Xander Harris

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Xander Harris
Görüldüğü ilk bölüm Welcome to the Hellmouth
Görüldüğü son bölüm Chosen
Yaratıcı Joss Whedon
İstatistikler
İsim AleXander Lavelle Harris
Durum Hayatta
Tür İnsan
Bağlı olduğu yerler Scooby Gang, Sunnydale Lisesi, eskiden Kont Drakula'nın beyni yıkanmış uşağı
Önemli güçleri
  • Askerî deha.
  • Xander, doğru büyü yapıldığında, sırtlan ruhuyla birleşip avcı kadar güçlü olabilir
Canlandıran Nicholas Brendon, Kelly Donovan

Buffy the Vampire Slayer'da, Nicholas Brendon tarafından canlandırılan Buffy'nin en yakın arkadaşlarından biridir.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Xander Harris, Anthony ve Jessica Harris çiftinin 1981 yılında, Sunnydale-Kaliforniya'da doğan oğullarıdır. Xander'a göre babası onu bir keresinde Ermenilere satmayı denemiştir. Anthony Harris, ilk defa Restless bölümünde ortaya çıkan alkolik bir karakterdir. Xander'ın kabusunda babası onun kalbini çıkarmıştır. Annesi Jessica Harris ise bir Çin lokantasında çalışır. Menüsü oldukça geniş ve oğlunu sıkça ihmal eden bir aşçı olarak tanınmıştır. Xander'ın amcası Rory ise alkol taksidermistidir.

En iyi arkadaşı Willow'la, 5 yaşındayken oyuncak Barbie bebeğini çalması yüzünden kavga ederler. Willow'un 6. doğum gününde ailesinin kiraladığı palyaço durmadan Xander'ı takip etmiş ve onun hayatı boyunca palyaço fobisine sahip olmasını sağlamıştır. İtfaiyeci olmak isteyen Xander'ın 7. doğum gününde aldığı oyuncak itfaiye arabasını görmesinin üzerine Willow'un küçük bir yangın çıkardığı ve Xander'ın gerçek itfaiyeci ve itfaiye arabaları görmesini sağladığı düşünülmektedir.

Xander, ailesinin kavgalarından usandığından her noelde bahçede, çadırda uyur. Anne ve babası evliliklerinden hiçbir zaman mutlu olmamışlar fakat onlarca yıl birlikte kalmışlardır. 13 yaşındayken Willow'un B'nai Mitzvah'ına katılmış, burada dahi babasının alkol aldığına tanık olmuştur. İlk bölümden son bölüme dek Xander ailesinin güvenilmez, hatta yolsuz olduğunu söyler.

1997 yılında, Sunnydale Lisesi'ndeki ilk gününde Buffy ile tanışır. Okuldaki kütüphaneci Rupert Giles'la olan tuhaf konuşmasına kulak misafiri olur ve en iyi erkek arkadaşı Jesse McNally'yi The Harvest adlı bölümde vampirler tarafından katledilmesi sonucu kaybeder. O gece "vampirler kötüdür" fikrini benimser ve aynı gece Jesse'in kalbine kazık saplar. Ve zamanla Scooby Gang'in esprili elemanı olur.

Emniyetsiz bir işle uğraşmalarına rağmen Xander son derece sadık, cesur ve duygusal zekası oldukça yüksek bir arkadaş olduğunu kanıtlar. Birinci sezon finali Prophecy Girl'de boğulan Buffy'yi dirilip, Master'ı yenmesine fırsat sağlar. Üçüncü sezon finalinde Sunnydale Lisesi'ndeki arkadaşlarıyla birlikte Vali Wilkins'in yükselmesi sırasında insanüstü bir çaba gösterir. 4. sezonun Primeval adlı bölümünde, tek bir bedende toplandıkları Sümerce büyüde Xander Buffy'nin kalbini oluşturur. 6. sezon finalinde çocukluk arkadaşı Willow'a sevildiğini tekrar hissettirip büyük bir nefretle içinden çıkan Dark Willow'un dünyaya daha fazla zarar vermesini engelleyip dünyayı kurtarır.

Xander, Buffy'yle hızlı bir etkileşim içine girer fakat ondan karşılık bulamaz. Cordelia Chase'le kademeli olarak çalkantılı bir ilişkiye başlar. Fakat sonra ilişkileri berbat bir konuma gelir. Xander "Cordelia'dan Nefret Edenler" adında bir kulüp bile kurar. (Kulübün tek üyesi de kendisidir.) Fakat Cordelia sonra, bu ilişkiye acı bir son verir. Amy Madison'a ona bir aşk büyüsü yapması konusunda baskı yapar. Bu büyünün ekisiyle Cordelia hariç her genç kız, kadın, kadın vampir onun peşinde koşar. Bu da müthiş bir kıskançlık krizine sebep olur ve tekrar birleşirler.

