İçeriğe atla

Buffy the Vampire Slayer (7. sezon)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Buffy the Vampire Slayer
7. sezon
Sezon 7 Bölge 1 DVD kapağı
Başrol
ÜlkeABD
Bölüm sayısı22
Yayın
KanalUPN
Orijinal yayın tarihi24 Eylül 2002 (2002-09-24)-20 Mayıs 2003 (2003-05-20)
Ev sineması yayını
DVD yayını
1. Bölge16 Kasım 2004[1]
2. Bölge5 Nisan 2004[2]
Sezon kronolojisi
← Önceki
6. sezon
Buffy the Vampire Slayer bölümleri

Bir televizyon dizisi olan Buffy the Vampire Slayer adlı dizinin yedinci ve son sezonu. 24 Eylül 2002 tarihinde başlamış, 22 bölüm yayınlanmış ve 20 Mayıs 2003 tarihinde sona ermiştir. Yedinci sezon bölümleri yine Salı günleri doğu zaman dilimine göre 8'de yayınlanmaya devam etmiştir.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yedinci sezonun ana konusu dünyanın dört bir yanında yaşamakta olan asıl Avcı öldükten sonra onun yerini alacak olan potansiyeller ile ilgilidir.

Buffy'nin ölümden dönüşü İlk Kötü hakkında bir ruhu ortaya çıkartmıştır. İlk'e bir tanrı gibi tapmakta olan Caleb ve adamları potansiyel avcıların peşine düşüp onları öldürmektedir. Cehennem ağzının altında Caleb, Turok-Han denilen üstün bir vampir türünden oluşan koca bir ordu oluşturmaktadır. Ayrıca Caleb, Gözetmenler Konseyi'ni de yok etmiştir.

Dawn, lisede ikinci sınıfa geçer. Buffy ise yeniden açılan Sunnydale Lisesinde kendisine bir iş bulur ve Avcı Nikki Wood'un oğlu olan vampir avcısı okul müdürü Robin Wood ile tanışır. Buffy ise geçen sezondaki olan olaylardan dolayı duygusal bir boşluğa düşmüş Willow ve ruhunu geri almış, yaptıklarından dolayı pişmanlık duyan Spike ile tekrar barışır.

Willow duygusal olarak iyileşmeye başlar ve Kennedy adındaki bir potansiyel avcı ile bir ilişkiye başlar. Henüz Kennedy, Willow'u tamamen anlayamamışken ikisi birlikte çıkmaya başlar. Willow mecburi olarak Buffy'e yardım etmek amacıyla kara büyü yapmak zorunda kalır ve Kennedy onun karanlık yüzünü görür. Ama sonra aralarındaki gerginlik düzelir.

Andrew Wells ve Jonathan Levinson'ı Cehennem Ağzını açmaları için Sunnydale'e getirmeye ikna eden İlk, amacına ulaşır ama Jonathan ölür. Scooby'ler tarafından kaçırılan Andrew, tutsak olarak Buffy'nin evinde tutulur ama kimse ona güvenmez; ta ki İlk, Jonathan'ın kılığına girip de ona evdeki bütün potansiyelleri öldürmesini söyleyene kadarki Andrew onun İlk olduğunu anlamış ve reddetmiştir. Jonathan'a yaptığı şeyden dolayı pişman olduğunu ve önlerindeki savaşta hayatta kalıp kalamayacağını bilmediğini söyler, ama yine de artık bir iyidir.

Anya ve Xander, temelli olarak ilişkilerini bitirir; çünkü Anya tekrar iblis olduğundan dolayı bir grup gencin ölümüne sebep olmuştur. Buffy ve Anya dövüşürlerken Willow, D'Hoffryn'i çağırır ve o da Anya'yı sorgular. Anya son yaptığı dileği geri almak ister. Bundan dolayı Anya'nın arkadaşı Halfrek ölür ve Anya bir kez daha insana dönüşür.

Spike, İlk tarafından delirtilir. Bir süre sonra da kısa süreliğine kontrolünü İlk'e kaybeder. Aynı zamanda İlk, Spike'ın Robin'in annesini öldürdüğünü ortaya çıkarır ve ortalığı kızıştırır. Robin, Spike'ı öldürmeye çalışır. İronik bir şekilde, Spike bu olay sayesinde deliliğinden kurtulur ve Robin'i döver. Buffy, Robin'i kendi garajında yaralı bir halde bulur ve Spike'a saldırdığı için ona bağırır. Giles'ın da bu planda parmağı olduğunu öğrenen Buffy, ona da sinirlenir ama kısa süre sonra barışırlar.

