İçeriğe atla

Anya Jenkins

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Anya
Buffy the Vampire Slayer karakteri
İlk görünüm"The Wish" (Buffy)
Son görünüm"Chosen" (Buffy)
YaratanJoss Whedon
CanlandıranEmma Caulfield
Bilgileri
Türİntikam İblisi (eskiden)
İnsan (dizi esnasında)
Hayalet (şimdi)

Anya Christina Emmanuella Jenkins, kısaca Aud, Anyanka, Küçük Düşürülmüş Kadınların İblisi olarak da bilinen, Joss Whedon tarafından yaratılan bir Buffy the Vampire Slayer karakteridir. Anya Jenkins, Emma Caulfield tarafından canlandırılmıştır.[1]

Biyografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakter tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Anya, 860 yılında İsveç'teki küçük bir İskandinav köyü olan Sjornjost'ta "Aud" adıyla doğmuştur. Aud tavşanlar arasında büyümüştür ve toplumda dışlanmıştır. Toplum onu olağandışı fikirleri ve ilginç kişisel özellikleri yüzünden dışlamıştır. Örneğin tavşanları hediye olarak üretmeyi önermiştir. 880 yılında, 20 yaşındayken Olaf adında hoyrat bir Viking savaşçısına âşık olmuştur. Olaf, trol avlamayı ve barda oturup içki içmeyi seven biridir. Bir gece, Olaf sarhoşken Rannveig adlı bir barmaidle yatmış, buna çok sinirlenen Aud'un büyüsüyle trole dönüşmüştür. Tüm köy onun bir trol olduğunu görmüş ve onu köyden kovmuş, Aud'un onu trole çevirdiği konusundaki hikâyesine inanan çıkmamıştır.

Aud'un intikam işindeki bu başarısı D'Hoffryn adlı iblisin dikkatini çeker ve ona küçük düşürülmüş kadınların iblisi olma teklifinde bulunur. Bu teklifi kabul eden Aud'un adını Anyanka olarak değiştirir ve kadınların dileklerini yerine getirmesi için ona, tılsımlı, gümüş bir kolye verir. Anyanka'nın dileklere olan yorumu çoğu zaman oldukça gevşektir ve yerine getirdiği dileklerin büyük kısmı dileği dileyen kişinin istediğinden çok daha yıkıcıdır.

Dünyadaki tüm erkeklere sıkıntı çektirip acı veren Anyanka'nın tavşanlara olan fobisi baş gösterir. Once More, With Feeling adlı bölümde de "Bunnies aren't just cute like everybody supposes. They got them hoppy legs and twitchy little noses, and what's with all the carrots? What do they need such good eyesight for anyway?" (Tavşanlar herkesin sandığı gibi şirin değildirler. Zıp zıp bacakları ve basık küçük burunlarıyla tanınırlar ve bütün havuçlarla ne olur? Gözlerinin o kadar iyi görmesine ne gerek vardır?) diye bir şarkı söyleyerek bu korkusunu dile getirmiştir.

Anyanka 1199 yılında Ural dağlarındaki Koskov vadisine, sadakatsiz bir adamı cezalandırmaya gider. Fakat burada bir büyücünün safkan bir iblise yükselmesine tanık olur. Ölüm ve bu katliam -sadece birkaç insan kurtulmuştur- onu bile şaşırtmıştır. 1580'de, Drakula'yla tanışır. 1692 yılında ise Salem Cadı Olayları yaşanırken Salem, Massachusetts'te bulunmmuştur.

19. yüzyılda Halfrek adıyla bilinen intikam iblisi vahşi rakibiyle sıkı arkadaş olur. Kırım Savaşı sırasında da birlikte zaman geçirirler. Anyanka "Hallie"den Sankt-Peterburg'daki bir dileği yerine getirmesi sırasında çok etkilenir. Bu dileğe göre Halfrek 1905 yılında bir devrim çıkarmıştır. 1914 yılında, Stewart Burns adlı bir adamı acayip bir yaratığa dönüştürüp cehennem boyutunda sonsuza dek işkence görmesini sağlamak için, Chicago'ya gider. Ama bu, düğün gününde tekrar onu bulacaktır.

