İlk (Buffy evreni)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

İlk (ya da İlk Kötü), bir Buffy the Vampire Slayer dizisi kötüsü. İlk defa 3. sezonda ortaya çıktı. Ama asıl konusu dizinin final sezonu olan 7. sezonda anlatıldı.

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk Kötü ile ilk defa üçüncü sezonda, "Amends" bölümünde karşılaşıldı.

Amends[değiştir | kaynağı değiştir]

Angel rüyasında 1838 yılının noelinde öldürdüğü Daniel adında bir adamı görür. Sunnydale sokaklarında yürürken Buffy ile karşılaşır. Fakat Buffy’nin geldiği yerin biraz daha gerisinde Daniel caddenin ortasında durmaktadır. Angel’ın bakışlarındaki tuhaflığı sezen Buffy ise onun gözlerinin daldığı yöne bakar fakat hiçbir şey göremez. Buffy arkadaşlarına Angel’ın son zamanlarda sıklaşan bu tuhaf davranışlarından bahseder.

Angel'ın gördüğü hayal, İlk Kötü adında çok eski bir iblisti aslında. Fiziksel olarak insanları etkileyemese de, insanları rüyalarda ve hayallerde, tuhaf şeyler düşünmeye iten bir iblis İlk Kötü. Nitekim İlk Kötü, Amends'de Angel'ı, Buffy'i öldürmesi için kışkırtmıştı. İlk, basit bir kötü değildir, kötülüğün kendisidir, onu ortaya çıkarandır. İlk, kılık değiştirebilir, ancak yalnızca ölmüş insanların kılığına bürünebilir.

İlk Kötü ile "Conversations with Dead People" bölümünde karşılaşıldı bir de.

Conversations with Dead People[değiştir | kaynağı değiştir]

Scooby Gang, geçmişlerinden gelen tanıdık yüzlerle karşılaşmalar yaşar. Buffy fiziksel ve zihinsel olarak bir vampire dönüşen eski lise arkadaşına karşı kendisini korumak zorundadır. Dawn ise evde görünmez bir güç tarafından rahatsız edilmektedir. Bu arada Willow kütüphanede Tara tarafından gönderildiğini iddia eden bir hayalet tarafından ziyaret edilir. Jonathan ve Andrew, Meksika'ya gider ve Andrew da orada Warren tarafından ziyaret edilir.

"Bring on the Night" bölümünde ise, İlk'in amacı netlik kazandı.