Angel (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Angel
Angellogo.PNG
Tür Aksiyon, drama, komedi
Proje tasarımcısı Joss Whedon ve David Greenwalt
Oyuncular David Boreanaz
Charisma Carpenter
Glenn Quinn
Alexis Denisof
J. August Richards
Amy Acker
Vincent Kartheiser
Andy Hallett
James Marsters
Mercedes McNab
Ülke ABD
Sezon sayısı 5
Bölüm sayısı 110 (Bölüm listesi)
Prodüksiyon
Gösterim süresi 44 dakika
Yayın bilgileri
Yayın tarihi 5 Ekim 1999 – 19 Mayıs 2004
İlişkili programlar Buffy the Vampire Slayer

Angel, başarılı bir ABD yapımı olan Buffy the Vampire Slayer televizyon dizisinin bir yan ürünü olan dizi. Angel'ın Buffy'den daha karanlık bir yanı vardır. Yayınlandığı dönemde Amerika'da benzer dizilere göre daha iyi reyting (Nielsen Ratings) almıştır. Dizi, Buffy'nin yaratıcısı olan Joss Whedon ile David Greenwalt ortak yapımıdır ve ilk kez 1999 Ekim'inde yayınlanmıştır. Bu dizi de Buffy gibi Whedon'ın yapım şirketi olan Mutant Enemy tarafından yapılmıştır.

Dizi, bir yüzyıldan fazla bir süre boyunca cinayetler işleyen ve masumlara işkence yapan, sonrasında ise ruhunun geri verilmesiyle vicdan azabı ve suçluluk çeken vampir Angel'ın süregelen deneyimleri üzerinedir. Dizinin ilk dört sezonu boyunca, kurgusal bir Los Angeles Kaliforniya'da bir özel dedektif olarak çalıştı. O ve yardımcıları "yardıma muhtaç olanlara yardım etti", yolunu kaybedenlerin "ruhlarını kurtardı" ve inanma gücünü geri getirdi. Tipik bir şekilde, bu karmaşık savaş, şeytani iblislerle (ki Angel 'da iyi niyetlilikleriyle tanınmış, tarafsız ve masum iblisler vardır) olduğu kadar kötülük müttefiki insanlar ve kendi vahşi doğası arasında sürüyordu. "İblis" terimi, Angel evrenine uyarlandığında genelde kötülere ifade ettiğinin aksine ahlaki açıdan kuvvetli olarak bilinirdi.

Dizi içeriği[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin orijinal içeriği, Raymond Chandler'ın önemli çalışmaları sayesinde ün kazanmış klasik bir "karanlık film" olan bir dedektif hikâyesinden alınmadır. Buffy nasıl klasik bir korku filiminin yeniden canlanmasını sağladıysa, Angel da bu karanlık film' e benzer bir tedaviyi yapmıştır. Dizinin ana yapısı ve formatı itibariyle dizi, klasik bir "karanlık" film yansımasıydı; hatta dizinin ilk bölümü Sam Spade-ses senkronizasyon sitilini içermekteydi. Angel karakteri, isteksiz, duygusunu belli etmeyen ve değişik yeraltı karakteriyle ilişkileri olan bir Los Angeles defektifinin yeniden canlanmasıyla geliştirilmişti. Burada "yeraltı" tam anlamıyla iblisler ve doğaüstü canlılardan oluşan bir yeraltıdır. Çoğu karanlıkhikâye ve karakter önceki bölümlerde incelenmiştir, buna vampir fakat çekici sekreter, ağzı sıkı ama bilgili ortak, ayrı görüşte olan dalavereci avukatlar ve kendi iyilikleri için çok iyi olan işgüzar polisler dahildir. Bunlar genelde modern ve doğaüstü dönüşler şeklinde verilirdi.

Dizinin tarzı ve odaklandığı noktalar dizi sürdükçe epeyce değişti ve orijinal karanlık filme benzetme fikri neredeyse rafa kaldırılarak daha çok fantastik konulu çatışmalara yer verilmeye başlandı. Bu değişikliğinin nedeni olarak dizinin önemli birçok bölümünü yazmış olan Tim Minear görülmektedir. Daha sonraki sezonlarda, mitoloji ve hikâyeler giderek karmaşık bir hal aldı; dördüncü sezonda karakterlerden biri şovu "doğasüstü cafcaflı bir pembe dizi" olarak tanımlamıştı.

