmek için Sunnydale'e döner ve yüzüğü bulur. Fakat Buffy yüzüğü ondan alır ve Angel'a vermeye karar verir. Buffy, randevusuna geri dönemeye çalışır ama ortada başka bir kötü adam dolaşmaya başlayınca randevu iptal olur.
604"Fear, Itself"Tucker GatesDavid Fury26 Ekim 1999 (1999-10-26)4ABB04N/A
Scooby Gang, kendini Cadılar Bayramı partisinde, gerçek bir korku evinde bulur. Bu evde, bir korku iblisi onların kişisel korkularıyla beslenmektedir. Bu arada, Anya, bir şeylerin yanlış olduğunun farkına varır ve Xander'ı kurtarmak için Gİles'ın yardımına ihtiyaç duyar.
615"Beer Bad"David SolomonTracey Forbes2 Kasım 1999 (1999-11-02)4ABB05N/A
Xander, üniversite barında yeni bir işe girer. Buffy de fırsattan istifade edip, barda üst seviye biri olarak içer. Ama, içkileri yapan kişi, içlerine bir iksir katmıştır ve bu iksir, içenlerin mağara adamları gibi davranmaya ve düşünmeye başlamasına neden olur.
626"Wild at Heart"David GrossmanMarti Noxon9 Kasım 1999 (1999-11-09)4ABB06N/A
Oz, başka bir kurt adama aşık olur: Veruca. Ertesi gün, Willow kafesin yanına geldiğinde Oz'la Veruca'yı birlikte bulur. Veruca, Willow'u öldürmeye çalışır ama Kurt-Oz tarafından öldürülür. Buffy de Willow'a saldırmadan önce onu durdurur.
637"The Initiative"James A. ContnerDouglas Petrie16 Kasım 1999 (1999-11-16)4ABB07N/A
Komandolar tarafından yakalanan Spike, onların yüksek teknolojiyle kurulmuş laboratuvarlarında rehinedir. Kaçıp Buffy'yi bulmayı kafasına koyan Spike, eğer bulursa Buffy'yi öldürecektir. Riley de Buffy'ye aşık olduğunu fark eder.
648"Pangs"Michael LangeJane Espenson23 Kasım 1999 (1999-11-23)4ABB08N/A
Xander, kazayla Hus'u serbest bırakır. Hus, intikam dolu bir kızılderili ruhudur. Angel, Buffy'yi kurtarmak için gizlice Sunnydale'e gelir.
659"Something Blue"Nick MarckTracey Forbes30 Kasım 1999 (1999-11-30)4ABB09N/A
Willow'un yaptığı bir büyü, Giles'ı kör eder, Xander'ı iblis mıknatısı hâline getirir ve Spike'la Buffy'yi aşık eder. Willow büyüyü bozar ve Spike'la Buffy kendilerini öpüşürken bulurlar.
6610"Hush"Joss WhedonJoss Whedon14 Aralık 1999 (1999-12-14)4ABB10N/A
Kendilerine "Adamlar" adını veren bir grup iblis Sunnydale sakinlerinin seslerini çalar. Şehirde kimse konuşamamaktadır (Scooby Gang de dahil). Giles da bu iblisleri yenmenin tek yolunun gerçek insan çığlığı olduğunu keşfeder.
6711"Doomed"James A. ContnerMarti Noxon, David Fury & Jane Espenson18 Ocak 2000 (2000-01-18)4ABB115.4[4]
Sunnydale'de gerçekleşen bir deprem, Cehennem Ağzı'nın açlmasını sağlar. Bunu durdurmak için Scooby Gang şimdi Sunnydale Lisesi harabelerine dönmek zorundadır. Buffy ve Riley, birbirlerine itiraf ettikleri sırlarına henüz alışamamışlardır.
6812"A New Man"Michael GershmanJane Espenson25 Ocak 2000 (2000-01-25)4ABB12N/A
Giles, dışlanmış hisseder ve bir şeyler içmek için Ethan Rayne ile dışarı çıkar. Ertesi sabah ise bir Fyarl iblisi olarak uyanır ve Spike'tan yardım ister. Ancak onun bir iblis olduğunu düşünen Buffy ve Organizasyon, onu avlamaya çalışmaktadır.
