İçeriğe atla

After Life (Buffy the Vampire Slayer)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"After Life"
Buffy the Vampire Slayer bölümü
Bölüm no.6. sezon
3. bölüm
YönetmenDavid Solomon
Senarist
  • Jane Espenson
Prodüksiyon no.6ABB03
Yayın tarihi9 Ekim 2001 (2001-10-09)
Süresi43 dakika
Konuk oyuncular
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"That Old Gang of Mine"
Sonraki →
"Carpe Noctem"
Buffy the Vampire Slayer (6. sezon)
Buffy the Vampire Slayer bölümleri

"After Life" (ya da Türkçe adıyla Ölümden Sonra), The WB kanalında yayınlanan, Joss Whedon tarafından oluşturulan bir fantastik dizi olan Buffy the Vampire Slayer televizyon dizisinin altıncı sezonunun üçüncü bölümü.

Genişletilmiş anlatım[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu bölümde, Spike, her büyünün bir bedeli olduğundan bahseder. Çok geçmeden doğru olduğu anlaşılır. Scooby'ler görülemeyen bir iblisin etkisi altına girmeye başlarlar. İblis önce Willow ve Tara uyurken, Buffy biçiminde gelip onlara ellerinde hala kan olduğunu söyler.Willow hemen Xander'ı arar ve saldırıya uğradıklarını söyler. Tam bu sırada iblis Anya biçiminde odaya gelir ve elindeki bıçakla yüzünü kesmeye başlar.Ertesi gün Scooby Gang iblis hakkında araştırma yaparken Buffy devriyeye çıkar ve yalnız gitmek istediğini söyler.İblis ise yine iş başındadır ve bu kez Dawn'ın içine girer.Scooby Gang'e üzerlerinden ölüm kokusu aldığını söyler, ağzından şiddetli bir alev çıkarır ve Dawn'ın bedenini terkeder. Bu sırada Buffy, Spike'ın yanına gelmiştir. Spike ona öldükten sonra her gece ölümünü baştan izlediğini ve farklı şekillerde onu kurtardığını söyler. Xander ise Tara'ya Spike'ın ona büyünün bir bedeli olacağını söylediğinden bahsederken Willow bu iblisin Buffy'nin geri dönmesinin bedeli olduğunu keşfeder ve ekler: İblis sadece Buffy ölürse dünyada kalabilecektir.. İblis bunun üzerine Xander'ın bedenine girer ve ipucu için teşekkür ederek Xander'ın bedenini terkeder. Buffy bu sırada iblisin peşinde olduğunu bilmeden eve gelmiştir. İblis Buffy'ye buraya ait olmadığı söyler ve ona saldırır. Buffy onunla savaşır ama bedensiz olduğu için kazanamaz. Willow ve Tara ona büyüyle beden verir ve Buffy onu öldürür.

Ayrıca bölüm sonunda Spike ve Buffy konuşurlar. Spike Buffy'nin cehennemden gelişiyle ilgili laflar eder. Buffy ise öbür dünyada sevildiğini, mutlu ve huzurlu olduğunu, galiba cennette olduğunu sandığını söyler. Ayrıca da asıl cehennemin de Dünya olduğunu ekler ve gider.

Bölüm başlığının çevirileri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • İtalyanca: "Il ritorno" ("Geri dönüş")
  • Almanca: "Gruß aus der Hölle" ("Cehennemden gelen buluşma")
  • Fransızca: "Résurrection" ("Diriliş")

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]