3. sezonda, Xander ve Willow oldukça yakınlaşırlar. Lovers' Walk adlı bölümde Cordelia'yla Oz onları öpüşürken yakalarlar ve Cordelia orayı terk ederken ciddi bir kaza geçirir. Daha sonra Anyanka'nın oluşturduğu alternatif bir evrenin konu alındığı The Wish adlı bölümde de vampir Xander ile vampir Willow beraberdirler üstelik Cordelia'yı ısırırlar. Bunun dışında The Zeppo adlı bölümde Faith'e bir iblisle olan dövüşü sırasında yardım eder. Aynı geceyi Faith'le geçirir ve bekaretini kaybeder.

Liseden mezun olduktan sonra üniversiteye kayıt yaptırmamaya karar verir ve arabasıyla ABD turuna çıkar. Arabası bozulunca Sunnydale'e geri dönmek zorunda kalır. Hemen hemen tüm yazını yeni bir araba alabilmek amacıyla para toplamak için bir striptiz kulübünde bulaşıkçı olarak geçirir. Hatta erkek striptizcilerden biri hastalanınca yerine bir geceliğine sahne dahi alır. Sonra, Sunnydale'e döner ve ailesinin bodrumuna yerleşir. Bu dönemde pek çok iş yapar, gemi tayfalığı, erotik telefon hattı operatörlüğü, postacılık vb. işlerle dahi uğraşır. Sonunda Anya'yla bir apartman dairesi kiralarlar ve dizinin sonuna kadar burada yaşarlar. 5. sezonda Anya'yla büyük bir aşk yaşarlar. Birbirlerini hâlâ delilercesine severlerken Caleb Xander'ın sol gözünü çıkarır. Xander'ın aşkı sonsuza dek sürmez, çünkü Anya Bringer'ın kılıcıyla öldürülür ve cesedi yeni Sunnydale Lisesi'nin harabesi altında kalır.. Andrew Wells, Anya'nın onun hayatını kurtarmak için öldüğünü söyler..

Güçleri ve Yetenekleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Xander'ın çok gelişmiş bir askerî dehası ve askerî yeteneği vardır.
  • Xander, doğru büyü yapıldığında, sırtlan ruhuyla birleşip avcı kadar güçlü olabilir.

İlişkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Buffy Summers : Xander, Sunnydale Lisesi'ndeki ilk gününde Buffy'den çok hoşlanır. Fakat sonra her ikisi de birbirlerini sadece iyi birer arkadaş olarak görürler.

Bayan Natalie French : Aslında 1907 doğumlu olan öğretmen, iblislerle yakın ilişkilenip birçok mistik olaya karışmış ve Sunnydale'deki çoğu erkekle ilişkiye girmiştir. Xander'ın içeceğine ilâç koyar fakat Buffy tam zamanında onu durdurup Xander'ı kurtarır.

Ampata : Aslında İnka mumyası olup Sunnydale Lisesi'nde "Ampata" adında yabancı bir öğrenci kılığına girerek dünyaya geri dönen bu kız, 16 yaşındayken kendisinden çalınan genç kız hayatını yaşamak istemiştir. Xander onu bir prenses olarak değil bir insan olarak gören ilk erkek olmuştur. Xander'ı öpmesiyle, onun yaşam gücünü alarak kısa bir süreliğine tekrar yaşamış, ama Buffy ve Willow onu tekrar yoğun bir enerjiyle ait olduğu yere göndermiştir.

Sunnydale'deki Her Kadın : Amy Madison'ın büyüsünün etkisi altındaki her kadın Xander'ın peşinden koşmuştur.

Cordelia Chase :

Willow Rosenberg :

Faith Lehane : Faith, The Zeppo adlı bölümde, bir iblisin kendisini öldürmesine engel olan Xander'a kendince tek gecelik bir teşekkür etmiştir.

Anya Jenkins :

Nancy :

Lissa :

Resim Adı Oynayan Yaşı (2003 yılında) Mesleği Geldiği Yer Süpergüç(ler)
Buffy Summers Sarah Michelle Gellar 23 Öğrenci/Üniversite Sunnydale, Kaliforniya Avcı
Willow Rosenberg Alyson Hannigan 23 Öğrenci/Üniversite Sunnydale, Kaliforniya Cadı
Xander Harris Nicholas Brendon 23 Marangoz Sunnydale, Kaliforniya Yok.
Rupert Giles Anthony Stewart Head 49 Kütüphaneci Sunnydale, Kaliforniya Gözetmen.
Tara Maclay Amber Benson 21 Öğrenci. Sunnydale, Kaliforniya Cadı.
Anya Jenkins Emma Caulfield 1120 Kasiyer Sunnydale, Kaliforniya Eski iblis
Daniel "Oz" Osbourne Seth Green 23 Gitarist Sunnydale'den ayrıldı. Kurtadam
Spike James Marsters 254 Eskiden şair Sunnydale, Kaliforniya Vampir
Angel David Boreanaz 270 Eskiden tüccar Sunnydale'den ayrıldı. Vampir
Dawn Summers Michelle Trachtenberg 17 Öğrenci Sunnydale, Kaliforniya Anahtar