6913"The I in Team"James A. ContnerDavid Fury8 Şubat 2000 (2000-02-08)4ABB13N/A
Profesör Walsh, Buffy'nin organizasyon'a engel teşkil ettiğini düşünür ve onu öldürmek için tehlikeli bir göreve yollar. Riley, Walsh'un Buffy'yi öldürmeye çalıştığını keşfeder ve Organizasyon'dan ayrılmayı ciddi ciddi düşünmeye başlar.
7014"Goodbye Iowa"David SolomonMarti Noxon15 Şubat 2000 (2000-02-15)4ABB14N/A
Buffy, Organizasyon'un gizli silahını keşfeder. Riley ise tutarsız davranışlar sergilemeye başlar. Gizli silah Adam da, kendi hakkında biraz bilgi verir.
7115"This Year's Girl"Michael GershmanDouglas Petrie22 Şubat 2000 (2000-02-22)4ABB15N/A
Faith, sekiz aylık komasından uyanır ve Buffy'ye büyük bir kin beslemektedir. Buffy'ye saldırdıktan sonra, Belediye Başkanının ona verdiği gizemli bir aleti kullanarak Buffy'yle vücutlarını değiştirir.
7216"Who Are You"Joss WhedonJoss Whedon29 Şubat 2000 (2000-02-29)4ABB16N/A
Buffy (Faith'in bedeninde) Gözetmenler Konseyi tarafından tutuklanır. Faith (Buffy'nin bedeninde) ise Buffy'nin hayatını karıştıracak şeyler yapmaya başlar. Kilisede vampirlerin saldırısına uğrayan bir grup insanı kurtardıktan sonra, Willow ile Tara'nın büysünün yardımıyla tekrar doğru bedene dönerler.
7317"Superstar"David GrossmanJane Espenson4 Nisan 2000 (2000-04-04)4ABB17N/A
Jonathan, tüm Sunnydale'in onun gerçek bir deha olduğuna inanmasını sağlayacak bir büyü yapar. Ancak, büyünün her zaman bir bedeli vardır. Bu büyü de, şehri birbirine katan korkunç bir canavar yaratır.
7418"Where the Wild Things Are"David SolomonTracey Forbes25 Nisan 2000 (2000-04-25)4ABB18N/A
Buffy ve Riley, parti evinde doğaüstü güçler tarafından rehin tutulmaktadırlar. Bu güçler, eskiden aşırı tutucu bir kadın tarafından işletilen bir yetimhane olan parti evinde yaşamış çocukların ruhlarıdır ve şimdi intikam aramaktadırlar. Willow, Tara ve Giles, ruhları durdurabilecek bir büyü yaparlar.
7519"New Moon Rising"James A. ContnerMarti Noxon2 Mayıs 2000 (2000-05-02)4ABB19N/A
Oz, Sunnydale'e geri döner. Üstelik kurta dönüşmesini kontrol edebilmeyi öğrenmiştir. Ama bir dolunay sırasında, Willow'la Tara'nın ilişkisini öğrenince kontrolünü kaybeder ve Organizasyon tarafından yakalanır.
7620"The Yoko Factor"David GrossmanDouglas Petrie9 Mayıs 2000 (2000-05-09)4ABB20N/A
Riley, Angel Sunnydale'e geldiği sırada onunla tartışır. Adam da Spike'la bir anlaşma yapar: Spike Scooby Gang'i birbirine düşürecek, Adam da Spike'ın beynindeki çipi çıkaracaktır.
7721"Primeval"James A. ContnerDavid Fury16 Mayıs 2000 (2000-05-16)4ABB21N/A
Scooby'ler Adam'ın kendi gibi iblis canavarlardan oluşan bir ordu yaratmak istediğini anlarlar ve bir büyü yaparlar. Bu büyü, Buffy, Giles, Xander ve Willow'un ruhlarının Buffy'nin bedeninde birleşmesini ve Adam'ı yenmelerini sağlar.
7822"Restless"Joss WhedonJoss Whedon23 Mayıs 2000 (2000-05-23)4ABB22N/A
Bir önceki bölümde yaptıkları büyü sonucunda açığa çıkan İlk Avcı, Scooby'leri kabuslarında öldürmeye çalışır.