Bir kısmı Willow tarafından takip edilerek bulunmuş, bir kısmı da Giles tarafından getirilmiş potansiyeller, Buffy'nin evinde konaklamaktadır. Dawn, ilk başta kendisinin bir potansiyel olduğunu düşünür, ama aslında olmadığını öğrenince hayal kırıklığına uğrar. Xander ise sıradan bir insandan başka bir şey olmadığı için genelde morali bozuk dolaşır. Yeniden insan olmuş Anya da ekibe geri döner, Xander ile birbirlerini hala sevmektedirler; ama bir araya gelmezler.

Değişmiş olan Faith, İlk ile savaşmalarına yardım etmek için Sunnydale'e gelir. Buffy ile potansiyeller, Caleb ve adamlarına saldırmak için savaşmaya gittiklerinde birkaç potansiyel ölür ve Xander bir gözünü kaybeder. Scooby'ler ve potansiyeller, Buffy'nin liderlik kabiliyetlerini sorgulamaya başlar. Herkes Buffy'e karşı gelerek Faith'i yeni liderleri seçerler. Xander, Dawn'ı Sunnydale'den dışarı çıkarır. Buffy'e sadık kalan Spike, ona avcı için yaratılmış antik bir silahtan (Tırpan) bahseder. Buffy, Caleb ile savaşıp Tırpan'ı kaçırırken, Faith de potansiyelleri bir göreve çıkartmıştır ama kandırıldıklarını anladıklarında bir bomba patlar ve Faith yaralanır. Patlamadan sonra birkaç süper vampir olan Turok-Han hayatta kalanlara saldırır. Hayatta kalan potansiyelleri ve Faith'i de Buffy kurtarır.

Cehennem ağzı iyice aktif olmaya başladığından dolayı çoğu insan ve doğaüstü yaratık Sunnydale'i terk eder. Buffy ve ekibi İlk'i öldürebilme düşüncesiyle oldukları yerde kalmışlardır. Robin Wood, onlarla birlik olmayı kabul eder; Spike'la bile.

Final bölümünde Dawn, İlk'i öldürmeye yardım etmek için geri döner. Angel L.A.'den ayrılıp Sunnydale'e gelir ve Buffy'e bir madalyon verir ki Buffy de o madalyonu Spike'a verir. Buffy sonunda Tırpan'ı kullanarak Caleb'ı öldürür. Caleb ölmüşken, ekip bu defa İlk'in bütün planlarını altüst etme planlarına başlar. Herkes cehennem ağzının merkezine gider. Willow okulun üstünde dünyadaki bütün potansiyelleri avcıya dönüştürecek büyüyü yaparken potansiyeller Turok-Han isimli süper vampirler ile savaşmak için cehennem ağzının altına inerler. Willow büyüyü tamamlar ve bütün avcılar savaşta vampirleri öldürmeye başlar. Madalyonu takmakta olan Spike, sonunda onu kullanabilme şansı yakalar. Hayatta kalanlar yukarı çıkarak bir okul otobüsüne doluşur. Spike ise cehennem ağzını yok etmek için hayatını verir. Buffy, Spike'a veda ettikten sonra otobüse yetişir. Hep birlikte Sunnydale'den kaçarlar.

Bölümün son sahnelerinde hayatta kalan kişiler patlama sonucu oluşmuş bir kraterin başında durmaktadır. Scooby'ler ve artık birer avcıya dönüşmüş potansiyellerin birkaçı kurtulmuştur. Xander, Anya'nın nasıl öldüğünü merak eder ve Andrew, kendisinin hayatını kurtarmak için öldüğünü söyler. Dawn, artık ne yapacaklarını sorar ve Buffy gülümser.