Sunnydale[değiştir | kaynağı değiştir]

Anyanka, 1998 yılında ("The Wish" bölümünde) Anya Emerson adında bir öğrenci olarak Sunnydale Lisesi'nde ortaya çıkar. Cordelia'nın isteğiyle, kendisini en iyi arkadaşı Willow'la aldattığı için Xander'dan intikam almak üzere onu aramaya başlar. Bu onlar için kaderin hoş bir rastlantısı olacaktır. Bazı zorluklardan sonra, Cordelia'nın "Buffy'nin Sunnydale'e hiç gelmemiş olması" dileğini yerine getirir. Bu dileği yerine getirmek için merhametsiz bir alternatif evren yaratmıştır. Bu evrende Master yükselmiş, vampirler insanlara ezici çoğunluk sağlamışlardır. Giles onun gücünün kaynağı olan kolyesini bulur ve kırar. Kolyenin parçalanması Cordelia'nın dileğinin etkisini ortadan kaldırıp Anyanka'yı da ölümlü yapar. Sonra, "Doppelgängland" adlı bölümde, Anya Willow'u güçlerini geri kazandıracak bir büyülü ritüel yapması konusunda aldatır ama bu büyü başarısız olur. Anya, Xander'a karşı bazı duygular besler ve ona mezuniyetten önce çok küçük bir çıkma teklifinde bulunur. Ama Xander ona valinin yükselme planlarını anlatınca, Anya daha önce gördüğü yükselişi hatırlar ve Sunnydale'i terk etmeye karar verir. Xander'ı da kendisiyle birlikte gelmesi konusunda ikna etmeye çalışır ama Xander arkadaşlarıyla kalıp bu savaşın son saniyesine kadar yanlarında duracağını söyler. Anya da Sunnydale'i tek başına terk eder.

Anya, dördüncü sezonun başlarında, Xander'a hâlâ sırılsıklam aşık bir şekilde Sunnydale'e geri döner. Xander'ı baştan çıkarır ve birlikte olurlar ("The Harsh Light of Day" bölümünde). Ama onun zarafete duyduğu yokluk ve eksiklik hissi onu kısa sürede diğer Scooby Gang üyeleri gibi "tek"liğe ve farklılığa taşıyacaktır. (Özellikle esk iblislere az güvenen biri olan Willow için) Bu sezonda Anya insan olmaya yeni yeni alışmaya çalışmasından dolayı tüm insanlarla iletişim kurmakta zorlanmıştır. Olmadık yerlerde potlar kırıp insanlara her türlü kötü yanlarını yüzlerine, oldukça da sert bir dille söylemeye başlar.

Sık sık intikam iblisi olduğu döneme ait anılarını anlatır. Bin yıl içerisinde sebep olduğu pek çok acı verici, insanların ölümün garanti olduğunu göz önünde bulundurmadan yaptıkları hatalardan dolayı dilenen ölümleri ve cezaları anlatmak da hobisi hâline gelir. Buffy'nin son sezonunda ise İlk (The First)'ü yenmek için Scooby Gang ile birlikte savaşta yer almıştır. Ama bölümün sonunda Andrew'un hayatını kurtarmak için ölmüştür.

