Buffy Animasyon Serisi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Buffy Animasyon Serisi
Buffy the Animated Series
Buffy Animasyon Serisi.jpg
Proje tasarımcısı Joss Whedon
Başrol Giselle Loren
Alyson Hannigan
Nicholas Brendon
Anthony Stewart Head
Ülke ABD
Bölüm sayısı 4 dakikalık ilk bölüm
Sonraki altı bölümün senaryoları yazılmış ama çekilmemiştir
Yapım
Gösterim süresi 4 dakika (ilk bölüm)
Yayın bilgileri
Kanal Fox (geliştirici)

Buffy Animasyon Serisi, Joss Whedon tarafından yaratılmış olan Buffy the Vampire Slayer adlı dizinin hikâyesi üzerine düzenlenmiş bir televizyon animasyon dizisidir. 2002'de 20th Century Fox tarafından sunuldu, ama hiçbir kanal seriyi satın almayınca iptal edildi. Bu serinin hikâyesi Buffy the Vampire Slayer dizisinin ilk sezonunun ortasında geçiyordu. Bir bölüm yazarı Jeph Loeb, bu seriyi "7.5 numaralı bölüm" olarak tanıttı.[1]

Whedon ve Loeb bu serinin hikâyesini tekrar çizgi roman serisi olan Buffy the Vampire Slayer Sezon Sekiz'de bulunan "Bu Mesajdan Sonra..." bölümünde canlandırdı.

Prodüksiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Şovun ilk ortaya atılması 2001 tarihinde gerçekleşti. Joss Whedon ve Jeph Loeb şovun yönetici yapımcılarıydılar, ayrıca Buffy dizisindeki çoğu oyuncu karakterlerinin seslerini canlandırmak için şova gelmişlerdi. Ama kısa bir süre sonra şov birkaç problem ile karşılaştı. 20th Century Fox şovun prodüksiyonunu hazırlamıştı ve son olarak da bu seri mümkün olabilseydi şubat 2002'de Fox Kids kanalında yayınlanacaktı.[2] Lakin, Fox Kids kanalı yayınını durdurduğundan dolayı Fox seriyi diğer kanallara sundu. Hiçbir kanal bu seriyi satın almayı kabul etmeyince de mecburen dizi hiç yayınlanma şansını bulamadı.

İki yıl sonra, 2004 yılında, Fox bir kez daha bu seriyi satma ve geliştirme konusunu gündeme getirdi. Belirli olan kadro Anthony Stewart Head de dahil olmak üzere seslendirme görevlerini tekrar üstlendiler ve dört dakikalık bir sunum şeklinde tanıtım videosu hazırlandı. Bu bölüm serinin satılmasına yardımcı olabilmek için yapıldı. Fakat yine hiçbir kanal riske girip de bu seriyi satın almadı. Loeb şöyle bir açıklama yaptı ki; bu serinin konusu bir çocuk televizyonunda yayınlanmak için uygun değildi, daha çok yetişkinlere uygun bir seriydi. Kanallar da bu yüzden hiçbir riske girmediler.

16 Mayıs 2003 tarihinde The Hollywood Reporter tarafından yapılan bir mülâkatta Joss Whedon şöyle bir açıklama yaptı:

Serimiz için uygun bir ev bulamadık. Harika bir animasyon yönetmenimiz, muhteşem grafiklerimiz ve ayrıca altı yedi bölüm yazılı senaryomuz var — ama yine de kimse istemedi. Kesinlikle şaşkına uğramıştım. Sanki bir çanta dolusu parayla orada oturuyordum ve kimse gelip de almaya tenezzül etmemişti. Kanallar mı seriyi istemedi yoksa seri çok mu pahalı gelmişti onlara göre, bu herkesin kafasında gezen bir soruydu; çünkü bu ucuz bir şov değildi. Hakkında emin olmak istediğim tek şey şuydu ki bu serinin dandik gözükmesini istemiyordum. Animaniacs veya Batman: The Animated Series seviyelerinde olmasını istemiştim. Tabii ki bu biraz pahalıya patlayacaktı bu nedenden ötürü. Ama ben böyle bir seriyi eğlenceli olduğu kadar kaliteli de olmazsa yapmaya değer olduğunu düşünmüyorum.[3]

Eylül 2005'te TV Guide'ın bir mülâkatında Joss Whedon serinin artık tamamen öldüğünü açıkladı.

Ekip ve bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Senaryolar[değiştir | kaynağı değiştir]

Jeph Loeb serinin "A Day in the Life" bölümü ile başlayacağını belirtmişti. Bu bölümün senaryosu Loeb tarafından yazılmıştı ve Joss Whedon ise karakterleri tanıtıp şovdaki yerlerini belirlemişti.[4]

Loeb aynı zamanda bölümlerin birinde Buffy'nin ehliyet slmaya çalıştığını ve sürücü hocalarından birinin de iblis çıktığını söyledi.[4]

Jane Espenson ise bu seri için üç bölüm yazmıştır; "The Back Room", "Lunch is Revolting!" ve "Teeny" isimli üç bölüm. Teeny hikâyesi küçük Buffy hakkındadır.[5]

Espenson ayrıca; Steve DeKnight, Drew Greenberg ve Doug Petrie yazarlarının da birer bölümler yazdıklarından bahsetti. Ek olarak da Rebecca Kirshner bir bölüme başlama fırsatı bulmuştu ama tamamlayamamıştı diye belirtti. Joss Whedon ve Jeph Loeb ise ilk bölümü yazmışlardı. Toplamda sekiz bölüm yazılmış, iki bölüm de tamamlanmamış olmak üzere on bölüm olduğundan bahsetti.[5]