Oyuncu ve karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ana kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel konuk oyuncu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yan karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Tom Lenk, Andrew Wells rolünde (15 bölüm)
 • D. B. Woodside, Robin Wood rolünde (14 bölüm)
 • Iyari Limon, Kennedy rolünde (13 bölüm)
 • Sarah Hagan, Amanda rolünde (9 bölüm)
 • Felicia Day, Vi rolünde (8 bölüm)
 • Indigo, Rona rolünde (8 bölüm)
 • Clara Bryant, Molly rolünde (5 bölüm)
 • Adam Busch, İlk/Warren Mears rolünde (5 bölüm)
 • Eliza Dushku, Faith rolünde (5 bölüm)
 • Nathan Fillion, Caleb rolünde (5 bölüm)
 • Danny Strong, Jonathan Levinson/İlk rolünde (4 bölüm)
 • Camden Toy, Turok-Han rolünde (4 bölüm)
 • Kristy Wu, Chao-Ahn rolünde (4 bölüm)
 • Juliet Landau, İlk/Drusilla rolünde (3 bölüm)
 • Mary Wilcher, Shannon rolünde (3 bölüm)
 • David Boreanaz, Angel rolünde (2 bölüm)
 • Harry Groener, İlk/Richard Wilkins rolünde (2 bölüm)
 • Lalaine, Chloe/İlk rolünde (2 bölüm)
 • James C. Leary, Clem rolünde (2 bölüm)
 • Kali Rocha, Halfrek rolünde (2 bölüm)
 • Azura Skye, Cassie Newton/İlk rolünde (2 bölüm)
 • Kristine Sutherland, İlk/Joyce Summers rolünde (2 bölüm)
 • Elizabeth Anne Allen, Amy Madison rolünde (1 bölüm)
 • Sharon Ferguson, İlk Avcı rolünde (1 bölüm)
 • George Hertzberg, İlk/Adam rolünde (1 bölüm)
 • Clare Kramer, İlk/Glory rolünde (1 bölüm)
 • Mark Metcalf, İlk/Efendi rolünde (1 bölüm)
 • Andy Umberger, D'Hoffryn rolünde (1 bölüm)
 • Harris Yulin, Quentin Travers rolünde (1 bölüm)

Yapım ekibi[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin proje tasarımcısı Joss Whedon aynı zamanda yönetici yapımcılık yapmıştır. Toplam iki bölüm yazmıştır – sezonun ilk bölümü ve dizinin final bölümü – ayrıca final bölümünü de yönetmiştir. Marti Noxon da ayrıca yönetici yapımcılık yapmış ve dizi sorumluluğu yapmaya devam etmiştir. Yine de sadece bir bölüm yazmıştır. Noxon aslında sezon finalinden bir önceki bölümü yazacaktı, ama Fox ondan yeni biri dizi için konu yazmasını isteyince o bölümü yazamadı. Jane Espenson yönetici yapımcı asistanlığına yükselmiş ve toplam altı bölüm yazmıştır. Yönetici yapımcı asistanı David Fury toplam üç bölüm yazmış ve yazdıklarından birini aynı zamanda da yönetmiştir. Denetleyici yapımcı Douglas Petrie sezon ortasında yönetici yapımcı asistanlığına yükselmiş ve toplam dört bölüm yazmıştır. Rebecca Rand Kirshner yönetici hikâye editörlüğüne yükselmiş ve üç bölüm yazmıştır. Drew Z. Greenberg hikâye editörlüğüne yükselmiş ve üç bölüm yazmıştır. Sezonda yapım ekibine yeni katılan tek kişi Drew Goddard'dır ve toplam beş bölüm yazmıştır.[3]

David Solomon yedinci sezonda en çok bölüm yöneten kişidir; toplam beş bölüm yönetmiştir ve yönetici yapımcı asistanlığına yükselmiştir. James A. Contner (ayrıca yapım asistanı) ise üç bölüm yönetmiştir.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]


