D'Hoffryn

Vikipedi, özgür ansiklopedi

D'Hoffryn, Buffy the Vampire Slayer adlı Amerikan dizisinde hayalî bir karakterdir. İblis hiyerarşisinin sıkı bir destekçisi olan D'Hoffryn aynı zamanda intikam iblislerinin de efendisidir.

Yanlış yola sapmış, sık sık intikam büyüsü yapan, çok yüksek cadılık seviyesi gerektiren büyüleri ilk denemede yapabilen ya da kendini lanetleyip insan olmak istemediğini, ölmek istediğini ya da insanlardan intikam almak istediğin söyleyenlerin yanında belirip onlara intikam iblisi olmalarını teklif eder. D'Hoffryn Arashmahaar denen bir cehennem boyutunu yönetir. Dizide Andy Umberger tarafından canlandırılmıştır.

Sezonlardan notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

D'Hoffryn İsveç'teyken erkek arkadaşını büyüyle kolaylıkla trole dönüştüren Aud adında genç bir kızı intikam iblisine dönüştürür, adını da Anyanka yapar. Artık o küçük düşürülmüş kadınların intikam iblisidir. Daha sonra Anyanka'nın isteğiyle onu tekrar Anya'ya da dönüştürmüştür.

Dördüncü sezonda, Willow'un üzgünlüğünden faydalanmak ister ve hemen yanında belirir. İblis olmak istemediğini kesin bir dil ile belirten Willow'a fikrini değiştirmesi hâlinde onu çağırmasını sağlayacak bir tılsım verir.

Altıncı sezonda, Xander ile Anya'nın düğünlerinde konukların arasındadır. Xander'ın Anya'yı adak yerinde terk etmesi üzerine Anya'ya eski güçlerini geri verir ve Anyanka'nın tekrar oluşmasını sağlar.

Anya'nın ikinci intikam iblisliği kısa sürer. Buffy ile Anyanka arasında gerçekleşen bir yüzleşme esnasında Willow D'Hoffryn'i çağırır. D'Hoffryn Anyanka'ya isteğinin tam olarak ne olduğunu sorar. Anya da yaptığı intikam büyüsünü tersine çevirmesini ister. D'Hoffryn bu dileği gerçekleştirir ama karşılığında Anyanka'nın arkadaşı Halfrek'i öldürür. Bu şekilde Anya ile aralarında büyük bir kin doğar. Buffy the Vampire Slayer'ın 7. sezonunda Anya'yı öldürmesi için bir iblis gönderir ama Spike Anya'ya yardım eder.

Göründüğü bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]