Wesley Wyndam-Pryce

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Wesley Wyndam-Pryce
Buffy evreni karakteri
İlk görünüm"Bad Girls", (Buffy)
Son görünümAfter the Fall
YaratanJoss Whedon
Douglas Petrie
CanlandıranAlexis Denisof
Bilgileri
TürGözetmen

Wesley Wyndam-Pryce (ayrıca Wyndam-Price[1] ve Wyndham-Price[2] da denilen), Joss Whedon tarafından Buffy the Vampire Slayer ve Angel televizyon dizileri için yaratılmış olan bir kurgusal karakterdir. Alexis Denisof tarafından canlandırılan Wesley ilk defa 1999 yılında Buffy'nin üçüncü sezonunda 9 bölümde oynamıştır, daha sonra da yan ürün olan Angel dizisine geçerek beş sezon boyunca dizinin ana karakterlerinden birisi olmuştur. Angel'ın son sezonundan sonra, 2007 yılında yayınlanmaya başlayan resmi çizgi roman devam serisi olan After the Fall'da karakterin hikâyesi devam etmiştir.

Wesley, avcıların vampirler ve iblisler gibi yaratıklar ile savaşmalarına yardımcı olmak için Gözetmenler Konseyi tarafından gönderilen bir gözetmen olarak tanıtılmıştır. İlk başlarda Rupert Giles'a benzer bir karakter olarak oluşturulsa da ilk görünümünden sonra öldürülmesine yakın bir sahne çekilmiştir, ama karakterin popüler olması dolayısıyla yaratıcıları bu karakteri Angel dizisindeki doğaüstü güçlere karşı savaşan ekibe katmıştır. Angel dizisi boyunca, Wesley bazı dramatik süreçlerden geçmiştir, daha az neşeli ve daha çok karanlık birine dönüşmüştür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Alexis Denisof, Doug Petrie, Jane Espenson (2001). "Season 3 Overview" (Buffy the Vampire Slayer The Complete Third Season DVD Özel İçeriği) (DVD (Bölge 2)). Birleşik Devletler: 20th Century Fox. 
  2. ^ Brian Lynch (y), Franco Urru (çz), Ilaria Traversi (çi). After the Fall 1 (Kasım 2007), IDW Publishing.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]