genel

sezon
Bölüm adıYönetmenSenaristYayın tarihiYapım koduABD seyircisi
(milyon)
1231"Lessons"David SolomonJoss Whedon24 Eylül 2002 (2002-09-24)7ABB015.0[4]
Dawn, Sunnydale Lisesi'nde intikam hırsı içinde olan ruhlar bulur. Giles ise Willow'u İngiltere'de rehabilite etmektedir.
1242"Beneath You"Nick MarckDoug Petrie1 Ekim 2002 (2002-10-01)7ABB025.0[5]
Scooby Gang, yer altında yaşayan dev bir iblisle yüzleşir. Willow da eve dönmek için hazırlanıyordur.
1253"Same Time, Same Place"James A. ContnerJane Espenson8 Ekim 2002 (2002-10-08)7ABB034.9[6]
Willow, arkadaşlarını, derileri yüzülmüş cesetlerin bulunmaya başlandığı bir yer hâline gelen Sunnydale'de bulamaz. Buffy, Xander ve Dawn onunla aynı zamanda aynı yerlerde bulunmalarına rağmen İngiltere’den dönen Willow’u bir türlü bulamamaktadır. Zaten kısa süre sonra Willow, kurbanlarının derileriyle beslenen bir iblis tarafından ele geçirilir.
1264"Help"Rick RosenthaRebecca Rand Kirshner15 Ekim 2002 (2002-10-15)7ABB045.0[7]
Buffy Sunnydale Lisesi’nde sorunlu gençlere yardım etmek üzere danışmanlık yapmaya başlar. Ancak Cassie adlı öğrencinin kendisine gelerek son derece sakin bir biçimde yaşamak için bir haftası kaldığını söylemesi Buffy’yi şaşkına çevirir. Buffy durumu araştırdığında kızın intihara meyilli olmadığını ancak kızın altıncı hissinin çok kuvvetli olduğunu keşfeder. Cassie, Buffy'nin ölümünü tahmin eder. Ancak bu kız, Cehennem Ağzı'na kurban veren bir grup büyücü tarafından öldürülür. Buffy müthiş bir pişmanlık duyar.
1275"Selfless"David SolomonDrew Goddard22 Ekim 2002 (2002-10-22)7ABB055.0[8]
Buffy, Anyanka ile yüzleşir.
1286"Him"Michael GershmanDrew Z. Greenberg5 Kasım 2002 (2002-11-05)7ABB064.6[9]
Sunnydale'in bütün genç kadınları, lisenin Amerikan futbolcularından birine aşık olurlar. Xander ve Spike ise gönülsüzce oda arkadaşıdırlar.
1297"Conversations with Dead People"Nick MarckJane Espenson & Drew Goddard12 Kasım 2002 (2002-11-12)7ABB074.8[10]
Scooby Gang, geçmişlerinden gelen tanıdık yüzlerle kişisel karşılaşmalar yaşar.
1308"Sleeper"Alan J. LeviDavid Fury & Jane Espenson19 Kasım 2002 (2002-11-19)7ABB085.0[11]
Spike tarafından vampire dönüştürüldüğünü iddia eden yeni bir vampirle dövüşen Buffy arkadaşlarından ona göz kulak olmalarını ister. Ancak dışarı çıkmayı başaran Spike, tuhaf bir trans haline girer ve genç bir kızı baştan çıkararak ona saldırır. Öte yandan İngiltere’de bulunan Giles kendisi gibi gözetmen olan bir tanıdığının ölüme çok yaklaştığını öğrenir. Buffy, Spike'ın işi olabileceğini düşündüğü birtakım dehşet verici cinayeti araştırmaya başlar. Spike da bu cinayetleri hatırlayınca psikolojik olarak kendini kaybeder ve delirir gibi olur.
1319"Never Leave Me"David SolomonDrew Goddard26 Kasım 2002 (2002-11-26)7ABB094.8[12]
Spike Summerlar’ın evinde rehin tutulmaktadır ve Scoobyler onu tutsak alan bu öldürme güdüsü konusunda ne yapacaklarını düşünmektedir. Bu arada Willow, Andrew’un kan satın aldığını öğrenir ve onu da gözaltında tutmaya karar verir. Yani; Summers'ların evi iki tutsağa ev sahipliği yapar: Spike ve Andrew.
13210"Bring on the Night"David GrossmanMarti Noxon & Douglas Petrie17 Kasım 2002 (2002-11-17)7ABB104.8[13]
Spike kayıplara karışmıştır. Buffy ve arkadaşları da Summerlar’ın evindeki zararı telafi etmeye çalışmaktadır. Bu arada Giles, iki "çırak avcı"yla birlikte geri döner ve “İlk”in tüm potansiyel avcıları öldürerek avcı nesline bir son vermeyi planladığını anlatır. Scooby'ler de First'ü araştırır. Bunun üzerine Buffy, Giles’la beraber “İlk”i son kez gördüğü yere giden Buffy, geçmişten kalma bir vampirle dövüşür.
13311"Showtime"Michael GrossmanDavid Fury7 Ocak 2003 (2003-01-07)7ABB114.1[14]
Buffy, potansiyel avcıların güvenini geri kazanmalıdır.
13412"Potential"James A. ContnerRebecca Rand Kirshner21 Ocak 2003 (2003-01-21)7ABB123.6[15]
Buffy ve Spike, potansiyel avcıları büyük savaşa hazırlamak için bir kamp kurarlar. Buffy ve Spike potansiyel avcıları eğitmeye başlamıştır. Bu arada Willow yaptığı büyü sayesinde burunlarının dibinde bir avcının daha olduğunu keşfeder. Willow’un aramaları daraltmak için yaptığı büyünün sonucu herkesi şaşırtacaktır. Willow'un yaptığı büyü, Sunnydale'de başka bir gerilimin açığa çıkmasında neden olur.
13513"The Killer in Me"David SolomonDrew Z. Greenberg4 Şubat 2003 (2003-02-04)7ABB133.5[16]