Ayrıca dizi, yüksek gerilimli bir konuya ulaşarak Buffy 'yle de eşit düzeye çıkmıştır. Buffy 'de doğaüstü güçler, ergenlik döneminde kişisel sorunların giderilmesi için kullanıldığı dönemde, Angel' da aynı tarzdaki güçler daha ruhani ve ahlakı konuların çözülmesinde kullanılmıştır. Dizinin ana konusu, kahramanın kefaretini ödeme isteğidir. Buffy 'nin varoşlardaki baskı altında yaşayan birçok gencin ilgisini çekmeye çalışması gibi Angel da Los Angeles'daki varoş bölgelerde bulunanların yalnızlık, tehlike ve vurdumduymazlık hislerini konu almıştır. Gündüzün düzenli dünyası ve gecenin karmakarışık dünyası arasındaki ayrım, birçok karanlık film 'in ticari markası haline gelmiştir ve tam anlamıyla gündüz hayatı olmayan bir kahramanı anlatarak, bu dizi, aynı konuları daha dramatik bir şekilde inceleyebilmektedir.

Dizi geliştikçe, insancıl konulardan bazıları bir kenara itilerek daha entelektüel, soyut fikirler ele alınmaya başlanmıştır. Dizinin aslında temelde insanların insanlara karşı iyi olmasının zorluklarını ele alıyor olmasına rağmen, yakın geçmişte dizi, ahlaki belirsizlik ve de özgür iradenin bedeli üzerine odaklanmıştır. Zaman geçtikçe izleyicinin bu konu değişikliklerine olan tepkisi dikkate alınmıştır.

Gelişme[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy ilk 3 sezonda (Angel başladığında henüz 3 sezon yayınlanmıştı) ergenlik dönemi korkularına yoğunlaşırken, Angel yetişkinliğin değişik dönemlerini anlatıyordu. Yayınlanmayan giriş bölümü serinin potansiyelini göstermek için tasarlanmıştı. İlk olarak daha karanlık bir tona sahipti. "City of" isimli bölümden, Angel'ın bir cinayet kurbanınını kanını tatma sahnesi ve benzer sahneler çıkartıldı. İkinci bölüm olarak yazılan "Corrupt" isimli bölüm tamamen iptal edildi. Bunların yerine tonlar biraz daha aydınlık hale getirildi. Açılış bölümünde Angel Investigations; doğruyu yapmak için maddi rahatlıktan fedakarlık etmiş idealist ama fakir çalışanlardan oluşan bir şirket olarak tanıtıldı. Bölümler ilerledikçe, Angel gittikçe başarılı hale gelen bir kariyere sahip oldu ve isyankar bir delikanlı olan oğlu ile uğraşmak zorunda kalan bekar baba haline geldi. Angel en sonunda milyar dolarlık bir firmanın yönetim kurulu başkanı oldu: o ve savaşçı dostları ticari bağımlılıktan kurtuldu ve kurumsal bir firma haline geldiler.

2004 yılı Sevgililer Günü'nde WB resmi bir açıklama yaparak Angel 'ın 6. sezonda devam etmeyeceğini duyurdu. Televizyon kanalı resmi açıklamayı yapmadan bir gün önce bir internet sitesi sızan haberi vermişti bile. Joss Whedon popüler bir hayran sitesine; keder ve şaşkınlığını ifade eden "kalbim kırıldı" mesajını gönderdi. Angel hayranları mektup kampanyaları düzenledi, internet üzerinden talepte bulundu ve başta UPN (WB, Buffy'yi 5. sezondan sonra bitirmek istediğinde devam ettirmek üzere diziyi alan UPN idi) olmak üzere diğer kanallara diziyi almaları için lobi yapmaya başladı. Son açıklamalarında dizinin 6. sezonda tekrar çekileceğini söyleyen WB'un eğlence kısmının başkanı Jordan Levin dizinin bitmesinin sorumlusu olarak görüldü.

