NTSC

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Dünyada televizyon kodlama sistemleri

NTSC (kısaca National Television System Committee), analog televizyonlar için bir renk kodlama sistemidir.[1] Sistem, üç ana renk kodlama sisteminden biri olup NTSC sisteminde görüntü sinyali üzerine 3 579 545 Hz. lik bir taşıyıcıyı karesel genlik modülasyonuyla modüle eden bir renk bilgisi bulunmaktadır.

Analog NTSC renk kodlama sistemi genellikle CCIR M Sistemi ile ilişkilendirilir. NTSC, parlaklık (luma, monokrom görüntü) ve krominans (kroma, monokrom görüntüye uygulanan renk) birlikte bir analog sinyal olarak iletildiğinden analog kompozit videodur.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

NTSC sistemi, RCA ve NBC firmaları tarafından ABD'de geliştirildi ve ve ilk kez 1954'te tanıtıldı. Daha sonraları birçok farklı versiyonu da geliştirildi.

Coğrafi dağılımı[değiştir | kaynağı değiştir]

NTSC sistemi, Amerika (Güney Amerika'nın doğusu hariç), Myanmar, Güney Kore, Tayvan, Filipinler, Japonya ile bir dizi Okyanusya ülkesindeki ana renkli televizyon sistemidir.

NTSC kullanan ülkelerin neredeyse tamamı iletim standartlarını ATSC, DVB, ISDB veya DTMB'ye dönüştürdü veya dönüştürme sürecindedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ National Television System Committee (1951–1953), Report and Reports of Panel No. 11, 11-A, 12–19, with Some supplementary references cited in the Reports, and the Petition for adoption of transmission standards for color television before the Federal Communications Commission, n.p., 1953], 17 v. illus., diagrs., tables. 28 cm. LC Control No.:54021386 Library of Congress Online Catalog 18 Mart 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]