Willow sonunda Kennedy’e daha fazla karşı koyamaz ve öpüşürler. Bunun üzerine Willow bir anda Tara’nın katilinin görüntüsüne dönüşür. Willow bir yandan Tara’nın ölümünün getirdiği acıyla boğuşurken bir yandan da eski görüntüsüne kavuşmaya çalışacaktır. Öte yandan Spike’ın çipi hatalı çalışmaya başlayınca Buffy yardım için hiç de umulmadık birine başvuracaktır. Bu arada “İlk” zannettiklerinden daha yakındadır. Buffy hükûmetle iletişime geçer.
13614"First Date"David GrossmanJane Espenson11 Şubat 2003 (2003-02-11)7ABB144.2[17]
Buffy, Müdür Wood'dan gelen bir yemek teklifini kabul eder. Anya ise Xander'ın bir randevusu olduğunu öğrenince kıskançlık krizine girer.
13715"Get it Done"Douglas PetrieDouglas Petrie18 Şubat 2003 (2003-02-18)7ABB153.4[18]
Buffy, İlk Avcı hakkında daha fazla şey öğrenir. Buffy, İlk Avcı'nın nasıl yaratıldığını öğrenir.
13816"Storyteller"Marita GrabiakJane Espenson25 Şubat 2003 (2003-02-25)7ABB163.6[19]
Andrew gelecek nesillere göstermek için Sunnydale’in durumunu anlatan "Buffy, Vampirler Avcısı" adında bir belgesel çeker. Çok kritik ve önemli anları yakalasa da evdeki herkesin rahatını kaçırır. Ancak Buffy’nin Andrew’un başka türlü becerilerine ihtiyacı vardır.
13917"Lies My Parents Told Me"David FuryDavid Fury & Drew Goddard25 Mart 2003 (2003-03-25)7ABB173.4[20]
Giles, Spike’ın tetiğini etkisiz hale getirebilecek bir araçla geri döner. Şarkının sıra dışı güçlerini ortadan kaldırmak için Spike’ın geçmişine geri dönmesi ve olağanüstü uzunluktaki hayatının en travmatik tecrübelerinden biriyle tekrar yüzleşmesi gerekmektedir. Bu arada aletin işe yaramaması ihtimaline karşı Robin tedbirli olmaya kararlıdır. Müdür Wood ve Giles, takımı Buffy'siz kurarlar.
14018"Dirty Girls"Michael GershmanDrew Goddard15 Nisan 2003 (2003-04-15)7ABB183.3[21]
Willow güçlü bir müttefikle kasabaya geri dönmüştür. Ancak bu arada First de boş durmamıştır. Öte yandan kasabaya yeni gelen Caleb adında kadın düşmanı bir vaiz ilk iş olarak herkese meydan okur. Buffy ve arkadaşları ona karşı durur ancak sonuçlar oldukça yıkıcı olacaktır. Caleb ve Scoobie'ler müthiş bir kavga ederler ve müthiş bir yenilgiye uğrarlar. Caleb; Diane ve Molly'i öldürür, Xander'ın da sol gözünü çıkarır. Faith, Sunnydale'e geri döner. Buffy ise, savaşta süvari bölüğünün lideri olur.
14119"Empty Places"James A. ContnerDrew Z. Greenberg29 Nisan 2003 (2003-04-29)7ABB193.6[22]
Caleb Sunnydale Lisesi’nde Buffy’ye karşı bir saldırı düzenler. Bu arada Faith bazı avcı adaylarını tecrübe kazanmaları için dışarı çıkarır. Öte yandan son karşılaşmadan sonra yaralanan Buffy’nin liderliğinden şüphe etmeye başlayan ekip her şeyi değiştirebilecek çok önemli bir karar alır. Sunnydale'deki evler tahliye edilmeye başlanınca, Buffy grubun güvenini kaybeder. Faith lider olur. Buffy, gözyaşları içinde liderliğini Faith'e devreder.
14220"Touched"David SolomonRebecca Rand Kirshner6 Mayıs 2003 (2003-05-06)7ABB204.0[23]
Spike ve Faith kavga ederler. O gece; Xander ve Anya; Faith ve Robin Wood ve Kennedy ile Willow ateşli bir gece geçirirler. Scooby'ler de Bringers'tan birini yakalar ve Willow'un büyüsü sayeside konuştururlar. Spike, depresyona giren Buffy'yi rahatlatır. Spike, Buffy’yi teselli ederken Faith de çatışma için hazırlık yapmaktadır. Ancak iki avcı da gece baskınına çıktıklarında hiç beklenmedik bir şeyle karşılaşacaktır. Buffy, mağarada efsanevi bir kılıç bulur. Faith ve ekibi ise, bir bomba bulurlar ve bölümün sonunda bomba patlar...
14321"End of Days"Marita GrabiakDouglas Petrie & Jane Espenson13 Mayıs 2003 (2003-05-13)7ABB214.1[24]
Buffy son derece etkili yeni bir silah edinmiştir, ancak hiç kimse bu gizemli silahın nereden geldiğini çözemez. Avcı sonunda silahın kökenlerini bulmak için araştırma yapmaya başladığında kendisi için yeni bir müttefik olacak son derece tehlikeli eski bir dostuna rastlar.
14422"Chosen"Joss WhedonJoss Whedon20 Mayıs 2003 (2003-05-20)7ABB224.9[25]
Buffy, Angel'a gitmesini ve ilişkilerinin yürümeyeceğini söyler. Angel da Buffy'e, onlara yardımcı olacak bir mistik kolye bırakarak gider. Angel ve Buffy'ni öpüşmesini gören Spike, kıskançlık duygusuna kapılır. Willow, bir büyü yaparak seçilmişleri davet eder. Buffy ve Scoobie'ler İlk Kötü'ye karşı savaş açar. Willow kamptaki bütün potansiyel avcılara Buffy'nin gücünü verir. Buffy, Scoobieler ve Potansiyeller, First Evil karşı savaşı kazanır. Bu bölümde şehir yıkılır.