Çizgi romanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Anya bir hayalet olarak Buffy çizgi romanlarında tekrar belirmiştir.[2]

Güçleri ve yetenekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İntikam iblisiyken Anya, en iyi intikam iblislerinden birisiydi. Bir kadın ne zaman bir dilek dilese istediği şeyi anında yapabilme gücüne sahipti. Ama kimse dilek dilemediği takdirde güçlerini kullanamıyordu. Ayrıca kadınların dileklerini süsleyip daha vahşi şeyler de yaratabiliyordu. Bütün bunların yanında bir de doğaüstü güce, ışınlanma, nesneleri hareket ettirme ve ölümsüzlüğe sahipti. Bu nedenle intikam iblisi olarak binden fazla yıl yaşamıştı. İlk geldiği bölümde Cordelia Chase, Anya'dan Buffy'nin Sunnydale'e hiç gelmemiş olmasını dilemişti ve Anya da dileğini yerine getirip yeni bir paralel evren yaratmıştı. Bu evrende ayrıca Willow ve Xander vampirlerdi. Ama bu bölümde anlaşılmıştır ki Anya'nın boynundaki kolye parçalandığında bütün güçleri de yok olmaktadır. Bölüm sonunda Giles, Anya'nın kolyesini yok etmiş ve sonradan oluşan paralel evren yok olmuştur. Anya'dan başka kimse de olanları hatırlamamaktadır.

İnsan olduktan sonra garip bir şekilde Xander'dan hoşlanmıştır. Hatta onun için hayatını birçok kez tehlikeye atmıştır. Ve Giles tarafından kendisine Magic Box adlı bir cadılık dükkânı devredilmiştir. Anya, burada insan olarak geçimini sağlamıştır. Bu şekilde Sunnydale'de yaşayıp uzun bir süre Scooby Gang'e de ev sahipliği yapmıştır.

İlişkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Anya, geçmişte birkaç kez erkeklerle birlikte olmuştur. Ama kendisini aladatan erkekleri hep dilek gücüyle lanetlemiştir. Ama dizi esnasında Anya bir tek Xander ile romantik bir ilişkiye girmiştir.

Xander Harris[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk defa hayatında gerçek aşkı hisseden Anya, Xander'ın yanında çok mutludur. İlişkileri karmaşık bir şekilde başlamıştır. Anya, insanlık hakkında çok da fazla şey bilmemektedir çünkü bin yıldan fazla bir süredir iblis olarak yaşamıştır. Ama şimdi insan olduğunda Xander ona hoşgörü kurallarını ve insanlar arasında nasıl yaşayacağını öğretmiştir. Bunu yaparken de Anya'nın ne kadar harika bir kadın olduğunu anlamıştır. İkisinin ilişkisi ilerlemiş ve evlenmeye karar vermişlerdir. Ama düğün günü geldiğinde kendisinin Xander'ın gelecekteki versiyonu olduğunu iddia eden yaşlı bir adam gelip Xander'a yanlış anılar göstermiştir. Xander da gördüğü hayattan korkarak düğünden kaçmıştır. Anya daha sonra öğrenmiştir ki bu yaşlı adam Anya'nın önceki hayatında lanetlediği adamlardan birisidir ve Anya'dan intikam almaya gelmiştir. Anya ne yaptıysa Xander'ı ikna edememiştir ve Xander düğünün ortasında Anya'yı bırakıp gitmiştir.

Xander, bir süre Scooby Gang'den uzak durmuştur. Anya ise Magic Box'ı yönetmeye devam ederken yeniden intikam iblisi olmuştur. Xander'dan intikam almaya çalışır ama kendi dileklerini değil başka kadınların dileklerini yerine getirebileceğini hatırlayınca Buffy ve Willow'u tuzağa düşürmeye çalışır lakin hiçbir sonuç alamaz. Daha sonra Xander geri döner ve ne kadar pişman olduğunu anlar. Anya ile son sezonda bir kez daha ilişki yaşarlar. Birbirlerini hala severlerken Anya, İlk (The First) ile yapılan savaşta hayatını kaybeder ve Xander onun kahramanlığı ile övünür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Emma Caulfield ile bir röportaj 2 Temmuz 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". YouTube, 22 Haziran 2009.
  2. ^ "Anya çizgi romanlarda geri dönüyor! 25 Nisan 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.". Mtv.com, 31 Ocak 2007.