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Jeph Loeb'in dediğine göre toplamda serinin on üç bölüm senaryosu olduğunu söylemişti.[6]

# Bölüm Adı Senarist
1 "A Day in the Life" Jeph Loeb ve Joss Whedon
2 "Teeny" Jane Espenson
3 "Lunch is Revolting!" Jane Espenson
4 "The Back Room" Jane Espenson
5 "Say Yo" Steve DeKnight
6 Tamamlanmamış ve isim verilmemiş bölüm Drew Greenberg
7 Tamamlanmamış ve isim verilmemiş bölüm Doug Petrie
8 Başlanmamış ve isim verilmemiş bölüm Rebecca Kirshner

Ekip[değiştir | kaynağı değiştir]

Sarah Michelle Gellar, Buffy rolüne geri dönmeye pek de istekli değildi.[7] Giselle Loren ise zaten Buffy karakterinin sesini Buffy video oyunları olan Buffy the Vampire Slayer ve Chaos Bleeds'de de seslendirdiği için; rolü o almıştır.

Gelişmeler[değiştir | kaynağı değiştir]

1 Ağustos 2008'de, 4 dakikalık ilk bölüm sunumu YouTube üzerinden internete sızdı.[8]

Ekip üyelerinin desteği[değiştir | kaynağı değiştir]

20 Ağustos 2008'de, Nicholas Brendon şunu paylaştı:

Buffy Animasyon Serisi hakkında birçok söylenti olduğunu biliyorum. Ki biz bu seriyi yaptık, üç yıl önce. Tamamen dürüst olmak gerekirse, neden daha ileri gidemediğini bilmiyorum. Ama eski YouTube'da bir sürü sahne olduğunu gördüm ve neredeyse gözlerim yaşardı. Uzun bir süredir Xander değildim ve tekrar onları görünce geri o kütüphaneye gittim ve bütün o şeyleri yaşamak biraz garip hissettirdi. Şunu söyleyerek devam edeceğim, evet, Buffy için bir animasyon serisi yapmayı çok istediğimi söylemiştim. Hatta bunu tek söyleyen ben bile olabilirim. Ama yine de bilemiyorum. Bunun hakkında pek kimseyle konuşma şansım olmadı. Ama yine de ağzınızı sıkı tutun.[9]

26 Ağustos 2008 tarihinde, Jeph Loeb MTV ile bir mülâkat yaptı:

Bütün her şey hala duruyor — tasarımlar, senaryolar. Bu çok arada kalmış bir hikâye. Ve niye yapmayalım ki? Tek yapılması gereken çizimler. Sekiz yıl önce Family Guy ya da Robot Chicken serilerinin bir popüleritesi yoktu. Ama şu anda bunun yapılmaması için bir neden yok.[10]

Alıntılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Jane Espenson, kendi sitesinde senaryolardan yalnızca iki kısa alıntı paylaştı:

Alıntı 1[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy, yanlışlıkla annesinin kahvaltısını yediğini fark eder. Ekmeğin son parçasını ağzına götürürken "birazcık kalmış" demek yerine:

BUFFY

der. Artık bir kırıntı kalmıştır.[11]

Alıntı 2[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy uygunsuz bir şekilde kendi avcı gücünü voleybol oynarken kullanır, daha sonra kendisini tebrik eder:

BUFFY
Kesinlikle, olur. Bunu tutabilirim. Bana Canım Kraliçe diyebilirsiniz, çünkü şimdi güzelinden bir servis geliyor.
(ardından)

Üzgünüm, bu biraz yazık oldu.[12]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Jeph Loeb Spills News, Not Blood, About Buffy The Animated Series..." FanboyPlanet.com. 2 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2016. 
 2. ^ Eric Mono (27 Haziran 2001). "Buffy the Vampire Slayer: The Animated Series!". Mania.com. 19 Ekim 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ekim 2014. 
 3. ^ Steve Hockensmith (16 Mayıs 2003). "Dialogue with 'Buffy' creator Joss Whedon". The Hollywood Reporter. 30 Eylül 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Haziran 2016. 
 4. ^ a b Cairns, Bryan (Eylül 2003). "An Animated Guy". Cult Times, 27. s. 44. 
 5. ^ a b "Meanwhile Interviews... Buffy Post Mortem". MikeJozic.com. 14 Temmuz 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Temmuz 2011. 
 6. ^ "Vampires and Slayers". 14 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2016. 
 7. ^ "Buffy the Vampire Slayer: Watch the Animated Series Pilot — What Happened?". TVSeriesFinale.com. 6 Ağustos 2008. 28 Eylül 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Haziran 2016. 
 8. ^ "Buffy the Vampire Slayer: Animated Series". YouTube. 31 Ekim 2009. 29 Aralık 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Haziran 2016. 
 9. ^ "Nicholas Brendon audioblog update Aug. 20, 2008". NickBrendon.com. 20 Ağustos 2008. 3 Temmuz 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Kasım 2016. 
 10. ^ Jennifer Vineyard (26 Ağustos 2008). "'Buffy The Vampire Slayer' Animated Series To Be Resurrected?". MTV Film Blogu. 14 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 15 Haziran 2016. 
 11. ^ "Reading what's been written to sound written as it's spoken". JaneEspenson.com. 9 Mayıs 2006. 11 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2016. 
 12. ^ "Sorry, JVC, but it's simply true". JaneEspenson.com. 11 Mayıs 2006. 11 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Haziran 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Açıklamalar

Mülâkatlar

Notlar ve diğer bilgiler