Angel ile eş zamanlı bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy the Vampire Slayer'ın yedinci ve son sezonu Angel'ın dördüncü sezonu ile beraber yayınlanmıştır. Bu sezon iki dizinin de aynı anda televizyonda yayınlandığı son sezondur.

"Lies My Parents Told Me" bölümünde; Willow (Alyson Hannigan), Fred'den bir telefon alır. Willow, nedenini de anlatmadan acilen L.A.'e doğru yola çıkar. Willow bir Angel bölümü olan "Orpheus" bölümünde Angel'ın (David Boreanaz) ruhunu geri getirmek için ortaya çıkar ki daha önce "Becoming" bölümünde de aynı büyüyü yapmıştır.

Angel'ın dördüncü sezon finali "Home" bölümünde Angel, Wolfram & Hart'dan bir madalyon alır ve bu madalyon Sunnydale'deki son savaşta kullanılır. Angel, Buffy'nin sezon finalinden bir önceki bölümü olan "End of Days" bölümünde Sunnydale'i ziyarete gelir ve ayrıca sezon finali olan "Chosen" bölümünde de görünür. Angel, Buffy'e madalyonu verir (ki daha sonra savaş esnasında Spike giyer) ve ona yardımını teklif eder. Ama Buffy, eğer başarısız olurlarsa ikinci bir cephe oluşturması için Angel'ı reddeder. Buffy ve Angel bir mezarlıkta muhtemel geleceklerini tartıştıkları romantik son bir an paylaşmışlardır.

