Faith Lehane

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Faith Lehane
Buffy evreni karakteri
İlk görünüm "Faith, Hope & Trick", (Buffy)
Yaratan Joss Whedon, David Greenwalt
Canlandıran Eliza Dushku
Bilgileri
Tür Vampir avcısı

Faith, Joss Whedon tarafından Buffy the Vampire Slayer televizyon dizisi için yaratılmış bir kurgusal karakterdir. Oyuncu Eliza Dushku tarafından canlandırılan Faith, Buffy dizisinin üçüncü sezonunda tanıtılmış ve o sezonun ana konularından birisi olmuştur. Daha sonraları kısa hikâye örgüleri için Buffy ve onun yan ürünü Angel dizilerinde oynamıştır. Karakterin hikâyesi dizinin çizgi roman devam serisi olan Buffy the Vampire Slayer Sezon Sekiz'de devam etmiştir ve kendisi ayrıca diğer çizgi roman ve romanlarda da belirmiştir. Faith karakterinin Buffy dizisinin finalinden sonra kendi yan ürün televizyon dizisinin oluşturulması planlanmıştır, ama Eliza Dushku'nun teklifi reddetmesinden dolayı dizi hiçbir zaman çekilememiştir. Karakter daha sonra Ağustos 2011'de başlayan Buffy the Vampire Slayer Sezon Dokuz çizgi roman serisi altında yayınlanan 25 bölümlük Angel & Faith isimli seride de başrolde yer almıştır. Hikâye genellikle Londra ve çevresinde geçmiştir.[1] Karakterin ilk ortaya çıkışından yedi yıl sonra, Whedon karaktere bir rol yapma oyununda Lehane soyismini vermiştir. Sezon Sekiz'in son sayısında ise ilk defa bir Buffy evreni resmi ürününde Faith'in soyismi geçmiştir.

Faith bir vampir avcısıdır: doğaüstü güçlere sahip ve vampirler ve iblisler gibi şeytani yaratıklarla savaşmanın kaderine yazıldığı bir kızdır. Ana karakter Buffy Summers'a benzer bir karakter olarak oluşturulan Faith, kötü bir geçmişe sahip olan bir avcıdır ve genellikle yanlış seçimleri yapmaktadır. Başlangıçta ana karakterlerin müttefiğidir, ama yaşadığı olaylar Faith'in düzgün düşünememesine neden olur ve Faith düşmanların safına geçer. Daha sonra ise işlediği günahlar için vicdan azabı duyduğu gösterilir ve yardımsever vampir Angel'ın yardımıyla iyilerin tarafına tekrar katılır ve kefaret ödemenin yollarını arar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "WC11 EXCLUSIVE: Gage is Touched by "Angel & Faith"". Comic Book Resources. 1 Nisan 2011. 18 Haziran 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Nisan 2011.