İçeriğe atla

Older and Far Away

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Older and Far Away"
Buffy the Vampire Slayer bölümü
Bölüm no.6. sezon
14. bölüm
YönetmenMichael Gershman
Senarist
  • Drew Z. Greenberg
Prodüksiyon no.6ABB14
Yayın tarihi12 Şubat 2002 (2002-02-12)
Süresi43 dakika
Konuk oyuncular
  • Amber Benson, Tara Maclay rolünde
  • Kali Rocha, Halfrek rolünde
  • Ryan Browning, Richard rolünde
  • James C. Leary, Clem rolünde
  • Laura Roth, Sophie rolünde
  • Elizabeth Cazenave, Öğretmen rolünde
Bölüm kronolojisi
← Önceki
"Dead Things"
Sonraki →
"Couplet"
Buffy the Vampire Slayer (6. sezon)
Buffy the Vampire Slayer bölümleri

"Older and Far Away" (ya da Türkçe adıyla Çok, Çok Uzakta), The WB kanalında yayınlanan, Joss Whedon tarafından oluşturulan bir fantastik dizi olan Buffy the Vampire Slayer televizyon dizisinin altıncı sezonunun on dördüncü bölümü.

Genişletilmiş anlatım

[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölüm Buffy'nin devriyesiyle başlar. Scooby Gang ise bu sırada Magic Box da Buffy'nin partisi için hazırlık yapmaktadır. Dawn onların yanına hediye almaya kiminle gideceğini sormak için gider ama hepsi bir işle meşguldür. Dawn alışverişe tek başına gider ve eve geri döner. Alışverişte yine bir sürü şey çalmıştır.

Ertesi gün danışman rehber Dawn'ı dersten çağırır ve ona kaybından sonra nasıl olduğu hakkında konuşur. Buffy'nin 21. doğum günü partisi gelip çatar. Eski yeni tüm dostlar Buffy'lerde toplanır. Ek olarak Xander, Buffy için yakışıklı bir arkadaşını da çağırmıştır. Willow, partiye yeni gelen Tara ile konuşmaya çalışsa da, Tara, ona yüz vermez. Spike ve Clementte partiye dahil olmuşken, Richard gelip Buffy'ye arabası için bir park yeri göstermesini ister. Spike bunun üzerine Buffy'ye manalı bir bakış atar. Doğumgünü boyunca, gözü morarmış bir Spike, Buffy'i sıkıştırmaya çalışır.

Willow'un hediyesi, bir masaj aletidir. "Bununla ağrılarından kurtulabilirsin!" der Willow; ve Spike, Buffy'e göz kırpar. Dawn ise ona bir trençkot hediye eder fakat alarmı hala üzerindedir. Buffy buna şaşırmışken, Xander ve Anya ona bir silah sandığı hediye ederler. Sandığı Xander'ın yapması Buffy'nin çok hoşuna gitmiştir. Tam bu sırada Buffy'nin işten arkadaşı Sophie gelir. Bu sırada Dawn, kimsenin onunla zaman geçirmek istemediğini düşünür ve bir intikam iblisinin önünde (bu iblis Anya'nın arkadaşı Halfrek'tir) herkesin onunla kalmasını diler. Dileği gerçek olur, artık kimse Buffy'nin doğum günü partisinden ayrılamayacaktır.

Gün boyunca Buffy'yi; Richard ve Spike sıkıştırır. Ortalıkta kimse yokken, Spike, Buffy'e "Buffy, ne kadar güzelsin!" deyip öpmeye çalışır. Tara onları görür ve gülümser. Zaten, "Dead Things"'te, Buffy, ona ilişkilerinin olduğunu söylemişti. Doğumgünü boyunca, Tara, Spike'a göndermeler yapar.

Sabah olur ve kimse evden çıkamıyordur. Parti ise iyice sıkıcılaşmıştır. Kimse neden gidemediğini bir türlü anlayamaz. Tara, onları serbest bırakacak büyüyü yapar; birkaç tütsüyü birleştirir ve yakar; ama bu sefer de onlarla birlikte bir cehennem iblisi de serbest kalır ve onlara kılıçla saldırır. Richard yaralanır. Akşam olur fakat hala kimse evden çıkamamıştır. İblis tekrar ortaya çıkar ve bu sefer Xander'ı yaralar. Anya çıldırıp Dawn'ın odasını karıştırmaya başlar ve bu sırada çaldığı her şeyi bulur. Dawn koşarak aşağıya iner ama herkes yaptığını biliyordur. Buffy trençkotun da çalıntı olduğunu anlar ve gördüklerine inanamaz. Daha sonra Dawn daha önce hiç görmediği rehber danışmanıyla konuştuğunu ve dilek dilediğini söyler. Anya o kişinin bir intikam iblisi olduğunu anlar. Halfrek'i çağırır ama tam o sırada diğer iblis ortaya çıkar ve Halfrek'i yaralar. Fakat Halfrek yeniden uyanır ve Dawn'ın yardım çığlıklarını şehrin her yerinden duyduğunu, dayanamayıp yardım ettiğini, kimsenin Dawn'ı anlamadığını söyler. Tara, Willow'un hala sakladığı birkaç büyü eşyasını yanında götürmek için toparlamaktadır.

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]