Fran Rubel Kuzui

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Fran Rubel Kuzui
Doğum Amerika Birleşik Devletleri
Mezun olduğu okul(lar) New York Üniversitesi
Meslek Film yönetmeni, yapımcı, senaryo süpervizörü
Etkin yıllar 1988–günümüz
Evlilik Kaz Kuzui

Fran Rubel Kuzui, Amerikan bir film yönetmeni ve yapımcı. Fran yüksek lisansını New York Üniversitesinde yapmış ve on yıl boyunca senaryo süpervizörlüğü yapmıştır. İlk filmi ise 1988 Tokyo Pop isimli bir filmdir ki bu filmi hem yazmış hem de yönetmiştir. Film 1988 Cannes Film Festivalinde görüntülenmiş ve Japonların gençlik kültürünü anlamaya çalışan bir Amerikalı kadın tasviriyle eleştirel övgü almıştır.[1]

Yine de, kendisi en çok 1992 filmi Buffy the Vampire Slayer ile tanınmaktadır, daha sonra bu filmin senaryosundan yola çıkılarak aynı isimdeki televizyon dizisi yayınlanmıştır.[2] Fran, yazar Joss Whedon'un senaryosunu keşfetmiş, Buffy karakterini onunla birlikte geliştirmiş ve bu resmi yayınlamak için onunla bir olmuştur.[3]

Kuzui TV dizisinde ve dizinin yan ürünü Angel'da yönetici yapımcı olarak kayda geçmiştir. Kocası Kaz Kuzui ile birlikte ABD filmlerini Japonya'da dağıtan ve Japon filmlerini ABD marketine hazırlayan Kuzui Enterprises şirketini kurmuştur. 2003 yılında, Kuzui'ler bir Tay-Japon ortak yapım filmi olan Evrendeki Son Yaşam (2003) ekibinde yönetici yapımcı olarak yer almışlardır.[4] 1997 yılında Kuzui; Trey Parker ve Matt Stone ile çalışarak onların Orgazmo isimli filmini yayınlamıştır. Kuzui'ler ayrıca Japonya'da South Park isimli TV dizisinin dağıtımını yapmışlardır. Kuzui Enterprises, Orgazmo ile Amerika'da Yalan Söylemek (1997) yapımlarının sermayedarları arasındadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Goodman, Walter (15 Nisan 1988). "In 'Tokyo Pop,' Youth Cultures Clash". New York Times. Erişim tarihi: 26 Şubat 2007. 
  2. ^ Marie, Bridgette. "Tokyo Pop (1988)". Fast-Rewind.com. 18 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2007. 
  3. ^ Morgan, David. "Interview with Fran Rubel Kuzui". Wide Angle Closeup. 12 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 26 Şubat 2007. 
  4. ^ "Last Life in the Universe full credits". IMDB.com. 19 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2007. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]