Angel ile eş zamanlı bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu sezondan itibaren hem Buffy the Vampire Slayer hem de yan dizisi olan Angel, The WB'da yayınlanmaya başlar. İki dizinin de yayın günü salıdır; Buffy doğu zaman dilimine göre 8'de, Angel ise saat 9'da yayınlanmıştır. Buffy'nin dördüncü sezon bölümleri Angel'ın ilk sezon bölümleri ile aynı tarihlerde art arda yayınlanmıştır. İki dizide de karakterlerin diziler arası geçiş yaptığı eş zamanlı bölümler bulunmaktadır. İlk defa Buffy'de ortaya çıkmış olan karakterler Angel (David Boreanaz), Cordelia Chase (Charisma Carpenter) ve Wesley Wyndam-Pryce (Alexis Denisof) yeni yan dizinin ana karakterleri olmuşlardır.

İlk eş zamanlı bölüm sezonların ilk başlarında görünür; Angel, Buffy'ye telefon eder ama hiçbir şey demez. Buffy the Vampire Slayer'da Buffy telefona cevap vermektedir. "The Harsh Light of Day" bölümündeki olaylardan sonra Oz (Seth Green), Los Angeles'a Angel'a Amara'nın Yüzüğünü (vampirleri öldürülemez yapan ve gün ışığında yürümelerini sağlayan bir yüzük) vermek için ziyaret etmeye gider ve Angel dizisinin "In the Dark" bölümünde görünür. Spike (James Marsters) da onu takip eder.

Angel'ın bölümü olan "Bachelor Party" bölümünde, Doyle (Glenn Quinn) Buffy'nin tehlikede olduğuna dair bir imgelem görür. Bundan dolayı Angel, "Pangs" bölümünde Buffy'i korumak için Sunnydale'e döner. Angel'ın kasabaya yaptığı ziyareti öğrenen Buffy, "I Will Remember You" bölümünde L.A.'e gider ve Angel'ı kasabaya gelip kendine haber vermediği için azarlar.

Buffy'nin üçüncü sezon karakterlerinden birisi olan Wesley, Angel dizisinde ilk defa "Parting Gifts" bölümünde görünür ve daha sonra yan dizinin ana karakterleri arasına katılır.

İki parçalı Buffy bölümleri olan "This Year's Girl" ile "Who Are You" bölümlerinde olan olaylardan sonra, Faith (Eliza Dushku) Sunnydale'den ayrılır ve L.A.'e gider ki Angel'da da iki parçalı bölümler olan "Five by Five" ile "Sanctuary" bölümlerinde görünmüş ve Wolfram & Hart tarafından Angel'ı öldürmesi için tutulmuştur. Buffy, Angel dizisindeki ikinci ve son çıkışını "Sanctuary" bölümünde yapmıştır.

Angel, "The Yoko Factor" bölümünde Sunnydale'e tekrar gelir ve daha önce "Sanctuary" bölümünde Buffy'e olan davranışı için özür diler. Ayrıca Angel, Buffy'nin yeni erkek arkadaşı Riley Finn (Marc Blucas) ile tanışır.

Bir Buffy bölümü olan "Angel"da öldürülen vampir Darla (Julie Benz), Angel'ın sezon finali olan "To Shanshu in L.A." bölümünde Wolfram & Hart tarafından tekrar diriltilir ve yan dizinin ana kadrosuna katılır.

Resepsiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezonda toplam üç tane Altın saatler Emmy ödülü adaylığı bulunmaktadır; "Beer Bad" adlı bölüm için saç stili dalında, "Hush" bölümünde görüntü yönetmenliği ve tek kamera kullanılması (Michael Gershman) dallarında ve yine "Hush" bölümünde bir drama bölümü için yazılan senaryo (Joss Whedon) dalında ödüllere adaylık bulunmaktadır.