19 Mayıs 2004'te WB Angel'ın son bölümü "Not Fade Away"i yayınladı. Muallakta kalan son dakikalar bazı hayranların Angel'in ileride devam edebileceğini ümit etmelerine sebep oldu. Fakat çoğu eleştirmen; Angel'ın en son "Haydi işe gidelim" (İng:Let's go to work) demesini dizinin sonu olarak yorumladı. -- Hayattaki zorluklar ve dertler hiçbir zaman bitmez ama her zaman önünüze yeni bir mücadele getirir. Bir kahramanı tanımlayan, her meydan okumaya karşılık vermesi ve gerekeni yapmasıdır. Joss Whedon hikâyenin sonlanması ile ilgili olarak, "son bölüm bazı insanların söylediği gibi ucu açık bırakılmadı" şeklindeki düşüncesini belirtti.

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Sezon Bölüm Orijinal yayın tarihi
Başlangıç tarihi Bitiş tarihi
1 22 5 Ekim 1999 (1999-10-05) 23 Mayıs 2000 (2000-05-23)
2 22 26 Eylül 2000 (2000-09-26) 22 Mayıs 2001 (2001-05-22)
3 22 24 Eylül 2001 (2001-09-24) 20 Mayıs 2002 (2002-05-20)
4 22 6 Ekim 2002 (2002-10-06) 7 Mayıs 2003 (2003-05-07)
5 22 1 Ekim 2003 (2003-10-01) 19 Mayıs 2004 (2004-05-19)

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizinin yıldızları[değiştir | kaynağı değiştir]

Önemli kötüler[değiştir | kaynağı değiştir]

(Daha az belirgin olmasına rağmen Buffy'dekine benzer bir şekilde, Angel'da da sezonun genelinde '"Büyük Kötüler" rol aldı. Wolfram & Hart ve Büyük Ortaklar dizi genelinde yer alan Büyük Kötülerdi, fakat sadece Birinci Sezon'da listelenmişlerdir.)

Rol alan diğer karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Dizi boyunca Buffy the Vampire Slayer 'dan birçok karakter misafir oyuncu olarak gözükmüştür, mesela:

3 Aralık 2002'de, ilk sezonda Doyle rolünü oynayan Glenn Quinn, 32 yaşında öldü.

Ek bilgiler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ödüller ve adaylıklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kazanılan ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Saturn Awards:

 • En İyi TV Dizisi(2004)
 • TV Dizisi Dalında En İyi Aktör David Boreanaz (2000, 2003, 2004)
 • TV Dizisi Dalında En İyi Yardımcı Aktör James Marsters (2004)
 • TV Dizisi Dalında En İyi Yardımcı Aktris Amy Acker (2004)

Aday gösterilen ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Saturn Ödülleri:

 • En İyi TV Dizisi (2000-2003, 2005)
 • TV Dizisi Dalında En İyi Aktör David Boreanaz (2001-2002)
 • TV Dizisi Dalında En İyi Aktris Charisma Carpenter (2001, 2003)
 • TV Dizisi Dalında En İyi Yardımcı Aktör Alexis Denisof (2003-2004)
 • TV Dizisi Dalında En İyi Yardımcı Aktris Amy Acker (2005)
 • TV Dizisi Dalında En İyi Yardımcı Aktris Charisma Carpenter (2000, 2004)
 • TV Dizisi Dalında En İyi Yardımcı Aktris Juliet Landau (2001)
 • Geleceğin Sinamaskop Yüzü Amy Acker (2002)

Satellite Ödülleri:

 • TV Dizisi Dalında En İyi Aktör Performansı-Tv Dizisi David Boreanaz (2004)
 • TV Dizisi Dalında En İyi Yardımcı Aktör Performansı-Tv Dizisi Andy Hallett (2004)
 • TV Dizisi Dalında En İyi Yardımcı Aktris Performansı-Tv Dizisi Amy Acker (2004)
 • TV Dizisi Dalında En İyi Yardımcı Aktris Performansı-Tv Dizisi Gina Torres (2004)

Hugo Ödülleri:

Uluslararası[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sanal sezonlar[değiştir | kaynağı değiştir]