Angel'ın beşinci ve son sezonunda, Spike ("Chosen" bölümünde olan ölümünden sonra) madalyon tarafından diriltilir. Spike son sezonda ana kadro arasına girer. Ayrıca Harmony Kendall (Mercedes McNab) da son sezonda ana karakterler arasına girer. Buffy yan karakteri olan Andrew Wells (Tom Lenk) Angel'ın seon sezonundaki "Damage" ve "The Girl in Question" bölümlerinde eğitimde olan bir gözetmen olarak belirir. "Damage" bölümünde Andrew, Xander'ın Afrika'da, Willow ve Kennedy'nin Brezilya'da, Buffy ve Dawn'ın Roma'da ve geri kalanların da İngiltere'de olduğunu söylemiştir.

Resepsiyon[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon bir Altın saatler Emmy ödülü için aday gösterilmiştir; "Chosen" bölümü için En İyi Görsel Efektler Ödülü. Bir yandan da "Chosen" bölümü Visual Effects Society tarafından En İyi Televizyon Dizisi Görsel Efektleri ödülünü kazanmıştır.

"Conversations with Dead People" bölümü En İyi Dramatik Sunum için bir Hugo Ödülü kazanmıştır ve "Chosen" bölümü de aynı kategoride aday gösterilmiştir.

Sezon bir Televizyon Eleştirmenleri Derneği ödülü de kazanmıştır.[26]

The Futon Critic, "Conversations with Dead People" bölümüne 2002 yılının en iyi kırk ikinci[27] ve "Chosen" bölümüne de 2003 yılının en iyi ellinci bölümü demiştir.[28]

Sezon ortalama 4.1 reytinge sahiptir.[29]

Çizgi roman devam serisi[değiştir | kaynağı değiştir]

2006 sonlarına doğru, dizinin proje sorumlusu Joss Whedon dizinin devamı niteliğinde bir çizgi roman serisi çıkacağını duyurmuştur.[30] Çizgi roman serisinin adına Buffy the Vampire Slayer Sezon Sekiz denmiş ve Dark Horse Comics tarafından yayınlanmıştır. Serinin ilk bölümü (Whedon tarafından yazılmış) "The Long Way Home" 14 Mart 2007 tarihinde yayınlanmıştır.[31]

Hikâye, dizinin final bölümünde kaldığı yerden devam etmektedir. Scooby Gang, Avrupa'ya dağılmış ve Buffy de bütün avcıların başına geçmiştir. Dizide görünmüş çoğu karakter daha sonra çizgi roman serisinde de ortaya çıkmıştır.

Sezon Sekiz'in bütün 40 bölümü içerisinden Whedon 17 tanesini yazmış geri kalanlarda da "yönetici yapımcılık" yapmıştır. Televizyon dizisinde senaristlik yapıp da çizgi roman serisinde bölüm yazan diğer kişiler Jane Espenson (6 bölüm), Drew Goddard (4 bölüm), Steven S. DeKnight (1 bölüm), Drew Z. Greenberg (1 bölüm) ve Doug Petrie'dir (1 bölüm).

Bu çizgi roman serisi Eylül 2011'de başlamış Buffy the Vampire Slayer Sezon Dokuz ile devam etmiş, ondan sonra da Mart 2014'te başlamış Buffy the Vampire Slayer Sezon On ile deva etmiştir.[32]

James Marsters tarafından yazılan, konusu yedinci sezon sırasında geçen Spike: Into the Light isimli seri 16 Temmuz 2014 tarihinde Dark Horse Comics tarafından yayınlanmıştır.[33]