Sezonun ayrıca Drama başarısı ve yılın programı dallarında iki tane daha Televizyon Eleştirmenleri Derneği ödüllerine adaylığı bulunmaktadır.[5]

Özellikle, "Hush" bölümü ilk yayınlandığında çok yüksek bir şekilde övülmüş ve iyi eleştiriler almıştır. USA Today yorumlarından Robert Bianco "Yapımcıların kendi yaratımlarını çöpe atmaları ya da onları garip yönlere çekmeleri ile dizideki sıkıcılıktan kurtulma çabaları bölümde bulunmakta. Whedon, eğlenceli dizisini daha da ilginç ve zengin yapmak için yeni yollar bulmaya devam ediyor. Konuşma olsun ya da olmasın, o bir TV hazinesi" sözlerini kullanmıştır.[6] The Star-Ledger'dan Alan Sepinwall bölüme "gerçekten cesur bir bölüm" demiş ve "Bölümü asıl cesur yapan şey şu ki; Buffy'nin dramatik yöndeki başarısının bu yıl düşmesine rağmen espri diyalogları yönünde hala ilerleme kat edebilmektedir, bölümde ise ilk birkaç sahneden sonrasındaki bütün sahneler espri doludur. Whedon dizide bulunan birkaç oyuncu ile bunu yapmanın yollarını bulmuştur — özellikle bilge Giles rolünü oynayan Anthony Head ve gergin cadı Willow rolünü oynayan Alyson Hannigan — ki bu da onların çok iyi sessiz komedyenler olduklarını kanıtlamaktadır" diye bir açıklama yapmıştır.[7] New York Daily News'ten David Bianculli bölüme "gerçek bir başarı ve bu fazlasıyla küçümsenecek sezon için oldukça yaratıcı bir zafer" demiştir.[8] Birleşik Krallık gazetesi The Independent'dan Robert Hanks "Buffy the Vampire Slayer bu sezonun çoğu haftasında yayınlanan en zekice ve komik dizisi, ayrıca "Hush" bölümü ile de dizi yeni bir boyuta yükseldi" demiştir.[9] The A.V. Club'dan Noel Murray bölüme "diğer hiçbir bölüme benzemeyen; daha yüksek övgüler ile birlikte Buffy'de gördüğüm en dahiyane hayal gücünü bulunduran bölüm" demiştir.[10] Ayrıca bölüm, Salon.com tarafından en korkunç 13 televizyon filmleri ve dizileri arasına alınmıştır; ve siteden Stephanie Zacharek "Sahneler çığlık atmaya çalıştığınız ama atamadığınız o sayısız rüyalarınızdan oluşuyor. Herkes bu tür rüyalar görmüştür, ama yine de "Hush" bölümündeki o esrarengizlik nefesinizi kesiyor, sanki yaşananları tek başınıza tecrübe ediyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz" açıklamasını yapmıştır.[11] 2000 yılında sezonun sonlarına gelinirken bile "Hush" bölümü övgüler almaya devam etmiştir. Los Angeles Times'tan Lisa Rosen bu bölümün "TV'deki en korkutucu saatlerden birisi" olduğunu söylemiştir.[12] Smashing Magazine, "Hush" bölümünü televizyonun ilham veren en iyi on dizi bölümü listesine sokmuştur.[13] TV Squad'dan Keith McDuffee bu bölümün Buffy'deki en iyi bölüm olduğunu söylemiştir; "Eğer birisi bana kendini ekrana bağlayacak bir Buffy bölümü sorsaydı, kesinlikle bu bölümü söylerdim" yorumunu yapmıştır.[14] TV.com, bu bölümün televizyon tarihindeki en çok dehşet veren dördüncü bölüm olduğunu belirtmiştir.[15]

The Futon Critic, "Restless" bölümünün 2000 yılında verilmiş en iyi bölüm olduğunu söylemiştir.[16]

Dördüncü sezon ortalama 5.1 milyon reytinge sahiptir.[17]