DVD paylaşımları[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy the Vampire Slayer: The Complete Seventh Season, 16 Kasım 2004 tarihinde DVD olarak 1. bölgede yayınlanmıştır.[1] 2. bölgede ise 5 Nisan 2004 tarihinde yayınlanmıştır.[2] 6 diskten oluşan DVD seti, 1.33:1 çerçeve oranındaki (1. bölge) veya geniş ekran boyutu olan 1.78:1 çerçeve oranındaki (2 ve 4. bölge) 22 bölümün tamamını içermektedir. DVD'de bulunan ekstralar arasında toplam yedi tane yorum parçası bulunmaktadır - senarist Joss Whedon ve yönetmen David Solomon'dan "Lessons" bölümü hakkında; senaristler Jane Espenson ile Drew Goddard, yönetmen Nick Marck ve oyuncular Danny Strong ile Tom Lenk'den "Conversations with Dead People" bölümü hakkında; senarist Drew Goddard ve yönetmen David Solomon'dan "Selfless" bölümü hakkında; senarist Drew Z. Greenberg ve yönetmen David Solomon'dan "The Killer in Me" bölümü hakkında; senarist/yönetmen David Fury, senarist Drew Goddard ve oyuncular James Marsters ile D. B. Woodside'dan "Lies My Parents Told Me" bölümü hakkında; senarist Drew Goddard ve oyuncu Nicholas Brendon'dan "Dirty Girls" bölümü hakkında; ve senarist/yönetmen Joss Whedon'dan "Chosen" bölümü hakkında. Setteki ek özellikler arasında "Buffy: It's Always Been About the Fans" isimli dizinin hayran kitlesini anlatan bir video; "Buffy 101: Studying the Slayer" isimli televizyon eleştirileri ile birlikte dizinin temasını tartışan bir video; "Generation S" sezonda yer alan bütün "avcılar" ile mülakatları barındıran bir video; "The Last Sundown" isimli Joss Whedon'un dizideki en sevdiği bölümlerin bir listesi ve dizi hakkındaki yorumlarının bulunduğu bir başlık; "Buffy wraps" isimli yapım ekibi ve oyuncular ile mülakatları barındıran bir video; ve "Season 7 Overview – Buffy: Full Circle" isimli yapım ekibi ve oyuncuların sezonu tartıştığı 30 dakikalık bir video bulunmaktadır. Ayrıca silinmiş sahneler ve DVD-ROM içeriği de bulunmaktadır.[34]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ a b "Buffy the Vampire Slayer - The Complete Seventh Season (1997)". Amazon.com. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2016. 
 2. ^ a b "Buffy DVD and VHS". BBC. 11 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2016. 
 3. ^ "A Brief History of Mutant Enemy". Whedon.info. 24 Mayıs 2004. 30 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2016. 
 4. ^ "24 Eylül 2002". TV Tango. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 5. ^ "1 Ekim 2002". TV Tango. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 6. ^ "8 Ekim 2002". TV Tango. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 7. ^ "15 Ekim 2002". TV Tango. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 8. ^ "22 Ekim 2002". TV Tango. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 9. ^ "5 Kasım 2002". TV Tango. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 10. ^ "12 Kasım 2002". TV Tango. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 11. ^ "19 Kasım 2002". TV Tango. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 12. ^ "26 Kasım 2002". TV Tango. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 13. ^ "17 Aralık 2002". TV Tango. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 14. ^ "7 Ocak 2003". TV Tango. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 15. ^ "21 Ocak 2003". TV Tango. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 16. ^ "4 Şubat 2003". TV Tango. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 17. ^ "11 Şubat 2003". TV Tango. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 18. ^ "18 Şubat 2003". TV Tango. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 19. ^ "25 Şubat 2003". TV Tango. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 20. ^ "25 Mart 2003". TV Tango. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 21. ^ "15 Nisan 2003". TV Tango. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 22. ^ "29 Nisan 2003". TV Tango. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 23. ^ "6 Mayıs 2003". TV Tango. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 24. ^ "13 Mayıs 2003". TV Tango. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 25. ^ "20 Mayıs 2003". TV Tango. 17 Ağustos 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Temmuz 2016. 
 26. ^ ""Buffy the Vampire Slayer" (1997) - Awards". IMDb. 11 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2016. 
 27. ^ Brian Ford Sullivan (6 Ocak 2003). "The 50 Best Episodes of 2002 - #50-41". The Futon Critic. 28 Temmuz 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2016. 
 28. ^ Brian Ford Sullivan (12 Ocak 2004). "The 50 Best Episodes of 2003 - #50-41". The Futon Critic. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2016. 
 29. ^ "Rétrospective Buffy Contre Les Vampires" (Fransızca). Audiences USA. 30 Kasım 2010. 16 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2016. 
 30. ^ Ileane Rudolph (7 Kasım 2006). "Buffy the Vampire Slayer Is Back: The Complete Joss Whedon Q&A". TV Guide. 25 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2016. 
 31. ^ "Buffy the Vampire Slayer Season 8: #1". Dark Horse Comics. 15 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2016. 
 32. ^ Gage, Christos (Mart 2014). Buffy the Vampire Slayer Season Ten. Dark Horse Comics. s. 12. 
 33. ^ "Buffy the Vampire Slayer: Spike—Into the Light HC". Dark Horse Comics. 19 Şubat 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2016. 
 34. ^ "Buffy the Vampire Slayer - Season 7". TVShowsOnDVD.com. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 4 Ağustos 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]