DVD paylaşımları[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy the Vampire Slayer: The Complete Fourth Season, 10 Haziran 2003 tarihinde DVD olarak 1. bölgede yayınlanmıştır.[1] 2. bölgede ise 13 Mayıs 2002 tarihinde yayınlanmıştır.[2] 6 diskten oluşan DVD seti, 1.33:1 çerçeve oranındaki (1. bölge) ya da 1.78:1 çerçeve oranındaki (2. & 4. bölge) 22 bölümün tamamını içermektedir. DVD'de bulunan ekstralar arasında toplam yedi tane yorum parçası bulunmaktadır — Proje tasarımcısı Joss Whedon, senarist Marti Noxon ve oyuncu Seth Green'den (sadece 1. bölge) "Wild at Heart" bölümü hakkında; senarist Doug Petrie'den "The Initiative" bölümü hakkında; senarist ve yönetmen Joss Whedon'dan "Hush" bölümü hakkında; senarist Doug Petrie'den "This Year's Girl" bölümü hakkında; senarist Jane Espenson'dan "Superstar" bölümü hakkında; senarist David Fury ve yönetmen James A. Contner'dan "Primeval" bölümü hakkında; son olarak da senarist ve yönetmen Joss Whedon'dan "Restless" bölümü hakkında. "Fear, Itself", "Hush" ve "Who Are You" bölümlerinin ise orijinal senaryoları da sette bulunmaktadır. Ekstra videolar arasında Spike karakterini ayrıntıları ile anlatan "Spike Me" adlı kısa video; karakteri oynayan oyuncu Seth Green tarafından ayrılışını anlatan "Oz Revelations: A Full Moon" isimli video; yapım ekibi ve oyuncuların bu benzersiz bölümü tartıştıkları "Hush" adlı video; sezondaki bütün setleri anlatan ve turlayan"Buffy: Inside Sets of Sunnydale" isimli video; sezonda beliren müzikler ve müzik gruplarını anlatan "Buffy: Inside the Music" adlı video; ve son olarak da yapım ekibi ve oyuncuların sezonu tartıştıkları 30 dakikalık "Season 4 Overview" isimli video bulunmaktadır. Ayrıca oyuncu biyografileri ve fotoğraf albümleri de bulunmaktadır.[18]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "Buffy the Vampire Slayer - The Complete Fourth Season (1997)". Amazon.com. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2016. 
 2. ^ a b "Buffy DVD and VHS". BBC. 11 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2016. 
 3. ^ "A Brief History of Mutant Enemy". Whedon.info. 24 Mayıs 2004. 30 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Temmuz 2016. 
 4. ^ "Episode List: Buffy the Vampire Slayer". TV Tango. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Temmuz 2016. 
 5. ^ ""Buffy the Vampire Slayer" (1997) - Awards". IMDb. 11 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2016. 
 6. ^ Bianco, Robert (14 Aralık 1999). "Critic's Corner". USA Today. s. 12D. 
 7. ^ Sepinwall, Alan (14 Aralık 1999). "All TV - Buffy loses voice, gains magic". The Star-Ledger. 
 8. ^ Bianculli, David (21 Mart 2000). "TV Tonight". New York Daily News. s. 78. 
 9. ^ Hanks, Robert (22 Aralık 2000). "Television Review". The Independent. s. 18. 
 10. ^ Murray, Noel (14 Ağustos 2009). "Buffy / Angel: "Hush," etc. "Hush", etc". The A.V. Club. 2 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2016. 
 11. ^ "Truly scary stuff". Salon.com. 31 Ekim 2002. 5 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2016. 
 12. ^ Rosen, Lisa (20 Mayıs 2003). "R.I.P. 'Buffy': You Drove a Stake Through Convention". Los Angeles Times. 7 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2016. 
 13. ^ Lazaris, Louis (13 Nisan 2009). "Unique TV Series Episodes That Inspire Creativity". Smashing Magazine. 11 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2016. 
 14. ^ McDufee, Keith (24 Ekim 2005). "The Five (by Five): Best episodes of Buffy". Aol TV. 5 Mayıs 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2016. 
 15. ^ Lawson, Richard (26 Ekim 2009). "The Five Scariest Episodes in TV History". TV.com. 1 Temmuz 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2016. 
 16. ^ Brian Ford Sullivan (4 Ocak 2001). "The 20 Best Episodes of 2000". The Futon Critic. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2016. 
 17. ^ "Rétrospective Buffy Contre Les Vampires" (Fransızca). Audiences USA. 30 Aralık 2010. 16 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2016. 
 18. ^ "Buffy the Vampire Slayer - Season 4". TVShowsOnDVD.com. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]